Hellas Transalp Forum

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ

driver1 · 4200

Offline driver1

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 38
on: Σάββατο 26 Ιανουάριος 2019, 19:14:10 μμ
Ξερει κανεις να μου συστηση κανα καλο ηλεκτρολογο για τοποθετηση συναγερμου, περιοχη μου Νεος κοσμος Αθηνα 



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #1 on: Κυριακή 27 Ιανουάριος 2019, 19:19:16 μμ
Εχεις το συναγερμό κ θες να τον τοποθετήσεις , η θές να βάλεις συναγερμό?



Offline driver1

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 38
Reply #2 on: Κυριακή 27 Ιανουάριος 2019, 22:03:31 μμ
Νικολα εχω παρει απο εξω εναν στιλμειτ καινουριο και θελω να μου κανει τοποθετηση



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #3 on: Δευτέρα 28 Ιανουάριος 2019, 10:53:40 πμ
Η 700αρα έχει αναμονή για τοποθέτηση συναγερμού
Μην αφήσεις να σου κόψουν την φίσα
Σχεδόν όλες οι εταιρείες δίνουν πλεξούδα που κουμπώνει στο συναγερμό κ από την άλλη κουμπώνει στο μηχανάκι σου
Αυτό έκανα στο δικό μου
Την κούμπωσα , στερέωσα το συναγερμό κ πάτησα χειριστήριο.
Για ψαχτο λιγάκι .



Offline driver1

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 38
Reply #4 on: Δευτέρα 28 Ιανουάριος 2019, 18:51:05 μμ
ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΜΟΤΟ ΜΕ ΤΗΛΕΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ STEEL MATE 986XO

Συνοπτική περιγραφή του συναγερμού μηχανής 986XO της Steelmate
Διαιρούμενο αντικλεπτικό μοτοσικλέτας (Σειρήνα & κεντρική μονάδα) μικρού
μεγέθους για ευκολία τοποθέτησης και τηλεχειριστήριο/τηλεειδοποίηση
(αμφίδρομη επικοινωνία της μονάδας με το χειριστήριο που σας ειδοποιεί σε τυχόν παραβίαση)

Βασικές Λειτουργίες
- Οπτικοαουστική Ενεργοποίηση συναγερμού
- Σιωπηλή όπλιση /αφόπλιση συναγερμού (σίγαση σειρήνας)
- Απομακρυσμένη Εκκίνηση του κινητήρα
- Αφόπλιση και αυτόματη επανόπλιση σε 30 sec αν δεν γίνει εκκίνηση του κινητήρα
- Προειδοποίηση μη όπλισης, (Εάν σβήσετε τη μηχανή και δεν οπλίσετε, σε 10 sec )
- Λειτουργία κατά της πειρατείας (μετά από 10 sec σβήνει ο κινητήρας)
- Συναγερμός με το άνοιγμα του κεντρικού διακόπτη
- Λειτουργία ενεργοποίησης του συναγερμού από κραδασμό
- Ρύθμιση ευαισθησίας αισθητήρα κραδασμών, μέσω του τηλεχειριστήριου
- Εύρεση της MOTO (εάν δεν θυμάστε που έχετε παρκάρει )
- Λειτουργία συστήματος πανικού
- Μνήμη αποσύνδεσης από το ρεύμα
- Ένδειξη λήψης σήματος στο τηλεχειριστήριο
- Ειδοποίηση λειτουργίας εκτός ακτίνας εμβέλειας.
- Ειδοποίηση όταν αποφορτισθεί η μπαταρία του τηλεχειριστηρίου
- Ενημέρωση στην οθόνη για την κατάσταση της μπαταρίας μοτο
- Ενημέρωση κατάστασης της μπαταρίας του τηλεχειριστηρίου
- Ρύθμιση ώρας στο τηλεχειριστήριο
- Εκμάθηση νέου τηλεχειριστηρίου
- Λειτουργία VibrCall (ειδοποίηση με δόνηση του τηλεχειριστηρίου)
- Εμβέλεια επικοινωνίας της μονάδας με πομποδέκτη έως τα 800m
- Δυνατότητα τηλεχειρισμού έως 50m

Νικολα μου λες ολα αυτα που κανει να τα παιρνει απο ετοιμη εργοστασιακη φυσα, μακαρι αλλα χλομο το βλεπω, ευχαριστω πολυ παντως και θα το ψαξω φυσικα μπας και χαχα



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #5 on: Τρίτη 29 Ιανουάριος 2019, 19:49:36 μμ
ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΜΟΤΟ ΜΕ ΤΗΛΕΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ STEEL MATE

 Ενα κάτι σαν να λέμε ... James Bond επιχείρηση Skyfall και έτσι δλδ   :2hysterical:

Νικολα μου λες ολα αυτα που κανει να τα παιρνει απο ετοιμη εργοστασιακη φυσα, μακαρι αλλα χλωμο το βλεπω, ευχαριστω πολυ παντως και θα το ψαξω φυσικα μπας και χαχα

Συμφορουμίτη κ σύντροχε ,  να σου πω ...

Ολα αυτά που έγραψες δεν αφορούν καλωδίωση , εκτός απο το πρώτο , δλδ την Οπτικοαουστική Ενεργοποίηση συναγερμού , όλα αυτά είναι μόνον δυνατότητες του συναγερμού , ενα είδος γκάτζετ για εμένα που βέβαια σε μερικούς  αρέσουν κ γίνονται πελάτες.

Δεν μου έγραψες δλδ κάτι που να θέλει μια ας πούμε έξτρα καλωδίωση απο το μηχανάκι που χωρίς αυτήν θα αφαιρούσε απο το συναγερμό κάποια δυνατότητα .
Δλδ, η Εκμάθηση νέου τηλεχειριστηρίου  θέλει επιπλέον καλωδίωση? η η ρύθμιση ωρας του χειριστηρίου? η αυτά σημαίνουν οτι ο συναγερμός είναι καλός?

Ενας συναγερμός θέλει δύο καλώδια για να αναβουν τα φλάς, μια γείωση, ενα (+) απ' ευθείας απο την μπαταρία μέσω ασφάλειας, κ ένα (+) ελεγχόμενο απο τον διακόπτη με το κλειδί για να λειτουργήσει.
Μέσα στην μονάδα του έχει και το κραδασμικό και τον αισθητήρα κλίσης, και τον ελεγκτή τασης της μπαταρίας , και τον έλεγχο διακοπής της μπαταρίας αν κάποιος δλδ κοψει τον πόλο, και μάλιστα κάθε ένα απο αυτά ρυθμίζεται απο τον συνδοιασμό μονάδα/χειριστήριο.

Ολα αυτά στα δείνει το μηχανάκι σου κ είσαι τυχερός που έχεις την 700αρα , η 650 δεν το είχε κ για την τοποθέτηση χρειαζόταν κόψε ράψε πλεξούδα με ότι αυτό σημαίνει απο μερικούς τζαμπατζήδες μαστόρους .
Τώρα το αν το βλέπεις εσύ χλωμό , ασε να το πεί αυτό ενας που ασχολείται 33 χρόνια με ηλεκτρονικά . ;D

Μπορείς να δείς την φίσα που είναι ακριβώς ίδια με την δική σου εδώ : http://www.transalpforum.gr/index.php?topic=24187.0 

Θα σε συμβούλευα μάλιστα να μην αφήσεις κανέναν να βάλει χέρι σε πλεξούδα κινητήρα γιατί μια στο μύριο να τα παίξει ο συναγερμός θα έχεις σοβαρό πρόβλημα αν διαλέξει την στιγμή που θα είσαι στην αριστερή λωρίδα, η θα προσπαθείς να περάσεις διασταύρωση ενώ έρχεται κουτάκιας απο την άλλη.
Αν επιμένεις κόψε την μίζα.

Στο σχεδιο παρακάτω σου δείχνω την βοηθητική φίσα της μηχανής , κ αν πας σε οποιοδήποτε μάστορα μην αφήσεις να την πειράξει , αλλά να επιμείνεις να έχει την σωστή φίσα που μπαίνει σε αυτήν και όχι απλά να καρφώσει μέσα καλωδιάκια.



Η απόφαση δική σου. Εγώ απλά μια γνώμη μπορώ να πώ.



Offline driver1

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 38
Reply #6 on: Τετάρτη 30 Ιανουάριος 2019, 18:19:00 μμ
Νικολα τον τυπο του συναγερμου τον εβαλα για να εχετε μια αποψη για τι μιλαμε και να μη βαδιζουμε στο αγνωστο, το αν ειναι καλος παλι η οχι να σε πω οτι ειναι μια μετρια επιλογη αλλα μεχρι εκει παει η τσεπη μου χαχα
εγω καθως θα εχεις καταλαβει φυσικα ειμαι εντελως ασχετος με το θεμα γι αυτο και ζητησα αν ξερετε να μου συστησετε κανα καλο ηλεκτρολογο γιατι εχω ακουσει πολλα για τα κοψε ραψε σε πλεξουδες οπως πολυ σωστα και εντονα μου το επισημανες και εσυ. Αυτο το πραγμα εχει και μια λειτουργια που δεν ανεφερα πριν αλλα οπως ειπα το εβαλα ενδεικτικα σε περιπτωση που καποιος ηθελε να δει απο σαιτ σταρτ στοπ του κινητηρα κατι που ειναι πολυ χρησημο κατ εμε γιατι θα το βαζω να ζεστενετε πριν το καβαλησω να φυγω οπως τωρα, υπαρχει περιπτωση λοιπον για τετιες εντολες μεσω εργοστασιακης φυσας? πιο πολυ να σου πω την αληθεια μου αυτο με ξενισε.
Επιπλεων να σου πω ενα μεγαλο ευχαριστω για το ενδιαφερων που επεδειξες να μου εξηγησεις καποια πραγματα και το χρονο που εφαγες προκειμενου να με προστατεψεις κυριως απο κακοτοπιες, χρωσταω :beer: :beer: