Hellas Transalp Forum

Διεθνής Συνάντηση Transalp 2007 - Αυστρία Τιρόλο 17-20 Μαϊου

KostasC · 180752

Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
on: Τετάρτη 10 Ιανουάριος 2007, 12:05:37 μμ
Το αντίστοιχο Transalp Club της Ολλανδίας οργανώνει για το 2007 την διεθνή συνάντηση Transalp στην επαρχία Τιρόλο της Αυστρίας, συγκεκριμένα στο χωρίο Zams , ανάμεσα σε καταπληκτικά Αλπικά βουνά.

Μας έστειλε λοιπόν πρόσκληση ,προς όλα τα μέλη και φίλους του συλλόγου να παρευρεθούμε! Να βολτάρουμε μαζί ,να καταναλώσουμε με κεφάτη παρέα μπύρες και λουκάνικα σε ένα πανέμορφο και ενδιαφέρον οδηγικά 'ειδικά για μοτοσικλετιστές, τοπίο.

Το κόστος είναι 135 Ευρώ/άτομο με ξενοδοχείο και φαγητό. Θα υπάρχουν συγκεκριμένες διαδρομές για βόλτες κλπ

Σαν ΔΣ θα το υποστηρίξουμε και από εδώ ας αρχίσουμε τη συγκέντρωση συμμετοχών.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά , διαβάστε παρακάτω.

Όσοι έχουν ερωτήσεις ρωτάνε εδώ μέσα.


We are going to Austria!

International Transalp Treffen 2007 from 17 until 20 of May in Zams (Tirol, Austria)



After our last ITT organisation in 2004 in Hogne (Belgium) the Transalp Club Netherlands has the privilege of hosting another ITT.

To improve accessibility the club has chosen a location somewhere but the usual countries. This time the event won’t be held in the Netherlands, Germany or Italy, but in the charming, centrally located, mountainous setting in beautiful Tirol, Austria.
Those who have travelled throughout Europe will know this region is heaven on earth for bikers.

A TCN delegation travelled 900 kilometres to Austria to investigate the area.They ended up in the mountainous province Tirol, in the picturesque village of Zams (between Imst and Landeck). There they found hotel “Jaegerhof” owned by the family Erwin Bouvier, and hosted by Willi and Birgit.

An evening filled with nice and informing conversations with Willi, who is an ardent Transalp rider himself, followed by a night to test the beds, made it an easy decision.

We would like to invite all our “Transalp friends” and other enthusiasts as well, to visit hotel “Jaegerhof” in Zams from Thursday the May 17 up to the May 20, 2007, to take part in an exhilarating ITT 2007.
Hotel Jaegerhof is 4 star accommodation with 60 rooms in total, each with toilet and a shower or bath. Take a look around at http://www.jaegerhof-zams.at/     Hotel

Budget travellers are accommodated for also!

Next to the Hotel there is a alpine pasture which will be converted into a campingground for the occasion. Campers get full access to all hotel facilities, not only to the showers and toilets near the pool, but also to the swimming pool, the sauna and fitness center.

For a small compensation there’s even the luxury of a massage or treatment in the beauty salon.

The hotels as well as the camping facilities are of refined quality for a reasonable price.
The hotel also features a large and comfortable lounge to enjoy a good beer. What else does a biker need?

The routes?, I hear you think!As stated Willi, the host is a passionate biker as well and has plotted the following routes for us:

    * The Silvretta Hochalpenstrasse Route (160 km)
    * The Lechtal Route (280 km )
    * The Timmelsjoch-Meran Route (260 km)
    * The Levigno Route (150 km)
    * The Kuntaler Gletscher Route (100 km)
    * The Switzerland - Liechtenstein Route (280 km)

A local road service has been chartered to assist, for those that may need service on route.
The programme:

Thursday may 17th 2007

Arrival in Zams from 15:00
Dinner (included)
A pleasant evening together in the hotel lounge.

