Hellas Transalp Forum

Λαμπάκια Φωτισμού οργάνων ΤΑ

Sotiris · 172795

Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #200 on: Σάββατο 12 Οκτώβριος 2013, 17:42:24 μμ
Αμα βαλουμε led τυπου Τ10 με 13 smd θα γινει τιποτα?

α) Xωράνε?
β) θα βλέπεις τπτ μπροστά σου τη νύχτα?
γ) προσπαθούμε να ''έχουμε΄ την ίδια φωτεινότητα με το 1,7w λαμπάκι που υπάρχει ήδη, αντε να την αυξησουμε κάπως. όχι όμως υπερβολικά.
« Last Edit: Σάββατο 12 Οκτώβριος 2013, 17:44:50 μμ by Stoneman »



Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1440
Reply #201 on: Κυριακή 13 Οκτώβριος 2013, 07:11:42 πμ
Αμα βαλουμε led τυπου Τ10 με 13 smd θα γινει τιποτα?

Τίποτα δεν θα γίνει γιατί δεν χωράνε....

Τσίμα τσίμα μπαίνουν αυτά :



«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #202 on: Κυριακή 13 Οκτώβριος 2013, 08:43:56 πμ
Για τα εδεικτικά θέλει αυτά, με 8 led.



http://www.ebay.co.uk/itm/2-X-T10-8-LED-SMD-White-Car-Bulb-Wedge-Side-Light-Lamp-/190490267948?_trksid=p1.m2286&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D155%26meid%3D8585694882415243424%26pid%3D100069%26prg%3D1087%26rk%3D3%26sd%3D251240653306%26%26clkid%3D8585703142089452958&_qi=RTM1342313


 :eusa_naughty:  Αν δεν θέλετε να αλλάζουν χρώμα οι ενδείξεις , τότε στο φωτισμό χρησιμοποιείτε ψυχρό λευκό, και στις ενδείξεις θερμό λευκό.

Νομίζω ότι τα 8 λέντ είναι υπερβολικά για τη συγκεκριμένη εφαρμογή. Τα έχω δει τα δικά σου από κοντά και ήταν εξαιρετικά έντονα την ημέρα (ήμουν πίσω σου με απόσταση ασφαλείας και έβλεπα το φώς της μεγάλης σκάλας) , δεν μπορώ να φανταστώ σε απόλυτο σκοτάδι πώς μπορεί να φαίνονται, αλλά πιστεύω ότι θα ενοχλούν. Μια πιο φθηνή ίσως και δοκιμασμένη λύση είναι κάτι λεντάκια, τα πρώτα ίσως που άρχισαν να φέρνουν οι έμποροι για μοτ/τες τα οποία μοιάζουν με κλασσικό υπερτροφικό λεντάκι.

πχ:

http://www.ebay.com/itm/10x-Geen-LED-T10-Single-Emitter-168-194-License-Side-Lights-Wedge-Bulbs-Lamp-/400513373328?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item5d40751490&vxp=mtr

Τι γίνεται τώρα με τα παραπάνω. Όλα εστιάζουν την δέσμη στο κέντρο και έτσι βγαίνει πιο έντονος ο φωτισμός τους. Εγώ σε παλιότερη εφαρμογή είχα βουτήξει το καρούμπαλο σε μαύρη μπογιά ώστε να περιορίσω αυτό το μειονέκτημα και η δέσμη που θα έφτανε τελικά σε εμένα να είναι ότι έφευγε περιμετρικά. Το αποτέλεσμα ήταν καλό και σίγουρα δεν με ενοχλούσε τα βράδια, όπου έκανα και πολλές διαδρομές. Αυτό άλλωστε ήταν και το ζητούμενο, να βελτιώσω το φωτισμό, με κάτι "μεγάλης διάρκειας" και χαμηλής κατανάλωσης χωρίς όμως να με ενοχλεί. Τον καιρό που ασχολήθηκα με το άθλημα δοκίμασα όλα τα πιθανά χρώματα για να καταλήξω στο εξής:

Τα ενδεικτικά είναι προτιμότερο να έχουν στο κάθε λέντ το χρώμα που αντιστοιχεί στην ένδειξη. Αυτό γιατί το χρωματιστό λέντ τονίζει περισσότερο το πλαστικό κρυσταλλάκι της ένδειξης, και δεν εμφανίζεται ξεθωριασμένο. Ίσως ακούγεται κάπως το να κουβαλάς 3 διαφορετικά λέντ για 3 διαφορετικές ενδείξεις αλλά νομίζω ότι το αποτέλεσμα έχει μεγαλύτερη "επιτυχία" με αυτό το τρόπο.
« Last Edit: Κυριακή 13 Οκτώβριος 2013, 08:45:51 πμ by Johnny_Nik »



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #203 on: Κυριακή 13 Οκτώβριος 2013, 12:36:37 μμ

Νομίζω ότι τα 8 λέντ είναι υπερβολικά για τη συγκεκριμένη εφαρμογή.

Το κλασικό πιά με τα 4 led 5050 περιμετρικά και το ενα επάνω είναι το ιδανικό για τον φωτισμό στα όργανα, επειδή δείνει περιμετρικό φωτισμό.
Τα 8 led είναι 2,5 5050 αφού το 5050 περιέχει 3 leds.


