Hellas Transalp Forum

Μια μικρή βολτούλα για επανένταξη

KostasC · 15279

Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
on: Τρίτη 29 Απρίλιος 2014, 09:23:57 πμ
Σχεδόν ένας χρόνος είχε περάσει απο την προηγούμενη βόλτα με τα μικρά.
Το ΣΚ έδινε βροχές.. τόσο το καλύτερο. Την Κυριακή το πρωί όμως, μόλις ξεκινήσαμε με τον Gnik άνοιξαν οι ουρανοί.
Παρόλα αυτά βγήκε ένα σκάρτο 3ωρο αλλα μόνο μια φωτό και ένα videάκι, κι αυτό με πολύ δυσκολία.
Πάρτε μια γεύση απο την ονειρεμένη Πάρνηθα.





Τόσο νερό σε εντουροβόλτα δεν έχουμε ξαναφάει. Οι ρίζες ήταν "τις είδες, έπεσες".


Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #1 on: Τρίτη 29 Απρίλιος 2014, 10:06:53 πμ
Είστε τρελοί ρε σεις! Το Σάββατο το απόγευμα και την Κυριακή έριξε όσο νερό ρίχνει σε ένα μήνα και εσείς πήγατε για σκάψιμο;

Κανόνισε καμία Πάρνηθα για χοντρές, αλλά να στεγνώσει πρώτα, γιατί δεν ξέρω που έχω φυλάξει τον αναπνευστήρα μου.


TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #2 on: Τρίτη 29 Απρίλιος 2014, 10:33:35 πμ
Τι Πάρνηθα ,τι Αμαζόνιος,φάγατε την βροχή
της αρκούδας.
Μπράβο και respect από εμένα.



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #3 on: Τρίτη 29 Απρίλιος 2014, 10:51:10 πμ
ελα πες την αληθεια....
εχει δυσκολεψει τοσο η κατασταση σπιτι με τρεις γυναικες... και οπου φυγει φυγει ..... και δε πα να χει οτι καιρο θελει!


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2454
  • XLV650, CRF1000
Reply #4 on: Τρίτη 29 Απρίλιος 2014, 10:55:00 πμ
Φαγαμε επισης μια καλη βροχα την Κυριακη των Βαιων σε ενα διημερο στη βορεια Πελοποννησο:






Το φτερο το κουβαλαω πισω λογω απιστευτης λασπης (ειχα μπροστινο Σαχαρα και ταλαιπωρηθηκα, πισω Conti):






Ητανε τελεια, η συχνη επανενταξη βοηθαει  ;) 8)


" the PouroDuro spirit "


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #5 on: Τρίτη 29 Απρίλιος 2014, 12:39:13 μμ
ελα πες την αληθεια....
εχει δυσκολεψει τοσο η κατασταση σπιτι με τρεις γυναικες... και οπου φυγει φυγει ..... και δε πα να χει οτι καιρο θελει!

ήταν οι τελευταίες ώρες ξελαμπικαρίσματος πριν την επιστροφή των -4- απο το χωριό...


XLGeorge... πρέπει να ποστάρει άλλος για να βάλεις τις βόλτες σας ? μη ντρέπεσαι παιδί μου, ξέρουμε οτι στα γουρουνάκια αρέσει να παίζουν με τις λάσπες. Βάλε ένα ψηλό φτερό και μη ξανασχοληθείς με το μπροστινό. Εγω στο Vara όταν πάμε το αφαιρώ προκαταβολικά απο το σπίτι.


Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #6 on: Τρίτη 29 Απρίλιος 2014, 13:00:12 μμ
Στην επόμενη να πάρετε και τον Stoneman!. Με τόση λάσπη θα τρελαθεί....εντελώς! :2hysterical:



Offline gnik

  • Μέλος HTC
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 149
    • Jeeping
Reply #7 on: Τρίτη 29 Απρίλιος 2014, 13:06:14 μμ
ήταν οι τελευταίες ώρες ξελαμπικαρίσματος πριν την επιστροφή των -4- απο το χωριό...

