Hellas Transalp Forum

Λάμπες xenon και μη (διάρκεια ζωής)

georig25 · 5477

Offline georig25

  • Θα ήθελα να είμαι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 4162
  • Η ζωή είναι ωραία . . . . . συνήθως
    • ΡΗΓΑΣ
on: Δευτέρα 31 Μάρτιος 2008, 18:48:03 μμ
Επηρεάζετε η διάρκεια ζωής τους από τις ώρες λειτουργίας; Ο νόμος λέει να έχουν οι μηχανές τα διασταυρώσεως αναμένα και την ημέρα αλλά μήπως κρατήσουν πιο λίγο? Τη ισχύει στις μεν και τη στις δε;


Δεν γεννήθηκα με εξαρτήσεις, γιατί να τις αποκτήσω;

:moped:Γιώργος Ρήγας
click me!


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #1 on: Δευτέρα 31 Μάρτιος 2008, 19:22:05 μμ
Επηρεάζετε η διάρκεια ζωής τους από τις ώρες λειτουργίας; Ο νόμος λέει να έχουν οι μηχανές τα διασταυρώσεως αναμένα και την ημέρα αλλά μήπως κρατήσουν πιο λίγο? Τη ισχύει στις μεν και τη στις δε;

  Ναι, ο νόμος λέει ότι οι μοτοσυκλέτες πρέπει να έχουν τα φώτα διασταυρώσεως αναμμένα και την ημέρα.

  Και ναι, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα κρατήσουν λιγότερο αν είναι αναμμένα μέρα-νύχτα.




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #2 on: Δευτέρα 31 Μάρτιος 2008, 20:57:44 μμ
Οι καλές xenon λάμπες (σύμφωνα με τους κατασκευαστές τους) έχουν πολύ μεγαλύτερη (7-10 φορές) διάρκεια ζωής από τις κοινές αλογόνου. Αυτό το οποίο μειώνει τη διάρκεια ζωής τους είναι συχνά αναβοσβήματα μικρής χρονικής διάρκειας (δηλ. πριν πιάσουν το μέγιστο της απόδοσής τους, 5-10 λεπτά).Οπότε κάτι τέτοιο πρέπει να αποφεύγεται. Αλλιώς διαρκούν περισσότερο από τις αλογόνου (πχ. όταν τα φώτα μένουν διαρκώς αναμένα).
« Last Edit: Δευτέρα 31 Μάρτιος 2008, 21:00:47 μμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #3 on: Τετάρτη 23 Απρίλιος 2008, 11:24:03 πμ
Η κατανάλωση είναι η ίδια με τις κοινές αλογόνου.
Δεν εκπέμπεται περισσότερη θερμότητα.
Αλλά να ξέρεις γενικά ότι τέτοιου είδους λάμπες (τύπου xenon) μπορεί να βγάζουν "άσπρο" φως αλλά δεν είναι και η καλύτερη επιλογή από πλευράς φωτεινότητας (είναι λίγο misleading αυτές οι λάμπες κατά τη γνώμη μου). Καλύτερες επιλογές έχεις με Osram Silverstar και Philips Philips X-treme Power.
Κάνε ένα search στο φόρουμ με τη λέξη Silverstar ή φώτα και θα βρείς σχετικά threads και πληροφορίες.
« Last Edit: Τετάρτη 23 Απρίλιος 2008, 11:26:03 πμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #4 on: Τετάρτη 23 Απρίλιος 2008, 14:47:16 μμ
Έχω δοκιμάσει πολλές από αυτές τις τύπου xenon (ακόμα και την PIAA Xtreme White Plus H4, την οποία μάλιστα είχα παραγγείλει από Ιαπωνία) και για αυτό συμβουλεύω να μην ξοδεύεστε άσκοπα! Σε αυτήν ειδικά, η μεν μεσαία σκάλα βγάζει "άσπρο" φως αλλά η μεγάλη βγάζει κιτρινωπό!

Η καλύτερη από όλες αυτές (που έχω δοκιμάσει) είναι η philips blue vision, η οποία έχει άσπρο φως και σχετικά καλή φωτεινότητα αλλά όχι τόσο δυνατή όσο μια Silverstar ή X-treme Power.

