Hellas Transalp Forum

ΦΘΟΡΑ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΑΞΟΝΑ

stefosg · 73434

Offline fagouma

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 7
Reply #125 on: Τετάρτη 17 Μάρτιος 2021, 11:40:59 πμ
Τελικά ίδιο έχουν απ΄ότι μου έγραψαν και στο γκρουπ του facebook.  Θα το κάνω και μια εξακρίβωση όμως, με part number μιας και δεν το είχα σκεφτεί αυτό. 

Πιστεύετε ότι θα χρειαστεί και η αγοράς αυτής της "κόλλας γεμίσματος" ανεξαρτήτως φθοράς του άξονα ?   Ή η χρήση της είναι πιο ενδεδειγμένη  για πιο έντονες φθορές?



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9811
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #126 on: Τετάρτη 17 Μάρτιος 2021, 16:51:15 μμ
Ζητάς απο ενα συντροχο ενα παλιο γρανάζι εμπρός κ τα συγκρίνεις για να είσαι σίγουρος .

Σωστά σου απαντήσανε , το 400 δεν έγινε εισαγωγή , όλα όσα κυκλοφορούν είναι παραεισαγωγές .

Εμπα κ στην ομάδα μας στο ΦΒ , ενας σύντροχος απο εκεί μολις άλλαξε γρανάζι , ισως σε βοηθήσει.



Offline stefosg

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 565
Reply #127 on: Τετάρτη 17 Μάρτιος 2021, 16:57:50 μμ
Μπορείς να το κάνεις, αν είναι μεγάλη η φθορά θα βοηθήσει. Αλλά να ξέρεις ότι δεν θα είναι απλό να βγει κάθε φορά, θα χρειάζεσαι εξωλκεα.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk




Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9811
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #128 on: Τετάρτη 17 Μάρτιος 2021, 17:17:32 μμ
Πιστεύετε ότι θα χρειαστεί και η αγοράς αυτής της "κόλλας γεμίσματος" ανεξαρτήτως φθοράς του άξονα ?   Ή η χρήση της είναι πιο ενδεδειγμένη  για πιο έντονες φθορές?

Δεν την ξέρω αυτήν την κόλα , μετα αφαιρείται ? αν είναι τόσο σκληρή (λέω) κ τόσο ισχυρή αν χρειαστεί να αλλάξεις γρανάζι μήπως σε παιδέψει?



Offline stefosg

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 565
Reply #129 on: Τετάρτη 17 Μάρτιος 2021, 17:37:03 μμ
Νίκο είναι κόλλα σπειρωματων. Ανάλογα πόσο δυνατή βάζεις θα έχεις και το ανάλογο αποτέλεσμα.  Δεν το είχα κάνει ποτέ, αλλά το είχα δει κάποια στιγμή σε έναν που είχε μεγάλο πρόβλημα.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk




Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9811
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #130 on: Κυριακή 21 Μάρτιος 2021, 16:12:17 μμ
Στέφανε , πρίν χρόνια πολλά όμως , είχα ενα Civic, ανέβα κατέβα κινητήρα χτυπήθηκε η μηχανική τρόμπα βενζίνας .

Η μια βίδα εμεινε μέσα , η δεύτερη τραβηχτηκε κ εφαγε το σπείρωμα .
Τότε ο μηχανικάρας  αφου έβγαλε την σπασμένη βίδα καθάρισε το σπείρωμα κ γεμισε την άλλη τρυπα με μια κόλα σε γκρι χρώμα .
Μετα απο κατι ωρες , τρυπησε κ άνοιξε σπείρωμα  Μ8.
Μετα φλατζουλα κ νεα τρόμπα .
Εγώ ανησύχσα , αλλά αυτός επέμενε πως αν συμβεί κάτι θα αναγκαστεί να κατεβασει πάλι κινητήρα κ να γεμίσει την τρύπα με αλουμινοκόληση.

Τελικα, περασαν 6 χρόνια , κ 180.000 χλμ κ δεν είχα θέμα , ετσι του πούλησα .

Κάτι τετοιο υπέθεσα οτι θα ήταν το υλικό που αναφέρθηκε.



Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #131 on: Πέμπτη 01 Απρίλιος 2021, 08:01:53 πμ
Στέφανε , πρίν χρόνια πολλά όμως , είχα ενα Civic, ανέβα κατέβα κινητήρα χτυπήθηκε η μηχανική τρόμπα βενζίνας .

