Hellas Transalp Forum

Πρόβλημα με διαροή βενζίνης

ΙΩΑΚΕΙΜ · 9725

Offline ΙΩΑΚΕΙΜ

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 7
  • live and let live
on: Παρασκευή 10 Σεπτέμβριος 2010, 20:55:11 μμ
Γεια και χαρά στην παρέα. Έχω το transalp 650 του 2005 κι εδώ και λίγο καιρό έχω διαροή κάτω από το ντεπόζιτο. Πήγα σε ένα συνοικιακό συνεργείο γιατί δεν είμαι για πειράματα με μακρυνές διαδρομές λόγω της διαροής (μένω Κορωπί και δεν έχει αρκετά κοντά service της Honda ή κάποιο άλλο εξουσιοδοτημένο) και μου είπε πως φταίει το ρουμπινέτο, μια μικρή τρομπίτσα δηλ. που στέλνει το καύσιμο από το ρεζερβουάρ όταν λειτουργεί η μηχανή, είναι κάτι σαν μια μεμβράνη μου ανέφερε και κοστίζει 70 ευρώ. Σας έχει τύχει κατι αντίστοιχο ? Έχω κάνει ελάχιστα χλμ 5.900 και μου έκανε εντύπωση η βλάβη.



Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #1 on: Παρασκευή 10 Σεπτέμβριος 2010, 21:10:17 μμ
Μήπως στάζει κανένα σωληνάκι στην άκρη του ρουμπινέτου?
1) Βγάλε και τα δύο σωληνάκια και τσέκαρε το αν στάζει.
2) Το ρουμπινέτο βιδώνει στην ντεπόζιτο τσέκαρε το ρακόρ και το οring



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #2 on: Σάββατο 11 Σεπτέμβριος 2010, 11:11:07 πμ
Μήπως στάζει κανένα σωληνάκι στην άκρη του ρουμπινέτου?
1) Βγάλε και τα δύο σωληνάκια και τσέκαρε το αν στάζει.
2) Το ρουμπινέτο βιδώνει στην ντεπόζιτο τσέκαρε το ρακόρ και το οring

Πολύ σωστά.
 Σε δύο σημεία μπορεί να τρέχει , απο το ρουμπινέτο στο σημείο που βιδώνει στο τεπόζιτο [αλλά για να συμβαίνει κάτι τέτοιο πρέπει να το πείραξες] και μερικές φορές αν το σφίξεις λιγο ακόμα σταματάει, μάλιστα καλύτερα αν τρέχει απο εκεί να αλλάξεις το Ο-ring  του, και απο το σωλήνα που στέλνει καύσιμο στα καρμπς.Οπότε σαν πρώτο βήμα τσέκαρε τον σωλήνα παροχής καυσίμου. Το άλλο λεπτό σωληνάκι δεν εχει να κάνει με καύσιμο είναι απλά μια υποπίεση αέρα για να ''ανοίγει '' το ρουμπινέτο.Αν μάλιστα αυτο έχει τρυπήσει πέφτει και το ρελαντι η τρεμουλιάζει ο κινητηρας επειδη επηρεάζεται το μίγμα.



Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9902
Reply #3 on: Σάββατο 11 Σεπτέμβριος 2010, 12:53:27 μμ
Να έχει χαλάσει η μεμβράνη στο ρουμπινέτο και να τρέχει βενζίνη, χλωμό το βλέπω. Τσέκαρε αυτά που σου είπαν τα παιδιά και αν μπορείς πες μας που ακριβώς βλέπεις τη διαρροή.


Παύλος Καρούμπης


Offline ΙΩΑΚΕΙΜ

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 7
  • live and let live
Reply #4 on: Δευτέρα 13 Σεπτέμβριος 2010, 21:10:56 μμ
παίδες δυστυχώς αναγκάστηκα να λύσω τελείως το ρουμπινέτο γιατί από εκεί έτρεχε τελικά η βενζίνη κι ενώ οπτικά δεν φαίνεται κάποιο πρόβλημα στην μεμβράνη η διαρροή οφείλεται τελικά σε αυτή. Μάλλον θα αναγκαστώ να το αλλάξω τελικά. Έχετε να προτείνεται κανα site ή μαγαζί για το ανταλλακτικό γιατί € 140 είναι λίγο θέμα κι αφού έχω κάνει το ξεμοντάρισμα τουλάχιστον να γλυτώσω τα εργατικά. Θενκς



Offline nikos 238

  • If you doubt, loose it...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3198
Reply #5 on: Δευτέρα 13 Σεπτέμβριος 2010, 21:20:32 μμ
Έτρεχε καθαρή βενζίνη ή μήπως κάτι σε καφέ χρώμα που άφηνε σημάδια επάνω στον κινητήρα ?

