Hellas Transalp Forum

Αλλαγη Δισκοπλακας

επισκέπτης · 4833

tzeronymo

  • Guest
on: Παρασκευή 11 Ιούλιος 2008, 22:32:27 μμ
Καλησπερα σε ολους ζηταω  βοηθεια αν καποιος γνωριζη να μου πει, εκανε κρακ η πισω δισκοπλακα την πηρα ειδηση το απογευμα                  ξερει καποιος που να παω αυριο να την αλλαξω γιατι φευγω ταξιδι μιλαω για το 650 και ποσο παει ευχαριστω



Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #1 on: Παρασκευή 11 Ιούλιος 2008, 23:19:10 μμ
Σαββατιάτικα λίγο δύσκολο να βρείς ανταλλακτικά χόντα (αλλά και συνεργείο) ανοιχτό.
Θα μπορούσες το πρωί να αγοράσεις μία (πχ. Brembo κλπ) από κάποιο μαγαζί (πχ. στην Καλλιρρόης ή στο Γαλαίο στη Βουλιαγμένης) και να βρεις μετά κάποιον μηχανικό (έστω και αυτοκινήτων) να στην περάσει  στα γρήγορα (για να μην περιμένεις να βρεί εκείνος το ανταλλακτικό).

Εδώ στο Χαλάνδρι (κοντά στην κεντρική πλατεία) έχω δεί μερικά Σάββατα κάποιο (καλό) συνεργείο ανοιχτό. Θέλεις αύριο πρωί να δώ αν θα είναι ανοιχτό και να σε ενημερώσω? Μένεις Πέραμα! Σε βολεύει?
« Last Edit: Παρασκευή 11 Ιούλιος 2008, 23:26:33 μμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline Fratello Giovanni

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2647
  • μμμμεεεε..μμμεεεε....
Reply #2 on: Παρασκευή 11 Ιούλιος 2008, 23:34:49 μμ
Το brake shop στη καλλιρόης τις τοποθετεί κιόλας.

υ.γ. Χρήστο έχω πάθει πλάκα μαζί σου τελευταία, δεν είσαι μόνο απίστευτη θεωρία αλλά και απίστευτη πράξη. Και για να καταλάβουν οι νεώτεροι τι εννοώ, ο Ντε Ζε δεν είναι κάνας πιτσιρικάς με το χρόνο τον άπλετο  :eusa_clap: :eusa_clap:


καλύτερα μια ώρα ελεύθερη βοσκή, παρά σαράντα χρόνια τριφύλλι στο μαντρί



Της καταστροφής οιωνός η περηφάνεια,και της πτώσης,η υπεροψία.


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #3 on: Παρασκευή 11 Ιούλιος 2008, 23:44:27 μμ
Το Brake Shop (που ανέφερε ο Γιάννης) σε βολεύει καλύτερα (πιο κοντά σε σένα) αλλά ο Θεοδόσης Βαρβαρήγος (Καλλιρόης 16, τηλ: 210-9244.361) συνήθως τα Σάββατα του καλοκαιριού νομίζω ότι είναι κλειστός. Πάρτον ένα τηλέφωνο το πρωί να δείς αν είναι ανοιχτός.

Εκεί στο Πέραμα τόσα συνεργεία έχει. Δεν είναι κανένα ανοιχτό τα Σάββατα? Ίσως και στη Γρηγορίου Λαμπράκη να υπάρχουν κάποια (έχει πολλά εκεί). Αν πάρεις μόνος σου το ανταλλακτικό θα είναι πιο εύκολο μετά να βρείς κάποιον να στο περάσει.
« Last Edit: Παρασκευή 11 Ιούλιος 2008, 23:46:19 μμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


tzeronymo

  • Guest
Reply #4 on: Παρασκευή 11 Ιούλιος 2008, 23:52:03 μμ
O.K  πρωι περνω τηλ, και βλεπουμε παντως εκ των προτερων σας ευχαριστω πολυ



Offline Ravager

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 2
Reply #5 on: Κυριακή 21 Δεκέμβριος 2008, 00:26:26 πμ
Άλλαξα σήμερα πίσω δισκοπλακα και τακάκια μπρος πίσω. Άλλα στο συνεργείο που πήγα μου είπανε ότι χρειάζεται να αλλάξει και κάποια λαστιχάκια γύρω από της δάγκανες. Που δεν έχει και πρέπει να παραγγείλει. Είμαι από επαρχία. Μπορεί να χάλασαν έτσι άπλα? Υποψιάζομαι ότι την αλλαγή την έκανε ο μικρός γιος του,  το πίσω φρένο δεν δουλεύει καθόλου και το εμπρός δουλεύει με το ζόρι. Άσε ότι σήμερα με την βροχή παραλίγο να σκοτωθώ κιόλας. Όταν την πήρα το πίσω δεν δούλευε, συνήθως πάντα μου το κάνει μετά από αλλαγή και μετά από λίγο δουλεύει. Τώρα δεν δουλεύει με τίποτα.  Πήγα να τον βρω άλλα έχει κλείσει.