που ειναι ο παλτακης  ;D

XLGeorge... πρέπει να ποστάρει άλλος για να βάλεις τις βόλτες σας ? μη ντρέπεσαι παιδί μου, ξέρουμε οτι στα γουρουνάκια αρέσει να παίζουν με τις λάσπες. Βάλε ένα ψηλό φτερό και μη ξανασχοληθείς με το μπροστινό. Εγω στο Vara όταν πάμε το αφαιρώ προκαταβολικά απο το σπίτι.




Offline Βαγγέλης

  • Ζήσε με την Υγεία σου, μην παίζεις με αυτήν, θα χάσεις πολλά
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3987
Reply #8 on: Τρίτη 29 Απρίλιος 2014, 13:07:58 μμ
Στην επόμενη να πάρετε και τον Stoneman!. Με τόση λάσπη θα τρελαθεί....εντελώς! :2hysterical:
Θανάσηηηηη............. ντροπή!!!!

Τι λόγια είναι αυτά? και μόνο που θα σκεφτεί ότι το κορίτσι μπορεί να γίνει σ' αυτό το χάλι το λιγότερο που μπορεί να πάθει είναι ημιπληγία !!!!

’σε που σκέφτεται τώρα πως πρέπει να της βγάλει την κουβέρτα να συνηθίσει την θερμοκρασία της ατμόσφαιρας!!!!  :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:



Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1440
Reply #9 on: Τρίτη 29 Απρίλιος 2014, 13:25:01 μμ
Στην επόμενη να πάρετε και τον Stoneman!. Με τόση λάσπη θα τρελαθεί....εντελώς! :2hysterical:

 :malliotravigmata: :malliotravigmata: :malliotravigmata: Νάσαι καλά !!! Γελάσαμε και σήμερα !!!

(για τον Stoneman μιλάμε, ε ?)  :angry4:


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #10 on: Τρίτη 29 Απρίλιος 2014, 13:43:49 μμ
Στην επόμενη να πάρετε και τον Stoneman!. Με τόση λάσπη θα τρελαθεί....εντελώς! :2hysterical:

είμαι σίγουρος οτι ΑΝ λέμε ΑΝ τύχαινε το μηχανάκι του να λερωθεί τόσο όσο το ΤΑ παραπάνω, μάλλον θα το πούλαγε,
είτε σκότωμα να φύγει είτε ανταλλακτικά. Σίγουρα δεν αρκεί να πλυθεί και να δείξει καθαρό ξανά... θα έχει ατιμαστεί δια παντός.



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #11 on: Τρίτη 29 Απρίλιος 2014, 14:04:05 μμ
Στην επόμενη να πάρετε και τον Stoneman!. Με τόση λάσπη θα τρελαθεί....εντελώς! :2hysterical:

και μια καρτελα υπογλώσσια!


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2454
  • XLV650, CRF1000
Reply #12 on: Τρίτη 29 Απρίλιος 2014, 17:33:11 μμ
XLGeorge... πρέπει να ποστάρει άλλος για να βάλεις τις βόλτες σας ? μη ντρέπεσαι παιδί μου, ξέρουμε οτι στα γουρουνάκια αρέσει να παίζουν με τις λάσπες. Βάλε ένα ψηλό φτερό και μη ξανασχοληθείς με το μπροστινό. Εγω στο Vara όταν πάμε το αφαιρώ προκαταβολικά απο το σπίτι.

Κωστα που χρονος, εχω βολτες και ταξιδιωτικα που θα ανεβασω εν καιρω. Στη συγκεκριμενη βολτα το μεγαλο λαθος ητανε ν'αφησω το Sahara πανω μπροστα, πισω εχω δευτερο τροχο με Conti πανω που ανεβαινει για χωματινες εξορμησεις. Αυτος ειναι μαλλον και ο λογος που στομωσε, ο Gonzo την εβγαλε καθαρη με χαμηλο φτερο αλλα ειχε πανω MT21. Νομιζω οτι αυτο που θελει ειναι χωματινο λαστιχο οπωσδηποτε και αποστατες ωστε να ψηλωσει κανα δυο ποντους το χαμηλο φτερο. Ενα ψηλο φτερο ειναι φυσικα η καλυτερη λυση για λασπες και την εχει εφαρμοσει ο Konkost.


