Hellas Transalp Forum

Βαλβιδες

AntreNik · 9638

Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9812
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #25 on: Κυριακή 20 Σεπτέμβριος 2020, 08:14:53 πμ
 
... καγελα,γεφυρα και τα υπολοιπα δε χρειαζεται να βγουν ουτε στο service τα εβγαλα   

Το μούτρο βγαίνει ολόκληρο και υπάρχουν και οδηγοί που πιάνει επάνω και τσουλάει στην θέση του , το τραβάς λίγο περνας το χερι απο μέσα κ βγαζεις τα φίς του φαναριού κ των φλάς , όμως τραβώντας το πρός τα εμπρός τα δύο πλαινά χαμηλά βρίσκουν στα κάγκελα, τα κάγκελα δεν τα βγαζεις , απλά λύνεις το σημείο μπροστα στο σκελετό που δένουν με τις δύο περαστες βίδες που στερεώνεται κ ο κινητήρας κ τα χαμηλώνεις 10 εκ ισα να περάσει το μούτρο.
Δλδ εδώ:



Η γέφυρα βγαίνει , σίγουρα βγαίνει , εκτός κ αν δεν κατάλαβες τι εννοώ λέγοντας γέφυρα. Η γέφυρα είναι αυτό το πλαστικό που ενώνει τα δύο πλαινά του φεριγκ , αν δεν βγεί τραβώντας το μουτρο θα βρεί στα πηρουνια .
Αυτή είναι η γέφυρα :



Καλό θα ήταν  να μη λυνεις δενεις τις λαστιχόβιδες της ζελατίνας που είναι και ακριβές κ με το καιρό πρήζονται και δεν βγαίνουν εύκολα.
Yπάρχουν κ στο εμπόριο αλλά είναι σκληρές σαν απο πλαστικό κ δεν κάνουν σωστή δουλειά.



Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #26 on: Κυριακή 20 Σεπτέμβριος 2020, 10:33:48 πμ
Stoneman ----->



α οκ εγω νομιζα τι πανω γεφυρα που ενωνει το αριστερο και δεξιο φεριγκ μαζι με το φαναρι...
τι κατω γεφυρα που λες και εσυ τι βγαζω κανονικα αυτοπου λες ομως <<όμως τραβώντας το πρός τα εμπρός τα δύο πλαινά χαμηλά βρίσκουν στα κάγκελα, τα κάγκελα δεν τα βγαζεις , απλά λύνεις το σημείο μπροστα στο σκελετό που δένουν με τις δύο περαστες βίδες που στερεώνεται κ ο κινητήρας κ τα χαμηλώνεις 10 εκ ισα να περάσει το μούτρο.>> δε το κανω απλα μολις πανε να βρουν τα κανω λιγο σουζα και βγαινει ολο το κοστουμι οπως ειπα  ;)

οι λαστιχοβιδες δεν ειναι γνησιες ειναι τις givi που ειναι και η ζελατινα και ο προηγουμενος κατοχος μου λεει οτι ξερενωντε απο τον ηλιο με το καιρο και θα τις αντικαθιστω με givi παλι και οχι με τις honda γιατι τον ρωτησα απο που θα τις περνω...
πανω γραφουν wellnut και το κωδικο τους τις παραγγειλα απο aliexpress σχεδον τσαμπα η 10αδα να εχω καβατζα γιατι τι μια την ειχα κοψει απο το πολυ σφιξιμο και τωρα ειναι σε 2 κομματια  :2hysterical:

στο βγαλε ζοριστηκαν λιγο αλλα μολις εβαλα αντισκωριακο βγηκαν για πλακα και στο βαλε που εβαλα βαζελινη παλι για πλακα μπηκαν



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9812
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #27 on: Κυριακή 20 Σεπτέμβριος 2020, 15:49:33 μμ
Βάζε εσύ βαζελίνη και καμμιά φορά σε  μιά δυνατή ριπή αέρα θα τη φάς τη ζελατίνα στην κράνα να ησυχάσεις, :2hysterical: :2hysterical:

Οι γνήσιες είναι αυτές:  Part Number: 90111-MM9-000 , Εξάρτημα: NUT, COWL SETTING, 5MM
Απαιτούμενα τεμάχια: 6
Τιμή:  4,40 € (χωρίς ΦΠΑ 24%)

Δεν συμφέρει δλδ να τις αλλάζεις. Αν κ εγώ στα δέκα χρόνια μονο μία μου κόπηκε, κ αυτη απο μακακία δική μου. :goofy: :goofy:
« Last Edit: Κυριακή 20 Σεπτέμβριος 2020, 15:51:22 μμ by Stoneman »



Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #28 on: Δευτέρα 21 Σεπτέμβριος 2020, 10:50:40 πμ
Stoneman ---->

χαχαχαχ οχι ρεσυ δε παει πουθενα η ζελατινα πρεπει να σπασει και τα πλαστικα ;)
τις γνησιες εχω τοτε wellnut q 1032 γραφουν και εμενα πανω... τι μου ειπε να τις ζηταω απο givi τοτε...
τσπ  τι 10αδα απο aliexpress με free μεταφορικα τι πηρα 1,95€ για την ακριβεια σιγα μη σκασω 6€ μονο για το ενα και να μου περισσευαν κιολας  :2hysterical:

εχουμε κανα site που να βρισκουμε ανταλλακτικα και τους κωδικους τους ?
« Last Edit: Δευτέρα 21 Σεπτέμβριος 2020, 10:54:03 πμ by VaSiLiSj »



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9812
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #29 on: Δευτέρα 21 Σεπτέμβριος 2020, 14:53:11 μμ

εχουμε κανα site που να βρισκουμε ανταλλακτικα και τους κωδικους τους ?

http://www.motosp.gr/models.php?cat=6



Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #30 on: Δευτέρα 21 Σεπτέμβριος 2020, 15:43:37 μμ
Stoneman 

ααααααα ναι το ξερω το motosp χρονια αλλα εμπαινα σπανια ευχαριστω πολυ !