Hellas Transalp Forum

Προβολάκια για Μοτό

memos · 218103

Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #75 on: Σάββατο 08 Δεκέμβριος 2007, 19:55:21 μμ
Ον-οφ τοπικ...
Αν θελετε να αναψουν ολα τα λαμπακια του Αντμιν μας, συνεχιστε την κουβεντα περι γαμου κλπ...


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #76 on: Σάββατο 08 Δεκέμβριος 2007, 20:05:51 μμ
Ο Admin μας (που όλοι είμαστε πολύ περήφανοι για αυτόν) είναι και αυτός παιδί διαμάντι και έχει μεγάλη αίσθηση του χιούμορ! Τον αγαπάμε και για αυτό τον πειράζουμε!

Λευτέρη, έκανες τις αλλαγές στην καλωδίωση? Τί βγήκε τελικά?

ΥΓ: Σώτο περίμενε λίγο και θα βρεί ο Φώτης και το ... δικό σου προσκλητήριο!


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline memos

  • Με xlv 400 γίνομαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4642
  • Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...
Reply #77 on: Κυριακή 09 Δεκέμβριος 2007, 03:42:55 πμ
Ο Admin μας (που όλοι είμαστε πολύ περήφανοι για αυτόν) είναι και αυτός παιδί διαμάντι και έχει μεγάλη αίσθηση του χιούμορ! Τον αγαπάμε και για αυτό τον πειράζουμε!

ΥΓ: Σώτο περίμενε λίγο και θα βρεί ο Φώτης και το ... δικό σου προσκλητήριο!
Σου αρέσει να τους τσιγκλάς Χρήστο ε;

Έγινες και εσύ πειρακτήρι !!!  :thumbright: :thumbright: :thumbright:


Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;


Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #78 on: Κυριακή 09 Δεκέμβριος 2007, 05:15:33 πμ
Χρήστο δεν την έχω φτιάξει ακόμα την συνδεσμολογία, εξαιτίας του καιρού, και του οικογενειακού
στολίσματος του Χριστουγεννιάτικου δέντρου,
θα κλέψω χρόνο μέσα στην βδομάδα, γιατί ξέρω πως δεν είναι πολύ δουλειά, να τροποποιήσω τις θέσεις που μου επισήμανες.

Θανάση, είναι πολύ καλή η σκέψη σου και η λειτουργία την οποία μου προτείνεις, αλλά θα στηριχτώ στην παρατήρηση του Χρήστου,
μίας και την  θεωρώ συντομότερη.


Λ.Γ.


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline IRAKLEIO XLV

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 24
    • http://mvaradero.spaces.live.com
Reply #79 on: Παρασκευή 18 Ιανουάριος 2008, 14:34:04 μμ
       Παύλο  μου  είχες  πει  οτι  ψάχνεις  για  προβολάκια.  Αυτή  την  φωτογραφία  την  είχα  τραβήξει  στην  περσινή  έκθεση  μοτό.  Όπως  βλέπεις,  έχει  βάλει  ωραία  προβόλια  και  πιθανόν  φθηνά  αφου  δεν  είναι  της  γνωστής - καλής  αλλά  πανάκριβης  εταιρίας  με  after  market  πράγματα.  Αυτή  η  afrika  ήταν  από  το  africa  club  (δίπλα  απο  το  δικό  μας) . 
      Ίσως  ο  Γιώργης  ή  και  εσύ,  μπορείτε  να  μάθετε  πιανού  είναι  η  συγκεκριμένη  μοτό.
Γεια χαρα!
Δεν ξερω αν ψαχνετε ακομα προβολακια,αλα αυτα που εβαλα ειναι πολυ καλα,απο αξεσουαρ αυτοκινητου 40e



Offline Diamantis

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1086
  • Diamonds are forever
Reply #80 on: Παρασκευή 18 Ιανουάριος 2008, 14:45:12 μμ
Γεια χαρα!
Δεν ξερω αν ψαχνετε ακομα προβολακια,αλα αυτα που εβαλα ειναι πολυ καλα,απο αξεσουαρ αυτοκινητου 40e

