Hellas Transalp Forum

Νέο V-Strom?

M. I. Pagalos · 26992

Offline Nickoss

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 100
Reply #50 on: Πέμπτη 30 Ιούνιος 2011, 01:10:18 πμ
Και καθολου να μη το αλλαζε το στρωμα, ηταν ηδη μπροστα απο τον ανταγωνισμο στα 650!Αρα, αφου το αλλαξε και το φρεσκαρισε,  κατ΄εμε οτι ασχημια ειχε το προηγουμενο εξαλυφθηκε με το νεο,εκανε κινηση ματ!Μενει να δουμε πλεον και την τιμη,γιατι λογο τιμης πουλουσε τρελα,θα συνεχισει αραγε το value for money?Αντιο Honda!ειναι τυχαιο που πολλοι απο εδω ειχαν αλλαξει σε στρωμα?Ας ελπισουμε να μην αλλαξει και το ονομα του club ;D
Το οτι το παλιο ηταν ενα 650 με εμφανιση 1000 το καθιστουσε και καπως ατσουμπαλο...νομιζω το καινουριο ειναι τελειο, 650 με eμφανιση 650 και οχι varadero
Αραγε θα φτιαχνεται japanοπως το προηγουμενο?αλλο ενα κολλημα απο τα ευρωπαικα honda.
 Και κατι τελευταιο για την αυτονομια...
Μη ξεχναμε οτι το στρωμα ειναι ενα σασι για 1000 κυβικα οπως ειχε βγει στη αρχη,απλα μετα στο ιδιο μηχανακι βαλανε το μοτερ απο το sv 650 με χαμηλοτερη καταναλωση και ετσι ηρθε η μεγαλη αυτονομια



Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Reply #51 on: Πέμπτη 30 Ιούνιος 2011, 13:14:40 μμ
Πολλοι ομως το ειχαν παρει επειδη ηταν 650 αλλα εμοιαζει και ειχε τον ογκο απο 1000


Οπως και να εχει το target group διαφοροποιειται... καπου χανεις καπου κερδιζεις....

Το βασικο κριτηριο παντως ειναι η τιμη.....

Αν τα αντιστοιχα 650 εχουν 8000€ και το νεο εχει 7000€ ... ειναι βασικο κριτηριο.... ακομα και αν δε σου αρεσει τοσο εμφανισιακα, αν δεν εχει καλυτερα φρενα απο το ΤΑ....

Αν ολα τα 650 εχουν 8000€ ε, τοτε αρχιζεις και το ψαχνεις σε λεπτομερειες....




Offline Nickoss

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 100
Reply #52 on: Πέμπτη 30 Ιούνιος 2011, 14:22:32 μμ
προσωπικα πιστευω οτι η honda εχει υπερτιμημενα τα μηχανακια της!και οτι το vstrom ειναι καλυτερο απο το transalp!Εγω οταν πηρα transalp 650 το διαλεξα σε σχεση με το στρωμα καθαρα απο εμφανιση, μου αρεσει παρα πολυ σε σχεση με το προηγουμενο vstrom και γιατι ειναι καλυτερο για το σωματοτυπο μου απο τη θηριο της suzuki! 8000 ειναι πολλα για το transalp με σαμπρελες.''Οσο για το χωμα...οπου παει το ενα παει και το αλλο σιγα το πραμα εχω παει χωματαδικη βολτα (χωμα ομως οχι στρωμενο χωματοδρομο)και με ακολουθουσε fazer.Αν το vstrom βγει στα 8 παρα θα πουλησει τρελα...εμενα μου αρεσει πολυ και ισως ειναι το επομενο μηχανακι μου



