Hellas Transalp Forum

Συναγερμός ΜΕΤΑ

Stoneman · 8851

Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9812
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
on: Τρίτη 24 Δεκέμβριος 2013, 18:45:26 μμ
Πρίν κανα χρόνο έχασα το ενα χειριστήριο απο τον META Legos 3 συναγερμό της μοτό.
Ο συναγερμός είναι αυτός για όσους έχουν τον ίδιο:



και αυτή είναι η σειρήνα του στην μεταλική βάση που της έχω φτιάξει :



Το ανέβαλα συνεχώς το να βγάλω ενα δεύτερο, αφού λόγω του ότι ο πρώην ιδιοκτήτης δεν μου είχε δώσει την καρτα του συναγερμού με τον κωδικό του, η όλη δουλειά θα κόστιζε κάπου 80 ευρώ.
Σκέφτηκα να πεταξω τον συναγερμό και να βάλω κατι άλλο, ακόμα κ να αγοράσω ενα καινούργιο, αλλά είμαι τόσο πολύ ικανοποιημένος με την λειτουργία του κ αφού τόσα χρόνια δεν έχω το παραμικρό παραπονο τελικά πάλι σε ΜΕΤΑ θα πήγαινα.
Ευτυχώς βρέθηκε το δεύτερο χειριστήριο αλλά ο συναγερμός, αγνωστο το γιατί, δεν το αναγνώριζε. Ομως το κόστος πλέον έπεσε στα 40 ευρώ και αφού  το ενα και μοναδικό χειριστήριο που είχα άρχισε να παρουσιάζει προβλήματα είπα να προσχωρήσω σε επισκευή η αντικατάστασή του και να φτιάξω και μια καρτα επι τη ευκαιρία ωστε απο δώ και πέρα να μπορώ να φτιάχνω χειριστήρια χωρίς να αφαιρώ την κεντρική μονάδα λύνοντας το μισό μηχανάκι. :cussing:
Το ραντεβού κλειστηκε και βρέθηκα στην αντιπροσωπεία με την κεντρική μονάδα και το ενα χειριστήριο.
Πρώτη εκπληξη το κόστος του ελαστικού μέρους του χειριστηρίου που ηταν τα 5 ευρώ και μάλιστα γνήσιου ανταλακτικού.
Εδώ το παλιο κ φθαρμένο :





Που τώρα είναι το αριστερό στην παρακάτω φωτό:



Εφυγε ακόμα ενα αγχος, αφού είχα βρεί σε κλειδαράδικο που ασχολείται με κλειδιά/συναγερμούς το κέλυφος στα 15 ευρώ και παραλίγο να το αγοράσω.
Ηθικόν δίδαγμα: Πριν κάνετε κάτι πρώτα τηλ στην αντιπροσωπεία. ;D

Εκεί είχα και μια επικοδομητική συζήτηση με τον συνονόματο Κο Νίκο που βρίσκεται στο 114 εσωτερικό στην υποδοχή.
Μου εξήγησε την χρησιμότητα της κάρτας με τον κωδικό του συναγερμού. Που την δείχνω εδώ με αλλαγμένα φυσικά στοιχεία για ευνόητους λόγους:



Πρώτον υπάρχει η περιοχή με το 5ψήφιο νούμερο 12345, αυτό που ενδειαφέρει εμάς σαν πελάτες και χρήστες.
Εκτός του οτι χρησιμεύει για να φτιάχνονται οσο χειριστήρια θέλουμε , μέχρι 7 τον αριθμό όπως δείχνει το κάτω νούμερο 1234567 που έχει σημειωμένα με αστερίσκο(*) το 1 και 2 που σημαίνει οτι ο δικός μου εχει πλέον 2 χειριστήρια στην μνήμη του.

