Hellas Transalp Forum

Πρόβλημα με Immobilizer Transalp (HISS)

Γιάννης Σταυρουλάκης · 268684

Offline pissaman

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 927
    • eshop
Reply #325 on: Τρίτη 28 Δεκέμβριος 2010, 12:14:13 μμ
Αυτό είναι κάτι που δεν το ξέρω.!


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9812
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #326 on: Πέμπτη 30 Δεκέμβριος 2010, 20:54:44 μμ
Αν μπλέξεις σε ιστορίες με ''ισως'', ΄΄μήπως''  και ''μπορεί'' δεν θα βγάλεις άκρη. πρέπει να αποκλείεις κάθε φορά και με σιγουριά μια αιτία για να βγάλεις άκρη. Η μπαταρία για παράδειγμα πως την κρίνεις ''πεσμένη''?, μετά την δευτερη μιζιά δεν έχει δύναμη να γυρίσει τη μίζα? Μέτρησες την τάση της?

<<Γιατι,λεω εγω τωρα,οταν εχω πατημενη την μιζα και υστερα ανοιγω το κλειδι στο on να περναει "περισσοτερο" ρευμα "ανεπεξεργαστο" που να κανει το hiss να λειτουργει σωστα>>

Αν με αυτό θές να πεις οτι παρακάμπτης το HISS τότε πρέπει να μηνύσουμε την Honda,  εκτός και αν η μοτό σου έχει μια βλάβη και εσύ βρήκες το ''κουμπί'' της [σαν τη σφυριά που ρίχνουμε στη μίζα οταν κολάει ενα πράμα] ετσι το καταλαβαίνω , γιατί αν δεν σβήσει το λαμπάκι η μάλλον αν δεν δώσει το ο.κ. το HISS μιάς και το λαμπάκι έχει μια μικρή καθυστέρηση δεν έχεις ανάφλεξη, πώς να πάρει?



Offline jjokeris

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 282
Reply #327 on: Πέμπτη 30 Δεκέμβριος 2010, 22:47:18 μμ
Να σου πω...Πολλες φορες τελευταια εχω μια...με βια δευτερη μιζια οπότε μαλλον ειναι στα τελευταια της ή προτελευταία της.Απλα παρατηρησα ότι τωρα  κολλαει το hiss πιο συχνα..συμπτωση...ισως.Και βεβαια ισχύει ότι προείπα.Σβηνω με κλειδι,kill switch on,παταω μιζα και ανοιγω με το κλειδι και όλα οκ.Αυτό νομιζω παραείναι σύμπτωση να συμβαίνει παντα.Αν κατι πειραματικα,επαναλαμβανόμενα συμβαίνει πάντα  μάλλον ισχύει....ή απλα είναι παντα τυχερός!!!!


"The truth is out there"


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9812
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #328 on: Σάββατο 01 Ιανουάριος 2011, 14:01:41 μμ
Οτι δουλεύει κάτω απο μία τάση, δεν προτιμά λιγότερη αυτό είναι σίγουρο, αν η μπαταρία σου είναι ψόφια τότε υποθέτοντας οτι μια ενός έτους, αλλά γνήσια και ''ζωηρή'' σαν την δική μου , κατά την εκκίνηση [κατά την στιγμή που γυρίζει η μίζα] δείχνει στο ''κράτημα'' του ψηφιακού πολύμετρου 9.6 Volts, τότε αν η δική σου πέφτει πιο χαμηλά ποιό απο τα ηλεκτρικά-ηλεκτρονικά μέρη της μοτό περιμένεις να δουλέψει σωστά? Σε μία βλάβη που είχα παλιότερα επειδή η μίζα δούλευε υπερωρίες και ηθελα να είμαι σίγουρος οτι έχω την σωστή τάση αλλά και για να μην αφαιρέσω ''ζωή''΄απο την μπαταρία μου την  είχα αφαιρέσει και δούλευα με την μπαταρία του αυτ/του με τον κινητήρα μάλιστα σε λειτουργία. Με μία πεσμένη μπαταρία, εχεις και μειωμένη υψηλή τάση - σπινθήρα στα μπουζί, κάτι που δυσκολεύει ακόμα περισσότερο την κρύα εκκίνηση . Αλλά αφού βρήκες το κουμπί της είσαι τυχερός ...