Στο ρωτάω γιατί πέρισυ είχα ένα αντίστοιχο πρόβλημα και τελικά ήταν από το καρμπυρατέρ. Μάλιστα άλλαξα 2 βελόνες και το πρόβλημα λύθηκε.


ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ (Αριστοτέλης ο Σταγειρίτης)



tranten

  • Guest
Reply #6 on: Τρίτη 14 Σεπτέμβριος 2010, 05:13:04 πμ
φιλε Ιωακειμ υπαρχει εξουσιοδοτημενο καταστημα σερβις κ μαλιστα ακρως αξιοπιστο στην περιοχη σου,
αν θες μπορω να σε ενημερωσω σχετικα.θα βρεις το τηλ μου στο προφιλ μου ;).



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #7 on: Τρίτη 14 Σεπτέμβριος 2010, 15:25:16 μμ
Aν δεν αλλάζει η μεμβράνη, δες και εδώ:

http://www.davidsilverspares.co.uk/parts/by-part-number/part_16950KEA743/

Ο κωδικός του ειναι 16950KEA743 αν θές να το ψαξεις στο ιντερνετ, πωλείται ολόκληρο μαζι με το εσωτερικό φίλτρο και με περιγραφή : AUTO COCK ASSY,FUEL



Offline dimm

  • dimm!!
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 131
  • με την Tριτη ..συζυγο.. (τρανσαλπ φυσικα..)
Reply #8 on: Τετάρτη 15 Σεπτέμβριος 2010, 07:21:07 πμ
Να έχει χαλάσει η μεμβράνη στο ρουμπινέτο και να τρέχει βενζίνη, χλωμό το βλέπω. Τσέκαρε αυτά που σου είπαν τα παιδιά και αν μπορείς πες μας που ακριβώς βλέπεις τη διαρροή.
κι ομως φιλε μου.. εγω απ αυτο παιδευτικα παρα πολυ με διαροες και αρυθμιες στο μοτερ μεχρι που το αλλαξα και ησυχασα..


ME TO TRANSALP ΠΕΤΥΧΑ ΤΟ ΤΡΙΣ ΕΞΑΜΑΡΤΕΙΝ...


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9902
Reply #9 on: Τετάρτη 15 Σεπτέμβριος 2010, 09:47:59 πμ
κι ομως φιλε μου.. εγω απ αυτο παιδευτικα παρα πολυ με διαροες και αρυθμιες στο μοτερ μεχρι που το αλλαξα και ησυχασα..

Τι να πω, φαίνεται ότι μετά το 1996 που "έφυγαν" από την Ιαπωνία, χαλάνε περισότερο :)

Έχω πάνω από 150000 χλμ και δε μου το έχει παρουσιάσει ποτέ... :-\


Παύλος Καρούμπης


Offline ΙΩΑΚΕΙΜ

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 7
  • live and let live
Reply #10 on: Σάββατο 29 Ιούνιος 2013, 12:01:33 μμ
μετά από καιρό απλά ενημερώνω ότι όντως είχε πρόβλημα το ρουμπινέτο.Έχει κάτι σαν μια υφασμάτινη-ελαστική μεμβράνη που με κάποιον ανεξήγητο για εμένα τρόπο είχε μια τρυπούλα η οποία ήταν υπεύθυνη για την διαρροή.Πήρα ένα μεταχειρισμένο ρουμπινέτο και αντικατέστησα τη μεμβράνη στο δικό μου ρουμπινέτο κι έκτοτε όλα ok.



Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #11 on: Σάββατο 29 Ιούνιος 2013, 12:13:46 μμ
μετά από καιρό απλά ενημερώνω ότι όντως είχε πρόβλημα το ρουμπινέτο.Έχει κάτι σαν μια υφασμάτινη-ελαστική μεμβράνη που με κάποιον ανεξήγητο για εμένα τρόπο είχε μια τρυπούλα η οποία ήταν υπεύθυνη για την διαρροή.Πήρα ένα μεταχειρισμένο ρουμπινέτο και αντικατέστησα τη μεμβράνη στο δικό μου ρουμπινέτο κι έκτοτε όλα ok.
Τοσα χρονια κυκλοφορουσες ετσι ή απλα τοτε διορθωθηκε ....

παντως ευχαριστουμε για την ενημερωση  :thumbright:




Offline ΙΩΑΚΕΙΜ

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 7
  • live and let live
Reply #12 on: Σάββατο 29 Ιούνιος 2013, 15:32:27 μμ
τότε το έφτιαξα, αλλά σήμερα που ασχολήθηκα με κάτι άλλο στο forum, ένιωσα λίγο ανεύθυνος που δεν ολοκλήρωσα το θέμα που είχα ανοίξει και σκέφηκα κάλιο αργά παρά ποτέ. Πλέον θα είμαι πιο συνεπής !