Εάν ο συναγερμός είναι εγκατεστημένος κατά τέτοιο τρόπο ωστε να κόβει ανάφλεξη ( λάθος για μηχανάκι) η μίζα (προτιμότερο ) και είτε βρίσκεται σε λειτουργία σαν συναγερμός , είτε σαν immobilizer και για τον οιονδήποτε τρόπο/λόγο μπλοκάρει μπορούμε να τον παρακάμψουμε δίχως να βγάζουμε φίσες, να κόβουμε καλώδια κλπ με τον εξής απλό τρόπο:

Υποθετουμε οτι ο συναγερμός έχει μπλοκάρει και δεν μπορούμε να μιζάρουμε η δεν έχουμε ανάφλεξη, η για όσους δεν έχουν εκμεταλευτεί αυτή την δυνατότητα απλά χτυπάει και ανάβουν τα φλάς επειδή βάλαμε το κλειδί στον γενικό διακόπτη και το γυρίσαμε η κουνήσαμε το μηχανάκι. (Η πιθανόν αν ηταν σε λειτουργία Immo να μην έχουμε ηχο και φλάς απλά να μην παίρνει ο κινητήρας.)
Οσοι δεν έχουν μπλοκάρει τπτ απο τα παραπάνω τον παρακάμπτουν για να μην γυρίσουν σπίτι με την σειρήνα και τα φλας να αναβοσβήνουν. :goofy: :goofy:
Τότε βάζουμε το κλειδί στον γενικό διακόπτη και το στρεφουμε μέχρι να ανάψουν τα λαμπάκια στα όργανα και το ξαναγυρίζουμε στην θέση κλειστό.
Τότε παρατηρούμε οτι το led του συναγερμού αλλάζει κατασταση και αρχίζει να αναβοσβήνει αργά ώστε να μπορούμε να μετράμε ανετα τις αναλαμπές του.
Εμείς μετράμε το ποσες φορές αναβει και οταν φτάνει στις επιθυμητές , ότι δλδ δίνει ο κωδικός  ξαναγυρίζουμε το διακόπτη σε ΟΝ και ξανά σε OFF θέση μετρώντας και πάλι. Γίνεται δλδ το εξής αν ο κωδικός μας είναι το 12345 όπως στην παραπάνω κάρτα της φωτό:
διακόπτης σε ΟΝ και ξανά σε OFF θέση = led αναβει 1 φορά και ...
διακόπτης σε ΟΝ και ξανά σε OFF θέση= led αναβει 2 φορές και ...
διακόπτης σε ΟΝ και ξανά σε OFF θέση= led αναβει 3 φορές και ...
διακόπτης σε ΟΝ και ξανά σε OFF θέση= led αναβει 4 φορές και ...
διακόπτης σε ΟΝ και ξανά σε OFF θέση= led αναβει 5 φορές .

Ο συναγερμός σταματάει να χτυπάει και βάζουμε μπροστά κανονικά.
Αν όμως κατα την διαδρομή μας πρός το σπίτι  σβήσουμε τον κινητήρα η διαδικασία πρέπει να επαναληφθεί.

Κάτι ακόμα:
α)  όταν αλλάζουμε μπαταρία στο μηχανάκι πάντα βγάζουμε την φίσα του συναγερμού η την ασφα΄λεια τροφοδοσίας του, δεν είναι λίγες οι φορές που ο σπινθήρας που προκαλείται στους πόλους βιδώνοντας τους ακροδέκτες έχει προκαλέσει βλάβη στις προστασίες του συναγερμού.
Αρα πρώτα συνδέουμε την μπαταρία και μετα τον συναγερμό.

β) Επειτα επειδή ο συναγερμός έχει κυλιόμενο κωδικό το χειριστήριό του έχει εμβέλεια 3 εως 8 μέτρα, δλδ δεν σημαίνει κάτι όπως πχ πεσμένες μπαταρίες  η μικρή εμβέλεια του χειριστηρίου.

