Hellas Transalp Forum

Πρόβλημα στο μπροστινό φρενο

KingOftheBongo! · 2372

Offline KingOftheBongo!

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 5
on: Κυριακή 23 Ιούνιος 2019, 18:27:52 μμ
Καλησπέρα σύντροφοι!
Χρειάζομαι τα φώτα σας.. Σήμερα ξημερώματα γυρίζω από δουλειά και πέφτω σε στροφή με το τρανσαλπακι μου.. Ευτυχώς και για τους δύο κάνεις δεν έπαθε τίποτα. Εγώ ανέγγιχτος και η μηχανή το ίδιο με εξαίρεση το εξής. Στη μπροστινή δεξιά δαγκάνα του φρενου μάλλον έσπασε το ένα πυρακι που το κράτα στη θέση του.. Και λέω "μάλλον γιατί ενώ φαίνεται να βρίσκεται στη θέση του, η δαγκάνα κουνιέται σαν να κρατιέται μόνο από το ένα.. Το αποτέλεσμα είναι σε κάθε φρενάρισμα, να" χτυπάει "η δαγκάνα.. Δεν ξέρω πόσο σαφής ακούγεται η περιγραφή.. Καμία ιδέα;;


Too old to die young


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9812
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #1 on: Κυριακή 23 Ιούνιος 2019, 20:45:06 μμ
Αν μπορείς να βγαλεις ακρη στο σχέδιο προσδιόρισε ποιο ανταλλακτικό έχει πρόβλημα :




Offline KingOftheBongo!

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 5
Reply #2 on: Δευτέρα 24 Ιούνιος 2019, 21:06:38 μμ
Υπέθεσα ότι είναι το 21.. Έλα όμως που το 21 δεν είναι αυτό που κρατεί την δαγκάνα.. Να τονίσω φυσικά και την ασχετοσύνη μου σε αυτά τα πράγματα :)


Too old to die young


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9812
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #3 on: Τρίτη 25 Ιούνιος 2019, 22:07:31 μμ
To 21 είναι οι δύο βίδες που στερεώνουν την δαγγάνα στο πηρούνι.
Το 10  είναι οι  γλίστρες που πάνω τους κινείται το κινητό μέρος της δαγκάνας , και που αν κολήσουν φαγώνεται το ένα τακακι περισσότερο.
Η δαγκάνα έχει λοιπόν κ το τμήμα F4 που κινείται δεξια αριστερα , αυτό είναι φυσικό.

Επειδή όμως δεν σε βρίσκω διαβασμένο κ σχετικό με το άθλημα κ επειδή τα φρένα δεν είναι για αστεία καλό θα ήταν να επισκεφθείς ένα συνεργείο κ να τους πείς το πρόβλημά σου, ωστε να λυθεί με σιγουριά κ σωστά.

Γνώμη μου , πάντα .