Offline leftlane

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1137
Reply #53 on: Πέμπτη 30 Ιούνιος 2011, 20:03:09 μμ
προσωπικα πιστευω οτι η honda εχει υπερτιμημενα τα μηχανακια της!και οτι το vstrom ειναι καλυτερο απο το transalp!Εγω οταν πηρα transalp 650 το διαλεξα σε σχεση με το στρωμα καθαρα απο εμφανιση, μου αρεσει παρα πολυ σε σχεση με το προηγουμενο vstrom και γιατι ειναι καλυτερο για το σωματοτυπο μου απο τη θηριο της suzuki! 8000 ειναι πολλα για το transalp με σαμπρελες.''Οσο για το χωμα...οπου παει το ενα παει και το αλλο σιγα το πραμα εχω παει χωματαδικη βολτα (χωμα ομως οχι στρωμενο χωματοδρομο)και με ακολουθουσε fazer.Αν το vstrom βγει στα 8 παρα θα πουλησει τρελα...εμενα μου αρεσει πολυ και ισως ειναι το επομενο μηχανακι μου
λοιπον, κοιτα να δεις τι θα γινει...θα νηστεψεις 40 μερες, θα πεις 100 πατερ ημαν, θα μεταλαβεις και μετα θα δουμε αν οι Mods θα σε συγχωρεσουν... ;D ;D



Offline Nickoss

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 100
Reply #54 on: Παρασκευή 01 Ιούλιος 2011, 00:14:39 πμ
λοιπον, κοιτα να δεις τι θα γινει...θα νηστεψεις 40 μερες, θα πεις 100 πατερ ημαν, θα μεταλαβεις και μετα θα δουμε αν οι Mods θα σε συγχωρεσουν... ;D ;D
:2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:
ξεκινησα κιολας :-X



Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #55 on: Παρασκευή 01 Ιούλιος 2011, 09:24:10 πμ




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #56 on: Παρασκευή 01 Ιούλιος 2011, 09:28:51 πμ
:2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:
ξεκινησα κιολας :-X

Δε σε ξεπλένει ούτε ο Νιαγάρας. Αν δεν πας στη Φουκουσίμα να να κάψεις ένα strom στο κέλυφος του αντιδραστήρα, συγχώρεση δε παίρνεις.


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #57 on: Παρασκευή 01 Ιούλιος 2011, 09:33:49 πμ
btw... μπράβο στη Suzuki.


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9897
Reply #58 on: Παρασκευή 01 Ιούλιος 2011, 09:37:13 πμ
Πραγματικά πολύ όμορφο, μπράβο στη S

Μια ένσταση μόνο, οι βαλίτσες εξέχουν πολύ.


Παύλος Καρούμπης


Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Reply #59 on: Παρασκευή 01 Ιούλιος 2011, 09:47:41 πμ
Το θέλω!!!! :eusa_clap:
Μ' αρέσει πολύ!!!!!! αλλά..................ούτε τις βαλίτσες δεν μπορώ να αγοράσω :goofy:


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline Διαμαντης

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2816
Reply #60 on: Παρασκευή 01 Ιούλιος 2011, 11:49:48 πμ
Κακά τα ψέμματα.Κυρίαρχος στα 650cc. Έμεινε στα κυβικά και παίζει μόνη της. Αν έχει και καλή τιμή καληνύχτα στα TA.



Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Reply #61 on: Παρασκευή 01 Ιούλιος 2011, 13:42:46 μμ
Το θέλω!!!! :eusa_clap:
Μ' αρέσει πολύ!!!!!! αλλά..................ούτε τις βαλίτσες δεν μπορώ να αγοράσω :goofy:

Ξεκινα απο τις βασεις....



Διπλωμα εχεις ετσι?  :goofy:




Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Reply #62 on: Παρασκευή 01 Ιούλιος 2011, 13:45:09 μμ




Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Reply #63 on: Παρασκευή 01 Ιούλιος 2011, 14:05:31 μμ
Ξεκινα απο τις βασεις....



Διπλωμα εχεις ετσι?  :goofy:

Καλα πες αν βρω τα χρήματα να την αποκτησω τις βαλίτσες δεν θα μου τις κανουν δώρο;;;; :goofy:
Κάνα 8άρι το κόβω!!!!


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #64 on: Παρασκευή 01 Ιούλιος 2011, 23:35:54 μμ
Το θέλω!!!! :eusa_clap:
Μ' αρέσει πολύ!!!!!! αλλά..................ούτε τις βαλίτσες δεν μπορώ να αγοράσω :goofy:

Ιούδα!...

















...έχεις δίκιο φαίνεται ωραίο!



Offline leftlane

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1137
Reply #65 on: Παρασκευή 01 Ιούλιος 2011, 23:55:29 μμ
Δε σε ξεπλένει ούτε ο Νιαγάρας. Αν δεν πας στη Φουκουσίμα να να κάψεις ένα strom στο κέλυφος του αντιδραστήρα, συγχώρεση δε παίρνεις.
ετσι ετσι, να διατηρησουμε κ μια ταξη εδω μεσα...
καλο το vstromaki αλλα την υπεροχη αισθητικη/ design του ΤRANSALP ('00-'07) δεν την ξεπερνα με τιποτα. Ασε που αν παμε με ενα strom στους χωματοδρομους που μπηκα με το transalp θα'ρχισουν να ξεκολανε τα πλαστικα.
Δεν ξερω ρε γμτ αλλα σ'αυτο το μηχανακι κατι δεν μου κολλαει...οταν το παρατηρεις σου φαινεται καπως αζυγιστο να το πω, αλλανταλον γεωμετρια να την πω, ατσουμπαλο καπως...δεν ξερω....απο το σημειο επαφης σελας/τεποζιτου και μπροστα ειναι σαν να το κοψες με τροχο και να το ξανακολησες αλλα πιο χαμηλα.... ;D
« Last Edit: Σάββατο 02 Ιούλιος 2011, 00:43:52 πμ by leftlane »



Offline Surfer

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 548
  • Γιάννης
Reply #66 on: Δευτέρα 04 Ιούλιος 2011, 13:55:41 μμ
αχ αχ αχ

Ιδιο κοντερ με το ΤΑ 700 αλλά αντίστροφα

μήπως ο σχεδιαστής έκανε κακή αντιγραφή απο το ΤΑ700 ???



Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #67 on: Δευτέρα 04 Ιούλιος 2011, 14:29:30 μμ
Το πορτοκαλί του κουστουμάκι είναι πολύ όμορφο.....


Θα κλέψει πολλές καρδιές, σίγουρα...


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #68 on: Δευτέρα 04 Ιούλιος 2011, 15:05:30 μμ
αχ αχ αχ

μήπως ο σχεδιαστής έκανε κακή αντιγραφή απο το ΤΑ700 ???

Μπα! Μάλον καλή αντιγραφή είναι



Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Reply #69 on: Δευτέρα 04 Ιούλιος 2011, 15:27:43 μμ
Το μπροστινό μούτρο με τα χαζοφανάρια που με χαλούσαν εμένα τα έφτιαξαν!!! :eusa_clap:


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline nikos 238

  • If you doubt, loose it...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3198
Reply #70 on: Δευτέρα 04 Ιούλιος 2011, 15:53:59 μμ
Μια χαρά μηχανή φτιάξανε.

Έκαναν και αυτοί τα λαθάκια τους αρχικά, με την απαράδεκτη αίσθηση των φρένων και την street αίσθηση αυτού που λανσαρίστηκε για να χτυπήσει τα μεγάλα On -Off, αλλά επέμειναν στην συνταγή, υιοθέτησαν το ABS φτιάχνοντας καλά φρένα και έδωσαν μεγάλο value for money.

Σήμερα, εμφανίζουν μια παραλλαγή που υπακούει στον σύγχρονο σχεδιασμό (προς το crossrunner πάει κατά τη γνώμη μου και όχι προς το 700), αλλά κρατάνε τον πολυπόθητο όγκο που μετρά κυρίως στους νεοεισερχόμενους στον χώρο των 2 τροχών.

Όπως έγραφα και πριν χρόνια, είναι ανόμοια πράγματα να συγκρίνεις με απόλυτους αριθμούς ένα ΤΑ και ένα Στρόμ.




ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ (Αριστοτέλης ο Σταγειρίτης)



Transalpinos

  • Guest
Reply #71 on: Δευτέρα 04 Ιούλιος 2011, 16:29:08 μμ
Πάντως ένα τεστ του moto που είχa δει έδειχνε ότι σε όλο το φάσμα στροφών μέχρι τις 7500 το ΤΑ700 ήταν δυνατότερο (και σε ίππους και σε ροπή) απο το V-strom.  Ποιός οδηγάει σε τόσο ψηλές στροφές μόνιμα έτσι και αλλιώς?
Μετά τις 7500 στροφές η κατανάλωση αναβαίνει πολύ σε αυτές τις μηχανές.

http://imageshack.us/photo/my-images/824/strom.png/
Uploaded with ImageShack.us
« Last Edit: Δευτέρα 04 Ιούλιος 2011, 16:54:01 μμ by Transalpinos »



Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7326
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #72 on: Τρίτη 05 Ιούλιος 2011, 08:43:57 πμ



Θά σκαγα , αλλά θυμήθηκα .


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline vasko

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 766
  • ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΛΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΔΡΟΜΟΣ
Reply #73 on: Τετάρτη 06 Ιούλιος 2011, 17:42:02 μμ
Είναι μια όμορφη μηχανή αλλά δεν ξέρεις σε ποια κατηγορία πάει να παίξει:
Σε ποια μοιάζει?

-TDM?
-CBF?
-TA?
-CROSSRUNNER?

Μάλλον όλα μαζί...

Το σίγουρο είναι ότι τα V-STROM έχουν αποδειχθεί αξιόπιστα και λογικά θα συνεχίσουν σ`αυτήν την κατεύθυνση


Ω ρε που πάμε ρε!!!


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #74 on: Τετάρτη 06 Ιούλιος 2011, 20:10:07 μμ
Είναι μια όμορφη μηχανή αλλά δεν ξέρεις σε ποια κατηγορία πάει να παίξει:
Σε ποια μοιάζει?

-TDM?
-CBF?
-TA?
-CROSSRUNNER?

Μάλλον όλα μαζί...

Το σίγουρο είναι ότι τα V-STROM έχουν αποδειχθεί αξιόπιστα και λογικά θα συνεχίσουν σ`αυτήν την κατεύθυνση

  Και γιατί πρέπει να παίξει σε μια συγκεκριμένη κατηγορία? Και γιατί πρέπει να μοιάζει σε κάποια? Είναι τελικά τόσο απαραίτητες οι ταμπέλες? Οι κατηγορίες, άλλωστε, έχουν από μόνες τους αυτοκαταργηθεί, διαιρεθεί σε πολλές μικρότερες άρα, τελικά, πολλαπλασιαστεί.
 
  Κάποτε, όταν βάζαμε χαρτάκια πιασμένα με μανταλάκια στις ακτίνες τών ποδηλάτων μας για να κάνουν τάχα ήχο κινητήρα, οι κατηγορίες ήταν δύο, αυστηρά δύο: δρόμου και ανωμάλου. Στα ανωμάλου μεσουρανούσαν μάρκες που οι νεότεροι ίσως δεν έχετε ξανακούσει ή άντε έχει πέσει το μάτι σας στις ιστορικές αναδρομές τών περιοδικών: Maico, Montessa, Benelli.....θρύλοι! Δεν έκαναν τίποτα άλλο παρά όργωναν! Σήμερα είναι εκατόν δύο. Τα όρια τους μπλέκονται, δεν είναι σαφή. Τα περισσότερα μηχανάκια είναι λίγο έτσι αλλά και λίγο απ' τ' άλλο, κάνουν κι αυτό αλλά πάνε και λίγο χώμα.


Αργότερα μιλήσαμε για ον-οφ, πιο εκλεπτυσμένος όρος, τρομάρα μας, απ' αυτό το "ανωμάλου".  Για να φτάσουμε τελικά σήμερα να μιλάμε για ον-οφ 60-40, ον-οφ 70-30 κλπ. Δεν χαρακτηρίζεται ένα μηχανάκι από το αν είναι ον ή οφ,  ή ον-οφ, αλλά από το πόσο ποσοστό ον-οφ είναι.
 
  Οι εποχές προχωρούν, οι ανάγκες αλλάζουν, οι μηχανές ακολουθούν! Enjoy!
   
« Last Edit: Τετάρτη 06 Ιούλιος 2011, 20:11:41 μμ by M. I. Pagalos »




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!