Offline mpinos

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 1
Reply #329 on: Πέμπτη 15 Σεπτέμβριος 2011, 12:40:14 μμ
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΛΟΓΩ ΜΕΓΑΛΟΥ ΧΡΟΝΙΚΟΥ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ "ΑΧΡΗΣΤΙΑ" ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.
ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ "ΝΟΥΜΕΡΑ" ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!
ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ 5 - 6 ΛΕΠΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ. ΠΡΟΣΟΧΗ! ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΔΕΥΤΕΙΤΕ ΟΠΩΣ ΕΓΩ.



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9812
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #330 on: Κυριακή 18 Σεπτέμβριος 2011, 18:38:07 μμ
.....ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΛΟΓΩ ΜΕΓΑΛΟΥ ΧΡΟΝΙΚΟΥ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ "ΑΧΡΗΣΤΙΑ" ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.

Αυτό δεν ισχύει, δεν π-αίζει ρόλο το χρονικό διάστημα αποθήκευσης, το κλειδί ισως π.χ. να ηταν κοντά σε μαγνήτη, η να ζεστάθηκε υπερβολικά η για κάποια αιτία που αναφέρει το Μανουαλ στην παράγραφο 3 παρακάτω:

8 Immobilizer system (HISS) XL650V models


ΓΕΝΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

1. Το Immobilizer της Honda HISS (Honda Ignition Security System) τοποθετείται στο μοντέλο XL650V σαν μια αντικλεπτική συσκευή. Το σύστημα επιτρέπει στον κινητήρα να εκκινήσει μόνον εάν χρησιμοποιείται το σωστά δηλωμένο κλειδί στην προσπάθεια εκκίνησης.Το σύστημα αποτελείται από έναν πομπό που είναι ενσωματωμένος στο κλειδί, εναν δέκτη που είναι τοποθετημένος περιμετρικά του διακόπτη εκκίνησης, και την Μονάδα Ελέγχου Ανάφλεξης (ICU).

2. Oταν η ανάφλεξη τίθεται ΟΝ (θέση διακόπτου ING) η ICU στέλνει τάση μέσω του δέκτη στον πομπό.Ο πομπός με τη σειρά του στέλνει ενα κωδικοποιημένο σήμα πίσω μέσω του δέκτη στην ICU. Εαν το σήμα που εστάλει από τον πομπό ταιριάζει με το σήμα που βρίσκεται αποθηκευμένο στην μνήμη της ICU, το ενδεικτικό λαμπάκι στον πίνακα οργάνων ( με το σύμβολο του κλειδιού χαραγμένο επάνω) ανάβει για δύο δευτερόλεπτα, κατόπιν σβήνει, και η ICU επιτρέπει στον κινητήρα να εκκινήσει.Εάν το κωδικοποιημένο σήμα του κλειδιού δεν αναγνωριστεί, η υπάρχει κάποιο σφάλμα στο σύστημα, το λαμπάκι παραμένει αναμένο.Εάν το λαμπάκι παραμένει αναμένο, απευθυνθείτε στο κεφάλαιο Διάγνωσης βλαβών και οδηγό βλαβών παρακάτω. Παρομοίως εάν το λαμπάκι δεν ανάβει καθόλου.