 τα πρώτα ίσως που άρχισαν να φέρνουν οι έμποροι για μοτ/τες τα οποία μοιάζουν με κλασσικό υπερτροφικό λεντάκι.

Aυτό για τις ενδείξεις, οχι για φωτισμό. Εξ άλλου είναι απλά ενα κλασικό ledακι απλά σε συσκευασία 10mm.

 Εγώ σε παλιότερη εφαρμογή είχα βουτήξει το καρούμπαλο σε μαύρη μπογιά ώστε να περιορίσω αυτό το μειονέκτημα και η δέσμη που θα έφτανε τελικά σε εμένα να είναι ότι έφευγε περιμετρικά.

Πατεντιάρη :2hysterical:

Τα ενδεικτικά είναι προτιμότερο να έχουν στο κάθε λέντ το χρώμα που αντιστοιχεί στην ένδειξη. Αυτό γιατί το χρωματιστό λέντ τονίζει περισσότερο το πλαστικό κρυσταλλάκι της ένδειξης, και δεν εμφανίζεται ξεθωριασμένο. Ίσως ακούγεται κάπως το να κουβαλάς 3 διαφορετικά λέντ για 3 διαφορετικές ενδείξεις αλλά νομίζω ότι το αποτέλεσμα έχει μεγαλύτερη "επιτυχία" με αυτό το τρόπο.


Αν χρησιμοποιηθεί θερμό λευκό δεν αλλάζουν χρώμα.



Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #204 on: Κυριακή 13 Οκτώβριος 2013, 13:16:59 μμ
Αν χρησιμοποιηθεί θερμό λευκό δεν αλλάζουν χρώμα.

Δεν κολλάω στην αλλαγή χρώματος, (το ξεθώριασμα που προκαλεί το ψυχρό λευκό). Πιστεύω ότι όταν έχεις ένα κόκκινο πχ ενδεικτικό και το φωτίσεις με κόκκινο λεντ, θα είναι καλύτερο οπτικά το αποτέλεσμα, γιατί (δεν μου έρχεται η λέξη), τονίζεται ή δίνεται έμφαση στο χρώμα που έχει το πλακίδιο. Από μια άλλη σκοπιά θα λέγαμε ότι το πλακίδιο δρα ως φίλτρο και αφήνει πχ μόνο το κόκκινο χρώμα να περάσει, ενώ εμείς δίνουμε όλο το φάσμα του ορατου φωτός. Από τη στιγμή όμως που αυτό που στην ουσία θέλουμε είναι το κόκκινο και μόνο για ποιό λόγο να "τροφοδοτούμε" το "φίλτρο" με όλα τα χρώματα, αφού θα κάνουμε δουλειά μόνο με ένα?

Οκ υπερβολική η φιλοσοφία μου δεν λέω...  :2hysterical: (Πες ότι δεν τα έγραψα)



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #205 on: Κυριακή 13 Οκτώβριος 2013, 20:20:25 μμ
..... για ποιό λόγο να "τροφοδοτούμε" το "φίλτρο" με όλα τα χρώματα, αφού θα κάνουμε δουλειά μόνο με ένα?

Αυτό να το πείς στην Honda μας και όχι μόνον.
Γιατί πχ: Θα μπορούσε να είχε χρησιμοποιήσει χρωματιστά λαμπάκια αν τα κρύσταλα ηταν όλα λευκά.
Βασικά αν είχε βάλει χρωματιστά θα την κακολογούσαμε οτι θέλει να μας τον  :asshaking: πιάνει με επιπλέον κωδικούς.
Καλύτερα λοιπόν όλα ίδια.



Offline BilLar

  • Σιγα μην εισαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1056
  • XL650V - 01
Reply #206 on: Παρασκευή 18 Οκτώβριος 2013, 07:41:33 πμ
Οποιος ψαχνει για τα original λαμπάκια πυρακτώσεως 12v / 1.7w
μπορει να τα παραγγείλει απο εδω με 4€ το σετ των 10 (μαζι με τα μεταφορικά)
http://viewitem.eim.ebay.gr/10er-Set--Standlichter--T10-12V-17W-TOSHIBA-HONDA-10-stuck--Motorrad/151142186701/item
« Last Edit: Παρασκευή 18 Οκτώβριος 2013, 07:59:07 πμ by BilLar »




Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #207 on: Παρασκευή 18 Οκτώβριος 2013, 09:00:50 πμ
Βασίλη σωστά και παραθέτεις το λινκ ,η
τιμή είναι αχτύπητη κυριολεκτικά.
Για ΄μένα πάντως τα εν λόγω λαμπάκια
έχουν περάσει στην ιστορία(τοποθέτησα τα Τ10 λεντ),
μετά από παρότρυνση του hypersonic&του stoneman
και είδα πραγματικά το φως μου.
Τώρα λοιπόν και τζάμπα να μου τα δίνουν(τα πυρακτώσεως)
δεν τα παίρνω.
Προς θεού γράφοντας τα παραπάνω δεν θέλω σε καμμιά
περίπτωση να υποτιμήσω την αξία της πληροφορίας που
μας έδωσες(keep searching and write :eusa_clap:)
Α΄για όποιον φίλο:έχω 2 τέτοιες πυρακτώσεως που
κάθονται,μποπώ να του τις στείλω. :)



Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #208 on: Δευτέρα 21 Οκτώβριος 2013, 18:39:28 μμ
Επειδή αρκετοί το "γυρίζουμε" σε λεντάκια είπα να κάνω κάποιες δοκιμές στο δικό μου. Ως γνωστόν με ψυχρό λευκό λέντ οι ενδείξεις "ξασπρίζουν" και το ρολόι "μπλεδίζει", δίνοντας μια άλλη όψη στο καντράν μας. Εγώ έκανα την αλλαγή ενώ πρίν είχα κλασσικές πυρακτώσεως και πράγματι το αποτέλεσμα ήταν κάτι παραπάνω από καλό.