και απο νερα ειναι στεγανα; ειναι πολυ ομορφα και καλη η τιμη τους.
Για ριξε λεπτομερειες του προιοντος και φυσικα η εγκατασταση θα εγινε σε ηλεκτρολογο μηχανων,ετσι δεν ειναι;
Και η τοποθετηση ειναι πολυπλοκη; θελει ξηλωματα ή ειναι νορμαλ;


Diamonds are forever


Offline IRAKLEIO XLV

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 24
    • http://mvaradero.spaces.live.com
Reply #81 on: Παρασκευή 18 Ιανουάριος 2008, 16:02:31 μμ
και απο νερα ειναι στεγανα; ειναι πολυ ομορφα και καλη η τιμη τους.
Για ριξε λεπτομερειες του προιοντος και φυσικα η εγκατασταση θα εγινε σε ηλεκτρολογο μηχανων,ετσι δεν ειναι;
Και η τοποθετηση ειναι πολυπλοκη; θελει ξηλωματα ή ειναι νορμαλ;
Εινα αδιαβροχα 100% εχει και 2 led υψηλης φωτηνοτητας το καθε ενα και αν θελεις αναβεις μονο τα led ειναι πανεμορφα.
Ο αδερφος μου εχει  μαγαζι με συναγερμους αυτοκινητον ,και για μηχανες,xenon, tv,servis κτλ.
Αλα την εγκατασταση την εκανα μονος,θελει ενα ρελε 3e παιρνης ρευμα απο την μπαταρια,+ ασφαλειοθηκη,στο καλωδιο
που φευγει απο την μπαταρια,+ ενα καλωδιο επιστροφης απο τη μπαταρια + ενα διακοπτακη 2 σκαλες (γιατι εχει και τα led) για να αλαζεις.
Εγω βρηκα ενα διακοπτακη on/of και το εβαλα στο τιμονη,ειναι λιγο ταλαιπορια που θα περνας τα καλωδια,αλα μια φορα το κανεις.
Αν θελεις κατι παραπανω παρεμε 6971540122



Offline gerontovrahos

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 228
  • - I love riding -
Reply #82 on: Παρασκευή 18 Ιανουάριος 2008, 16:12:11 μμ
Κύριοι...

Ελπίζω τα προβολάκια σας να τα ρυθμίζετε ώστε να φέγγουν πάντα τον δρόμο... και να τα ξαναρυθμίζετε ανάλογα με τον φορτίο που έχετε στη μηχανή σας...

Αυτό βέβαια ισχύει και στα στάνταρτ φώτα....

Έχω βαρεθεί να βλέπω (η καλύτερα να μη βλέπω) από αρύθμιστα φώτα μοτοσυκλετών! (και μην ακούσω ότι έτσι σας βλέπουν καλύτερα και σας υπολογίζουν οι άλλοι...)

Σωτήρης




Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9899
Reply #83 on: Παρασκευή 18 Ιανουάριος 2008, 16:15:58 μμ
Σωστός ο Σώτος


Παύλος Καρούμπης


Offline ThanDim

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1672
Reply #84 on: Παρασκευή 18 Ιανουάριος 2008, 16:48:18 μμ
Κάτι που οι ίδιοι οι κατασκευαστές μας αποτρέπουν να το κάνουμε - με τον τρόπο ρύθμισης των φώτων που έχουν υιοθετήσει!
Στις τελευταίες BMW είναι κάπως πιο φιλικός, με διακόπτη με 2 στανταρ θέσεις - για έναν ή δυο επιβάτες - εκτός το "κρυφό" βιδάκι που έχουν όλα τα δίτροχα.


Δημητρακόπουλος Θανάσης
R1200GS
Καλαμάτα


Offline IRAKLEIO XLV

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 24
    • http://mvaradero.spaces.live.com
Reply #85 on: Παρασκευή 18 Ιανουάριος 2008, 16:58:55 μμ
Κύριοι...

Ελπίζω τα προβολάκια σας να τα ρυθμίζετε ώστε να φέγγουν πάντα τον δρόμο... και να τα ξαναρυθμίζετε ανάλογα με τον φορτίο που έχετε στη μηχανή σας...

Αυτό βέβαια ισχύει και στα στάνταρτ φώτα....

Έχω βαρεθεί να βλέπω (η καλύτερα να μη βλέπω) από αρύθμιστα φώτα μοτοσυκλετών! (και μην ακούσω ότι έτσι σας βλέπουν καλύτερα και σας υπολογίζουν οι άλλοι...)

Σωτήρης



Πολη σωστη η διευκρίνιση,αλα πλέον πρέπει να είναι αυτονόητο.
(τωρα θα μου πεις απο το πρεπει,μεχρι το αυτονοητο....) αυτο ειναι στην παιδiα του καθενος απο μας.



Offline Diamantis

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1086
  • Diamonds are forever
Reply #86 on: Παρασκευή 18 Ιανουάριος 2008, 17:04:36 μμ
Εινα αδιαβροχα 100% εχει και 2 led υψηλης φωτηνοτητας το καθε ενα και αν θελεις αναβεις μονο τα led ειναι πανεμορφα.
Ο αδερφος μου εχει  μαγαζι με συναγερμους αυτοκινητον ,και για μηχανες,xenon, tv,servis κτλ.
Αλα την εγκατασταση την εκανα μονος,θελει ενα ρελε 3e παιρνης ρευμα απο την μπαταρια,+ ασφαλειοθηκη,στο καλωδιο
που φευγει απο την μπαταρια,+ ενα καλωδιο επιστροφης απο τη μπαταρια + ενα διακοπτακη 2 σκαλες (γιατι εχει και τα led) για να αλαζεις.
Εγω βρηκα ενα διακοπτακη on/of και το εβαλα στο τιμονη,ειναι λιγο ταλαιπορια που θα περνας τα καλωδια,αλα μια φορα το κανεις.
Αν θελεις κατι παραπανω παρεμε 6971540122
ok,οταν αποφασισω θα σε παρω


Diamonds are forever


Offline xplast

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3652
Reply #87 on: Τετάρτη 31 Δεκέμβριος 2008, 22:34:13 μμ
Αποφάσισα κι εγώ να βάλω προβολάκια. Χρειάζεται να βάλω ασφάλεια στο κύκλωμα; Αν ναι, πόσα amper πρέπει να είναι;

Τα προβολάκια είναι 2 Χ 55Watts.



Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #88 on: Τετάρτη 31 Δεκέμβριος 2008, 23:13:06 μμ
Αποφάσισα κι εγώ να βάλω προβολάκια. Χρειάζεται να βάλω ασφάλεια στο κύκλωμα; Αν ναι, πόσα amper πρέπει να είναι;

Τα προβολάκια είναι 2 Χ 55Watts.

Έχω βάλει μια μεγάλη των 20Α…….. και μένα 2χ55w είναι.....
Αλλά φαίνεται πως προχθές επειδή ξέχασα τα προβολάκια ανοιχτά ενώ ήμουν σε στάση η μπαταρία βγήκε off….
Εμ αν ο ανορθωτής δεν βοηθάει  τι να σου κάνει μια μπαταρία…..

Οπότε Σάββατο πάμε για αλλαγή…..


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


DRAKE RAMORE

  • Guest
Reply #89 on: Τετάρτη 31 Δεκέμβριος 2008, 23:15:17 μμ
Εγώ ψάχνω λύση για την ομίχλη.
Μάλλον θα πάω και εγώ σε προβολάκια, αλλά ομίχλης!
Δυστυχώς τα xenon σε ομίχλη είναι χειρότερα απο όλα!
Πρέπει να βάλω μάλλον σε κίτρινο....ρίξτε καμιά ιδέα.



Offline xplast

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3652
Reply #90 on: Τετάρτη 31 Δεκέμβριος 2008, 23:17:39 μμ
Εγώ ψάχνω λύση για την ομίχλη.
Μάλλον θα πάω και εγώ σε προβολάκια, αλλά ομίχλης!
Δυστυχώς τα xenon σε ομίχλη είναι χειρότερα απο όλα!
Πρέπει να βάλω μάλλον σε κίτρινο....ρίξτε καμιά ιδέα.