3. Η ICU μπορεί να αποθηκεύσει κωδικούς μέχρι τεσσάρων κλειδιών. Τα κλειδιά πρέπει να φυλάσσονται ξεχωριστά (για παράδειγμα ποτέ στο ίδιο μπρελόκ) καθώς το να πλησιάσει το ένα κλειδί το άλλο που χρησιμοποιείται στον διακόπτη μπορεί να προκαλέσει παρεμβολή στο σήμα του και ο κινητήρας να μην τιθεται σε λειτουργία. Το κλειδί διαθέτει ένα πομπό που μπορεί να πάθει ζημιά εάν πέσει η κτυπηθεί, υπερθερμανθεί, η βρεθεί κοντά σε μαγνήτη, η βυθιστεί στο νερό για μεγάλο χρονικό διάστημα. Εάν όλα τα κλειδιά χαθούν, η ICU πρέπει να αντικατασταθεί με καινούργια, άρα σιγουρευτείτε οτι έχετε τουλάχιστον ένα εφεδρικό κλειδί. Εάν προμηθευτείτε ένα νέο κλειδί αυτό πρέπει να δηλωθεί στο σύστημα πρίν η μοτοσυκλέτα τεθεί σε λειτουργία.


Πάντως γενικά το HISS εχει μερικές φορές τα ''ψυχολογικά '' του, σε αυτό δεν εχεις άδικο.



Offline kolors

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 181
Reply #331 on: Δευτέρα 19 Σεπτέμβριος 2011, 10:03:33 πμ

ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ "ΝΟΥΜΕΡΑ" ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!
ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ 5 - 6 ΛΕΠΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ. ΠΡΟΣΟΧΗ! ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΔΕΥΤΕΙΤΕ ΟΠΩΣ ΕΓΩ.

οταν βλεπεις το ζωηρο πρασινο λαμπακι να μην θελει να σβυσει,
βγαλε το κλειδι, καθαρισε το με ενα πανακι (εκει που ειναι το τσιπ)
καθαρισε και τον αναγνωστη γυρω γυρω,
ξαναβαλε το κλειδι και θα δεις οτι σβυνει η λαμπα.

τωρα αν επιμενει να μενει αναμμενη, ριξε λιγο νερο στον αναγνωστη και σκουπισε τον μετα..

αν παρολα αυτα επιμενει..

130 ευρω θα σου λυσουν το θεμα σου αντικαταστωντας τον αναγνωστη..

εμενα παντως μεχρι στιγμης, το νερακι κανει θαυματα..



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9812
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #332 on: Δευτέρα 19 Σεπτέμβριος 2011, 17:15:37 μμ
Με το συμπάθειο και χωρίς παρεξήγηση, πώς εξηγούνται αυτά τα μαγικά? Αν επιτρέπεται? πχ δεν εσβηνε και έσβησε μετά απο βροχή? η μήπως ''αισθάνεται'' βρώμικο?



Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Reply #333 on: Κυριακή 09 Οκτώβριος 2011, 14:51:26 μμ
Με το συμπάθειο και χωρίς παρεξήγηση, πώς εξηγούνται αυτά τα μαγικά? Αν επιτρέπεται? πχ δεν εσβηνε και έσβησε μετά απο βροχή? η μήπως ''αισθάνεται'' βρώμικο?

 :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline pissaman

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 927
    • eshop
Reply #334 on: Κυριακή 09 Οκτώβριος 2011, 18:27:39 μμ
οταν βλεπεις το ζωηρο πρασινο λαμπακι να μην θελει να σβυσει,
βγαλε το κλειδι, καθαρισε το με ενα πανακι (εκει που ειναι το τσιπ)
καθαρισε και τον αναγνωστη γυρω γυρω,
ξαναβαλε το κλειδι και θα δεις οτι σβυνει η λαμπα.

τωρα αν επιμενει να μενει αναμμενη, ριξε λιγο νερο στον αναγνωστη και σκουπισε τον μετα..

αν παρολα αυτα επιμενει..

130 ευρω θα σου λυσουν το θεμα σου αντικαταστωντας τον αναγνωστη..

εμενα παντως μεχρι στιγμης, το νερακι κανει θαυματα..
Φίλε μου, αυτά που κάνεις και δουλεύει το κλειδί είναι συμπτώσεις.
Επίσης οι κεραίες δεν χαλάνε. Το ματάκι της ηλεκτρονικής είναι αυτό που χαλάει και κάνει αυτά τα νερά!


