Hellas Transalp Forum

Αλλαγή αλυσίδας + γρανάζια (αγορά καινούριων, ναι αλλά ποιών?)

loukipent · 203276

Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
πολλες ειναι οι στροφες που λες.με μαμα γραναζωμα πρεπει να εισαι καπου στις 5600.ειναι πολλες σχεδον 1000 στροφες παραπανω.
η το κοντερ εχει θεμα η το γραναζωμα σου ειναι πολυ κοντο.

ή αυτό, ή πας για δίσκο πλατό!!!!!! ;)


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline ΕΛΛΗ- ΛΕΥΤΕΡΗΣ (flwrina)

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 556
  • transalp 1000 cc
Καλημέρα!! Θα ήθελα τα φώτα σας. Εχω ενα ΤΑ 650 και θέλω να βάλω 46αρι γρανάζι πίσω (15/46). Υπάρχει και αν ναι που???
θα βαλεις μπροστα 16 αντι 15. για 46 δεν ξερω αν υπαρχει. πας στα 48 νομιζω αλλα εχεις τα ιδια αποτελεσματα με το 16 εμπρος. και με πιο μικρο κοστος το μπροστα ;)


Ζήσε το σήμερα χωρίς αναστολές

NRG...


Offline pissaman

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 927
    • eshop
Υπάρχει 46 σε JT


Offline ntinos50

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1714
  • Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp
    • pagkas
επειδη κοιταω για αλυσιδα και γραναζια για το 650 που οπως φαινετε θα ειναι το καινουριο μου μηχανακι θελω να μου πειτε που θα παρω καλα και αν ειναι και καποιο μαγαζι να τα παρω με εκπτωση λογο κλαμπ και την μαρκα 



andy

  • Guest
Στον Γαλέο τα παίρνω εγώ με καλές τιμές και έκπτωση.

ΓΑΛΕΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Α.Ε.Β.Ε. 210.3462177-16. ΠΕΙΡΑΙΩΣ 117  ΓΚΑΖΙ.
http://galeosmoto.webnode.com//



Offline ΓIANNHΣ

  • Γιάννης Αποστόλου
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3763
Στον Γαλέο τα παίρνω εγώ με καλές τιμές και έκπτωση.

ΓΑΛΕΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Α.Ε.Β.Ε. 210.3462177-16. ΠΕΙΡΑΙΩΣ 117  ΓΚΑΖΙ.
http://galeosmoto.webnode.com//

Γαλέος υπάρχει και στο Νέο κόσμο Λ. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 84 ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ  210-90.22.950 / 90.15.679


Ποτέ μην μαλώνεις με έναν ηλίθιο.
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω μεγαλύτερης εμπειρίας


Offline thanassis_kan

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 39
καλημερα σας.

εχω πάρει το πρωτο μου ΤΑ 400 :)  και φυσικα ειμαι νεο στην παρεα. εχω μια απορια. ψαχνω για σετακι αλυσιδας και γραναζι αλλα δεν βρισκω στο net κατι για TA 400 μπορει καποιο να μου ειναι ειναι ιδια τα γραναζια με το ΤΑ 600 ?



Offline BostonGeorge

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 339
καλημερα σας.

εχω πάρει το πρωτο μου ΤΑ 400 :)  και φυσικα ειμαι νεο στην παρεα. εχω μια απορια. ψαχνω για σετακι αλυσιδας και γραναζι αλλα δεν βρισκω στο net κατι για TA 400 μπορει καποιο να μου ειναι ειναι ιδια τα γραναζια με το ΤΑ 600 ?

Καλως ήρθες στην παρέα και επίσης καλως ήρθες στην οικογένεια των XLV 400 .

Απο όσο ξέρω και απο το δικό μου 400 , παίρνει το ίδιο σετ με αυτό του 600 .

Υ.Γ : Ωραία εικόνα ;)




Uploaded with ImageShack.us
Uploaded with ImageShack.us/www.transalpforu


Offline thanassis_kan

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 39
ε λογικα και το δικο μου τα ιδια θα παιρνει.. τωρα κατι αλλο μιας και εισαι κατοχος του 400 αν αλλαξω κανενα γραναζακι θα το σηκωσει η θα το γονατισω ?
Σε ευχαριστω :)



Offline BostonGeorge

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 339
ε λογικα και το δικο μου τα ιδια θα παιρνει.. τωρα κατι αλλο μιας και εισαι κατοχος του 400 αν αλλαξω κανενα γραναζακι θα το σηκωσει η θα το γονατισω ?
Σε ευχαριστω :)

Είμαι κάτοχος αλλά μόλις ενός χρόνου , δεν έχω προχωρήσει σε αλλαγή γραναζιού (ακόμα τουλάχιστον). Αλλά έχω διαβάσει οτι μπορείς να αλλάξεις χωρίς πρόβλημα , περίμενε όμως και την γνώμη των παλιών !




Uploaded with ImageShack.us
Uploaded with ImageShack.us/www.transalpforu


Offline thanassis_kan

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 39
οκ αυτο θα κάνω. απλα ρωτησα γιατι θα αλλαξω γραναζια κτλ και είπα μπασ και ριξω 400-500  στοφες στα ιδια χιλιομετρα.



Offline xplast

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3652
οκ αυτο θα κάνω. απλα ρωτησα γιατι θα αλλαξω γραναζια κτλ και είπα μπασ και ριξω 400-500  στοφες στα ιδια χιλιομετρα.