Αυτά που πήρα είναι look xenon, αλλά κάτω βγάζει κίτρινο φως. Το κουτί γράφει ότι είναι ομίχλης. Όταν μπούνε, θα σου πω.



Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #91 on: Τετάρτη 31 Δεκέμβριος 2008, 23:30:24 μμ
Δεν χρειάζεται να μπούν σε κίτρινο, η δέσμη αν είναι τα ίδια με τα δικά μου είναι αρκετή με αρκετά καλά αποτελέσματα

και σε βροχή και σε ομίχλη….


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


DRAKE RAMORE

  • Guest
Reply #92 on: Τετάρτη 31 Δεκέμβριος 2008, 23:37:15 μμ
Το λευκό των xenon σε ομίχλη είναι άκρως επικίνδυνο.Σε μπερδεύει στον προσδιορισμό των αποστάσεων γιατί δημιουργεί αντανακλάσεις.Μιλάω βέβαια για πυκνή ομίχλη που πιάνει εδώ στον Βορά, και για xenon  αφτερ μαρκετ.Προφανώς τα εργοστασιακά xenon δεν έχουν τέτοια προβλήματα , αλλά μηχανή με εργοστασιακά δεν έχει βγει ακόμα.



Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #93 on: Πέμπτη 01 Ιανουάριος 2009, 02:51:12 πμ
Όσο πιο λευκό το φώς (βλ. βαθμοί Kelvin της εκπέμπουσας πηγής) τόσο μεγαλύτερη και η διάχυση στην ατμόσφαιρα. Τα εργοστασιακά είναι 4300Κ, ενώ τα περισσότερα xenon kits είναι 6000Κ (οπότε παρουσιάζουν και μεγαλύτερη διάχυση). Το κίτρινο παρουσιάζει τη μικρότερη διάχυση (με ανεκτή φωτεινότητα) οπότε και πιο κατάλληλο για ομίχλη.

Τόλη, μπορείς να πάρεις και να βάλεις κανονικά προβολάκια (όποια σου αρέσουν) και να αλλάξεις μόνο τις λάμπες αλογόνου (από άσπρες σε κίτρινες). Ή να πάρεις προβολάκια με κίτρινα κρύσταλλα και άσπρες λάμπες. Αλλά και στις δυο περιπτώσεις θα χάσεις σε φωτεινότητα/ένταση (σε σχέση με τα λευκά).

« Last Edit: Πέμπτη 01 Ιανουάριος 2009, 02:54:04 πμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


DRAKE RAMORE

  • Guest
Reply #94 on: Πέμπτη 01 Ιανουάριος 2009, 03:00:08 πμ
Ο κεντρικός προβολέας θα παραμείνει xenon.
Προσανατολίζομαι σε δυο μικρά προβολάκια τύπου touratech στα πλάγια.
Απλά ψάχνω να βρω κάποια ποιοτικά, αλλά φθηνότερα απο τα touratech.



Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #95 on: Πέμπτη 01 Ιανουάριος 2009, 03:20:34 πμ
Φρόντισε αυτά που θα πάρεις να έχουν καλό/μεγάλο κάτοπτρο, ώστε να έχουν καλή απόδοση σε φωτεινότητα και δέσμη.
Τα προβολάκια xenon αξίζουν λόγω πολύ μεγάλης φωτεινότητας (για το μέγεθός τους).


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Reply #96 on: Παρασκευή 02 Ιανουάριος 2009, 01:52:59 πμ
Μια καλη λυση ειναι να μπορουσαν να αναβουν και οι 2 σκαλες μαζι, οπως οταν κανουμε σινιαλο... (οπως εχει ειπωθει καπου προηγουμενως...)
Οταν λοιπον κανουμε σινιαλο παραμενει αναμμενη και η μεσαια σκαλα.
Οταν ομως αναβουμε τη μεγαλη σκαλα απο το κοκκινο διακοπτακι η μεσαια σβηνει....
Γνωστα ολα αυτα.... ΟΚ.

Πολλες φορες αν θελω περισσοτερο φως και κοντα και μακρυα κραταω "πατημενο" το σινιαλο, αλλα δεν ειναι και τοσο βολικο ή ασφαλες?

