Hellas Transalp Forum

αμορτισερ ελατηρια

ntinos50 · 12543

Offline ntinos50

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1714
  • Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp
    • pagkas
on: Τετάρτη 15 Σεπτέμβριος 2010, 17:17:01 μμ
ηρθε η ωρα να αλαξω το αμορτισερ πισω και το ελατηριο καθως και μπροστα ελατηρια και λαδια θαθελα να μαθω που μπορω να βρω ρυθμιζομενο για πισω και ποσο περιπου εχει καθως και ελατηριο και για εμπρος τα ελατηρια δεν θελω τα μαμα κατι πιο καλο και πιο φθηνο για δωστε μου τα φωτα σας



tranten

  • Guest
Reply #1 on: Τετάρτη 15 Σεπτέμβριος 2010, 21:09:18 μμ
ηρθε η ωρα να αλαξω το αμορτισερ πισω και το ελατηριο καθως και μπροστα ελατηρια και λαδια θαθελα να μαθω που μπορω να βρω ρυθμιζομενο για πισω και ποσο περιπου εχει καθως και ελατηριο και για εμπρος τα ελατηρια δεν θελω τα μαμα κατι πιο καλο και πιο φθηνο για δωστε μου τα φωτα σας

ρωτα εδω Ντινο,ειναι σωστοι κ τιμιοι επαγγελματιες. ;)



Offline ntinos50

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1714
  • Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp
    • pagkas
Reply #2 on: Τετάρτη 15 Σεπτέμβριος 2010, 21:45:13 μμ
ok θα παω το πρωι ευυχαριστω



Offline ThanDim

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1672
Reply #3 on: Τετάρτη 15 Σεπτέμβριος 2010, 23:33:25 μμ
Στο συγκεκριμένο κατάστημα τα μέλη του club μας έχουν έκπτωση. Σωστό; Ισχύει ή είναι παλιά - και ανενεργή - προσφορά;;;


Δημητρακόπουλος Θανάσης
R1200GS
Καλαμάτα


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2454
  • XLV650, CRF1000
Reply #4 on: Τετάρτη 15 Σεπτέμβριος 2010, 23:39:58 μμ
Στο συγκεκριμένο κατάστημα τα μέλη του club μας έχουν έκπτωση. Σωστό; Ισχύει ή είναι παλιά - και ανενεργή - προσφορά;;;

Σωστοτατο Θαναση, 10% εκπτωση  :)


Παντως φιλε Ντινο πληρως ρυθμιζομενο πισω αμορτισερ/ελατηριο ειναι πανακριβο, κοντα στα 1000 ευρω αυτο της WP  :o Αν το αμορτισερ πισω ειναι σε καλη κατασταση ή μπορει αν ερθει σε καλη κατασταση με μια επισκευη στο K-Shock, ελατηρια της Hyperpro μπροστα και πισω κανουνε πολυ καλη δουλεια και ειναι σχετικα οικονομικη λυση.
« Last Edit: Τετάρτη 15 Σεπτέμβριος 2010, 23:42:02 μμ by XLGeorge »


" the PouroDuro spirit "


Offline ThanDim

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1672
Reply #5 on: Τετάρτη 15 Σεπτέμβριος 2010, 23:57:09 μμ
Έχει και την Wilbers ( http://www.wilbers.de/index_en.php ). Πολύ καλή εταιρία και διαδεδομένη στο εξωτερικό. Εδώ, δυστυχώς, μέχρι πρόσφατα εισαγωγέας ήταν η Ηλιοφίλ η οποία ότι έχει παρει στα χέρια της το έχει θάψει...

Τις ρυθμίζουν σύμφωνα με τις ανάγκες σου και έρχεται κάθε κομμάτι παραγγελία αποκλειστικά για τον αγοραστή.


Δημητρακόπουλος Θανάσης
R1200GS
Καλαμάτα


Offline ntinos50

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1714
  • Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp
    • pagkas
Reply #6 on: Πέμπτη 16 Σεπτέμβριος 2010, 06:12:00 πμ
τελικα μου ειπαν οτι θα ρυθμησουν το πισω και θα μου αλαξουν το ελατηριο για πισω και ελατηρια και λαδια τσιμουχες μπροστα



Offline ntinos50

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1714
  • Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp
    • pagkas
Reply #7 on: Πέμπτη 23 Σεπτέμβριος 2010, 18:29:42 μμ
παιδια βρηκα σημερα ενα αμορτισερ για τη μηχανη και λεω να το αγορασω θα ηθελα να μου πητε αν κανει για τη μηχανη και ποσο περιπου να κανει για να μπορεσω να του κανω παζαρια η περιπου ποσο εχει το καινουριο αν ξερει κανεις ειναι το EMC H58 με προφορτηση μηχανικη οχι υδραυλικη θα ηθελα οποιος γνωριζει σχετικα να με ενημερωσει



Jim35gr

  • Guest
Reply #8 on: Τρίτη 28 Αύγουστος 2018, 10:48:21 πμ
Παιδιά μπορεί να μου πείτε αν βάλω αποστάτες στα μπροστά πηρούνια μέχρι τι παχος μπορώ για να κλείνουν η τάπες και να μην υπάρχει πρόβλημα?



Offline vaggelis_peir

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 473
  • Το πιο όμορφο γουργουρητό
Reply #9 on: Τετάρτη 29 Αύγουστος 2018, 08:14:25 πμ
Γενικά είμαι τη άποψης ότι τέτοιες παρεμβάσεις μόνο προβλήματα φέρνουν.



Jim35gr

  • Guest
Reply #10 on: Τετάρτη 29 Αύγουστος 2018, 09:50:12 πμ
Γενικά είμαι τη άποψης ότι τέτοιες παρεμβάσεις μόνο προβλήματα φέρνουν.
Κοίτα από ότι ξέρω το να βάλεις 2 η ροδελες πάχους 2-3 χιλιοστών αυτό που κάνεις γίνεται λίγο πιο σκληρό το μπροστινό σύστημα με αποτέλεσμα να μην βουτά τόσο πολλή. Αυτή είναι μια απλή λύση με αλλαγή λαδιού ( από 5 σε 10 η και 15). Φυσικά μπορείς αν έχεις λεφτά και μπορείς να τα αλλάξεις. Απλά ρωτάω αν κάποιος έχει πειραματιστεί σε ποιον βαθμό μπορούμε να βάλουμε μπροστά ροδελες αποστάτες η ότι άλλο θέλετε για μια φθηνή ανεξοδη παρέμβαση. Φίλος που έβαλε απλά ένα παλιό 100 στο κάθε καλάμι είδε διάφορα ( οδήγησα τη μηχανή του και όντως δεν βούταγε τόσο πολύ).