Κατι αλλο που διαπιστωσα σ'αυτη τη διημερη χωματαδα. Ξεκινησα με τελειωμενη μπαταρια η οποια μου ειχε δωσει σημαδια απο τα περασμενα Χριστουγεννα αλλα δεν ειχα βρει καιρο να την αλλαξω. Τοβαλα μπροστα με σπρωξιμο για να παω στο σημειο εκκινησης και η μπαταρια κραταγε καποιο φορτιο ωστε να παιρνει με τη μιζα αλλα οχι πχ μετα απο μια ολοκληρη νυχτα. Παρ'ολα αυτα, το μηχανακι εβγαλε το διημερο μια χαρα, αν ητανε ψεκαστο δεν θαχα καν ξεκινησει  :eusa_naughty: Φυσικα την αλλαξα αμεσως την επομενη Δευτερα αλλα δε μου χαλασε το διημερο  :)


" the PouroDuro spirit "


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2454
  • XLV650, CRF1000
Reply #13 on: Τρίτη 29 Απρίλιος 2014, 18:47:08 μμ
Εδω ειδα καποιους που ειχανε κολλησει ασχημα στη λασπη και την εκανα καβαντζα απο ενα χωραφι. Το μπροστινο ομως εγινε σλικ και μου μουρωσε οπως ξαναπηγα να βγω στο δρομο μετα τις λασπες. Το αφησα να πεσει (αν γυρουνε για τα καλα 200+ κιλα, πρεπει κανεις ναχει το ποδι του Πυρου Δημα για να το κρατησει) και το αφησα ετσι να το βγαλουμε φωτο - 5.5 πτωσεις συνολικα το διημερο:



Κατι αλλο που διαπιστωσα σ'αυτη τη διημερη χωματαδα. Ξεκινησα με τελειωμενη μπαταρια η οποια μου ειχε δωσει σημαδια απο τα περασμενα Χριστουγεννα αλλα δεν ειχα βρει καιρο να την αλλαξω. Τοβαλα μπροστα με σπρωξιμο για να παω στο σημειο εκκινησης και η μπαταρια κραταγε καποιο φορτιο ωστε να παιρνει με τη μιζα αλλα οχι πχ μετα απο μια ολοκληρη νυχτα.

Κακη ιδεα ομως να το αφησω κατω, μπουκωσε και φυσικα η ασθενικοτατη μπαταρια ξελιγωθηκε αμεσως. Επειδη δεν ειχαμε καλωδια μαζι, χρειαστηκε να το σπρωξουμε ολοι μαζι στην ανηφορα ωστε να το βαλω μπροστα στην πετροκατηφορα απ'την αλλη μερια:




Και μια ειδικα αφιερωμενη στο Νικολα, η ποδια του Gonzo εφαγε βραχο καπου και μαλλον βρηκε στο σωληνα του πλαισιου απο κατω, η αλλη σημαντικη προσθηκη που επιβαλεται ειναι μια σοβαρη αλουμινενια ποδια (Λευτερηηηηηη!!):



Καλες βολτες παιδες σε χωμα ή ασφαλτο!


" the PouroDuro spirit "


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2454
  • XLV650, CRF1000
Reply #14 on: Τρίτη 29 Απρίλιος 2014, 19:20:58 μμ
Σχεδόν ένας χρόνος είχε περάσει απο την προηγούμενη βόλτα με τα μικρά.
Το ΣΚ έδινε βροχές.. τόσο το καλύτερο. Την Κυριακή το πρωί όμως, μόλις ξεκινήσαμε με τον Gnik άνοιξαν οι ουρανοί.
Παρόλα αυτά βγήκε ένα σκάρτο 3ωρο αλλα μόνο μια φωτό και ένα videάκι, κι αυτό με πολύ δυσκολία.
Πάρτε μια γεύση απο την ονειρεμένη Πάρνηθα.



Ωραιαιοιοιοι! Αλλα ρε παιδια αυτο ειναι τραϊαλ και οχι εντουρο υπο βροχη..


" the PouroDuro spirit "


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #15 on: Τετάρτη 30 Απρίλιος 2014, 10:42:10 πμ
Βλέπω λερώθηκαν πολλοί την Κυριακή που μας πέρασε......

Δάσος Πεντέλης ώρα 8.30 το πρωί ξεφόρτωμα τα μηχανάκια από το χαρακτηριστικό Van μέσα σε ομιχλώδες τοπίο και απαλή βροχή......