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #335 on: Παρασκευή 09 Μάρτιος 2012, 19:55:45 μμ
  Επαναφέρω το θέμα. Φίλη με ΤΑ 650 έχασε τα κλειδιά. Τής έμεινε (ευτυχώς) ένα κλειδί με το οποίο όμως δεν βάζει μπροστά και συγκεκριμένα δεν σβήνει το λαμπάκι τού HISS. Με τα υπόλοιπα κλειδιά έβαζε μπροστά κανονικά. Μάλλον δεν αναγνωρίζει το συγκεκριμένο κλειδί, αυτό είναι φως-φανάρι, ως εδώ καλά. Τι κάνουμε από 'δω και πέρα?   :-\
  Επαναπρογραμματίζεται το κλειδί? Βγαίνει άλλο κλειδί (μάλλον χλωμό)? Πού? Κόστος? 




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline Tassos (Chios)

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1398
Reply #336 on: Παρασκευή 09 Μάρτιος 2012, 21:50:26 μμ
  Επαναφέρω το θέμα. Φίλη με ΤΑ 650 έχασε τα κλειδιά. Τής έμεινε (ευτυχώς) ένα κλειδί με το οποίο όμως δεν βάζει μπροστά και συγκεκριμένα δεν σβήνει το λαμπάκι τού HISS. Με τα υπόλοιπα κλειδιά έβαζε μπροστά κανονικά. Μάλλον δεν αναγνωρίζει το συγκεκριμένο κλειδί, αυτό είναι φως-φανάρι, ως εδώ καλά. Τι κάνουμε από 'δω και πέρα?   :-\
  Επαναπρογραμματίζεται το κλειδί? Βγαίνει άλλο κλειδί (μάλλον χλωμό)? Πού? Κόστος? 

Το κλειδί επαναπρογραμματίζεται σε εξουσιοδοτημένο που έχει τον απαραίτητο εξοπλισμό. Αν σκοπεύει να αγοράσει και δεύτερο κλειδί ο προγραμματισμός πρέπει να γίνει και για τα 2 κλειδιά μαζί. Το δεύτερο κλειδί θα το προμηθευτεί πάλι από εξουσιοδοτημένο (θα χρειαστεί ταυτότητα και άδεια κυκλοφορίας), μετά θα πάει στον κλειδαρά να της το κόψει και μετά ξανά στο συνεργείο να της το προγραμματίσει μαζί με το ήδη υπάρχον. Αυτά είχα εγώ τουλάχιστον κάνει πριν από 9 χρόνια ;)

Όταν δεν μου έσβηνε και μένα καμιά φορά το λαμπάκι έκανα το ακόλουθο (τουλάχιστον να έχει μεταφορικό μέσο)

Με πατημένη τη μίζα άνοιγα τον κεντρικό διακόπτη (κλειδί). Πάντα έπαιρνε με αυτόν τον τρόπο

:)



Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #337 on: Σάββατο 10 Μάρτιος 2012, 08:33:20 πμ
Με πατημένη τη μίζα άνοιγα τον κεντρικό διακόπτη (κλειδί). Πάντα έπαιρνε με αυτόν τον τρόπο

:)

 Ευχαριστώ Τάσο! Θα το δοκιμάσω. Μήπως ξέρεις κόστος για τα κλειδιά?




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #338 on: Σάββατο 10 Μάρτιος 2012, 09:28:57 πμ
Ευχαριστώ Τάσο! Θα το δοκιμάσω. Μήπως ξέρεις κόστος για τα κλειδιά?
Για δυο κλειδια προγραμματισμος και αγορα ενος κλειδιου περιπου στα 100ε πιο παλια που το ειχα κανει για ενα κλειδι μου κοστισε 70ε .




Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9812
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #339 on: Σάββατο 10 Μάρτιος 2012, 09:38:39 πμ
Μιχάλη καλημέρα ...

Διάβασε αυτό    http://www.transalpforum.gr/index.php/topic,16889.0.html


Κωδικός κλειδιού 35121ΜΒW601, τιμή 19.15€ ''αγραφο'' και γνήσιο  εδώ   http://www.motopissaris.gr/search.php      , με το τσιπάκι εννοείται.



Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #340 on: Σάββατο 10 Μάρτιος 2012, 09:43:08 πμ
  Σάς ευχαριστώ όλους παιδιά!  :)




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline pissaman

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 927
    • eshop
Reply #341 on: Κυριακή 11 Μάρτιος 2012, 12:14:23 μμ
Μία μικρή λεπτομέρεια:
για να μπορέσει να προγραμματίσει κλειδί, χρειάζεται τουλάχιστον ένα κλειδί που να σβήνει το λαμπάκι.
Αυτό σημαίνει ότι αν η φίλη έχει χάσει τα κλειδιά που δουλεύουν και αυτό που έχει, δεν δουλεύει, πάει για καινούρια ηλεκτρονική....
 :-\


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #342 on: Κυριακή 11 Μάρτιος 2012, 17:51:33 μμ
Μία μικρή λεπτομέρεια:
για να μπορέσει να προγραμματίσει κλειδί, χρειάζεται τουλάχιστον ένα κλειδί που να σβήνει το λαμπάκι.
Αυτό σημαίνει ότι αν η φίλη έχει χάσει τα κλειδιά που δουλεύουν και αυτό που έχει, δεν δουλεύει, πάει για καινούρια ηλεκτρονική....
 :-\

  Ηλεκτρονική?  :o :o Μα αυτό δεν είναι μικρή λεπτομέρεια Χρήστο!!  Άρα λοιπόν, ευτυχώς που................... 











......................βρήκε τα κλειδιά!  :2hysterical:  Γυναίκες ρε μλκ!  :banghead:

  Σάς ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline Tassos (Chios)

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1398
Reply #343 on: Κυριακή 11 Μάρτιος 2012, 19:14:05 μμ
  Ηλεκτρονική?  :o :o Μα αυτό δεν είναι μικρή λεπτομέρεια Χρήστο!!  Άρα λοιπόν, ευτυχώς που................... 











......................βρήκε τα κλειδιά!  :2hysterical:  Γυναίκες ρε μλκ!  :banghead:

  Σάς ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!

Κανείς μας δεν κατάφερε ούτε καν να προσεγγίσει τη λύση του προβλήματος :(

Να ψάξει να βρει τα κλειδιά  :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:

Τέλος καλό, όλα καλά  ;)



Offline pissaman

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 927
    • eshop
Reply #344 on: Κυριακή 11 Μάρτιος 2012, 20:26:18 μμ
Αφού τα βρήκε, όλα καλά.

Μία μικρή πληροφορία που μπορεί να φανεί χρήσιμη. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά, αλλά δεν βλάπτει να το ξαναπούμε.

Κάθε ηλεκτρονική με immo, μπορεί να "διαβάσει" μέχρι 4 κλειδιά. Οι μοτοσικλέτες συνοδεύονται από 2.
Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι μπορούμε να φτιάξουμε άλλα 2, τα οποία να τα χρησιμοποιούμε περιοδικά. Έτσι, ελαχιστοποιούμε τις πιθανότητες να χρειαστεί να πληρώσουμε ηλεκτρονική, αν χάσουμε το ένα κλειδί, και το άλλο έχει πάψει να λειτουργεί.


Αν λοιπόν κάποιος χάσει και τα 4 δεν τον γλιτώνει ούτε ευχέλαιο στα Ιεροσώλυμα.... :-\


Προσωπικά φτιάχνω πάντα άλλα 2 κλειδιά.
Τα 2 τα έχω μαζί μου. Ένα στο μηχανάκι και ένα στο τσαντάκι (χάνω τα κλειδιά και στις καφετέριες, δεν έχω τέτοια κόμπλεξ :goofy: :2hysterical: )
1 στο γραφείο μου και 1 στο σπίτι.
 ;)


Μιχάλη, πες λοιπόν στην φίλη, να πάει να δώσει 60-80 € να φτιάξει άλλα δύο και να είναι σίγουρη! ;)


