Hellas Transalp Forum

πίσω γραναζι.

maintenance · 3424

Offline maintenance

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 198
  • κονιόρδος
on: Τρίτη 17 Δεκέμβριος 2019, 15:21:52 μμ
με ποιά άλλα μοντέλα της honda ταιριάζουν τα πίσω γρανάζια μας? Θέλω να βρω με 40 δόντια αντι των 43 που έχει το 400.



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #1 on: Τρίτη 17 Δεκέμβριος 2019, 15:30:42 μμ
θες να το κανεις δηλαδη πιο μακρύ (με λιγοτερες στροφες να εχεις περισσότερα χιλιόμετρα)
Συνηθως το μπροστα αλλαζαμε για αυτό τον λόγο με ενα δοντι μεγαλύτερο.


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline maintenance

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 198
  • κονιόρδος
Reply #2 on: Τρίτη 17 Δεκέμβριος 2019, 15:34:12 μμ
θες να το κανεις δηλαδη πιο μακρύ (με λιγοτερες στροφες να εχεις περισσότερα χιλιόμετρα)
Συνηθως το μπροστα αλλαζαμε για αυτό τον λόγο με ενα δοντι μεγαλύτερο.

αυτο εχω κανει ηδη, αλλα εχω τρομαξει με αυτα που διαβάζω για το καρε του αξονα και σκεφτόμουν να την κανω ετσι την δουλειά...



Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2754
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #3 on: Τρίτη 17 Δεκέμβριος 2019, 19:06:15 μμ
με ποιά άλλα μοντέλα της honda ταιριάζουν τα πίσω γρανάζια μας? Θέλω να βρω με 40 δόντια αντι των 43 που έχει το 400.

Και στο χώμα πώς θα πηγαίνεις; Δεν θα είναι μακρύ το γρανάζωμα, είσαι πολύ ελαφρύς;
Μπροστινό έχουμε ίδιο με το 400άρι το τετρακύλινδρο. Τα πίσω αφτερμάρκετ προορίζονται για τα 600, 650, 700. 3 δόντια λιγώτερα έως 2 περισσότερα, πολύ μακρυά από τα 40 που ζητάς, αλλά στα άφτερ που θα ψάξεις, για πίσω δεν υπάρχει πρόβλημα στο καρέ. Πιθανόν για τη σχέση που έχεις κατά νου να χρησιμοποιήσεις ζευγάρι εμπρός - πίσω λόγω μη πληθώρας 40ριών. Καλό ψάξιμο.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline maintenance

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 198
  • κονιόρδος
Reply #4 on: Τετάρτη 18 Δεκέμβριος 2019, 08:54:14 πμ
Και στο χώμα πώς θα πηγαίνεις; Δεν θα είναι μακρύ το γρανάζωμα, είσαι πολύ ελαφρύς;
Μπροστινό έχουμε ίδιο με το 400άρι το τετρακύλινδρο. Τα πίσω αφτερμάρκετ προορίζονται για τα 600, 650, 700. 3 δόντια λιγώτερα έως 2 περισσότερα, πολύ μακρυά από τα 40 που ζητάς, αλλά στα άφτερ που θα ψάξεις, για πίσω δεν υπάρχει πρόβλημα στο καρέ. Πιθανόν για τη σχέση που έχεις κατά νου να χρησιμοποιήσεις ζευγάρι εμπρός - πίσω λόγω μη πληθώρας 40ριών. Καλό ψάξιμο.

ουτε ελαφρύς ειμαι ουτε και εχω ιδιαιτερο προβλημα στο χωμα με τι 16 - 43 που φοραω τώρα. Ουτε τίγκα τεντωμενη αλυσιδα έχω.

Για το καρε του άξονα μπροστα λέω, μη και τυχόν, λόγω after market μου παρουσιαστει κάνα θέμα.



Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2754
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #5 on: Τετάρτη 18 Δεκέμβριος 2019, 11:09:54 πμ
Για το καρε του άξονα μπροστα λέω, μη και τυχόν, λόγω after market μου παρουσιαστει κάνα θέμα.

Βάλε το γνήσιο των 600 κλπ που είναι 15άρι.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!