γ) Εάν ο συναγερμός βρίσκεται κοντά σε μια πηγή συχνοτήτων υπάρχει πιθανότητα να το εκλαβει σαν προσπάθεια παραβίασης και να χτυπήσει, η ακόμα και να μην τίθεται σε λειτουργία.

κιαι τέλος δ) Εάν η σειρήνα του συναγερμού παρόλο που είναι 100% αδιάβροχη βρίσκεται σε τέτοιο σημείο που να βρεχεται κάθε φορά που πλένουμε το μηχανάκι καλό είναι αφού στεγνώσει να πατήσουμε για μερικούς κύκλους λειτουργίας το μπουτόν πανικού ωστε να φύγουν τα άλλατα που εχουν μαζευτεί στον θόλο της.


Αυτά.
« Last Edit: Τρίτη 17 Οκτώβριος 2017, 18:53:07 μμ by Stoneman »



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9812
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #1 on: Τρίτη 17 Οκτώβριος 2017, 18:53:22 μμ
οκ!



Offline everest

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 37
Reply #2 on: Δευτέρα 27 Νοέμβριος 2017, 19:59:11 μμ
Δεν ειπες  που βρηκες  το δευτερο  κομπιουτερ   :alright:


ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ  ΔΡΟΜΟΣ


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9812
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #3 on: Τρίτη 28 Νοέμβριος 2017, 17:54:08 μμ
Μου το  έδωσε φίλος .



Offline linuxfighter

  • The Technician
  • Μέλος HTC
  • Οδηγάρα
  • ***
    • Posts: 497
  • Ζήτα το και θα σου δωθεί!!!
Reply #4 on: Δευτέρα 19 Μάρτιος 2018, 19:40:43 μμ
Να σε ρωτήσω, σε τι απόσταση (max απόσταση) μπορείς να ενεργοποιήσεις και να απενεργοποιήσεις το συναγερμό; Εγώ αν φύγω πάνω από 4-5 μέτρα τέλος, δε πιάνει το control (έχω αλλάξει μπαταρίες μπας και)... Ξέρω ότι οι συναγερμοί κυλιόμενου κωδικού πιάνουν σε μεγάλη απόσταση απλά μου φαίνεται ρε γαμώτο ότι τα 4 μέτρα είναι λίγο. Σε αυτή την απόσταση είναι και λίγο άχρηστο το κουμπί του πανικού.



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9812
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #5 on: Δευτέρα 19 Μάρτιος 2018, 21:10:38 μμ
Δεν έχω μετρήσει ακριβώς να σου πώ, αλλά απο τον 2ο όροφο πιάνει κάτω στο πάρκιγκ κ χωρίς οπτική επαφή δλδ.
Τωρα σε ευθεία σίγουρα 15 μέτρα.



Offline linuxfighter

  • The Technician
  • Μέλος HTC
  • Οδηγάρα
  • ***
    • Posts: 497
  • Ζήτα το και θα σου δωθεί!!!
Reply #6 on: Δευτέρα 19 Μάρτιος 2018, 21:27:57 μμ
όχι εμένα σε καμία περίπτωση δε πάει τόσο... δεν ξέρω και αν υπάρχει τρόπος να μεγαλώσω την απόσταση. Φαντάστηκα ότι θα έκανα μια διαφορά με νέες μπαταρίες αλλά δυστυχώς...

Άφησα ένα email στη metasystem και περιμένω λογικά αύριο νεότερα ^^
« Last Edit: Δευτέρα 19 Μάρτιος 2018, 21:44:26 μμ by linuxfighter »



Offline linuxfighter

  • The Technician
  • Μέλος HTC
  • Οδηγάρα
  • ***
    • Posts: 497
  • Ζήτα το και θα σου δωθεί!!!
Reply #7 on: Τρίτη 20 Μάρτιος 2018, 16:53:32 μμ
Η απάντηση από τη META ηταν η εξής:



Μάλλον απλά θα πρέπει να ζήσω με αυτό (ή να αλλάξω συναγερμό. Να βάλω κανα με περιμετρικό και τηλεειδοποίηση :p)

edit: Και όταν ανέφερα πως κάποιος γνωστός με ΜΕΤΑ συναγερμό μου ανέφερε ότι μπορεί να τον ενεργοπ/απενεργ σε μια αρκετά μεγαλύτερη απόσταση ακόμα και χωρίς οπτική επαφή μου είπαν ότι ενδεχομένως να έχει κάποιο παλαιότερο μοντέλο με άλλες προδιαγραφές.

