Hellas Transalp Forum

decals για Transalp 600/99

agor · 2379

Offline agor

  • Tonal
  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 71
  • H41
Reply #25 on: Κυριακή 20 Αύγουστος 2023, 20:38:32 μμ
Οκ, κατανοητο, τα σκεφτομαι αυτα.

Δεν εχω ιδεα τι παιζει απο τιμες. Αν πω οτι δινω κανα 500αρι ειμαι μεσα, η θα γελατε;

Κατι που προσεξα προσφατα, το αριστερο πλαινο  δεν καθεται καλα. Το σπρωχνω καναν ποντο, μπαινει στην θεση του, ξαναβγαινει οταν την παω βολτα.
Μου την ειχε ριξει πριν απο χρονια πανω σε μπαρες ενας συναδελφος στην παλια δουλεια. Εχει bagster η μηχανη και δεν το πηρα χαμπαρι και σιγα σιγα ξεφτισε το χρωμα στην ακρη. Ψιλοετριζε λιγο κιολας. Με τα πολλα χτες που το εβγαλα καταλαβα το γιατι. Δεν ειδα να εχει σπασει κατι...

Θα στειλω φωτο οταν παω στον υπολογιστη, αυτα τα γραφω στο κινητο, για αυτο λειπουν οι τονοι.


ΥΓ: απο γυαλοχαρτο/ ντουκοχαρτο τι νουμερα προτεινετε; Πως ακριβως γινεται χωρις να κανω ζημια;
« Last Edit: Κυριακή 20 Αύγουστος 2023, 20:47:30 μμ by agor »



Offline agor

  • Tonal
  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 71
  • H41
Reply #26 on: Κυριακή 20 Αύγουστος 2023, 21:14:21 μμ
Και το link:
https://wetransfer.com/downloads/036f71dd4ba2f05cc2646d4dce51644920230820190921/7bac5a09970cb459eb89dc010fc8583720230820190954/bb98f6

Βασικά ζητήματα, θα ακολουθήσουν και άλλα. Πως τα λύνω;

Ξαναρώτησα, ελπίζω να μην κουράζω:
Για να κάνω εγγραφή νέου μέλους, μένω επαρχία τι ποσό να καταθέσω;

Υπερευχαριστώ!
« Last Edit: Κυριακή 20 Αύγουστος 2023, 21:16:23 μμ by agor »



Offline sot econ

  • Administrator
  • Οδηγάρα
  • *****
    • Posts: 360
Reply #27 on: Κυριακή 20 Αύγουστος 2023, 22:35:53 μμ
Την δικιά μου σκεπή προσπαθώ να βάψω με βερνίκια εμποτισμού.
Εχθές είχε πέρασμα συντηρητικό και σήμερα πρώτο χέρι βερνίκι.

Αν μπλέξεις σε ιστορία ανακατασκευής δεν έχει γυρισμό. Το 500άρικο είναι για ξεκίνημα.

Ξεκίνα με μαζέματα που θες αρκετά αλλά σιγά σιγά. Βάψε την εξάτμιση, την πίσω βάση με τα στηρίγματα του συνοδηγού και όποια κομμάτια αντέχει η τσέπη σου τμηματικά. Υπολόγιζε μίνιμουμ ένα κατοστάρικο το κομμάτι σε μαστόρους.

Αν τα λύσεις όλα δεν θα πας το μοτέρ για μια ανακατασκευή;
Ελατήρια, τσιμουχάκια βαλβίδων, τεντωτήρες - καδένες εκκεντροφόρων, τρίψιμο βαλβίδες ....
Έχεις ρωτήσει πόσο πάει;

Αν πάντως πας για ολικό λύσιμο και βάψιμο σκελετού θα πρέπει να υπολογίσεις οτι θα έχεις την μηχανή για πολλούς μήνες λυμένη.
Άντε και αποφάσισες  με ποιο τρόπο θα καθαρίσεις - βάψεις τον σκελετό ,  μαστόρους θα βρεις στην Κέρκυρα ή Ιωάννινα;
Εδώ στην Αθήνα και είναι πονεμένη ιστορία...

