Hellas Transalp Forum

Χιονοαλύσίδες

chrisdim · 11990

Offline chrisdim

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 522
on: Πέμπτη 10 Φεβρουάριος 2011, 22:01:58 μμ
Λόγο αλλαγης αυτοκινητου μεσα στα εξοδα εξοπλισμου αυτου είναι και η αγορα χιονοαλυσιδων.
Εδώ όμως ειναι το πρόβλημα τι να αγοράσω Χιονοαλυσίδες ή χιονόκουβέρτες ? και τι μάρκα ?
Εχετε κάποια πρόταση ?
Η διασταση που θέλω είναι 215/65/17
 


Χρήστος Δημητρακόπουλος
 BMW F650GS
 Περιστέρι
Κυπαρισσία

Το Έθνος που χάνει την μνήμη του, μελλοντικά χάνει την υπαρξή του ! !


Offline ΚΡΑΣΟΠΑΤΕΡΑΣ

  • Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3677
  • Δεν σπάει δεν χαλάει…δεν στραβώνει δεν λυγάει !!
    • http://www.biowines.gr/
Reply #1 on: Πέμπτη 10 Φεβρουάριος 2011, 22:12:15 μμ
spike spider!!!ειναι κορυφη!!!

http://autocarnet.blogspot.com/2009/12/spikes-spider.html

Μετά όλα τα άλλα…..


Οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί, οι καλοί βελτιώνονται με τα χρόνια, οι άχρηστοι γίνονται ξύδι…..


tranten

  • Guest
Reply #2 on: Πέμπτη 10 Φεβρουάριος 2011, 22:12:40 μμ
προσωπικη αποψη:
αν οι μετακινησεις σου σε περιοχες που χιονιζει ειναι 1-2 φορες τον χρονο τοτε παρε τις κλασικες,τις απλες,τις φθηνες.
εαν μαθεις τον τροπο τοποθετησης τους σε 3 λεπτα εισαι οκ. ;)δεν υπερβαλω!
ειχα το ιδιο διλημα πριν απο 2 χρονια οταν επρεπε να κανω μια εκδρομη σε μερη με χιονι.επελεξα τις απλες με 17 ευρω.κανενα προβλημα!
το ιδιο κ πριν 10 μερες στο Πηλιο.
οι κουβερτες ειναι απλες στην τοποθετηση κτλ..κτλ αλλα ειναι ευαισθητες οπου εχει λιγο χιονι... :-\ φθειρονται.



Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #3 on: Πέμπτη 10 Φεβρουάριος 2011, 22:14:38 μμ
Πανιά, κουβέρτες, κάλτσες, σκουφιά πες τα όπως θες.

http://www.autoplus.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=16&Itemid=93

Απλά δεν θα ξαναβάλω κλασσική αλυσίδα στο αυτοκίνητο! Πολύ καλύτερο κράτημα ειδικά στον πάγο, χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ κραδασμούς αρκεί να αποφεύγεις την πορεία στο στεγνό, να μην τρέχεις πάνω από 50χλμ/ώρα και η ζωής τους είναι γύρω στα 1.000 χλμ. Δεν καταπονείς αμορτισέρ, ελατήρια, κρεμαγιέρα, σαζμάν-διαφορικό. Θέλει προσοχή γιατί κρατάνε ΠΟΛΥ καλά και κάνεις υπερβάσεις χωρίς να το καταλάβεις! Η συγκεκριμένη μάρκα έχει και πολύ καλή ποιότητα.

Άσε που μπαίνουν και βγαίνουν για πλάκα!!!

Κοίτα και εδώ : http://www.autosock.gr/
« Last Edit: Πέμπτη 10 Φεβρουάριος 2011, 22:16:18 μμ by panisk »


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline Παύλος Α

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 905
Reply #4 on: Πέμπτη 10 Φεβρουάριος 2011, 22:16:59 μμ
Πανε σε ένα από τα μεγαλα super market που έχουν και είδη αυτοκινήτου,
παρε ενα ζευγαρη φτηνες αλυσίδες, κανε την δουλεια σου και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Αν τις βαλεις σωστά δεν υπάρχει πρόβλημα.


Παύλος Αγγελίδης


Offline Yianni

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7271
Reply #5 on: Πέμπτη 10 Φεβρουάριος 2011, 22:46:02 μμ
Ολο τον χειμώνα έχω μόνιμα στο πορτ-μπαγκαζ ένα σακουλάκι με τις κουβέρτες γιά τα λάστιχα. Τις χρησιμοποίησα μόνο μιά φορά περυσι στην Λίμνη Πλαστήρα στην κοπή της περσυνης πίτας.

Μπαίνουν και βγαίνουν στο λεπτό και είναι τελείως αθόρυβες αλλά και αποτελεσματικές.



Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Reply #6 on: Πέμπτη 10 Φεβρουάριος 2011, 22:58:49 μμ
και εγω τις κουβερτες εχω για ωρα αναγκης, αν και με το 4x4 δεν τις χρειαστηκα....