Η μια βίδα εμεινε μέσα , η δεύτερη τραβηχτηκε κ εφαγε το σπείρωμα .
Τότε ο μηχανικάρας  αφου έβγαλε την σπασμένη βίδα καθάρισε το σπείρωμα κ γεμισε την άλλη τρυπα με μια κόλα σε γκρι χρώμα .
Μετα απο κατι ωρες , τρυπησε κ άνοιξε σπείρωμα  Μ8.
Μετα φλατζουλα κ νεα τρόμπα .
Εγώ ανησύχσα , αλλά αυτός επέμενε πως αν συμβεί κάτι θα αναγκαστεί να κατεβασει πάλι κινητήρα κ να γεμίσει την τρύπα με αλουμινοκόληση.

Τελικα, περασαν 6 χρόνια , κ 180.000 χλμ κ δεν είχα θέμα , ετσι του πούλησα .

Κάτι τετοιο υπέθεσα οτι θα ήταν το υλικό που αναφέρθηκε.
Αυτο που εβαλε ο μαστορας πρεπει να ηταν καποιοου ειδους εποξικος στοκος δυο συστατικων
Η κολλα σπειρωματων που λεει ο Στεφανος ειναι εντελως αλλο πραγμα και δεν μπορω να φανταστω πως μπορει να χρησιμοποιηθει στον αξονα Αυτες δε οι κολες σπειρωματων στεγνωνουν με την ελλειψη του αερα Οταν σφιγγεται δηλαδη μια βιδα



Offline stefosg

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 565
Reply #132 on: Πέμπτη 01 Απρίλιος 2021, 08:39:05 πμ
Δεν είμαι σίγουρος Κώστα, φαίνεται για κόλλα σπειρωματων. http://bloggis.se/Tramsvalp/85103



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9811
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #133 on: Πέμπτη 01 Απρίλιος 2021, 10:05:27 πμ
Η κόλα σπειρωμάτων οταν στεγνώσει  κολάει? ,  απο ότι βλέπω γίνεται ένα κάτι σαν  σκόνη  που απλά αυξάνει την τριβή ανάμεσα βίδα κ σπείρωμα ,
ετσι το ασφαλίζει  πιστεύω.
Είναι δλδ κάτι σαν γκρόβερ .
Δεν ξέρω αν έχεις δεί καινουργια βίδα γνήσια   Χοντα που να βιδώνει σε σημείο που απαιτείται κόλα σπειρωμάτων , εχει ήδη κολα , ενα μπλέ πέρασμα που αν το προσέξεις έχει κατι σαν κόκους επάνω.
Φυσικά μιλάμε για μη μονιμη κόλα , οι μόνιμες είναι άλλο πράγμα.



Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #134 on: Πέμπτη 01 Απρίλιος 2021, 10:52:12 πμ
Δεν είμαι σίγουρος Κώστα, φαίνεται για κόλλα σπειρωματων. http://bloggis.se/Tramsvalp/85103
Ναι πραγματι τετοια ειναι



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9811
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #135 on: Παρασκευή 02 Απρίλιος 2021, 20:35:23 μμ
Μα καλά , είναι δυνατόν μια κολα σπειρωμάτων να έχει αντοχή χάλυβα ?

Δύσκολο να το πιστέψω , ημίμετρα είναι όλα αυτά .

Οπως ένα βίντεο που  ο άλλος γεμίζει τον άξονα με κόληση αργκόν μάλλον  κ μετά το '΄΄τρώει΄΄ με δισκάκι κ φτιάχνει νέο καρέ.

Και τόση θερμοκρασία δεν κάνει ζημιά στην τσιμούχα ?

Με την ίδια έννοια δεν μπορούμε να φτιάξουμε το γρανάζι κ τον άξονα να παίρνει μεταλική σφήνα σαν αυτή που έχει το βολάν?



Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1438
Reply #136 on: Σάββατο 03 Απρίλιος 2021, 06:44:55 πμ
Με την ίδια έννοια δεν μπορούμε να φτιάξουμε το γρανάζι κ τον άξονα να παίρνει μεταλική σφήνα σαν αυτή που έχει το βολάν?

Νικολάκη μου, το ζητούμενο σε τέτοιες ενώσεις είναι η επιφάνεια που έρχεται σε επαφή και η δύναμη στρέψης που δημιουργείται....
Φαντάζομαι μία ένωση με σφήνα θα κοβόταν σε ελάχιστο χρόνο, εκτός κι αν λειτουργούσε επικουρικά με το καρέ.


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»