Αν θέλεις πραγματικά να βελτιώσεις πολύ τα φώτα σου, σκέψου για xenon kit (δες σχετικό group buy εδώ μέσα στο φόρουμ).


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #5 on: Τρίτη 29 Απρίλιος 2008, 13:57:16 μμ
Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα με το κάτοπτρο. Η λάμπα καταναλώνει ίδια ακριβώς ισχύ με τις άλλες αλογόνου. Η απόδοση που γράφουν 135/125w (και κάτι άλλα παρόμοια τέτοια) είναι καθαρά για διαφημιστικούς και μόνο λόγους και δίνονται χωρίς κανένα πρότυπο ή μέτρηση (ότι θέλει ο καθένας βάζει)!

Την ίδια λάμπα (ΡΙΑΑ) είχα βάλει παλαιότερα και εγώ πριν μερικά χρόνια (την έχω μάλιστα ακόμα κρατήσει). Αλλά δεν θεώρησα ότι άξιζε τον κόπο. Λες πρόσφατα να την βελτίωσαν? Γιατί τότε που την είχα βάλει εγώ, δεν είδα και τόσο προκοπή! Και την είχα παραγγείλει και από Ιαπωνία!

Κάνε τη δοκιμή και πες μας αν είσαι ευχαριστημένος. Αν και στο προηγούμενο post ανέφερα ποιες είναι (δοκιμασμένα) καλές λάμπες με καλή φωτεινότητα. Όλες τις άλλες τις θεωρώ... (άσε μην πώ).


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline thanos_trikala

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1753
Reply #6 on: Τρίτη 29 Απρίλιος 2008, 19:27:29 μμ
εγω παντος που εχω τη Philips X-treme Power ειμαι αρκετα ικανοποιημενος!
30 ευρουδακια το ζευγαρι!




Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #7 on: Τρίτη 29 Απρίλιος 2008, 21:11:34 μμ
...απλα αυτες τις λαμπες τις ειχα απο το αυτοκινητο που πουλησα και εκει η διαφορα ηταν σημαντικη!!
Εντάξει για τη μεσαία σκάλα (είναι καλή), αλλά η μεγάλη πώς ήταν? Ήσουν ικανοποιημένος? Τί χρώμα φως έβγαζε?


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline MrVoidGr

  • WhatGoesAroundComesAround
  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 30
Reply #8 on: Πέμπτη 21 Δεκέμβριος 2023, 21:15:52 μμ
Παιδιά καλησπέρα εμένα δεν με καλύπτει πλέον η λάμπα ξένων που έχω βάλει σε ta600 έχετε καμία καλή ιδέα ;
« Last Edit: Πέμπτη 21 Δεκέμβριος 2023, 21:21:09 μμ by MrVoidGr »



Offline foris

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 18
Reply #9 on: Πέμπτη 21 Δεκέμβριος 2023, 21:23:46 μμ
υπαρχουν πολυ καλες λαμπες led για ΤΑ600 .ΣΙγουρα στην ομαδα στο fb αν γραψεις θα βρεις.και εδω ενδεχομενως



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #10 on: Σάββατο 23 Δεκέμβριος 2023, 10:15:57 πμ
Συμφωνώ , βάλε λεντ, πρέπει όμως να προσέξεις να είναι σωστή κ να συνεργάζεται με το κάτοπτρο, αλλο η φωτεινότητα κ άλλο η σωστά εστιασμένη δέσμη.

Κυκλοφορούν πολλές κ κινεζιές κ μερικές κάπως πιο πολύ της προκοπής , το πρόβλημα στα λεντ είναι η απαγωγή θερμότητας , γι αυτό ολες οι σωστές
 είναι διαιρούμενες  , ενα τμήμα είναι η κυρίως λάμπα με το τσιπάκι και αφου την τοποθετήσεις μετά βιδώνει το ανεμιστηράκι εξωτερικά .
Αυτό φυσικά απαιτεί να αφαιρεθεί  το ελαστικό προστατευτικό για σκόνες κ νερά που έχει τώρα το φανάρι.

Υπάρχουν κ επώνυμες της Osram, Philips κλπ αλλά οι τιμές είναι πάνω απο τα 80 ευρώ .