Hellas Transalp Forum

Διοργάνωση Σεμιναρίων Α' βοηθειών στον Ερυθρό Σταυρό (2007)

Sotos · 68108

Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Πολλοι θα θυμαστε πως ειχαμε διοργανωσει προς το τελος του 2005 σεμιναρια α' βοηθειων με την πολυτιμη συνεργασία του Ερυθρού Σταυρου.

Ειχαν λάβει μέρος περίπου 45 μελη/φιλοι του συλλόγου.

Σας παρακαλώ αφου διαβάσετε προσεκτικά το παρακατω (ειναι το ιδιο που ειχα συνταξει και το 2005), να δηλωσετε τις προθεσεις σας για συμμετοχη, εσας η/και της/του συντρόφου σας, καθως επίσης και τα ονοματεπωνυμα σας. Εννοείται, οτι φιλοι που το παρακολουθησαν τοτε και θελουν να το επαναλαβουν, είναι ευπρόσδεκτοι. Η επαναληψη δεν εκανε ποτε κακο...

Οπως και τοτε, ετσι και τωρα, πρεπει να μαζεψουμε συμετοχες εγκαιρα, ωστε να δωσουμε την δυνατοτητα στον ΕΣ να προγραματισει τους πορους του (αιθουσα, εκπαιδευτες, υλικο). Η προσπαθεια ειναι να γινουν παλι στα μεσα του Οκτωβρη φετος.




Τελευταία ερευνούμε την περίπτωση να παρακολουθήσουμε ένα εκπαιδευτικό σεμινάριο σχετικά με την παροχή πρώτων βοηθειών.

Ο στόχος μας με την διοργάνωση των παραπάνω σεμιναρίων, είναι να ενδυναμώσουμε την ικανότητα όλων μας να προασπίσουν τόσο τη δική τους υγεία όσο και την υγεία των ατόμων του άμεσου περιβάλλοντός τους, και να μπορουν να ανταπεξέλθουν σε επείγουσες καταστάσεις.

Ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός διατηρεί την υπηρεσία «Αγωγή Υγείας» η οποία λειτουργεί από το 1952, και στοχευει στην αύξηση της υπευθυνότητας προς την υγεία του ατόμου και της κοινότητας, και στην εποικοδομητική συμμετοχή των ατόμων στην κοινωνική ζωή. Ένας τρόπος για να το καταφέρει αυτό είναι η παροχή σεμιναρίων πρώτων βοηθειών, ακριβώς σαν αυτά που μας ενδιαφέρουν.

Το περιεχόμενο των σεμιναρίων είναι προσαρμοσμένο για τις ανάγκες μας και οι θεματικές ενότητες που θα περιλαμβάνει είναι:

- Θλάσεις τραύματα

- Εγκαύματα, κακώσεις σκελετού

- Ειδικές περιπτώσεις καταγμάτων, Δηλητηριάσεις

- Λιποθυμικές καταστάσεις

- Ασφυξία τεχνητή αναπνοή, ΚΑΡΠΑ

- Ηλεκτροπληξία, επιληψία, Ξένα σώματα

Οι εκπαιδευόμενοι σχηματίζουν ομάδες των 15 εως 25 ατόμων και ολοκληρώνουν τα παραπάνω θέματα σε τρία τετράωρα που περιέχουν θεωρία και πράξη.

Τα μαθήματα για το Transalp Club, θα διεξαχθούν σε αίθουσα του Ε.Σ. στο κέντρο της Αθήνας, σε απογευματινές ωρες (ισως 5.30 εναρξη) και καθημερινες ημέρες , χωρις κάποιο κόστος .

Ακριβης ημερομηνίες θα μάθουμε περίπου εναν μήνα πριν την πραγματοποίηση του σεμιναρίου.
Θεωρώ οτι αντιλαμβάνεστε όλοι την σημαντικότητα του θέματος και περιμένω τις συμμετοχές σας.

Ευχαριστώ.