Υποτίθεται είναι και επαγγελματίες και φέρονται έτσι. Όταν φτιάχνεις κάτι δεν το δοκιμάζεις μετά ?

Ξέρετε κανένα on line shop για αγορές, τακάκια, δισκοπλακες και τέτοια..



Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #6 on: Κυριακή 21 Δεκέμβριος 2008, 00:37:38 πμ
Λαστιχάκια γύρω από τις δάγκανες ή λαστιχάκια μέσα στις δάγκανες (πχ. στα έμβολα); Τί ακριβώς σου είπε;

Όταν λες "δεν δουλεύει καθόλου" ή "δουλεύει με το ζόρι", τί ακριβώς εννοείς;
Δεν πιάνει καλά ή θέλει δύναμη πολύ;


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline Ravager

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 2
Reply #7 on: Κυριακή 21 Δεκέμβριος 2008, 02:01:04 πμ
Το πίσω φρένο δεν δουλεύει καθόλου όσο και να το πατήσω τίποτα δεν κάνει. Το εμπρός  εάν πατήσω λίγο παραπάνω δουλεύει.

Τα λαστιχάκια εάν θυμάμαι καλά μου είπε στης δάγκανες



Offline Venumis (Mike)

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 832
Reply #8 on: Κυριακή 21 Δεκέμβριος 2008, 05:04:29 πμ
υγρά φρένων έχει το δοχείο για τα πίσω φρένα? αν πατάς το πίσω φρένο και κατεβαίνει έτσι απλά μάλλον ο τύπος έκανε βλακεία στην αλλαγή και σίγουρα θέλει εξαέρωση, τώρα για τα λαστιχάκια που λες απάντησε σε αυτό που σε ρωτάει και ο Χρήστος πιο πάνω.. Τι μοντέλο είναι η μηχανή σου ? δισκόπλακα γιατί άλλαξες ? πριν αλλάξεις ήταν οκ το φρένο?

*Μην πολύ-κυκλοφορείς ώσπου να φτιαχτεί το πίσω φρένο γιατί αν και σου δίνεται η εντύπωση οταν το έχεις οτι δεν κάνει δουλειά αν δεν το έχεις λείπει η μισή πέδηση της μοτοσυκλέτας και αυτό είναι πολύ επικίνδυνο! 


Μετά απο τόσα χρόνια ακόμα ακούω Heavy metal και το γουστάρω τρελά..Μπράβο μου ο μπαγάσας, μου αρέσω !


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #9 on: Κυριακή 21 Δεκέμβριος 2008, 07:17:29 πμ
Δηλ. πατώντας το πίσω φρένο, συναντάς τη συνηθισμένη φυσιολογική αντίσταση αλλά αυτό δεν πιάνει;
Ή πάει μέχρι τέρμα το ποδόφρενο χωρίς να φρενάρει καθόλου;

Δισκόπλακα και τακάκια έβαλες της μαμάς ή άλλη μάρκα;

Έχε υπόψη σου ότι στα πρώτα χιλιόμετρα μέχρι να στρώσουν τα τακάκια, η πέδηση είναι γενικά μειωμένη και θέλει προσοχή, (υποθέτω ότι έχεις ξαναλλάξει πριν τακάκια στη μηχανή και ξέρεις πώς συμπεριφέρεται στην αρχή).

Οι τροχοί γυρίζουν ελεύθερα (πχ. όταν είναι στον αέρα), ή συναντάνε αντίσταση μετά από κάθε πάτημα του φρένου;
« Last Edit: Δευτέρα 22 Δεκέμβριος 2008, 10:18:12 πμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline tserts

  • Θιασώτης του τραμπουκισμού
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3530
  • Transalp GS Forum
Reply #10 on: Δευτέρα 22 Δεκέμβριος 2008, 01:12:40 πμ
Τα σινεμπλοκ εννοεί τα λαστιχάκια μάλλον..



Το δικό μου φόρουμ κερδίζει το δικό σου φόρουμ και είναι πιο δυνατό.


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #11 on: Τετάρτη 06 Ιανουάριος 2010, 18:56:27 μμ
Εγω σημερα παρατηρησα μια ρωγμη στην πισω δισκοπλακα  ,κατι σε χαραδρα μοιαζει ,περναει την επιφανεια που πιανουν τα τακακια και προχωραει παραμέσα, και σκεφτειτε οτι μολις την πηρα απο σερβις και αλαξαν και τα πισω τακκακια!!!, μαυρη ειν΄η νυχτα στα βουνα.
Μηπως ξερετε μια τιμη για την δισκοπλακα και ποσο παιρνουν εργατικα?
Να προτιμησω την μαμα η κατι αλλο? 

  Ευχαριστω Νικος