Τα δικά μου.....



και το μαγικό Aprilia 450 RXV.....



έτοιμα για δράση....



η πίστα που πρόσφατα είχε διοργανωθεί κ 1ος Αγώνας Πρωταθλήματος Νοτίου Ελλάδος αν θυμάμαι καλά στις 09/03 ......



και η αντιπυρική ζώνη που έγινε όλο το training ανέβασμα κατέβασμα επιτόπιες στροφές σλάλομ κλπ παιχνίδια



η βροχή ήταν συνεχόμενη αλλά ελαφριά μέχρι τις 12:45 που ξεκίνησε η καταιγίδα και μας ανάγκασε σε φυγή.....

Δυστυχώς φοτό μόνο καθώς ήμασταν στεγνοί...... μετά τα τηλέφωνα και οι φωτογραφικές μέσα στα αδιάβροχα.....

Εξαιρετική εμπειρία με αρκετή κούραση αλλά και άφθονο γέλιο....





"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #16 on: Τετάρτη 30 Απρίλιος 2014, 13:36:56 μμ
Το βαν και το απρίλια κάτι θυμίζουν, αλλά τι/ποιόν;
Με ποιον ήσουν Λευτέρη;


TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #17 on: Τετάρτη 30 Απρίλιος 2014, 14:44:22 μμ
Ορφανός θα πήγαινε ? βρήκε και ζευγάρι !

βρε Λευτεράκη ? πρόσφατα είναι το 2003 ?
Στη Πεντέλη υπάρχει το πιστάκι του Καρρέρ ή του Καρέτσου (κάπως έτσι, δε θυμάμαι και ονόματα καλά) κάπου πρόσφατα δηλαδή με τις μονάδες μέτρησης χρόνου GeoLeo.. πριν το '90... ίσως αυτό να είναι μέρος του.
Εκεί είχα κάνει τα πρώτα μου βήματα δίπλα στον τότε πρωταθλητή με ΚΤΜ (μόνο εισαγωγή, χωρίς αντιπροσωπεία τότε) Καρακίτσιου
(αν δεν κάνω λάθος πάλι το όνομα)


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #18 on: Τετάρτη 30 Απρίλιος 2014, 15:18:24 μμ
Ορφανός θα πήγαινε ? βρήκε και ζευγάρι !

βρε Λευτεράκη ? πρόσφατα είναι το 2003 ?

09/03 = 09 - Μαρτίου βρε.... το 14 εννοείται ....

Στη Πεντέλη υπάρχει το πιστάκι του Καρρέρ ή του Καρέτσου (κάπως έτσι, δε θυμάμαι και ονόματα καλά) κάπου πρόσφατα δηλαδή με τις μονάδες μέτρησης χρόνου GeoLeo.. πριν το '90... ίσως αυτό να είναι μέρος του.
Εκεί είχα κάνει τα πρώτα μου βήματα δίπλα στον τότε πρωταθλητή με ΚΤΜ (μόνο εισαγωγή, χωρίς αντιπροσωπεία τότε) Καρακίτσιου
(αν δεν κάνω λάθος πάλι το όνομα)


Εκεί μεγάλωσε ο Ορφανός, μέσα σε αυτό το πιστάκι....

Μιλήσαμε το Πάσχα για ευχές κλπ και μόλις γύρισα από Χίο κάναμε την εξόρμηση μας εκεί....


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #19 on: Τετάρτη 30 Απρίλιος 2014, 19:12:45 μμ
Καλά το έκοψα λοιπόν το κίτρινο κουτί. ’ ρε σουπιά...


TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2454
  • XLV650, CRF1000
Reply #20 on: Πέμπτη 01 Μάιος 2014, 10:56:40 πμ
Τρανσαλπ με σλικ  μπροστινο, ετοιμο για τα Μεγαρα:  ;D



Η επανενταξη συνεχιζεται και καλο μηνα!


" the PouroDuro spirit "


Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1440
Reply #21 on: Πέμπτη 01 Μάιος 2014, 13:36:35 μμ
Ευτυχώς που η δισκόπλακα έχει τρύπες για να ''ρίχνει'' εύκολα την θερμοκρασία.... :) :) :)


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»