Friday may 18th 2007

Breakfast (included)

Riding one (or more) of the planned routes, all will be fully on road. If the ranger allows it there may be an off road opportunity, but this will be decided on he day, we have no influence!

Still sore from the trip on Thursday?
Go rafting! 29 euro pp. (15 persons minimum)

In the evening there will be a BBQ with music, a dance anyone? The food is included but the drinks are not.

Saturday may 19th 2007

The chef shall prepare us another breakfast

There will be an opportunity to lose last nights hangover in the pool or beauty salon!

The Kuntaler Gletscher Route is planned for today. No spikes needed. We will lunch on the glacier, a really special location.

By dinnertime we should all be back at the hotel, and a buffet will be served.
Followed by another evening of music.

Sunday may 20th 2007

The day will start of with breakfast as usual.

Those interested can ride another route.

And for others there is a hike to those spots not accessible by bike. This walk takes us, during several hours, through a landscape not reachable by motorbike. A guide tells us about the flora and fauna and a number of wild herbs can be gathered.

After all that we’ll say goodbye to all our international Transalp friends, and make arrangements for the next ITT in 2008.

 

The price tag of this ITT, considering location, accommodation, and activities, is a bargain:

Hotel guests: 135 euro a head
Campers: 100 euro a head

But remember, there are only 60 rooms and 50 campplaces available for all the bikers. Payment will direct the distribution of the room!

See you in Austria!

The ITT2007 organizing team

« Last Edit: Κυριακή 14 Ιανουάριος 2007, 01:03:35 πμ by Sotos »




Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #1 on: Τετάρτη 10 Ιανουάριος 2007, 12:21:37 μμ
Πολυ καλα θα ειναι.
Εγω το σκεφτομαι πολυ σοβαρά.

Δεν φτιαχνεις μια ψηφοφορία για τις συμμετοχές?


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #2 on: Τετάρτη 10 Ιανουάριος 2007, 12:25:03 μμ
Πολυ καλα θα ειναι.
Εγω το σκεφτομαι πολυ σοβαρά.

Δεν φτιαχνεις μια ψηφοφορία για τις συμμετοχές?

Ας απαντήσει ο καθενας εδω τι νομίζει οτι θα κάνει...
(βάζοντας την ψήφο του και γράφοντας σχετικό σχόλιο)

Προσωπικά το σκεύτομαι σοβαρά.

Υπόψη οτι πρεπει να το κλείσουμε σχετικά νωρίς... (οχι σαν Ελληνάρες παλι!)


« Last Edit: Τετάρτη 10 Ιανουάριος 2007, 12:32:43 μμ by KostasC »




Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9898
Reply #3 on: Τετάρτη 10 Ιανουάριος 2007, 12:39:19 μμ
Ας απαντήσει ο καθενας εδω τι νομίζει οτι θα κάνει...
(βάζοντας την ψήφο του και γράφοντας σχετικό σχόλιο)

Προσωπικά το σκεύτομαι σοβαρά.

Υπόψη οτι πρεπει να το κλείσουμε σχετικά νωρίς... (οχι σαν Ελληνάρες παλι!)


Δίκιο έχεις Κώστα γιατί ήδη υπάρχουν 62 συμμετοχές από διάφορες χώρες.
Εγώ ψήφισα ήδη, ότι είμαι σίγουρα μέσα, αν θα με έχει καλά ο Παντοδύναμος μέχρι τότε, και θα στείλω τα λεφτά άμεσα!!


Παύλος Καρούμπης


Offline jon t

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 546
Reply #4 on: Τετάρτη 10 Ιανουάριος 2007, 12:53:10 μμ
Μέσα και εγώ!
Συμπτωματικά το χάζευα την προηγούμενη εβδομάδα και σκεπτόμουνα και μια διανυχτέρευση στην λίμνη Como στην Ιταλία στο πήγαινε ή στην επιστροφή.