Στην πορεία όμως, και μετά από λίγο καιρό με το αμάξι το οποίο έχει πορτοκαλί καντράν, σκέφτηκα ότι αφού με πυρακτώσεως στην ΤΑ οι ενδείξεις ήταν πορτοκαλί, τότε με δοκιμή με πορτοκαλί λέντ, θα είχα τα πλεονεκτήματα του, και ταυτόχρονα την παλιά απόχρωση του καντράν που δεν θα σας κρύψω πως μου άρεσε περισσότερο από την καινούργια με τα λευκά λέντ. Έτσι πήρα τη μεγάλη απόφαση και αγόρασα ένα σετ λεντάκια σε χρώμα amber και τα πέρασα σήμερα. Δυστυχώς οι φωτό βγήκαν με κόντρα φώς από ταμπέλα που ήμουν παρκαρισμένος. Επιφυλάσσομαι για καλύτερες σύντομα, αλλά θέλησα να σας δώσω μια γεύση από τη μετατροπή:

(Το χέρι το έβαλα στα ενδεικτικά γιατί μου φώτιζαν πιο έντονα το φακό της κάμερας και δεν φαινόταν τίποτα άλλο).





Έτσι είναι τώρα. Δέν ξέρω εάν δοκίμαζα με άλλο χρώμα (πχ κόκκινο) εάν θα πέρναγε η απόχρωση για να έχουμε άλλες επιλογές στο φωτισμό (για όσους δεν καλύπτονται από το λευκό και το πορτοκαλί). Σαν απόχρωση μου φαίνεται καλύτερη από τη λευκή γιατί το καντράν μου είναι το "παλιό" με τους δείκτες επίσης λευκούς και πιστεύω ότι το "καθαρό" λευκό θα έδειχνε πιο όμορφο σε ένα καντράν με πορτοκαλί δείκτες. Τώρα μένει μόνο να δώ από διάρκεια τι θα λένε τα λέντ, και στην οδήγηση πως θα μου φαίνεται στο μάτι. Πάντως επειδή στο αμάξι είχα πορτοκαλί φωτισμό, σε συνθήκες απόλυτου σκοταδιού το ένιωθα πιο ξεκούραστο στα μάτια. Να μου πείς δεν θα κοιτάς συνέχεια το καντράν για να σε ενοχλεί αλλά λέμε τώρα.  :2hysterical: Μπορεί το αποτέλεσμα να είναι το ίδιο όπως όταν είχε τις πυρακτώσεως, και η αλήθεια είναι ότι αυτό προσπαθούσα να πετύχω.

Κάποιος πιο πονηρός θα έλεγε ότι πλέον το χρώμα Vstrom-ίζει ή Varader-ίζει. Αλλά δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου...  :2hysterical:


Βέβαια όπως λέγανε και στο χωριό μου, περί ορέξεως....




Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #209 on: Δευτέρα 21 Οκτώβριος 2013, 18:51:11 μμ

Βέβαια όπως λέγανε και στο χωριό μου, περί ορέξεως....


Δεν μ΄αρέσει ... :2tongue:



Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #210 on: Δευτέρα 21 Οκτώβριος 2013, 18:53:00 μμ
Δεν μ΄αρέσει ... :2tongue:

Σ΄ αρέσει δεν σ' αρέσει
Μ' αρέσει δεν μ' αρέσει

θα το φάω στη μάπα γιατί εγώ δεν κάθομαι να ξαναλύσω τη μοτ/τα να βάλω τα λευκά  :2hysterical: Όταν και αν έρθει ο καιρός για μπουζί που θα το λύσω όλο το συζητάμε, αλλά νομίζω ότι θα τα κρατήσω, εκτός και αν αρχίσουν να καίγονται.



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #211 on: Τρίτη 22 Οκτώβριος 2013, 09:19:02 πμ
Δεν μ΄αρέσουν, είναι κάπως .... ψόφια. :o :bang:



Offline BilLar

  • Σιγα μην εισαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1056
  • XL650V - 01
Reply #212 on: Τρίτη 22 Οκτώβριος 2013, 09:55:58 πμ
Βασίλη σωστά και παραθέτεις το λινκ ,η
τιμή είναι αχτύπητη κυριολεκτικά.
Για ΄μένα πάντως τα εν λόγω λαμπάκια
έχουν περάσει στην ιστορία(τοποθέτησα τα Τ10 λεντ),
μετά από παρότρυνση του hypersonic&του stoneman
και είδα πραγματικά το φως μου.
Τώρα λοιπόν και τζάμπα να μου τα δίνουν(τα πυρακτώσεως)
δεν τα παίρνω.
Προς θεού γράφοντας τα παραπάνω δεν θέλω σε καμμιά
περίπτωση να υποτιμήσω την αξία της πληροφορίας που
μας έδωσες(keep searching and write :eusa_clap:)
Α΄για όποιον φίλο:έχω 2 τέτοιες πυρακτώσεως που
κάθονται,μποπώ να του τις στείλω. :)
No problem  ;)
Ειχα δοκιμασει λεντ πριν 3χρονια. Μου καψανε τα ματια 8)
Ειδικα σε σκοτεινο επαρχειακό εβγαζα φλας και δεχομουν επιθεση με raygun.
Δεν ειχα ψαχτει, δεν ξανασχοληθηκα...
Μονο στο πισω φαναρι εβαλα led για να γλιτώσω κανα watt.  ;)




Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #213 on: Τρίτη 22 Οκτώβριος 2013, 14:04:18 μμ
Δεν μ΄αρέσουν, είναι κάπως .... ψόφια. :o :bang:

Ψόφια φαίνονται, γιατί πρώτον έχω κόντρα πίσω μου έναν προβολέα από μαγαζί και δεύτερον δεν είχε νυχτώσει τελείως. Σε απόλυτο σκοτάδι δεν έχω βγάλει ακόμα τη μηχανή και δεν ξέρω πως επηρεάζονται για παράδειγμα οι χιλιομετρητές (που δεν φαίνονταν σχεδόν καθόλου με τις πυρακτώσεως).

Τώρα αν εννοείς ότι όταν φώτιζαν τα γράμματα πράσινα, το λογότυπο άσπρο και το ρολόι μπλέδιζε, πως αυτό ήταν πιο "ζωηρό" πάω πάσο. Εγώ προσπάθησα να έρθω κοντά στο "μαμά" χρώμα που είχαν με της πυρακτώσεως, γιατί όπως είχα ξαναγράψει το προτιμούσα περισσότερο. Όταν ξανάρθω και φύγω νύχτα θα δείς ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο χάλια όσο φαίνονται.

Άλλωστε λέντ έχουν όλοι τα λευκά και.... αρέσουν. Εγώ έβαλα πορτοκαλί και δεν αρέσουν σε κανέναν. Αν αυτό δεν είναι πρωτοτυπία τότε τί είναι??  :2hysterical: :2hysterical:



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #214 on: Τρίτη 22 Οκτώβριος 2013, 16:42:29 μμ
Ψόφια φαίνονται, γιατί πρώτον έχω κόντρα πίσω μου έναν προβολέα από μαγαζί και δεύτερον δεν είχε νυχτώσει τελείως. Σε απόλυτο σκοτάδι δεν έχω βγάλει ακόμα τη μηχανή και δεν ξέρω πως επηρεάζονται για παράδειγμα οι χιλιομετρητές (που δεν φαίνονταν σχεδόν καθόλου με τις πυρακτώσεως).

Δικαιολογίες  ;D

Τώρα αν εννοείς ότι όταν φώτιζαν τα γράμματα πράσινα, το λογότυπο άσπρο και το ρολόι μπλέδιζε, πως αυτό ήταν πιο "ζωηρό" πάω πάσο.

Λέω οτι αν θές σωστό φωτισμό τότε ψυχρό λευκό στα 12V/1,7W και θερμό λευκό στα υπόλοιπα για να μην αλλάζει η χροιά τους. Τόσο απλά.

Εγώ προσπάθησα να έρθω κοντά στο "μαμά" χρώμα που είχαν με της πυρακτώσεως, γιατί όπως είχα ξαναγράψει το προτιμούσα περισσότερο. Όταν ξανάρθω και φύγω νύχτα θα δείς ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο χάλια όσο φαίνονται.

Κοντά η μακρυά, ελπίδες δεν έχεις.  :2hysterical: :2hysterical:
Οι ενδείξεις είναι λευκές σε μαύρο φόντο.
Πώς μπορείς λοιπόν να τις φωτίσεις καλύτερα?
Οχι με δυνατότερο φωτισμό, αλλά με  ... κατάλευκο φωτισμό που θα τονίσει τα λευκά μέρη ενισχύοντας το κοντράστ.
Τα όργανα που έχουν κόκκινο η εστω περτικαλί φωτισμό πχ γερμανικά κουτιά έχουν και κόκκινες ενδείξεις

Άλλωστε λέντ έχουν όλοι τα λευκά και.... αρέσουν. Εγώ έβαλα πορτοκαλί και δεν αρέσουν σε κανέναν. Αν αυτό δεν είναι πρωτοτυπία τότε τί είναι??  :2hysterical: :2hysterical:

 :jack:


 :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:
.



Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #215 on: Τρίτη 22 Οκτώβριος 2013, 18:09:55 μμ

Λέω οτι αν θές σωστό φωτισμό τότε ψυχρό λευκό στα 12V/1,7W και θερμό λευκό στα υπόλοιπα για να μην αλλάζει η χροιά τους. Τόσο απλά.

Εγώ λέω ότι η μηχανή γνήσια έχει τρία γλομπάκια πυρακτώσεως στα 1.7W. Αν βάλεις λέντ χαλάς τη συνταγή γιατί δεν είναι όλα γνήσια πάνω στη μηχανή, ούτε απο πλευράς εξαρτημάτων, ούτε και από την απόχρωση.  :2hysterical: Στο λέω εσένα που τα θές όλα γνήσια. Η παλιά μου μοτ/τα είχε λευκά γράμματα επίσης σε μαύρο φόντο με λευκές βελόνες. Ο κατασκευαστής είχε τη νύχτα φωτισμό πορτοκαλί, με πορτοκαλί ζελατίνα πίσω από τα γράμματα. Δεν βλέπω κάτι το μεμπτό στο να έχεις πορτοκαλί γράμματα με λευκή βελόνα, δεν καταλαβαίνω δλδ που το πάς.