Offline tolis-kmp

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 195
  • ΚΑΤΩ ΜΗΛΙΑ ΠΙΕΡΙΑΣ
Reply #345 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 19:10:22 μμ
Παιδιά έχω μείνει με 1 κλειδί..πήγα στη Honda Κατερίνη και μου είπε
ότι το κόστος ενός κλειδιού είναι 40 ευρό + τα έξοδα κοπής στον κλειδαρά.
Δηλαδή θα μου δώσει 1 κλειδί απρογραμμάτιστο θα πάω στον κλειδαρά
θα μου κόψει ένα αντιγραφο με το δικό μου και θα επιστρέψω στο συνεργείο
για να το προγραμματίσει....πιστεύω είναι καλή τιμή.



Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #346 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 19:21:42 μμ
Παιδιά έχω μείνει με 1 κλειδί..πήγα στη Honda Κατερίνη και μου είπε
ότι το κόστος ενός κλειδιού είναι 40 ευρό + τα έξοδα κοπής στον κλειδαρά.
Δηλαδή θα μου δώσει 1 κλειδί απρογραμμάτιστο θα πάω στον κλειδαρά
θα μου κόψει ένα αντιγραφο με το δικό μου και θα επιστρέψω στο συνεργείο
για να το προγραμματίσει....πιστεύω είναι καλή τιμή.
Ναι ειναι πολυ καλη και να το κανεις οπωσδηποτε ..διοτι αν χασεις αυτο το κλειδι μετα θα θες Πολλλλλλλλλλλλλλλλαααααα 40αρια  ;)




Offline tolis-kmp

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 195
  • ΚΑΤΩ ΜΗΛΙΑ ΠΙΕΡΙΑΣ
Reply #347 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 19:40:22 μμ
Το μόνο πρόβλημα που έχω με το κλειδί είναι ότι όταν
το τοποθετώ <<ανάποδα>> στην κλειδαριά δηλαδή με την τρύπα
του κλειδιού προς τα πάνω δεν σβήνει το λαμπάκι,και δεν παίρνει μπρός. ???
Μία φορά έβαλα απλό κλειδί στη κλειδαριά και το γνήσιο δίπλα στην κεραία
πήρε μπροστά κανονικά,μετά απομάκρυνα το γνήσιο κλειδί από την κερέα
και η μοτο δούλευε κανονικά. ???



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9812
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #348 on: Τετάρτη 03 Οκτώβριος 2012, 09:42:07 πμ
Πρώτον το κλειδί εχει κωδικό 35121MBW601  και κοστίζει 28.79€ στον Σαρακάκη άγραφο.

Το μόνο πρόβλημα που έχω με το κλειδί είναι ότι όταν
το τοποθετώ <<ανάποδα>> στην κλειδαριά δηλαδή με την τρύπα
του κλειδιού προς τα πάνω δεν σβήνει το λαμπάκι,και δεν παίρνει μπρός. ???

Αυτό για να είμαι ειλικρινής δεν το κατάλαβα.

Μία φορά έβαλα απλό κλειδί στη κλειδαριά και το γνήσιο δίπλα στην κεραία
πήρε μπροστά κανονικά,μετά απομάκρυνα το γνήσιο κλειδί από την κερέα
και η μοτο δούλευε κανονικά. ???

Σωστά ετσι πρέπει να γίνεται, η ECU ελέγχει για τον κωδικό του κλειδιού τα πρώτα δευτερόλεπτα αφού στρέψουμε το κλειδί.



Offline tolis-kmp

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 195
  • ΚΑΤΩ ΜΗΛΙΑ ΠΙΕΡΙΑΣ
Reply #349 on: Τετάρτη 03 Οκτώβριος 2012, 12:35:16 μμ


Αυτό για να είμαι ειλικρινής δεν το κατάλαβα.


Τι δεν κατάλαβες ....; Το ανάποδα το κλειδί.....;
Η για ποιό λόγο δεν παίρνει μπρός....;
« Last Edit: Τετάρτη 03 Οκτώβριος 2012, 12:44:55 μμ by toliskmp »