επισης, αν ξερω οτι θα γινει χιονο-χαμος εκει που "θα παω" θα προτιμησω να μην παω αν εχω επιλογη... για να μην ταλαιπωρηθω/κινδυνευσω....
« Last Edit: Πέμπτη 10 Φεβρουάριος 2011, 23:00:29 μμ by Hypersonic »




Offline TASOS

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 5912
  • Aν θα μπορουσα τον κοσμο να αλλαζα.....
Reply #7 on: Παρασκευή 11 Φεβρουάριος 2011, 00:12:16 πμ


Χρήστο εγώ έχω αυτές.

http://www.autosock.gr/

Τις αγόρασα το 2005, τότε που πρωτοβγαίναν οι πάνινες.

Τις χρησιμοποιώ κάθε χρόνο, μια-δυο φορές, γιατί όλο και κάπου τυχαίνει να πάμε.

Πέρυσι τις είχα και στη Λίμνη Πλαστήρα.

Μέχρι τώρα δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα.

Πανέυκολες στο βάλε - βγάλε.

Και μετά για καθάρισμα, τις "πετάω" μέσα στο πλυντήριο με κρύο νερό.....και γίνονται "τζάμι"........



Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #8 on: Παρασκευή 11 Φεβρουάριος 2011, 09:54:32 πμ
Πανιά, κουβέρτες, κάλτσες, σκουφιά πες τα όπως θες.

http://www.autoplus.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=16&Itemid=93

Απλά δεν θα ξαναβάλω κλασσική αλυσίδα στο αυτοκίνητο! Πολύ καλύτερο κράτημα ειδικά στον πάγο, χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ κραδασμούς αρκεί να αποφεύγεις την πορεία στο στεγνό, να μην τρέχεις πάνω από 50χλμ/ώρα και η ζωής τους είναι γύρω στα 1.000 χλμ. Δεν καταπονείς αμορτισέρ, ελατήρια, κρεμαγιέρα, σαζμάν-διαφορικό. Θέλει προσοχή γιατί κρατάνε ΠΟΛΥ καλά και κάνεις υπερβάσεις χωρίς να το καταλάβεις! Η συγκεκριμένη μάρκα έχει και πολύ καλή ποιότητα.

Άσε που μπαίνουν και βγαίνουν για πλάκα!!!

Κοίτα και εδώ : http://www.autosock.gr/

μακραν οτι καλυτερο για τα χιονια.
το μειονεκτημα τους ειναι οτι δεν αντεχουν πολυ σε στεγνο δρομο χωρις χιονι.αν και εγω ειχα κανει περιπου 30 χλμ χωρις χιονι αλλα με οχι πανω απο 25 χλμ ταχυτητα και δεν επαθαν τιποτα.

το μειονεκτημα με τις autoshock που ηταν και οι πρωτες μου κουβερτες,ειναι οτι απο το διχτυ περναει χιονι απο μεσα και οσο πινεις καφε εκει που εισαι παγωνει.στο πρωτο στριψιμο λοιπον το διχτυ σκιζεται και μετα αρχιζει η καταστροφη της κουβερτας.
με κατι αλλες που ειχαν παρει που σαν ¨καλυμα¨ ζαντας ειχαν κατι σαν καραβοπανο,δεν ειχα το προβλημα που ειχαν οι autoshock αλλα μετα τα 80 χλμ ταχυτητας τις χανεις στον δρομο.φουσκωνουν απο τον αερα και βγαινουν.δεν πρεπει να τρεχεις πολυ δλδ.




Offline Surfer

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 548
  • Γιάννης
Reply #9 on: Παρασκευή 11 Φεβρουάριος 2011, 14:25:26 μμ
Εχω τις ίδιες με το Τάσο και έχω μείνει ευχαριστημένος.



andy

  • Guest
Reply #10 on: Παρασκευή 11 Φεβρουάριος 2011, 15:45:23 μμ
εγώ τα 10 χρόνια χρησιμοποιώ αλυσίδες από το ALEX PACK με 15 e μόνο.
Αποτελεσματικότατες και βέβαια στο φρενάρισμα "τι να λέμε τώρα".
Τις κουβέρτες τις βλέπω σε πολλούς   αλλα στο φρένο δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται(για πείτε).
Στην λίμνη Πλαστήρα που είχα το "τζιπάκι" έβαλα αλυσίδες γιατί ήθελα φρένο.
Δυστυχώς για το OCTAVIA δεν βρήκα σαν τις παραπάνω γιατί φοράει 18άρες ζάντες και μάλλον δεν υπάρχουν καθόλου :-\



Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #11 on: Παρασκευή 11 Φεβρουάριος 2011, 15:59:49 μμ
Και πολύ καλό φρενάρισμα αλλά και εκκίνηση σε παγωμένη ανηφόρα. Πέρυσι στη Λίμνη θυμάστε την είσοδο και έξοδο του ξενοδοχείου? Η κλίση ήταν αρκετή τόσο στην κατηφόρα όσο και στην ανηφόρα. Δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε όταν κατέβηκα για να παρκάρω με 4 άτομα μέσα, αλλά ούτε όταν σταμάτησα στη μέγιστη κλίση της παγωμένης ανηφόρας για δοκιμή αν θα μπορεί να ξεκινήσει όντας μπροστοκίνητο.

Αν δεν κάνεις καγκουριά, δεν θα γλιστρήσει στην εκκίνηση αλλά και δύσκολα θα "μπει" και το ABS στο φρενάρισμα...

Αντρέα δεν θα βρεις εύκολα αλυσίδες φτηνές για τις 18άρες. Αυτά που θα βρεις είναι κάποιες τύπου αράχνης με πολύ υψηλό κόστος ή τα πανιά...


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #12 on: Παρασκευή 11 Φεβρουάριος 2011, 16:05:38 μμ
Επίσης, σε κοινή πορεία κάπου γύρω από τα Καλάβρυτα εγώ με τα πανιά φορεμένα στο δικό μου, πήγαινα καλύτερα από ένα Ford Maveric. Δεν το πίστευα μέχρι που το οδήγησα! Να διευκρινίσω ότι δεν ήταν κλειδωμένη η τετρακίνηση αλλά στη θέση AUTO και μέχρι να δει το γλίστρημα και ενεργοποιηθεί...


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline TASOS

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 5912
  • Aν θα μπορουσα τον κοσμο να αλλαζα.....
Reply #13 on: Παρασκευή 11 Φεβρουάριος 2011, 19:41:10 μμ


Συμφωνώ με τον Πάνο.

Και για το φρενάρισμα, και για το γλίστρυμα.



babisku

  • Guest
Reply #14 on: Παρασκευή 11 Φεβρουάριος 2011, 19:46:03 μμ
Χειμερινά λάστιχα, η απόλυτη λύση.



Offline fparis

  • Anaconda Team Member
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1007
Reply #15 on: Παρασκευή 11 Φεβρουάριος 2011, 19:53:19 μμ
Εγώ δεν γνωρίζω επί του θέματος και διαβάζω με ενδιαφέρων όσα γράφετε. Αλλά ρε παιδιά να δώσει κάποιος 40 και 60 ευρώ για κάτι που θα καταστραφεί και που μπορεί να μην χρησιμοποιήσει ποτέ; Υπερβολικό μου φαίνεται!


Να είσαι Έλληνας είναι περηφάνεια.
Να είσαι Μακεδόνας είναι τίτλος

…τὸ εὔδαιμον τὸ ἐλεύθερον, τὸ δ' ἐλεύθερον τὸ εὔψυχον…


Offline ThanDim

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1672
Reply #16 on: Παρασκευή 11 Φεβρουάριος 2011, 23:48:34 μμ
Χειμερινά λάστιχα, η απόλυτη λύση.

Ναι, άμα ζεις στο απόλυτο χιονισμένο μέρος! Για την πλειοψηφία των οδηγών των πεδινών και νοτιων περιοχών τελείως άχρηστα!

Λόγο αλλαγης αυτοκινητου μεσα στα εξοδα εξοπλισμου αυτου είναι και η αγορα χιονοαλυσιδων.
Εδώ όμως ειναι το πρόβλημα τι να αγοράσω Χιονοαλυσίδες ή χιονόκουβέρτες ?

Για 1-2 φορές τον χρόνο και για ήπια διαδρομή πάρε τις κλασικές αλυσίδες και κράτησε τες 10 χρόνια! Καλόμαθες και θες κουβέρτες.....   :P


Δημητρακόπουλος Θανάσης
R1200GS
Καλαμάτα


Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #17 on: Σάββατο 12 Φεβρουάριος 2011, 08:58:11 πμ
Εγώ δεν γνωρίζω επί του θέματος και διαβάζω με ενδιαφέρων όσα γράφετε. Αλλά ρε παιδιά να δώσει κάποιος 40 και 60 ευρώ για κάτι που θα καταστραφεί και που μπορεί να μην χρησιμοποιήσει ποτέ; Υπερβολικό μου φαίνεται!


Φίλιππε, 4 χρόνια τις φοράω κάθε φορά που πλησιάζω στο ...λευκό και δεν χάνω ευκαιρία για οδήγηση. Πρέπει να έχω γράψει φορεμένες καμιά 300 χλμ. Δεν έχουν πάθει τίποτα αρκεί να τις προσέχεις λίγο όταν οδηγείς.


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #18 on: Σάββατο 12 Φεβρουάριος 2011, 09:48:28 πμ
οι κουβερτες χρειαζονται την ιδια προσοχη που χρειαζονται και οι αλυσιδες.
οχι οδηγηση σε δρομο χωρις χιονι ή παγο.η οδηγηση με αλυσιδες χωρις ομως χιονι η παγο καταστρεφει το λαστιχο.
κατα την γνωμη μου οι κουβερτες,σε σχεση με αυτα που προσφερουν ειναι πολυ φτηνοτερες απο τις κλασικες αλυσιδες.