Πάντως, για την ιστορία, οταν βγώ βράδυ έξω θα σου πώ τι είδα και πώς το είδα, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να τα βγάλω αν δεν καούν έστω 2 (έχω ένα καβάτζα για να αλλάξω το πρώτο που θα καεί.  :2hysterical: )


Τα όργανα που έχουν κόκκινο η εστω περτικαλί φωτισμό πχ γερμανικά κουτιά έχουν και κόκκινες ενδείξεις


Σου απαντάω με φωτό. Τα ρενώ μέχρι τις τελευταίες εκδόσεις τους είχαν τα πάντα πορτοκαλί. Ακόμη και τις βελόνες:



Και όχι δεν είναι κόκκινες οι βελόνες, έχουν πιο έντονο πορτοκαλί φωτισμό πίσω τους (3 ή 4 λέντ smd) περιμετρικά στο κέντρο:



Στην οδήγηση σε απόλυτο σκοτάδι, νύχτα, νομίζω ότι είναι πάρα πολύ καλός φωτισμός ο οποίος δεν ενοχλεί τον οδηγό.

και δεν γουστάρω τους γερμανούς, ούτε τα γερμανικά τους αυτοκίνητα.  :eusa_naughty:

:jack:

Είσαι κακός.... :eusa_naughty:

(μη δείτε κανέναν να φεύγει από το κοπάδι αμέσως να τον φάτε  :2hysterical: :2hysterical: )

:2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:

:2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #216 on: Πέμπτη 24 Οκτώβριος 2013, 18:20:49 μμ
Ξανά μανά, η Honda δεν έβαλε τα κλασικά του 1.7W για να πορτοκαλίζουν, σωστά?
Τα έβαλε για να βλέπουμε τις ενδείξεις, σωστά?
Φυσικά το κλασικά έχουν θερμό λευκό, σωστά?
Αρα οι λευκές ενδείξεις και γενικά οτι είναι λευκό εκεί μέσα ψιλοκοκκινίζει με τα κλασικά, ενώ γίνεται εντονα λευκό με τα led του ψυχρού λευκού.

Αυτό είναι που μου αρέσει, η φωτεινότητα που είναι κάπως αυξημένη δεν με ενοχλεί, και το όλο σύνολο εμφανισιακά δείχνει σαν οθόνη led.
Περί ορέξεως  .......
Εξ άλλου το είπα και απο την αρχή, εκτός απο το αδικαιολόγητα αυξημένο κόστος των γνήσιων  και  την μακροβιότητα των led , είναι θέμα γούστου.

Και εγώ πειραματίστηκα στην αρχή, τα έβαλα και δεν ηξερα αν τελικά θα μου αρέσουν , μια δοκιμή έκανα και τοποθέτησα για πλάκα τα led  που είχα αγοράσει με σκοπό να τα μετατρέψω σε 6βολτα για το παπί και τελικά μου αρεσαν.



Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #217 on: Παρασκευή 25 Οκτώβριος 2013, 19:51:23 μμ
Ξανά μανά, η Honda δεν έβαλε τα κλασικά του 1.7W για να πορτοκαλίζουν, σωστά?
Τα έβαλε για να βλέπουμε τις ενδείξεις, σωστά?
Φυσικά το κλασικά έχουν θερμό λευκό, σωστά?
Αρα οι λευκές ενδείξεις και γενικά οτι είναι λευκό εκεί μέσα ψιλοκοκκινίζει με τα κλασικά, ενώ γίνεται εντονα λευκό με τα led του ψυχρού λευκού.

Η Χόντα έβαλε τα πυρακτώσεως 1.7Watt, γιατί αυτά ήταν διαθέσιμα την εποχή εκείνη που έφτιαχνε το καντράν. Θα μπορούσε να είχε κάνει χίλιες δύο πατέντες, θα μπορούσε να είχε χρησιμοποιήσει ακόμη και λέντ όπως στα αυτοκίνητα (μιλάμε για το έτος 2000~2001, υπήρχαν ήδη). Δεν το έκανε, αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας.

Οι ενδείξεις της μηχανής είναι λευκές σε μαύρο φόντο, για να τις βλέπουμε το πρωί. Το αν θα είναι λευκές σε μαύρο φόντο ή εάν θα είναι κόκκινες ή πράσινες ή ρόζ ή ότι ακόμα δεν το "λέει" η πρωινή τους εμφάνιση, αλλά ένας συνδυασμός παραγόντων επιπλέον από το χρώμα της λάμπας. Η πλάκα του καντράν έχει ένα φίλμ ανάμεσα στις ενδείξεις και το πίσω μέρος όπου περνάει το φώς ώστε να φωτίζει ανάλογα τις ενδείξεις. Για παράδειγμα, σε παλιότερα γιαπωνέζικα οι ενδείξεις ήταν πράσινες, με τη χρήση λάμπας πυρακτώσεως (δεν μιλάω αποκλειστικά για μηχανάκια μην παρεξηγηθώ).