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #5 on: Τετάρτη 10 Ιανουάριος 2007, 13:04:25 μμ
Μέσα και εγώ!
Συμπτωματικά το χάζευα την προηγούμενη εβδομάδα και σκεπτόμουνα και μια διανυχτέρευση στην λίμνη Como στην Ιταλία στο πήγαινε ή στην επιστροφή.

Γιαννη ... αυτη ειναι η κιριλέ διαδρομή... εμεις σκευτόμαστε για τιποτα πιο ενδιαφέρον.
http://www.viamichelin.com/viamichelin/int/dyn/controller/ItiWGPerformPage?reinit=1&strStartCityCountry=1945835&strStartAddress=&strStartCP=&strStartCity=Athens&strDestCityCountry=106&strDestAddress=&strDestCP=&strDestCity=Zams&image2.x=40&image2.y=10#startLocid=2141dam10cMzcuOTc5MDk_cMjMuNzE2NjY_&destLocid=21333b10cNDcuMTU3OTc_cMTAuNTg5NjY_&step1Locid=&step2Locid=&vh=CAR&distance=km&strVehicle=0&intItineraryType=1&devise=1.0|EUR&isAvoidFrontiers=false&isFavoriseAutoroute=false&isAvoidPeage=false&isAvoidVignette=false&isAvoidLNR=false&carTypeHidden=Citadine&caravaneHidden=false&typeCarbHidden=essence&autoConso=6.8&villeConso=6&routeConso=5.6&carbCost=1.3&dtmDeparture=10/01/2007
(το λινκ ενωστε το απο το | και μετα δεν το περνάει)

Βεβαια ο καθενας πρεπει να δει και το χρόνο του...

Δίκιο έχεις Κώστα γιατί ήδη υπάρχουν 62 συμμετοχές από διάφορες χώρες.
Εγώ ψήφισα ήδη, ότι είμαι σίγουρα μέσα, αν θα με έχει καλά ο Παντοδύναμος μέχρι τότε, και θα στείλω τα λεφτά άμεσα!!

Θα σε έχω Παυλε... μην ανησυχείς.


Offline jon t

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 546
Reply #6 on: Τετάρτη 10 Ιανουάριος 2007, 13:23:46 μμ
Γιαννη ... αυτη ειναι η κιριλέ διαδρομή... εμεις σκευτόμαστε για τιποτα πιο ενδιαφέρον.
http://www.viamichelin.com/viamichelin/int/dyn/controller/ItiWGPerformPage?reinit=1&strStartCityCountry=1945835&strStartAddress=&strStartCP=&strStartCity=Athens&strDestCityCountry=106&strDestAddress=&strDestCP=&strDestCity=Zams&image2.x=40&image2.y=10#startLocid=2141dam10cMzcuOTc5MDk_cMjMuNzE2NjY_&destLocid=21333b10cNDcuMTU3OTc_cMTAuNTg5NjY_&step1Locid=&step2Locid=&vh=CAR&distance=km&strVehicle=0&intItineraryType=1&devise=1.0|EUR&isAvoidFrontiers=false&isFavoriseAutoroute=false&isAvoidPeage=false&isAvoidVignette=false&isAvoidLNR=false&carTypeHidden=Citadine&caravaneHidden=false&typeCarbHidden=essence&autoConso=6.8&villeConso=6&routeConso=5.6&carbCost=1.3&dtmDeparture=10/01/2007
(το λινκ ενωστε το απο το | και μετα δεν το περνάει)

Βεβαια ο καθενας πρεπει να δει και το χρόνο του...



Καλά το πας!!!!



Offline Yianni

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7271
Reply #7 on: Τετάρτη 10 Ιανουάριος 2007, 13:40:06 μμ
Ζηλεύω... μακάρι να μπορούσα να έρθω, μία σειρά από υποχρεώσεις όμως εκείνη την περίοδο με αναγκάζουν να μείνω Αθήνα.

Θυμηθείτε μόνο ότι το επόμενο Σ/Κύριακο (26-28/5ου) είναι το 3ήμερο του Αγίου Πνεύματος, περίοδος που παραδοσιακά οργανώνουμε κάτι.  (Πανελλήνια κλπ)



Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9898
Reply #8 on: Τετάρτη 10 Ιανουάριος 2007, 14:15:31 μμ
Ζηλεύω... μακάρι να μπορούσα να έρθω, μία σειρά από υποχρεώσεις όμως εκείνη την περίοδο με αναγκάζουν να μείνω Αθήνα.

Θυμηθείτε μόνο ότι το επόμενο Σ/Κύριακο (26-28/5ου) είναι το 3ήμερο του Αγίου Πνεύματος, περίοδος που παραδοσιακά οργανώνουμε κάτι.  (Πανελλήνια κλπ)

Γιάννη ο καθένας κάνει τις επιλογές του, άσε που η συμμετοχή στη μία δεν αποκλείει τη συμμετοχή στην άλλη ;)


Παύλος Καρούμπης


Offline Yianni

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7271
Reply #9 on: Τετάρτη 10 Ιανουάριος 2007, 14:20:25 μμ
Γιάννη ο καθένας κάνει τις επιλογές του, άσε που η συμμετοχή στη μία δεν αποκλείει τη συμμετοχή στην άλλη ;)

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.  ;)



VARABILL

  • Guest
Reply #10 on: Τετάρτη 10 Ιανουάριος 2007, 15:37:11 μμ
Φοβερή ευκαιρία για φοβερή εκδρομή.
Είναι μια από τις αγαπημένες μου διαδρομές στην Ευρώπη. Η φύση δε τότε, θα είναι στα high της και το πιθανώτερο να υπάρχουν ακόμα χιόνια στα βουνά.
Είμαι μεσα στα σίγουρα φτάνει να το οργανώσουμε σωστά και να φύγουμε μια καλή ομαδίτσα από εδώ, όλοι μαζί.
Φανταζομαι ότι δεν θα είναι σκληροπυρινίκ... το κλίμα και θα μπορούμε να πάμε και με Varadero.



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #11 on: Τετάρτη 10 Ιανουάριος 2007, 16:02:32 μμ
Φοβερή ευκαιρία για φοβερή εκδρομή.
Είναι μια από τις αγαπημένες μου διαδρομές στην Ευρώπη. Η φύση δε τότε, θα είναι στα high της και το πιθανώτερο να υπάρχουν ακόμα χιόνια στα βουνά.
Είμαι μεσα στα σίγουρα φτάνει να το οργανώσουμε σωστά και να φύγουμε μια καλή ομαδίτσα από εδώ, όλοι μαζί.
Φανταζομαι ότι δεν θα είναι σκληροπυρινίκ... το κλίμα και θα μπορούμε να πάμε και με Varadero.

εγω εχω φτιάξει αυτοκόλλητα Transalp να τα κολλήσω στο Varadero...
θα τους πω οτι στην Ελλάδα για Transalp μας τα πουλάνε...

Σκληροπυρηνικ... θα ειναι η διαδρομή. Αρχικά σκευτόμαστε για δυο εναλλακτικές
Μια απο Βαλκάνια και μια με το ferry .Εσυ Βασίλη που περιμένεις και παιδι... επέλεξε με ferry καλύτερα
μην αφήσεις γυναικα να σε περιμενει με αγωνία... και ...οσοι παντρεμένοι φυσικά.




VARABILL

  • Guest
Reply #12 on: Τετάρτη 10 Ιανουάριος 2007, 16:58:29 μμ
εγω εχω φτιάξει αυτοκόλλητα Transalp να τα κολλήσω στο Varadero...
θα τους πω οτι στην Ελλάδα για Transalp μας τα πουλάνε...

Σκληροπυρηνικ... θα ειναι η διαδρομή. Αρχικά σκευτόμαστε για δυο εναλλακτικές
Μια απο Βαλκάνια και μια με το ferry .Εσυ Βασίλη που περιμένεις και παιδι... επέλεξε με ferry καλύτερα
μην αφήσεις γυναικα να σε περιμενει με αγωνία... και ...οσοι παντρεμένοι φυσικά.




