Hellas Transalp Forum

ρελε μιζας? μιζα? ανορθωτης? πηνια?

ΛΥΚΟΝΙ · 14308

Offline maintenance

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 198
  • κονιόρδος
Reply #25 on: Τρίτη 22 Ιανουάριος 2019, 10:14:20 πμ
Σήμερα πήρα καινούργιο πολύμετρο και αποφάσισα να μετρήσω την μπαταρία στο 600άρι μου, ούτε 1 έτους η μπαταρία, ζορίζεται να πάρει μπροστά και την έχω συνδεδεμένη συνέχεια σε φορτιστή - συντηρητή, α ) διακόπτης κλειστός 13,06 v, β) ρελαντί 14,75v, γ) ρελαντί φώτα ανοιχτά 14,00 v, δ) 5000 στροφές 14,80v και ε) 5000 στροφές φώτα ανοιχτά 13,70 v. ερώτηση: ο ανορθωτής είναι εντάξει η τα έφτυσε? 

Λίλο ψηλά τα volts εκτός του (α) συγκρινόμενα με τα νούμερα που δείχνει το δικό μου. Ειδικά στο (δ) το δικό μου θα δείξει περίπου στα 13,3.




Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #26 on: Τρίτη 22 Ιανουάριος 2019, 14:26:25 μμ
Σήμερα πήρα καινούργιο πολύμετρο

Καλές μετρήσεις .

και αποφάσισα να μετρήσω την μπαταρία στο 600άρι μου,

Αμα σε τρώει ο στόλος σου ...  :2hysterical:

ούτε 1 έτους η μπαταρία, ζορίζεται να πάρει μπροστά και την έχω συνδεδεμένη συνέχεια σε φορτιστή - συντηρητή,

Ερώτηση, είναι του Lidl?
Αν όχι , έχεις μετρήσει την τάση φόρτισης?

Το λέω αυτό γιατί έχω έναν του Lidl που ισχυρίζεται πως είναι φορτιστής / συντηρητής,  αλλά η ο δικός μου είναι βλαμένος η δεν νομίζω πως ισχύει το δεύτερο.
Δλδ οταν τον συνδέω ανεβαζει την τάση της μπαταρίας στα 14,2 βολτ το πολύ , μετά απο κάτι ώρες πέφτει η τάση στα 13.1 βολτ κ δεν κλείνει ποτέ.
Λογικά θα έπρεπε να την φορτίζει κ μετα να την αφήνει να ''πέσει'' η τάση κάτω απο τα 12,6 βολτ κ να ξαναπάρει.
Η μπαταρία είναι καινούργια κ με το φόβο της υπερφόρτισης τον αφήνω επάνω 2-3 ωρες κάθε 2-3 μέρες μέχρι να φτι'αξω ένα κύκλωμα που να τον ελέγχει.



α ) διακόπτης κλειστός 13,06 v,
β) ρελαντί 14,75v,
γ) ρελαντί φώτα ανοιχτά 14,00 v,
δ) 5000 στροφές 14,80v και
ε) 5000 στροφές φώτα ανοιχτά 13,70 v.

α) 12,6 θες να πείς . Εκτός κ αν μέτρησες μετα απο βόλτα , αν την σφήσεις μια νύχτα το άλλο πρωί θα είναι 12,5 η κάπου εκεί.
β) πολύ καλό
γ) πολύ καλό
δ) πολύ καλό
ε) καλό .


ερώτηση: ο ανορθωτής είναι εντάξει η τα έφτυσε? 

Είναι  καλός , έχεις κάνει μετρήσεις κ με το παλιό πολύμετρο , έτσι να δείς εν τα δύο όργανα παρουσιάζουν μια απόκλειση?



Offline nick kastor

  • Μέλος HTC
  • οδηγός τρίκυκλου
  • ***
    • Posts: 40
Reply #27 on: Τρίτη 22 Ιανουάριος 2019, 18:32:19 μμ
Καλές μετρήσεις .

Αμα σε τρώει ο στόλος σου ...  :2hysterical:

Ερώτηση, είναι του Lidl?
Αν όχι , έχεις μετρήσει την τάση φόρτισης?

Το λέω αυτό γιατί έχω έναν του Lidl που ισχυρίζεται πως είναι φορτιστής / συντηρητής,  αλλά η ο δικός μου είναι βλαμένος η δεν νομίζω πως ισχύει το δεύτερο.
Δλδ οταν τον συνδέω ανεβαζει την τάση της μπαταρίας στα 14,2 βολτ το πολύ , μετά απο κάτι ώρες πέφτει η τάση στα 13.1 βολτ κ δεν κλείνει ποτέ.
Λογικά θα έπρεπε να την φορτίζει κ μετα να την αφήνει να ''πέσει'' η τάση κάτω απο τα 12,6 βολτ κ να ξαναπάρει.
Η μπαταρία είναι καινούργια κ με το φόβο της υπερφόρτισης τον αφήνω επάνω 2-3 ωρες κάθε 2-3 μέρες μέχρι να φτι'αξω ένα κύκλωμα που να τον ελέγχει.
Ναι από τα LIDL είναι και κάνει ακριβώς τα ίδια όπως λές



α) 12,6 θες να πείς . Εκτός κ αν μέτρησες μετα απο βόλτα , αν την αφήσεις μια νύχτα το άλλο πρωί θα είναι 12,5 η κάπου εκεί.
13,06 η μέτρηση αλλά μόλις έβγαλα τον LIDLφορτιστή

β) πολύ καλό
γ) πολύ καλό
δ) πολύ καλό
ε) καλό .


Είναι  καλός , έχεις κάνει μετρήσεις κ με το παλιό πολύμετρο , έτσι να δείς εν τα δύο όργανα παρουσιάζουν μια απόκλειση?



Offline nick kastor

  • Μέλος HTC
  • οδηγός τρίκυκλου
  • ***
    • Posts: 40
Reply #28 on: Τετάρτη 23 Ιανουάριος 2019, 14:02:10 μμ
 ο φορτιστής ναι είναι από τα LIDL και μου κάνει και εμένα τα ίδια, φορτίζει 14+ βόλτ και μετα πέφτει στα 13 βόλτ και μένει ανοιχτός.
η μέτρηση σβηστό έγινε μόλις αφαίρεσα τον LIDLφορτηστή.