Επειδή το ΤΑ δεν θεωρείτε κλασσική μοτό και κυκλοφορούν πάρα πολλά ελάχιστοι είναι εκείνοι που κάνουν ολικό restoring.
Αν  θες πιο ψαγμένες απαντήσεις σε θέματα ανακατασκευής μπες στο  https://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?f=67
Κάποιοι το έχουν κάνει επάγγελμα - επιστήμη.
θα βρεις πολλές απαντήσεις στα ερωτήματά σου και θα πάρεις μια ιδέα για το τι δουλειά και χρήματα χρειάζεται μια ολική ανακατασκευή.

Και βασικό. Η ανακατασκευή θέλει δικό σου χώρο, ιδανικά γκαράζ-συνεργείο και εργαλεία, δεν γίνεται στο πεζοδρόμιο.
Αν σου αρέσει σαν χόμπι για τις κρύες νύχτες του χειμώνα πάρε ένα παλιό παπί και φτιάξτο απο την αρχή.
Πολύ πιο οικονομικό και εύκολο για αρχή.

Αν  πάντως το αποφασίσεις  να προχωρήσεις σε λύσιμο, τράβα πολλές φωτογραφίες απο όλα τα στάδια του λυσίματος και πάρε πολλά σακουλάκια για να βάζεις κάθε επιμέρους εξάρτημα και τις βίδες τους ταξινομημένα.

και κράτα ημερολόγιο για να μας το παρουσιάσεις και εδώ

Τέλος για κάποια ερωτήματά σου (πχ τι νούμερα γυαλόχαρτα χρησιμοποιούμε για τα τριψίματα),  κάνε πρώτα μια αναζήτηση στο forum αλλά και στο moto.gr. στα άρθρα που έχουν γραφτεί κατα καιρούς και εάν ακόμα έχεις ερωτήματα τα συζητάμε.
Πχ https://www.transalpforum.gr/index.php?topic=18467.0

Για το θέμα της εγγραφής - συνδρομής, στο έγραψα και στο άλλο ποστ.
Μόλις το δει  (του το έχω προωθήσει και εγώ) ο Κ. Καλαντζής απο το ΔΣ του συλλόγου θα σου απαντήσει .
Μπορείς να συμπληρώσεις την αίτησή σου και  εδώ  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSexDYBTsihI9aQPr97UZyL_S_47GYopVWCAFaMF6T38ib7eMg/viewform?fbclid=IwAR1ztFN9whN7UTzNWQO5XmQ-w0iV5RGNrzCqf7VmKaighbqoMAY2N9l-PBM&pli=1



Offline agor

  • Tonal
  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 71
  • H41
Reply #28 on: Κυριακή 20 Αύγουστος 2023, 23:23:02 μμ
Ευχαριστώ, ανεκτίμητες οι πληροφορίες που δίνεις.
Να βάλω τα πράγματα σε μιά σειρά για να κάνω και έναν προγραμματισμό πως θα το πάω.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι να βρεθεί ο κατάλληλος χώρος.

Σιγά-σιγά οι κοσμητικές επεμβάσεις - η αρχή εγινε σήμερα με ένα μικρό πράγμα,  έκανα τον μισό δρόμο...

Υπομονή υπάρχει, ο χρόνος είναι το άλλο πρόβλημα. Νομίζω πως όλοι έχουμε και άλλα πράγματα στην ζωή μας, προτεραιότητες.
Μου έδωσες αφορμή για μελέτη.

Για την ώρα ένα σέρβις και να ευχαριστηθώ καμμιά βόλτα. Και μελέτη και προγραμματισμό.

Από χειμώνα αλλαγή πλεύσης.
Και εννοείται θα κρατάω ιστορικό.

Καλό βράδυ!




Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1440
Reply #29 on: Δευτέρα 21 Αύγουστος 2023, 05:57:14 πμ
Για τα γυαλόχαρτα ισχύει πως όσο μικρότερο νούμερο τόσο πιο χοντρό είναι.
Δες στο σε αριθμό κόκκων ανά τετραγωνικό εκατοστό (Μπακάλικο αυτό που σου λέω, αλλά για να γίνει κατανοητό) . Αν λέει 80 κάνει για το ξεχόντρισμα στα ξύλα, αν λέει 2500 είναι για φινίρισμα και γυάλισμα. Το νερό βοηθάει σε αποτέλεσμα προ της βαφής.