Δεν υπαρχει δυνατοτητα να αλλαξουμε τη λειτουργια του κοκκινου διακοπτη (εσωτερικα μαλλον)? Να μην αποδεσμευει τη μεσαια σκαλα?
Ξερει κανενας αν μπορουμε να "λυσουμε" το σετ με τους διακοπτες και να εχουμε προσβαση στα εσωψυχα τους?







Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #97 on: Παρασκευή 02 Ιανουάριος 2009, 07:50:50 πμ
Αυτό γίνεται είτε με την προσθήκη ενός εξωτερικού διακόπτη που να ανάβει μόνιμα τη μεγάλη σκάλα κατά βούληση είτε με επέμβαση στο κύκλωμα φώτων της μεγάλης σκάλας και την προσθήκη ενός ρελέ που να διατηρεί ταυτόχρονα και την τροφοδοσία του νήματος της μεσαίας σκάλας.
Δεν χρειάζεται να ανοιχθεί ο διακόπτης φώτων.
Μια τέτοια λύση είχε προτείνει εδώ ο Τηλέμαχος (Traveller).
« Last Edit: Παρασκευή 02 Ιανουάριος 2009, 08:04:10 πμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #98 on: Δευτέρα 12 Ιανουάριος 2009, 12:12:21 μμ
Δεν ξέρω τι συνδεσμολογία κατάφερα και έφτιαξα, αλλά ακόμα γελάω με την όλη κατάσταση....... :)

Έχουμε και λέμε : Χθες το βράδυ  που πήγα να πάρω την μηχανή μου, είπα να φορτίσω και το κινητό πάνω στην μηχανή μέχρι να φτάσω στον προορισμό μου.....

Το έβαλα στην υποδοχή του αναπτήρα και όλα μια χαρά..... μέχρι που άρχισα να μαρσάρω ελαφριά, για το ζέσταμα...... και ως δια μαγείας άρχισαν να ανάβουν τα προβολάκια.......

Λέω μπα ιδέα μου θα είναι ..... :o

Κάνω έτσι να ανοίξω πάλι το γκάζι και τα προβολάκια μου άναβαν κανονικά ....... :-\

Όταν έκλεινα το γκάζι έσβηναν..... :-\

Με πιάσανε κάτι νευρικά γέλια....  :2hysterical:

Πειραματίσθηκα που λέτε, βγάζοντας τον φορτιστή και με ανοιχτό το γκάζι όλα μια χαρά, τα προβολάκια δούλευαν απ τον διακόπτη, όπως τόσο καιρό......

Με το που τοποθετούσα τον φορτιστή, έδειχναν όλα μια χαρά μέχρι που άνοιγα λίγο παραπάνω το γκάζι και ούτε ο διακόπτης λειτουργούσε ούτε τίποτα, εκεί τα  προβολάκια σταθερά αναμμένα....... :goofy:

 Τώρα τι σχέση έχει το γκάζι με τα ηλεκτρικά;;;;;;  ??? ???

Επίσης να ενημερώσω πώς και για τον αναπτήρα και για τον διακόπτη που ελέγχω τα προβολάκια παίρνω ρεύμα απ το φώτα πορείας......  ;D


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #99 on: Δευτέρα 12 Ιανουάριος 2009, 13:36:19 μμ
Αυτό και να θέλεις να το σχεδιάσεις Λευτέρη, δεν το πετυχαίνεις τόσο τέλεια όσο το έκανες εσύ!!!
Μπράβο!
 :2hysterical:

ΥΓ1: Κανείς που να το χρειάζεται? Δώσε κύκλωμα λέμενενε!
ΥΓ2: Δώστο άσκηση για το μάθημα ηλεκτροτεχνίας!

Για να πάρεις ρεύμα να φορτίσεις το κινητό σου πρέπει να έχεις τα φώτα ανοιχτά? (στο μοντέλο σου, είναι μόνιμα αναμένα?)
« Last Edit: Δευτέρα 12 Ιανουάριος 2009, 13:42:33 μμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.