Hellas Transalp Forum

Η μηχανή δεν έπαιρνε μπροστά (TA700). HELP!

Doctor · 5947

Offline Doctor

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 636
on: Τρίτη 14 Σεπτέμβριος 2010, 20:22:05 μμ
Τα φώτα σας θα ήθελα,πριν δύο μέρες πείρα την μηχανή για να πάω στην δουλειά όλα καλά μέχρι εδώ,όταν ήρθε η ώρα να φύγω βάζω το κλειδί γυρνάω τον διακόπτη γίνεται το τσεκ κανονικά αλλά η μηχανή δεν έπαιρνε μπρος με τα πολλά μετά από 7-8 προσπάθειες πήρε μπρος με την διαφορά  ότι άναβε το κόκκινο λαμπάκι του PGM-FI ,αλλά το είδα μετά από 50 μέτρα. Πήγα κατευθείαν στο εξουσιοδοτημένο  συνεργείο της Honda επειδή δεν ήξερε τηλεφώνησε στην αντιπροσωπεία(Σαρακάκη) και του είπαν ότι πρέπει να είναι λόγο της αλλαγής  του ρεζερβουάρ και ότι το έχει κρατήσει σαν σφάλμα ,άπλα είπαν ότι εάν το ξανακάνει να το βάλουμε στο διαγνωστικό για να σβήσει το σφάλμα. Με διαβεβαίωσαν κατά τα άλλα ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Διάβασα όσα έχουν γραφτεί στο νήμα “Πρόβλημα με αισθητήρα στροφάλου σε ΤΑ 700” άλλα δεν ξέρω.... Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό
λίγη και η εγγύηση σε  21 μέρες....  HELP....
« Last Edit: Τετάρτη 15 Σεπτέμβριος 2010, 08:11:09 πμ by Chris_de_Ze »



Offline pissaman

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 927
    • eshop
Reply #1 on: Τρίτη 14 Σεπτέμβριος 2010, 21:09:36 μμ
Να στο διαβάσουν από τώρα.
Το σύστημα κρατάει τις βλάβες που βλέπει στη μνήμη του. Ας το διαβάσουν να δουν τι είναι αυτό που κράτησε. Να σου κάνουν μηδενισμό και ΑΝ ξαναανάψει θα ξέρεις αν είναι το ίδιο ή κάτι άλλο.


savvas

  • Guest
Reply #2 on: Τρίτη 14 Σεπτέμβριος 2010, 21:21:28 μμ
Δεν τολμώ να πω άποψη τι είναι.
Όμως θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι με την εγγύηση. Εσύ δήλωσες τώρα τη βλάβη και πρέπει αυτοί να τη βρουν. Εφόσον δεν μπορούν άμεσα να σου πουν με ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΙΓΟΥΡΙΑ τι φταίει και πρέπει να παρακολουθήσεις τη μηχανή, η (ίδια) βλάβη αν συνεχίσει να σε προβληματίζει, έστω και σποραδικά (δηλαδή μια το κάνει και μια όχι) ακόμα και 3μήνες αφού λήξει η εγγύηση, θα πρέπει να σου την περάσουν και να την επιδιορθώσουν.
Εσύ τη βλάβη τη δήλωσες τώρα, αυτό μετράει.

(είχα παρόμοια εμπειρία-άλλη όμως βλάβη-, και αυτό μου είπε και ΕΓΙΝΕ απο το συνεργείο της Honda που πάω) 



Offline teslafun

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 565
Reply #3 on: Τετάρτη 15 Σεπτέμβριος 2010, 00:42:10 πμ
Συγγνώμη, αλλά ποιός ΜΑΕΣΤΡΟΣ είπε το θεϊκό ότι άναψε επειδή άλλαξες ρεζερβουάρ;;;;

Έχω βγάλει εντελώς από πάνω το ρεζερβουάρ αρκετές φορές και δε βγάζει την παραμικρή ένδειξη...
Μάλλον παίζει ρόλο ότι πιάνει στη μηχανή με χαμηλής τεχνολογίας βίδες...!!!!!!!!!!