Η ιδέα με τα Transalp αυτοκόλλητα μου άρεσε πάρα πολύ. Group buy λοιπόν για αυτοκόλλητα σε όσους αλλόθρησκους εμφανιστούμε.
Ουπς :-\ group buy είπα χμ... δεν έχουμε, είναι από άλλο forum αυτό, sorry!! ;D

πάντως εγώ έρχομαι από όπου πάει η ομήγυρις, χωρίς φόβο και πάθος.



Offline Sotiris

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 737
  • Χανια!!!!!
Reply #13 on: Τετάρτη 10 Ιανουάριος 2007, 17:27:36 μμ
Καλό, ωραία διαδρομή, δεν λέω αλλά έχω πολλές απορίες λόγω απειρίας.

  • Μιλάτε για πέρασμα μέσω FYROM,Servia-Montenegro,Croatia,Slovenia,Austria,Germany kai pali Austria?
  • Μιλάνε για 112 θέσεις και αν κατάλαβα καλα οι 62 είναι ήδη booked? και οι υπόλοιποι?
  • Μετά, το πέρασμα από την παραπάνω διαδρομη είναι περιπου 2200 χμ. Με την μία θα γίνουν??
  • Και τελειώνοντας: Εγώ λογικά είμαι μέσα, δεν μπορώ όμως να είμαι σίγουρος ρε παιδιά. είναι μεγάλη η δέσμευση για ένα τόσο μεγάλο ταξίδι

Αυτές είναι οι πρώτες σκέψεις, και ο σχετικός φόβος μου οφείλεται στο γεγονός ότι η μεγαλύτερη απόσταση που έχω κάνει με την μηχανή ως εκδρομή είναι 100 χμ το πολύ.

Αυτά για τώρα...

Με χαιρετισμούς

Σωτήρης



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #14 on: Τετάρτη 10 Ιανουάριος 2007, 18:37:46 μμ
Καλό, ωραία διαδρομή, δεν λέω αλλά έχω πολλές απορίες λόγω απειρίας.

  • Μιλάτε για πέρασμα μέσω FYROM,Servia-Montenegro,Croatia,Slovenia,Austria,Germany kai pali Austria?
  • Μιλάνε για 112 θέσεις και αν κατάλαβα καλα οι 62 είναι ήδη booked? και οι υπόλοιποι?
  • Μετά, το πέρασμα από την παραπάνω διαδρομη είναι περιπου 2200 χμ. Με την μία θα γίνουν??
  • Και τελειώνοντας: Εγώ λογικά είμαι μέσα, δεν μπορώ όμως να είμαι σίγουρος ρε παιδιά. είναι μεγάλη η δέσμευση για ένα τόσο μεγάλο ταξίδι

Αυτές είναι οι πρώτες σκέψεις, και ο σχετικός φόβος μου οφείλεται στο γεγονός ότι η μεγαλύτερη απόσταση που έχω κάνει με την μηχανή ως εκδρομή είναι 100 χμ το πολύ.

Αυτά για τώρα...

Με χαιρετισμούς

Σωτήρης

αν μαζευτουμε και δουμε ποιοι είμαστε , βλεπουμε ακριβώς τη διαδρομή.Η προτεινόμενη διαδρομη ειναι
χαοτικά πιο ενδιαφέρον απο το 2ημερο στο φερυ.Πηγαινοντας με το φερυ ειναι λιγοτερα απο 1000 τα χλμ.
οσοι κλεισουμε...πρεπει να το κανουμε νωρίς , αλλιως στα γυρω ξενοδοχεία και δε ξερω τι...
αυτο ειναι καλο ..εχει και χαμαμ...
Με τη μια ? οχι δα... αλλα ενα 800ρι να το χτυπαμε ημερησίως...
Οσο για τη δεσμευση.... αν αυτο ειναι δεσμευση... που εισαι και single ... ολα καλα.