Mπορείς άνετα να αφαιρέσεις ένα - δύο δόντια από το πίσω γρανάζι. Αν θυμάμαι καλά, το μαμά πίσω είναι 46.



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9813
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
οκ αυτο θα κάνω. απλα ρωτησα γιατι θα αλλαξω γραναζια κτλ και είπα μπασ και ριξω 400-500  στοφες στα ιδια χιλιομετρα.

Υπάρχει και αυτό ,   http://www.gearingcommander.com/   αλλά δεν ξέρω να το δουλεύω το ρημάδι  :2hysterical: :2hysterical:



Offline thanassis_kan

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 39
χαχαχα πω πω σαν κινεζικα ειναι όλα αυτα,,, δεν παιζει για κανένα λογο να βγαλω άκρη. :2hysterical:



Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2752
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
οκ αυτο θα κάνω. απλα ρωτησα γιατι θα αλλαξω γραναζια κτλ και είπα μπασ και ριξω 400-500  στοφες στα ιδια χιλιομετρα.

Υπόψη ότι θα χάσεις αρκετά σε επιτάχυνση!
Αντί να μειώσεις 2~3 δόντια το πίσω, είναι πιό φτηνό και εύκολο να αυξήσεις κατά 1 το εμπρός.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline Nikos12

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 44
Μόλις έβαλα και εγώ την DID 525 x-ring χρυσή με μαμά γρανάζια μπρός και πίσω. Για να δούμε ο χρόνος τι θα δείξει...



Offline Tedyboys

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 85
  • Οι μονοζυγωτικές κουκλάρες στην Τransalp
Μόλις έβαλα και εγώ την DID 525 x-ring χρυσή με μαμά γρανάζια μπρός και πίσω. Για να δούμε ο χρόνος τι θα δείξει...

Πόσο στοίχισαν αν επιτρέπεται γιατί και εγώ  σκέπτομαι σοβαρά την αγορά τους.


Οποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9813
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
H αλυσίδα μου [ μόλις το διάβασα] γράφει DID JAPAN 525V8, την ξέρει κανείς? Δεν μπορώ να βρώ προδιαγραφές της. Πάντως χρυσή δεν είναι, αρα δεν είναι και Χ-Ring?  Την βρήκα εδώ σε φωτό :   http://www.r1-forum.com/forums/showthread.php?t=304566



Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
δες τα λαστιχακια τα ...ring απο κοντα.... αν ειναι Ο ή Χ διακρινονται με το ματι




Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9813
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Γιώργο καλημέρα, αλλά είναι ηδη επάνω και δεν ... φαίνονται. Πάντως στην φωτό που παραθέτω δεν είναι Χ σίγουρα, απλά ηθελα να μάθω αν είναι της προκοπής. Εχεις υπ' όψιν σου κάποιο λινκ να μάθω πώς κατασκευάζονται βήμα βήμα οι αλυσίδες? Δεν μπορώ να καταλάβω που μπαίνουν αυτά τα Ο-Ring!



Transalpinos

  • Guest
H αλυσίδα μου [ μόλις το διάβασα] γράφει DID JAPAN 525V8, την ξέρει κανείς? Δεν μπορώ να βρώ προδιαγραφές της. Πάντως χρυσή δεν είναι, αρα δεν είναι και Χ-Ring?  Την βρήκα εδώ σε φωτό :   http://www.r1-forum.com/forums/showthread.php?t=304566

Εδώ θα βρεις ότι θες. Πάντα μια καλή αρχή είναι το site του κατασκευστή.
http://www.didchain.com/chainSpecs.html

Απο αυτά που διάβασα η 525V φαίνεται πως είναι η βέλτιστη επιλογή απο την γκάμα τους για το ΤΑ.
« Last Edit: Τετάρτη 06 Ιούλιος 2011, 07:38:54 πμ by Transalpinos »



Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Γιώργο καλημέρα, αλλά είναι ηδη επάνω και δεν ... φαίνονται. ...

Φαινονται λεμε! Ειναι εκει που πρεπει να λαδωνεις!


Εβγαλες ακρη απο το λινκ του κατασκευαστη?



« Last Edit: Τετάρτη 06 Ιούλιος 2011, 22:40:29 μμ by Hypersonic »




Offline ΕΛΛΗ- ΛΕΥΤΕΡΗΣ (flwrina)

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 556
  • transalp 1000 cc
μετα απο 24.000χλμ (did 525 x-ring) βλεπω οτι δεν εχω πολλυ μελλον ακομη με την αλυσιδα. σε ερευνα αγορας βρηκα αυτο: http://www.extraproducts.gr/eshop/index.php?cPath=4_99

εχει και τιμοκαταλογο. θεωρουνται απο τα πλεον κορυφαια σετ?? αλλιως ακουω (ξανα) προτασεις... ;)


Ζήσε το σήμερα χωρίς αναστολές

NRG...


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9813
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!

Γιώργο μέτρησες και πάλι, τόσο καιρό ακούω για O-ring και δεν μπορούσα να καταλάβω που βρίσκονται   :eusa_clap:



Offline thanassis_kan

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 39
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Έχω ένα ΤΑ 400 και θα ήθελα κάποιος να μου πει τι νούμερα γρανάζια ‘μαμά’ φοράει μπροστά και πίσω.