Ένας παράγοντας ακόμη που δεν υπολογίζεις τώρα, αλλά θα το βρεις μπροστά σου, είναι το γαλβάνισμα-νικέλωμα στις βίδες που θα βγάλεις.
Θα πρέπει να τις στείλεις κάπου να γίνουν καινούργιες, γιατί νέο μηχανάκι με παλιές βίδες δεν γίνεται . . .


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline agor

  • Tonal
  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 71
  • H41
Reply #30 on: Δευτέρα 21 Αύγουστος 2023, 07:56:57 πμ
Καλημέρα.
Το σκέφτηκα αυτό.
Γαλβάνισμα και ανοδίωση είναι το ίδιο πράγμα, σωστά;

ΥΓ: Ο συνάδελφος εδώ στην δουλειά έχει ένα C50.
Λύσιμο + Βάψιμο = 160 + 160 €. Συν κάτι ανταλλακτικά και σέρβις του πήγε κάπου 700 €.

Αν μείνω στα 1000 € καλά θα είμαι...
« Last Edit: Δευτέρα 21 Αύγουστος 2023, 08:13:13 πμ by agor »



Offline agor

  • Tonal
  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 71
  • H41
Reply #31 on: Δευτέρα 21 Αύγουστος 2023, 09:04:46 πμ
Ερώτηση: Ψέκασα τις φίσες του ανορθωτή με WD40 και τις πέρασα αμέσως με ένα παλιόπανο. Μήπως έκανα χαζομάρα;



Offline sot econ

  • Administrator
  • Οδηγάρα
  • *****
    • Posts: 360
Reply #32 on: Δευτέρα 21 Αύγουστος 2023, 12:42:24 μμ
Ερώτηση: Ψέκασα τις φίσες του ανορθωτή με WD40 και τις πέρασα αμέσως με ένα παλιόπανο. Μήπως έκανα χαζομάρα;

Τι χαζομάρα να έχεις κάνει. Εντάξει δεν είναι και σπρέυ ηλετρολογικών επαφών αλλά δεν θα κάνει ζημιά



Offline agor

  • Tonal
  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 71
  • H41
Reply #33 on: Δευτέρα 21 Αύγουστος 2023, 12:44:44 μμ
Άψογα. Ευχαριστώ!



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #34 on: Τρίτη 22 Αύγουστος 2023, 21:05:42 μμ

ΥΓ: απο γυαλοχαρτο/ ντουκοχαρτο τι νουμερα προτεινετε; Πως ακριβως γινεται χωρις να κανω ζημια;

Εδώ για να μην τα ξαναγράφω 

https://www.transalpforum.gr/index.php?topic=18467.0



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #35 on: Τρίτη 22 Αύγουστος 2023, 21:15:08 μμ
Βασικά ζητήματα, θα ακολουθήσουν και άλλα. Πως τα λύνω;

Πήγαινε στο ΄΄Φτιάχτο μονος σου΄΄ και ρίξε μια ματιά, οτι δεν βρείς η οτι δεν καταάβαίνεις εδώ είμαστε,

Εξάτμιση δεν έχω ασχοληθεί , αλλά όπου έχεις ανοξείδωτο πχ τα τελικά της εξάτμισης θα τα τρίψεις με αλοιφη για ανοξείδωταμ εγω χρησιμοποιώ την
AUTOSOL , έχει κάπου 5 ευρω το σωληνάριο.