Οσο για την εμπειρία σου... την αποκτάς. Με συναδελφο που ειχε 2 μηνες τη μηχανη , και πηγαινε
Κεντρο-Κεντρο... φυγαμε για Βελγιο σε 3 μέρες 980χλμ την πρωτη μέρα... TA,AT.... μια χαρα !

πάντως εγώ έρχομαι από όπου πάει η ομήγυρις, χωρίς φόβο και πάθος.

ναι έρχεσαι... πριν φύγεις κοψε ολα τα τακούνια, κρυψε τα τηγάνια, ψεκασε με ελαστινη τις κατσαρόλες....γιατι πονανε .


Offline Δημήτρης Ανδρεάδης

  • Μέλος HTC
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 223
  • The Road Less Travelled
    • http://dandreadis.blogspot.com/
Reply #15 on: Πέμπτη 11 Ιανουάριος 2007, 13:22:50 μμ
Ως συνήθως (γαμώ την τύχη μου) υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είμαι στην άλλη πλευρά της υφηλίου την προηγούμενη ακριβώς βδομάδα της συνάντησης. Επομένος μία ερώτηση κρίσεως είναι:

Αυτοί που σκέφτονται να πάνε πότε θα ξεκινήσουν από Ελλάδα; Τετάρτη 16/5 ή πιό πρίν?


Πρώην ΤΑ600/97 - Νύν TDM900A/05 - 4.5lt/100km
http://dandreadis.blogspot.com/


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #16 on: Πέμπτη 11 Ιανουάριος 2007, 13:27:43 μμ
Ως συνήθως (γαμώ την τύχη μου) υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είμαι στην άλλη πλευρά της υφηλίου την προηγούμενη ακριβώς βδομάδα της συνάντησης. Επομένος μία ερώτηση κρίσεως είναι:

Αυτοί που σκέφτονται να πάνε πότε θα ξεκινήσουν από Ελλάδα; Τετάρτη 16/5 ή πιό πρίν?

χωρις να εχουμε δει λεπτομέρειες... πιστευω οτι θελει μια εβδομάδα αδεια.
Σιγουρα πριν τις 16/5 γιατι ειναι 3 μερες δρομος. Καραβάτο ειναι 2 μερες.
Δημήτρη προσπάθησε το.Εκτος απο χιλιομετροφαγική εκδρομή θα εχει και χαβαλέ

Ασε που θα κανουμε greekteam , θα παμε οργανωμενοι με πανώ κλπ...
 


Offline Yianni

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7271
Reply #17 on: Πέμπτη 11 Ιανουάριος 2007, 13:58:52 μμ
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αν σκοπεύετε να πάτε πολλοί, γιά τόσο μεγάλο ταξίδι, καλύτερα να χωριστείτε σε μικρά γκρουπ. Ενα μεγάλο γκρουπ δημιουργεί προβλήματα, καθυστερήσεις και εγκυμονεί κινδύνους.
Αν πάλι θέλετε να κάνετε μαζική εμφάνιση στη συγκέντρωση, μπορείτε να δώσετε ραντεβού κάπου εκεί κοντά γιά να μαζευτείτε.



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #18 on: Πέμπτη 11 Ιανουάριος 2007, 14:03:44 μμ
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αν σκοπεύετε να πάτε πολλοί, γιά τόσο μεγάλο ταξίδι, καλύτερα να χωριστείτε σε μικρά γκρουπ. Ενα μεγάλο γκρουπ δημιουργεί προβλήματα, καθυστερήσεις και εγκυμονεί κινδύνους.
Αν πάλι θέλετε να κάνετε μαζική εμφάνιση στη συγκέντρωση, μπορείτε να δώσετε ραντεβού κάπου εκεί κοντά γιά να μαζευτείτε.

καλα... μη βλεπεις που λεω για πανω κλπ... χαλαρα θα ειμαστε. Απλα ειπα να δωσω λιγο παλμο...