 
« Last Edit: Πέμπτη 28 Ιούνιος 2007, 01:12:38 πμ by Sotos »


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline tony motokafros

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 136
Καλημερα σε ολους.Θεωρω οτι τα σεμιναρια πβ σωζουν ζωες και ειναι ακρως απαραιτητα .Ο ερυθρος σταθρος εχει ενα απο τα καλυτερα σεμιναρια για ιδιωτες καθως ειμαι χρονια προσκοπος και εχω κανει αρκετες εκπαιδευσεις(στρατο,εμακ,εκαβ,κα).Θα ηθελα μονο να πω κατι που εχω αντιμετωπισει .Οταν καποιος δεν γνωριζει η νομιζει οτι ξερει να αντιμετοπισει μια κατασταση μπορει να κανει κακο παρα καλο για αυτο θα πρεπει αν ειναι καποιος αλλος στον χωρο  που παμε να δωσουμε πβ που ξερει καλητερα να τον αφησουμε ο ειδικος μπορει να σωσει μια ζωη ενω ο ημημαθεις μπορει να την αφαιρεσει.
θα ηθελα να λαβω μερος αν ειμαι κατω .

 Y.Γ.Θα ηθελα να ζητησω συγνωμη που ειμαι εκτος θεματος αλλα πιστευω οτι το παραπανω ποστ ειναι πολυ σημαντικο και πρεπει να το λαβουμε σοβαρα υποψην μας



axidous

  • Guest
Αν ειναι απογευματινες ωρες ειμαι μεσα θα με ενδιεφερε αλλα να μαθουμε ποτε ειναι μην ειναι Αυγουστο που θα λειπω

φιλικα



tzenitzou

  • Guest
Καλημερα σε ολους.Θεωρω οτι τα σεμιναρια πβ σωζουν ζωες και ειναι ακρως απαραιτητα .Ο ερυθρος σταθρος εχει ενα απο τα καλυτερα σεμιναρια για ιδιωτες καθως ειμαι χρονια προσκοπος και εχω κανει αρκετες εκπαιδευσεις(στρατο,εμακ,εκαβ,κα).Θα ηθελα μονο να πω κατι που εχω αντιμετωπισει .Οταν καποιος δεν γνωριζει η νομιζει οτι ξερει να αντιμετοπισει μια κατασταση μπορει να κανει κακο παρα καλο για αυτο θα πρεπει αν ειναι καποιος αλλος στον χωρο  που παμε να δωσουμε πβ που ξερει καλητερα να τον αφησουμε ο ειδικος μπορει να σωσει μια ζωη ενω ο ημημαθεις μπορει να την αφαιρεσει.
θα ηθελα να λαβω μερος αν ειμαι κατω .

 Y.Γ.Θα ηθελα να ζητησω συγνωμη που ειμαι εκτος θεματος αλλα πιστευω οτι το παραπανω ποστ ειναι πολυ σημαντικο και πρεπει να το λαβουμε σοβαρα υποψην μας
Δεν είσαι καθόλου εκτός θέματος. Και όχι μόνο αλλα είναι η σωστή παράθεση για να καταλάβουμε την αναγκαιότητα να λάβουμε όλοι μέρος.



Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9897
Axidous τα σεμινάρια όπως λέει και ο Σώτος θα προγραμματιστούν για τον Οκτώμβρη και μάλιστα καθημερινές.

Σώτο είμαι μέσα


Παύλος Καρούμπης


andy

  • Guest
Σας συγχαίρω για αυτή την πρωτοβουλία.Είμαι μέσα.



Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
Πάρα πολύ καλή ιδέα. Συγχαρητήρια στους εμπνευστές. Πολύ χρήσιμο.
Δηλώνω δύο συμμετοχές από τώρα. Αν γίνεται τα σεμινάρια να αρχίζουν λίγο αργότερα θα βοηθούσε πολύ. Το 17:30 δεν το προλαβαίνουμε με τίποτα. Ας γίνει τουλάχιστον 18:00.
Ονόματα:
1) Σταυρουλάκης Γιάννης
2) Βαρθάλη Αναστασία.


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Και εγω δυο άτομα.


Offline Παύλος Α

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 905
Δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη ώρα να δηλώσουμε συμμετοχές αλλά..

και εγώ δύο άτομα...


 


Παύλος Αγγελίδης


tzenitzou

  • Guest
Και εγώ ένα φυσικά



Offline Kostas P

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 367
Και εγώ μέσα για το σεμινάριο, το προηγούμενο το είχα χάσει και το περίμενα αυτό. ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΕΣ!



Offline TASOS

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 5912
  • Aν θα μπορουσα τον κοσμο να αλλαζα.....



  Κι εγω μεσα ειμαι.  Μαλλον 2 ατομα.



Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Άλλος ένας, Σωτήρη και έγω έιμαι μέσα.
Ευελπιστώ να μην μας πάρουν μέχρι τον Νοέμβρη γιατι ξέρετε Νοέμβρη.... :camouflage: :qtank: :camouflage:


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline memos

  • Με xlv 400 γίνομαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4642
  • Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...
Αν  και  το  είχα  παρακολουθήσει  το  προηγούμενο  πριν  από  2  χρόνια,
φυσικά  θα  παρακολουθήσω  ΚΑΙ  αυτό.
Και  εγώ  μέσα  λοιπόν  για  το  σεμινάριο.
 

Αγαμέμνων  Νικολόπουλος.


Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;


Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………


Offline Τάκης

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 341
Και εγώ μέσα


Ταρρός Ιγνάτιος, Πετρούπολη, Αθήνα
XLV 650, 08/2005 Μαύρο


Offline jsiout

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 147
  • Three and the Koukos Band
    • Hosting Services
Κι εγώ μέσα !!!


Γιάννης Σιούτης

Transalp XL 650V '04


okeanos

  • Guest
ακόμη ένας



Offline Yianni

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7271
Σώτο βάλε και μένα στη λίστα, παίζεται και γιά τη Λένα.



Offline ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1368
  • Μαργαρίτες μη μαδάς
Πολλοι θα θυμαστε πως ειχαμε διοργανωσει προς το τελος του 2005 σεμιναρια α' βοηθειων με την πολυτιμη συνεργασία του Ερυθρού Σταυρου.

Ειχαν λάβει μέρος περίπου 45 μελη/φιλοι του συλλόγου.

Σας παρακαλώ αφου διαβάσετε προσεκτικά το παρακατω (ειναι το ιδιο που ειχα συνταξει και το 2005), να δηλωσετε τις προθεσεις σας για συμμετοχη, εσας η/και της/του συντρόφου σας, καθως επίσης και τα ονοματεπωνυμα σας. Εννοείται, οτι φιλοι που το παρακολουθησαν τοτε και θελουν να το επαναλαβουν, είναι ευπρόσδεκτοι. Η επαναληψη δεν εκανε ποτε κακο...

Οπως και τοτε, ετσι και τωρα, πρεπει να μαζεψουμε συμετοχες εγκαιρα, ωστε να δωσουμε την δυνατοτητα στον ΕΣ να προγραματισει τους πορους του (αιθουσα, εκπαιδευτες, υλικο). Η προσπαθεια ειναι να γινουν παλι στα μεσα του Οκτωβρη φετος.




Τελευταία ερευνούμε την περίπτωση να παρακολουθήσουμε ένα εκπαιδευτικό σεμινάριο σχετικά με την παροχή πρώτων βοηθειών.

Ο στόχος μας με την διοργάνωση των παραπάνω σεμιναρίων, είναι να ενδυναμώσουμε την ικανότητα όλων μας να προασπίσουν τόσο τη δική τους υγεία όσο και την υγεία των ατόμων του άμεσου περιβάλλοντός τους, και να μπορουν να ανταπεξέλθουν σε επείγουσες καταστάσεις.

Ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός διατηρεί την υπηρεσία «Αγωγή Υγείας» η οποία λειτουργεί από το 1952, και στοχευει στην αύξηση της υπευθυνότητας προς την υγεία του ατόμου και της κοινότητας, και στην εποικοδομητική συμμετοχή των ατόμων στην κοινωνική ζωή. Ένας τρόπος για να το καταφέρει αυτό είναι η παροχή σεμιναρίων πρώτων βοηθειών, ακριβώς σαν αυτά που μας ενδιαφέρουν.

Το περιεχόμενο των σεμιναρίων είναι προσαρμοσμένο για τις ανάγκες μας και οι θεματικές ενότητες που θα περιλαμβάνει είναι:

- Θλάσεις τραύματα

- Εγκαύματα, κακώσεις σκελετού

- Ειδικές περιπτώσεις καταγμάτων, Δηλητηριάσεις

- Λιποθυμικές καταστάσεις

- Ασφυξία τεχνητή αναπνοή, ΚΑΡΠΑ

- Ηλεκτροπληξία, επιληψία, Ξένα σώματα

Οι εκπαιδευόμενοι σχηματίζουν ομάδες των 15 εως 25 ατόμων και ολοκληρώνουν τα παραπάνω θέματα σε τρία τετράωρα που περιέχουν θεωρία και πράξη.

Τα μαθήματα για το Transalp Club, θα διεξαχθούν σε αίθουσα του Ε.Σ. στο κέντρο της Αθήνας, σε απογευματινές ωρες (ισως 5.30 εναρξη) και καθημερινες ημέρες , χωρις κάποιο κόστος .

Ακριβης ημερομηνίες θα μάθουμε περίπου εναν μήνα πριν την πραγματοποίηση του σεμιναρίου.
Θεωρώ οτι αντιλαμβάνεστε όλοι την σημαντικότητα του θέματος και περιμένω τις συμμετοχές σας.

Ευχαριστώ.


 


Πραγματικά είναι μια πολλή ενδιαφέρουσα πρόταση. Θα ήθελα να ξέρω το πότε και τον χρόνο διεξαγωγής των σεμιναρίων, ώστε να είμαι σε θέση να γνωρίζω εάν μπορέσω να λάβω μέρος.



Offline ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1368
  • Μαργαρίτες μη μαδάς
Με μια  επιφύλαξη  για  το ωράριο,  φυσικά  και  "Ειμαί  Μέσα"



Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Καλημερα. Ειμαι νεος στο forum.Θελω να δηλωσω συμετοχη στα σεμιναρια Α΄Βοηθειων.
Κωνσταντινος Κωνσταντοπουλος.



Offline nikap

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 301
  • ENJOY THE SILENCE ΓΙΑΤΙ Τ΄ΟΝΕΙΡΟ ΖΕΙ ΣΤΗΝ ΣΙΩΠΗ...
    • τσιγάρο???
Κι εγώ θα ήθελα να λάβω μέρος. 2 θέσεις πλατεία παρακαλώ!!








 
Καλοχαιρέτα τους πεζούς όταν καβαλικέψεις, για να σε χαιρετούν κι αυτοί όταν θα ξεπεζέψεις....


Offline gianngeor

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 927
  • Ανοίγει νέος κύκλος ... (?)
Μπράβο Σώτο, επανάληψη η "μητέρα" της μάθησης και πόσο μάλλον όταν πρόκειται για τέτοιο θέμα !
Άλλη μια πλατεία παρακαλώ και αν έχει κλείσει δεν με χαλάει και ο εξώστης.  :)


Γιώργος Γιαννόπουλος, ( ORIENT Status 21 ταχ...)


Offline ThanDim

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1672
Σώτο βάλε και μένα στη λίστα, παίζεται και γιά τη Λένα.

Η Λένα χρειάζεται σεμινάρια πρώτων βοηθειών;;;  :o :o :o :o  Εγώ γιατί, σε κάθε ταξίδι που ήταν μαζί μας, ένοιωθα μια ασφάλεια;;;;


Δημητρακόπουλος Θανάσης
R1200GS
Καλαμάτα


Offline ThanDim

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1672

ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ!!!! Ήδη αργήσατε!! Η βεβαίωση που πήραμε το 2005 ίσχυε για 1 χρόνο! Είστε απαράδεκτοι κύριοι!!!!   ;D ;D ;D

Βάλτε και εμένα μέσα (δυο άτομα)


Δημητρακόπουλος Θανάσης
R1200GS
Καλαμάτα