Offline agor

  • Tonal
  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 71
  • H41
Reply #36 on: Παρασκευή 25 Αύγουστος 2023, 15:49:01 μμ
Επανέρχομαι στο θέμα του τόπικ.
Βρήκα μιά εικόνα που δεν θυμάμαι από που και δεν μπορώ να ξαναβρώ με τίποτε.
Το ιδιαίτερο είναι ότι έχει διαστάσεις. Μπορεί να είναι ελαφρώς διαφορετικά τα δικά σας, αλλά είναι απολύτως απαραίτητο σαν οδηγός.
Πολύ χρήσιμο, αποθηκεύστε το όσο μπορείτε για να το έχετε για μελλονική χρήση:
https://we.tl/t-rBSq1r8QhH?utm_campaign=TRN_TDL_05&utm_source=sendgrid&utm_medium=email&trk=TRN_TDL_05

Και με πολύ ψάξιμο βρήκα και αυτό σε κάποιο αγγλικό φόρουμ:
"Rally Touring" sticker is 230mm by 40mm.
"Transalp" sticker is 347mm by about 70mm.

Τώρα μπορώ να ξεκινήσω να κάνω κάτι.

Αν υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες σχετικά, θα ήμουν ευγνώμων αν τις μοιραστείτε με όσους από μας δεν τις έχουν.



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #37 on: Σάββατο 26 Αύγουστος 2023, 19:23:42 μμ
Τώρα μπορώ να ξεκινήσω να κάνω κάτι.

Θα τυπώσεις εσύ η θα το δώσεις για εκτύπωση?

Το αποθήκευσα καλού κακού  :thumbright:



Offline agor

  • Tonal
  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 71
  • H41
Reply #38 on: Σάββατο 26 Αύγουστος 2023, 19:54:40 μμ
Σε πρώτη φάση θα τα σχεδιάσω.
Όσο γιά ςκτύπωση, μπορώ να βρω έγχρωμο εκτυπωτή laser, δεν ξέρω αν τυπώνει σε βινύλιο όμως.
Αν όχι θα τα δώσω για εκτύπωση σε βινύλιο καλής ποιότητας.

Βλέποντας και κάνοντας, αλλα πιό πιθανό βλέπω να τα δώσω έξω.



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #39 on: Κυριακή 27 Αύγουστος 2023, 08:49:31 πμ
Καλημέρα,

Ναι καλύτερα να τα δώσεις εξω σε κάποιο τίμιο κατάστημα .

Και αν θές να τα τοποθετήσεις κάτω απο το λούστρο να ρωτήσεις αν η εκτύπωση αντέχει τα διαλυτικά .



Offline agor

  • Tonal
  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 71
  • H41
Reply #40 on: Κυριακή 27 Αύγουστος 2023, 10:26:28 πμ
Καλημέρες.

https://www.transalp.de/technik/verschiedenes/transalp-font

 ;D ;D ;D

Να κάνουμε την ζωή μας λίγο πιό εύκολη...



Offline agor

  • Tonal
  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 71
  • H41
Reply #41 on: Σάββατο 21 Οκτώβριος 2023, 18:22:49 μμ
UPDATE!

Έτοιμα τα decals.
Με ακρίβεια χιλιοστών του χιλιοστού.
Έφτιαξα και τα service stickers, δεν έφτιαξα το μεταλλικό που έχει τον αριθμό πλαισίου* και αυτό με το color code** που είναι κολλημένο αριστερά κάτω από την σέλλα.

Για τα χρώματα δεν μπορώ να πω ότι είναι ακριβώς ίδια όμως.
Όλα σε svg, multi layered, διαλέγεις τι χρώμα θες σε κάθε layer και ανάλυση εκτύπωσης, οπότε κάνει για όλα τα χρώματα (νομίζω για τα μοντέλα 97-98-99).
Μικροαλλαγές: Η ελληνική σημαία στο δεξί γόνατο, ο tux στο δεξί, αφαιρούνται εύκολα.

Αν δεν παραβιάζω κανόνες να τα ποστάρω να υπάρχουν για όποιον ενδιαφέρεται, αλλιώς θα τα κρατήσω για αυστηρά προσωπική χρήση...

* Είναι πριτσινωμένο στον σκελετό. Αν αποφασίσω να κάνω ηλεκτροστατική βαφή στον σκελετό, μπορεί να μην πειραχτεί αυτό;
** Ευκολάκι, βγάζω την σέλλα και μετράω τις διαστάσεις του***.
Επισυνάπτω εικόνα png στα 96dpi για να πάρετε μιά γεύση.