VARABILL

  • Guest
Reply #19 on: Πέμπτη 11 Ιανουάριος 2007, 19:57:43 μμ
Σωστό

ΥΓ όπως είδες έμαθα και για το χρώμα   ;)



VARABILL

  • Guest
Reply #20 on: Πέμπτη 11 Ιανουάριος 2007, 22:52:15 μμ
Αν παίξει φέρρυ οι τιμές είναι σαφώς χαμηλώτερες.
250 ευρώ πήγαινε/έλα καμπίνα/μοτό με 20ωρο για Ανκόνα. Εκει μπορεί να "παίξει" και έκπτωση αν το ψάξουμε λίγο. Γλυτώνουμε περίπου 2000 χλμ από Ιταλία. Επειτα, από Ανκόνα η διαδρομή μέσω Modena - Verona - Brenner (σύνορα) και μετά Αυστρία είναι απίθανη, μέσα από δασικές περιοχές όπου μπορούμε να σχηματίσουμε και εναλλακτικά της Autostrada (εθνικής), διαδρομή από δευτερεύων Εθνικό δύκτιο, μέσα από λίμνες, κάστρα και τέτοια "κόλπα", παράδεισος "σου λέω"!! :)




Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #21 on: Παρασκευή 12 Ιανουάριος 2007, 17:30:51 μμ
Προσεξε...

Ας κάνουμε ενα υποθετικό πρόγραμμα

Αν παμε απο τη Θαλάσσια διαδρομή
Απο Ancona για να βγείς σύνορα θες πανω απο 500 χλμ. (600+ μεχρι το Ζαms)
Το καράβι βγαινει Ancona το μεσημέρι της επόμενης ημέρας.
Αρα δεν φτάνεις σε μια μέρα απο Ανκώνα μέχρι Zams.Θελεις λοιπόν και μια διανυκτέρευση στην Ιταλία.

Αρα ποιο πιθανό σενάριο με καράβι :
φεύγεις Τρίτη 15 Μαιου στις 17:00 απο Πάτρα
Αφιξη Ανκώνα στις 12:30 (βαλε 13:30) την Τετάρτη 16 Μαιου και αναχωρείς...
Κάπου στη βόρεια Ιταλία διανυκτερεύεις
και το αλλο πρωί στις 17 Μαιου φεύγεις για Zams οπου θα εισαι χαλαρά αργά το μεσημέρι

835χλμ πολυ καλός δρόμος (εκτος τα πρωτα 200 της Πάτρας)
κόστος καυσίμου 80 Ε + καποια διόδια
κοστος καραβιού 240/ατομο μηχανη + 190/ατομο-συνεπιβάτη
(με επιστροφή στο καράβι)
Επιπλέον μια διανυκτέρευση ιταλια =80Ε το δίκλινο

σύνολο 400Ε (με πληρωμένη επιστροφη στο καράβι) για ενα ατομο ~580Ε (με πληρωμενη επιστροφή στο καράβι)
για δυο ατομα/μηχανη

Μεχρι Αυστρία !

+ λιγότερα χλμ ,ταχύτερα, ασφαλέστερα
- αδιάφορη διαδρομή μέχρι Μπρένερο, βαρετό καράβι

Αυτή η επιλογή εχει να κανει με το καράβι.

ακολουθεί η στεριανή...



« Last Edit: Παρασκευή 12 Ιανουάριος 2007, 18:03:23 μμ by KostasC »




Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #22 on: Παρασκευή 12 Ιανουάριος 2007, 18:02:53 μμ
Αν πάμε απο τη στεριανή διαδρομή έχουμε τα εξής στοιχεία.

Αναχώρηση απο Αθήνα
Διανυκτερευση πρίν τα συνορα αν εχουμε ξεκινήσει μεσημέρι η μετά αν εχουμε ξεκινήσει
πρωί. Υποθετουμε οτι ξεκιναμε Τρίτη μεσημέρι 15/05 απο Αθήνα
Το βράδυ ειμαστε κοντά στα σύνορα μετα απο 520 χλμ.
Την επομένη 16/05 πολυ πρωι ξεκινάμε για ΠΓΔΜ. Κανουμε λιγοτερα απο 200χλμ μεχρι Σερβία τα περισσότερα
απο αυτα ,παραποτάμια συνεχώς διπλα στον Αξιό (Vardar) .Ο δρομος ειναι επιδοτουμενος απο ΕΕ και ειναι
πολυ καλός (τον εχω κανει προσφατα).
Φτανουμε Σερβία και μεχρι τα συνορα ή Βελιγράδι εχουμε κατι παραπάνω απο 600χλμ , αρα κοντά στο Βελιγράδι
θα γίνει η δευτερη διανυκτέρευση. Ολος ο δρομος ειναι αυτοκινητόδρομος καλός
Την επομένη δηλαδη στις 17/5 ξεκιναμε πολυ πρωί για συνορα με Κροατία (πολυ κοντα)
Περνάμε Ζαγκρεπ, μπαινουμε Σλοβακία και μετά Λιουμπλιανα και παμε για σύνορα με Αυστρια.
Μετα απο 500χλμ απο την εκκινηση μπαινουμε Αυστρία, παμε Σαλτσμπουργκ μπαινουμε για λιγο Γερμανία,
μετά ξανά Αυστρία και μετά απο 1000 σχεδόν χλμ... (πολλά εε?) φτάνουμε στο χωριό.
Εναλλακτικά ή φευγουμε μια μέρα ή δυο (οποτε παει ΣΚ , αρα πιο νωρίς) πιο νωρίς ή φτάνουμε μια μέρα πιο
αργά ,δηλαδή την Παρασκευή 18/05.

Συνολο 2153 χλμ σε καλους δρομους
κοστος 3 διανυκτερεύσεις =100Ε/ατομο
κοστος καυσίμου = ~200Ε/μηχανη με υπολογισμένο το τελος χρησης δρομων στην Αυστρία.

Συνολικό κόστος Ατομο-μηχανη = 300Ε με συνεπιβάτη 400Ε
χωρις να ειναι υπολογισμενη η επιστροφή.

+ περισσότερα χλμ (αυτο δε θελουμε ?) ομορφες διαδρομες , αγνωστα μερη, οικονομικά ξενοδοχεία-φαγητό
- περισσότερος χρόνος


Ας ακουστουν ιδέες απο οσους το σκεύτονται ή έχουν άποψη ! ;)





Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #23 on: Παρασκευή 12 Ιανουάριος 2007, 18:12:27 μμ
Προυποθέσεις :

- Μοτοσικλέτα και αναβάτης σε αριστη κατάσταση
- Διαβατήριο και διπλωμα ΕΕ
- Πρασινη καρτα για τις χωρες που θα περάσουμε
- Πιστωτικη ή κάρτα αναλήψεων
- Εξοπλισμός για κρυο κυρίως, αδιάβροχα κλπ
- Κινητό τ.φ με περιαγωγή (roaming)

Θα σκευτουμε και αλλα...

Στο δρομο....
- ταχύτητες μέχρι 140/ωρα με δυνατότητα παρατεταμένης αυτης της ταχύτητας
   γενικώς πιο σβέλτα απ οτι στις εκδρομές μας
- Αυτονομία ΤΑ (200χλμ)
- Στάσεις 10λεπτου ανα 180χλμ,130,100,100,80 (και αναλόγως το τοπιο κλπ)
- Στάσεις 30λεπτου-φαγητου δύο την ημέρα

να τα σκευτουν αυτα οι συμμετέχοντες...ειδικά της στεριανης διαδρομης

και μετά να αποφασίσουν ...


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #24 on: Σάββατο 13 Ιανουάριος 2007, 00:18:39 πμ
Πολυ καλη αναλυση Κωστα, και απαραιτητη!


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km