Οπωςδήποτε να το βάλεις στο διαγνωστικό, και να σου πουν επακριβώς τον κωδικό και το σφάλμα (ως γνήσιοι καχύποπτοι να το επαληθεύσουμε και εδώ μέσα)




tranten

  • Guest
Reply #4 on: Τετάρτη 15 Σεπτέμβριος 2010, 05:10:26 πμ
αφου ληγει συντομα η εγγυηση σου κ αφου ζουμε στην Ελλαδα με οτι αυτο συνεπαγεται... :( πηγαινε κ πες οτι ''δηθεν''  ;D σου το εκανε παλι καποιες φορες στιγμιαια.απαιτησε να γινει ο προβλεπομενος ελεγχος κ να σβηστει το οποιο σφαλμα οπως υποσηριζουν αυτοι.....



Offline pissaman

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 927
    • eshop
Reply #5 on: Τετάρτη 15 Σεπτέμβριος 2010, 08:09:35 πμ
Συγγνώμη, αλλά ποιός ΜΑΕΣΤΡΟΣ είπε το θεϊκό ότι άναψε επειδή άλλαξες ρεζερβουάρ;;;;

Έχω βγάλει εντελώς από πάνω το ρεζερβουάρ αρκετές φορές και δε βγάζει την παραμικρή ένδειξη...
Μάλλον παίζει ρόλο ότι πιάνει στη μηχανή με χαμηλής τεχνολογίας βίδες...!!!!!!!!!!

Οπωςδήποτε να το βάλεις στο διαγνωστικό, και να σου πουν επακριβώς τον κωδικό και το σφάλμα (ως γνήσιοι καχύποπτοι να το επαληθεύσουμε και εδώ μέσα)


Αν ανοίξουν τον διακόπτη, την ώρα που λείπει το ρεζερβουάρ από πάνω, θα ανάψει το λαμπάκι! ;)


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #6 on: Τετάρτη 15 Σεπτέμβριος 2010, 08:32:55 πμ
Ρενο ΤΩΡΑ ΣΗΜΕΡΑ πηγαινε να στο βαλουν στο μηχανημα να δουν το ειναι γιατι μετα θα το παιζουν τουριστες  ;) ;) ;)

Υποχρεωση τους ειναι  ;) ;)




Offline Doctor

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 636
Reply #7 on: Τετάρτη 15 Σεπτέμβριος 2010, 11:39:21 πμ
Πήγα συνεργείο αλλά ο μάστορης πήγε για λαγούς(άρα άυριο θα ξαναπάω).Ο ΜΑΕΣΤΡΟΣ που είπε οτι φταίει το ότι αλλάξαμε το ρεζερβουαρ είναι (ο αρμοδιος για τις βλάβες ή κατι τέτοιο πάντως) μεσα απο την HONDA.



tranten

  • Guest
Reply #8 on: Τετάρτη 15 Σεπτέμβριος 2010, 11:58:41 πμ
Πήγα συνεργείο αλλά ο μάστορης πήγε για λαγούς(άρα άυριο θα ξαναπάω).Ο ΜΑΕΣΤΡΟΣ που είπε οτι φταίει το ότι αλλάξαμε το ρεζερβουαρ είναι (ο αρμοδιος για τις βλάβες ή κατι τέτοιο πάντως) μεσα απο την HONDA.

να ξαναπας μεχρι να βγαλεις εσυ λαγο!μην τους χαλαρωσεις καθολου!



Offline teslafun

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 565
Reply #9 on: Τετάρτη 15 Σεπτέμβριος 2010, 14:58:12 μμ
Αν ανοίξουν τον διακόπτη, την ώρα που λείπει το ρεζερβουάρ από πάνω, θα ανάψει το λαμπάκι! ;)

Δε θα του ανάψει όμως το λαμπάκι κάποια στιγμή στο μέλλον, αλλά από την πρώτη στιγμή που θα βάλει μπρος (φαντάζομαι)



Offline Doctor

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 636
Reply #10 on: Τετάρτη 22 Σεπτέμβριος 2010, 13:08:05 μμ
Τελικά  σήμερα πήγα το ΤΑ700 στο συνεργείο ,το διαγνωστικό δεν έδειξε κάτι όπως μου είπαν.Σε ερώτηση που έκαναν στην αντιπροσωπία  είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα και οτι πρεπει κάθε 10000 - 15000 χλμ να μπαίνει στο διαγνωστικό για να γίνεται επαναπρογραμματισμός κατι σαν αναβάθμιση.Αυτό οχι μονο για το δικο μου ΤΑ700,άντε να δούμε... :pope: :pope: :pope:



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #11 on: Τετάρτη 22 Σεπτέμβριος 2010, 15:10:06 μμ
Τελικά  σήμερα πήγα το ΤΑ700 στο συνεργείο ,το διαγνωστικό δεν έδειξε κάτι όπως μου είπαν.Σε ερώτηση που έκαναν στην αντιπροσωπία  είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα και οτι πρεπει κάθε 10000 - 15000 χλμ να μπαίνει στο διαγνωστικό για να γίνεται επαναπρογραμματισμός κατι σαν αναβάθμιση.Αυτό οχι μονο για το δικο μου ΤΑ700,άντε να δούμε... :pope: :pope: :pope:

Θα το παρέχουν δωρεάν ? ή αν δεν το κάνεις... μπορεί να μείνεις ? τι εννοεί η αντιπροσωπεία ?
Αν υπάρχει πρόβλημα κατασκευαστικό που πρέπει να το ελέγχουν, πρέπει αν μη τι άλλο... να το κάνουν δωρεάν.


tranten

  • Guest
Reply #12 on: Τετάρτη 22 Σεπτέμβριος 2010, 15:33:36 μμ
Τελικά  σήμερα πήγα το ΤΑ700 στο συνεργείο ,το διαγνωστικό δεν έδειξε κάτι όπως μου είπαν.Σε ερώτηση που έκαναν στην αντιπροσωπία  είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα και οτι πρεπει κάθε 10000 - 15000 χλμ να μπαίνει στο διαγνωστικό για να γίνεται επαναπρογραμματισμός κατι σαν αναβάθμιση.Αυτό οχι μονο για το δικο μου ΤΑ700,άντε να δούμε... :pope: :pope: :pope:

δεν τους λες να στο δωσουν γραπτο κ με την σφραγιδα του συνεργειου αυτο...αχρειαστο να ειναι...
αν ειναι σιγουροι δεν θα εχουν κανενα προβλημα,αν οχι θα το τσεκαρουν ξανα κ ξανα..κ τοτε ''ισως'' ανακαλυψουν αν οντως υπαρχει προβλημα... ;)



Offline teslafun

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 565
Reply #13 on: Τετάρτη 22 Σεπτέμβριος 2010, 17:19:28 μμ
Παρ'όλο που οι άνθρωποι δημιούργησαν τους μικροεπεξεργαστές, ευτυχώς οι τελευταίοι δεν πήραν τη λογική των πρώτων.

Ένας μικροεπεξεργαστής θα "γράψει" ένα σφάλμα και θα το παρουσιάσει στην έξοδό του (πχ LED) όταν διαβάσει κάποια τιμή έξω από κάποια όρια, από έναν αισθητήρα.

Δεν υπάρχει πουθενά η λογική..."κάθε 10-12.000 χλμ εεεε ας βγάλω κι ένα σφάλμα, έτσι γιατι δεν έχω τι να κάνω"

Έχω το 700άρι 2 χρόνια τώρα με 45000+χλμ και δε μου ζήτησε να το πάω για "καθάρισμα μνήμης".