*** Είναι στα γρήγορα φτιαγμένο, δεν είναι σωστές οι διαστάσεις ούτε το font, τα υπόλοιπα γίναν με πολύ προσοχή.

https://we.tl/t-MYodeyS3yK?utm_campaign=TRN_TDL_05&utm_source=sendgrid&utm_medium=email&trk=TRN_TDL_05



Offline agor

  • Tonal
  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 71
  • H41
Reply #42 on: Σάββατο 21 Οκτώβριος 2023, 18:38:45 μμ
Διόρθωση: Tux δεξιά σημαία αριστερά...



Offline Παύλος

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9902
Reply #43 on: Κυριακή 22 Οκτώβριος 2023, 08:40:40 πμ
Αν δεν παραβιάζω κανόνες να τα ποστάρω να υπάρχουν για όποιον ενδιαφέρεται, αλλιώς θα τα κρατήσω για αυστηρά προσωπική χρήση...

Δώσε πραμα στο λαό σου ;D


Παύλος Καρούμπης


Offline agor

  • Tonal
  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 71
  • H41
Reply #44 on: Κυριακή 22 Οκτώβριος 2023, 09:34:26 πμ
Ok.
Θα μετρήσω διαστάσεις του color code sticker, θα γίνει οργάνωση των layer για να σας κάνω την ζωή λίγο ευκολότερη και το στέλνω.

ΥΓ: Έγιναν με σκανάρισμα του πλήρους σετ για χρήση σαν "πατρόν" και δημιουργία όλων από το μηδέν.
Έχει πάρα πολύ δουλειά, αν είστε τυχεροί και έχετε τα αντίστοιχα καλώς, αλλά μην μου ζητήσετε να φτιάξω για άλλα μοντέλα, sorry...

Διόρθωσα και ένα ορθογραφικό λάθος στο αυτοκόλλητο του τεπόζιτου (στα γερμανικά, το Fehrerhandbuch έγινε Fahrerhandbuch).
Αν εντοπίζετε λάθη σε οτιδήποτε άλλο με ενημερώνετε.

Ενημερωτικά, ρώτησα για εκτύπωση, μου τα τυπώνουν όλα με 40 ευρώ, αντοχή 6 χρόνια, χρησιμοποιούνται κάτι οικολογικά χρώματα που δεν πάνε περισσότερο λέει.
Αλλά αν περάσεις από πάνω βερνίκι τα έχεις μιά ζωή.
Αν έχετε διαφορετικές λύσεις παρακαλώ διαφωτίστε με.



Offline agor

  • Tonal
  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 71
  • H41
Reply #45 on: Κυριακή 22 Οκτώβριος 2023, 12:32:16 μμ
https://wetransfer.com/downloads/f10bb88ecb6c9e0c4fd5db9f1ce1ec5320231022102704/33c269cd4483cc9c957ad62112bd357c20231022102738/c8d894?trk=TRN_TDL_01&utm_campaign=TRN_TDL_01&utm_medium=email&utm_source=sendgrid

Κωδικός HTC_pwd

Το αρχείο dots δεν έχει κωδικό και φαίνεται η διαφορά αυτού που έφτιαξα από τα αυθεντικά.
Σκέφτομαι έναν τρόπο να πετύχω αυτό το εφέ, εντωμεταξύ νομίζω ότι μπορούν άνετα να χρησιμοποιηθούν και έτσι.

Άντε, με γειά μας!



Offline agor

  • Tonal
  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 71
  • H41
Reply #46 on: Κυριακή 22 Οκτώβριος 2023, 12:42:29 μμ
Ώπα! Αν δεν έχετε τα font θα σας βγούν μπάχαλο τα service stickers.
Στέλνω png στα 600, ο ίδιος κωδικός.

https://wetransfer.com/downloads/bcd41383b592bb9d40e9fd1f0e37fb8e20231022103955/b93e4cc246e19a1d15b0af2a9b6337ba20231022104033/c295c9?trk=TRN_TDL_01&utm_campaign=TRN_TDL_01&utm_medium=email&utm_source=sendgrid