αυτάααααα χαχαχαχα
« Last Edit: Τρίτη 20 Μάρτιος 2018, 17:10:16 μμ by linuxfighter »



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #8 on: Τρίτη 20 Μάρτιος 2018, 17:18:09 μμ
Ετσι ειναι παντως σε πολλά μοντέλα.
Μειώνουν την εμβέλεια, για να μειώσουν την πιθανότητα κάποιος να αντιγράψει την "εκπομπη"
Παντως παιζουν και άλλα θέματα, όπως το τι άλλες συχνοτητες ειναι ενεργες στην περιοχη (και πόσο ισχυρές) κλπ κλπ
Πχ (το εχω ξαναγραψει καπου) μου εχει τυχει μπροστα απο πρεσβεία, να μην μπορω να βγαλω/βαλω συναγερμο (λόγω των τζαμερς που εχουν για να πετυχαινουν παρεμβολές και να μην μπορεί να ενεργοποιηθεί εκρηκτικός μηχανισμός απομακρυσμένα...
Εσπρωχνες την μηχανη καμια 30 μετρα παρακάτω και όλα ηταν ΟΚ πάλι... 


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline linuxfighter

  • The Technician
  • Μέλος HTC
  • Οδηγάρα
  • ***
    • Posts: 497
  • Ζήτα το και θα σου δωθεί!!!
Reply #9 on: Τρίτη 20 Μάρτιος 2018, 17:20:17 μμ
χαχαχαχα γαμάτο χαχαχαχαχαχα... εντάξει μωρέ εγώ στο σπίτι δεν έχω  jammers... ο λόγος που το ψάχνω τόσο είναι περισσότερο για την λειτουργία "πανικός".... Δεν έχει νόημα να υπάρχει το κουμπί πανικός αν μπορείς να τον ενεργοποιήσεις μόνο από <5m

πχ εγώ μένω 4ο και όταν βγαίνω μπαλκόνι έχω οπτική επαφή με μηχανή... Ε θα ήθελα να μπορώ να ενεργοποιήσω το alarm αν χρειαστεί. Με αυτή την απόσταση δε μπορώ...



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9812
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #10 on: Τρίτη 20 Μάρτιος 2018, 21:06:53 μμ
Η κεραία του συναγερμού είναι ''ελεύθερη'' ? η κάπου που δεν μπορεί να έχει μια κάποια εμβέλεια?

Αν τον έχεις θάψει σε κάποιο δύσκολο σημείο κάνεις ακόμα δυσκολότερη την επικοινωνία χειριστηρίου κ μονάδας.




Offline linuxfighter

  • The Technician
  • Μέλος HTC
  • Οδηγάρα
  • ***
    • Posts: 497
  • Ζήτα το και θα σου δωθεί!!!
Reply #11 on: Τετάρτη 21 Μάρτιος 2018, 00:09:35 πμ
Εντάξει σίγουρα η RF συχνότητα επηρεάζεται από μέταλλα κτλ αλλά οκ θεωρώ ότι η κεραία είναι εκεί που πρέπει να είναι.
Απλά είναι μωρέ αυτό που λένε. Δλδ η απόσταση που πιάνει είναι όντως αυτή που λένε και στη meta. Το καταλαβαίνω ότι γίνεται για λόγους ασφαλείας. Όπως και να έχει δε πειράζει. That's life :p

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις