Hellas Transalp Forum

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ

GeorgeM · 1448

Offline GeorgeM

  • Honda XL 650 V TRANSALP 2001
  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 1
on: Πέμπτη 28 Οκτώβριος 2021, 07:49:11 πμ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,
ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ ΚΛΑΜΠ ΚΑΙ ΝΕΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΗΣ 650, ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ.
ΕΧΩ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ 2 ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΟΤΑΝ ΦΥΣΑΕΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΜΕ ΚΟΒΕΙ ΠΟΛΥ Ο ΑΕΡΑΣ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΑ 90ΧΛΜ/ΩΡΑ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΩ ΜΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΛΜ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΦΤΑΙΓΕ ΠΟΥ ΗΜΑΣΤΑΝ 2 ΑΤΟΜΑ  Ή ΕΠΙΔΕΙ ΕΧΩ ΒΑΛΙΤΣΑ ΠΙΣΩ, ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΠΟΡΕΙΑ 120-130 ΑΝΕΤΑ.

ΤΟ ΠΑΘΕΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ  Ή  ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ...?

ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ SUZUKI BANDIT GSF 400 TOY 97 ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΝ ΚΑΙ ΓΥΜΝΟ.
« Last Edit: Παρασκευή 29 Οκτώβριος 2021, 09:30:45 πμ by Παύλος »



Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #1 on: Πέμπτη 28 Οκτώβριος 2021, 08:54:10 πμ
Καλημερα,καλως ηρθες και καλα χιλιομετρα να εχετε ! καταρχην με οτι ζελατινα και να εχεις δε προκειτε να μη σε χτυπαει καθο λου ο αερας...
Τωρα για τα υπολοιπα που λες παιζουν πολλα ρολο,υπο φυσιολογικες συνθηκες ομως μεχρι τα 135-140 που εχω παει σε εθνικη τι δικια μου δικαβαλο με βαλιτσα η συμπεριφορα τις ειναι φυσιολογικη για τα δικα μου δεδομενα... οσες φορες τη εχω κρατηση με δυσκολια με καμια 100αρα χιλιομετρα που λες και εσυ ηταν με μποφορια πλαγιομετωπικα η φυσαγε τρελα σε οποια κατευθυνση να ειναι αλλα αυτο μου εχει συμβει και με αλλες μηχανες
« Last Edit: Παρασκευή 29 Οκτώβριος 2021, 09:30:38 πμ by Παύλος »



Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9899
Reply #2 on: Παρασκευή 29 Οκτώβριος 2021, 09:30:31 πμ
Φίλε Γιώργο καλώς ήρθες στην παρέα μας. Μετακίνησα το μην σου εδώ και άλλαξα το θέμα για να είναι σχετικό με την ερώτησή σου.

Συμφωνώ με το Βασίλη, δεν θα πρέπει να έχεις τόσο πρόβλημα, παρά μόνο αν φυσάει πάρα πολύ. Όταν έχει πάνω από 6bf σίγουρα θα έχεις προβλήματα και αστάθεια αλλά σε λιγότερο όχι.


Παύλος Καρούμπης


Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1440
Reply #3 on: Σάββατο 30 Οκτώβριος 2021, 05:21:09 πμ
Που έχεις αντιμετωπίσει το πρόβλημα ? Αν είναι μετά το τελευταίο τούνελ με κατεύθυνση Μέγαρα, είναι φυσιολογικό γιατί εκεί υπάρχει το φαινόμενο ενίσχυσης της ροής του ανέμου και όντως σε φρενάρει.
Ένας άλλος παράγοντας είναι να είναι πολύ ''μακριά'' η μετάδοση. Το κανονικό γρανάζωμα είναι 15 - 48. Εσύ τι φοράς ?


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»