Το λεπτό φίλμ αυτό για το οποίο μιλάω δίνει τον χρωματισμό στις ενδείξεις. Εάν το φίλμ ήταν πράσινο ακόμη και με τη μαμά λάμπα δεν θα παίρναμε πορτοκαλί (ή θερμή αν προτιμάς) απόχρωση. Θα μας έδινε έστω και μία υποψία πράσινου. Εάν τα γράμματα ήταν σκέτα λευκά και δεν υπήρχε το φίλμ για το οποίο μιλάω θα έπαιρνες ένα κατάλευκο αποτέλεσμα.  Όμως με τα λέντ σε ψυχρό λευκό αυτό που παίρνουμε είναι μια πρασινοκίτρινη απόχρωση. Στην ουσία το διαφορετικό φάσμα του χρώματος του λευκού λέντ, αλλοιώνει την απόχρωση που θα παίρναμε από το φίλμ και παράγει το αποτέλεσμα που έχουμε όλοι όσοι βάλαμε λέντ. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι λάθος, ούτε ότι είναι και το σωστό, το πόσο λάθος ή σωστή είναι η επιλογή εξαρτάται από την άποψη του ιδιοκτήτη.


Αυτό είναι που μου αρέσει, η φωτεινότητα που είναι κάπως αυξημένη δεν με ενοχλεί, και το όλο σύνολο εμφανισιακά δείχνει σαν οθόνη led.
Περί ορέξεως  .......
Εξ άλλου το είπα και απο την αρχή, εκτός απο το αδικαιολόγητα αυξημένο κόστος των γνήσιων  και  την μακροβιότητα των led , είναι θέμα γούστου.

Η φωτεινότητα μπορεί να μην ενοχλεί εσένα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα κάθεται και στραβά σε κάποιον τρίτο. Εμένα με ενοχλεί γιατί είναι έντονο σε τελείως σκοτάδι. Προσωπικά σου ξαναλέω ότι σε τελείως σκοτεινό δρόμο είναι σαν να έχεις πάρει ένα φακό (με ένα μονο λέντ) και να μου χτυπάς στα μάτια ή στο πρόσωπο από διάφορες γωνίες. Μπορεί να μη φαντάζει τραγικό αλλά πίστεψέ με σε μια διαδρομή 100+ χιλιομέτρων στο απόλυτο σκοτάδι δεν είναι και ότι καλύτερο. Ξαναλέω όμως, δεν σημαίνει ότι αυτή η επιλογή στο φωτισμό είναι λάθος, ή ότι δεν πρέπει κάποιος να τα βάλει.

Μιλάς για κόστος γνησίων. Αν ο Σαρακάκης πουλάει τα λαμπάκια ακριβά, δεν φταίει η Χόντα που τα διάλεξε για το καντράν. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι ούτε σε ένα κατάστημα της Αθήνας δεν πουλιούνται λαμπάκια πυρακτώσεως 1.7Watt, και δεν μπορώ να πιστεψω ότι έχουν τόσο μεγάλο κόστος αγοράς, στην ελεύθερη αγορά πάντα. Ο Σαρακάκης είναι άλλο κεφάλαιο και δεν χωράει εδώ. Επειδή όμως δεν έχω επιβεβαιώσει ότι δεν υπάρχουν στην αγορά θα αφήσω το θέμα ανοιχτό και θα ψάξω από τα μαγαζιά που περνάω να δώ εάν υπάρχει λαμπάκι απλό και πόσο μπορεί να κοστίζει. Πιστεύω ότι κάπου θα βρώ έναν που να τα πουλάει, μετά συζητάμε για το κόστος...

Μιλάς για μακροβιώτητα των λέντ. Οι λάμπες πυρακτώσεως ήταν φορεμένες στο δικό μηχανάκι από το 2004 που αγοράστηκε, έχει κάνει 95.000 χιλιόμετρα και επειδή τα φώτα μου είναι μόνιμα αναμμένα τα λαμπάκια του ήταν σε λειτουργία όλα αυτά τα χιλιόμετρα. Μιλάμε για 10 σχεδόν χρόνια συνεχούς χρήσης και τώρα άρχισε να μαυρίζει το κέλυφος. Δεν κάηκαν όμως ακόμα. Για να βάλεις λέντ στην ΤΑ, τα οποία θα κρατήσουν χρόνια, πρέπει να διαθέσεις ένα σεβαστό ποσό για να πάρεις "καλά" λέντ, ή να βάλεις εξτρά εξαρτήματα για να σταθεροποιήσεις τις τάσεις, γιατί όπως ξέρουμε οι τάσεις παίζουν αρκετά. Άρα ίσως το κόστος να σου έρθει κάποια στιγμή μία η άλλη, αφού ένα φθηνό λέντ θα στο φάει γρήγορα και ο σταθεροποιητής χρειάζεται γνώσεις για να τοποθετηθεί που δεν τις έχουν όλοι.

Μέσα στα παραπάνω θα συμφωνήσω, ότι τελικά μέσα σε όλα είναι και θέμα γούστου και αναγκών. Εμένα για τις ανάγκες μου θέλω λιγότερο έντονο φωτισμό και το γούστο μου τείνει προς το πορτοκαλί. Εσένα σου αρέσει το αποτέλεσμα που δίνει το ψυχρό λευκό. Δεν έγραψα όμως για να δικαιολογήσω το γούστο μου, ή τις ανάγκες μου. Αλλος είναι ο λόγος που πόσταρα το αποτέλεσμα και το σχολίασα... Θα σταθώ στην τελευταία φράση σου.

Και εγώ πειραματίστηκα στην αρχή, τα έβαλα και δεν ηξερα αν τελικά θα μου αρέσουν , μια δοκιμή έκανα και τοποθέτησα για πλάκα τα led  που είχα αγοράσει με σκοπό να τα μετατρέψω σε 6βολτα για το παπί και τελικά μου αρεσαν.

Όπως και εσύ και εγώ πειραματίστηκα και έβγαλα αποτελέσματα τόσο σε ψυχρό λευκό όσο και σε amber (λίγο πιο έντονο πορτοκαλί από το θερμό λευκό). Είπα τι μου αρέσει, παρέθεσα στοιχεία από κίνηση εντός πόλης, εκτός πόλης, έχουν επισης γραφτεί αρκετά για τα κόστη. Ήρθε και η ώρα να μάθεις γιατί το έκανα.

Δεν το έκανα για την ψυχή της γιαγιάς μου, ούτε για να μου πείτε μπράβο. Σε αυτό το θέμα θα μπεί κάποιος να ρωτήσει για λέντ στο φωτισμό. Δεν θα μπούν όμως όλοι με το ίδιο γούστο. Μπορεί κάποιος (πυροβολημένος) όπως εγώ να ζητάει ο φωτισμός του να είναι όπως με τα μαμά λαμπάκια. Μπορεί κάποιος άλλος να το θέλει μπλέ, άλλος ρόζ, άλλος κίτρινο. Εγώ λύνοντας την απορία μου για το πώς θα ήταν παρέθεσα ένα αποτέλεσμα για να μπορεί ο καθένας να δεί και στη συνέχεια να επιλέξει το τι χρώμα προτιμάει το καντράν του. Στα χέρια μου είχα το κανονικό λαμπάκι, φωτισμό με ψυχρό λευκό και τα πορτοκαλί. Τα έβαλα όλα για να δεί όποιος θέλει πως έιναι το αποτέλεσμα και μετά να μπορέσει να επιλέξει ποιό του αρέσει περισσότερο και να το τοποθετήσει.

Προσπάθησα δηλαδή να βγάλω τον υποψήφιο αγοραστή από τον κόπο να δοκιμάζει στην τύχη, με τη χρήση δικών μου πόρων μέχρι το σημείο που μπορούσα (προφανώς δεν θα πήγαινα να αγοράσω όλα τα χρώματα γιατί δεν διαθέτω τόσα χρήματα). Εάν κάποιος άλλος έχει βάλει μπλέ, ή άλλο χρώμα επίσης θα μπορούσε να ποστάρει για να βγάλουμε ένα ολοκληρωμένο θέμα για λέντ. Είδα τις απόψεις όλων δεν τις κατέκρινα και παρέθεσα παράλληλα και τις δικές μου.

Δεν βγήκα να πώ ότι το πράσινο το δικό σας ήταν μ@λ@κία, ούτε μιλώντας σοβαρά, ούτε κάνοντας πλάκα, όπως υποθέτω ότι ήθελες να κάνεις, μιας και γνωριζόμαστε λίγο παραπάνω και πιο έξω από το φόρουμ. Δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να δεχτώ ότι η μόνη λυση σε λέντ είναι να πρασινίζουν τα γράμματα και ούτε ότι το συγκεκριμένο αποτέλεσμα είναι το σούπερ ντούπερ ουάου και όλα τα άλλα αυτομάτως είναι κατώτερα ή για ... πέταμα ή απλώς δεν υπάρχουν.

 Όπως είπαμε εξαρτάται 100% από το πώς το βλέπει ο χρήστης. Αυτό που μπορώ εγώ να κάνω σαν χρήστης (και για να βοηθήσω τους άλλους χρήστες) είναι να δοκιμάσω μέχρι εκεί που με παίρνει και να βγάζω αποτέλεσμα να το δούν όλοι. Δεκτές και οι κριτικές και οι γνώμες (πχ το δεν μου αρέσει προφανώς θα το δεχτώ), αλλά δεν θεωρώ πρέπων να προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι κάτι άλλο είναι μονόδρομος και να ακυρώνουμε αυτόματα την προσπάθεια που έκανα για να δώσω μερικες εναλλακτικές. Αυτή ήταν η εικόνα που πήρα από τα τελευταία πόστ και τις απόψεις που ανταλλάξαμε. Επειδή όμως εύκολα μπορεί να παρεξηγήσει κανείς τα γραφόμενα σε ένα φόρουμ μιας και δεν έχεις τον άλλον απέναντι να βλέπεις τι και πώς θέλει να στο περάσει μπορεί τόση ώρα να γράφω βλακείες ή να παρεξηγηθώ χωρίς λόγο. Ξεκαθαρίζω τη θέση μου, και λέω με ποιο σκεπτικό ξεκίνησα άλλη μια έκθεση ιδεών.  :2hysterical:


ΥΓ: Μετά τις δοκιμές μου εγώ θα προτιμήσω ένα σετάκι καινούργιες πυρακτώσεως και θα το αφήσω έτσι. Αν ποτέ πέσει στα χέρια μου άλλο χρώμα λέντ ίσως το ποστάρω εδώ.



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #218 on: Σάββατο 26 Οκτώβριος 2013, 09:08:43 πμ
Ενα έχω να πώ ... πρέπει να είσαι καλός στην έκθεση η πολυλογάς  :2hysterical:


Η Χόντα έβαλε τα πυρακτώσεως 1.7Watt, γιατί αυτά ήταν διαθέσιμα την εποχή εκείνη που έφτιαχνε το καντράν. Θα μπορούσε να είχε κάνει χίλιες δύο πατέντες, θα μπορούσε να είχε χρησιμοποιήσει ακόμη και λέντ όπως στα αυτοκίνητα (μιλάμε για το έτος 2000~2001, υπήρχαν ήδη). Δεν το έκανε, αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας.

Σωστά.

Οι ενδείξεις της μηχανής είναι λευκές σε μαύρο φόντο, για να τις βλέπουμε το πρωί. Το αν θα είναι λευκές σε μαύρο φόντο ή εάν θα είναι κόκκινες ή πράσινες ή ρόζ ή ότι ακόμα δεν το "λέει" η πρωινή τους εμφάνιση, αλλά ένας συνδυασμός παραγόντων επιπλέον από το χρώμα της λάμπας. Η πλάκα του καντράν έχει ένα φίλμ ανάμεσα στις ενδείξεις και το πίσω μέρος όπου περνάει το φώς ώστε να φωτίζει ανάλογα τις ενδείξεις. Για παράδειγμα, σε παλιότερα γιαπωνέζικα οι ενδείξεις ήταν πράσινες, με τη χρήση λάμπας πυρακτώσεως (δεν μιλάω αποκλειστικά για μηχανάκια μην παρεξηγηθώ).

Ετσι είναι

Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι λάθος, ούτε ότι είναι και το σωστό, το πόσο λάθος ή σωστή είναι η επιλογή εξαρτάται από την άποψη του ιδιοκτήτη.

Είπαμε , γουστα είναι αυτά.

Η φωτεινότητα μπορεί να μην ενοχλεί εσένα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα κάθεται και στραβά σε κάποιον τρίτο. Εμένα με ενοχλεί γιατί είναι έντονο σε τελείως σκοτάδι. Προσωπικά σου ξαναλέω ότι σε τελείως σκοτεινό δρόμο είναι σαν να έχεις πάρει ένα φακό (με ένα μονο λέντ) και να μου χτυπάς στα μάτια ή στο πρόσωπο από διάφορες γωνίες. Μπορεί να μη φαντάζει τραγικό αλλά πίστεψέ με σε μια διαδρομή 100+ χιλιομέτρων στο απόλυτο σκοτάδι δεν είναι και ότι καλύτερο. Ξαναλέω όμως, δεν σημαίνει ότι αυτή η επιλογή στο φωτισμό είναι λάθος, ή ότι δεν πρέπει κάποιος να τα βάλει.

Αρχίζω να σκέφτομαι μια κατασκευή με τα εξής χαρακτηριστικά:
α) μικρό μέγεθος
β) μικρό κόστος
γ) με μικρή ανάγκη απαγωγής θερμότητας
δ) ελάχιστα ανταλλακτικά και οχι δυσεύρετα
ε) δυνατότητα ρύθμισης τάσης εξόδου με ενα κοινό ποτενσιόμετρο τοποθετημένο στο κάλυμα οργάνων με κουμπί μικρής διαμέτρου/όγκου
στ) και φυσικά αξιόπιστο.

Υπάρχει και η λύση της αντίστασης εν σειρά και ενα διακόπτη που να δίνει την μισή φωτεινότητα

Μιλάς για κόστος γνησίων. Αν ο Σαρακάκης πουλάει τα λαμπάκια ακριβά, δεν φταίει η Χόντα που τα διάλεξε για το καντράν. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι ούτε σε ένα κατάστημα της Αθήνας δεν πουλιούνται λαμπάκια πυρακτώσεως 1.7Watt, και δεν μπορώ να πιστεψω ότι έχουν τόσο μεγάλο κόστος αγοράς, στην ελεύθερη αγορά πάντα. Ο Σαρακάκης είναι άλλο κεφάλαιο και δεν χωράει εδώ. Επειδή όμως δεν έχω επιβεβαιώσει ότι δεν υπάρχουν στην αγορά θα αφήσω το θέμα ανοιχτό και θα ψάξω από τα μαγαζιά που περνάω να δώ εάν υπάρχει λαμπάκι απλό και πόσο μπορεί να κοστίζει. Πιστεύω ότι κάπου θα βρώ έναν που να τα πουλάει, μετά συζητάμε για το κόστος...

Το έχω ψάξει σε ενα εξουσιοδοτημένο Ελευσίνα ... _ Ελα μωρέ βάλε μεγαλύτερο , το ίδιο είναι. ;D
Το εχω ψάξει σε ενα κέντρο λάμπας .... - Πού το βρήκες αυτό ρε φίλε?  ;D

Μιλάς για μακροβιώτητα των λέντ. Οι λάμπες πυρακτώσεως ήταν φορεμένες στο δικό μηχανάκι από το 2004 που αγοράστηκε, έχει κάνει 95.000 χιλιόμετρα και επειδή τα φώτα μου είναι μόνιμα αναμμένα τα λαμπάκια του ήταν σε λειτουργία όλα αυτά τα χιλιόμετρα. Μιλάμε για 10 σχεδόν χρόνια συνεχούς χρήσης και τώρα άρχισε να μαυρίζει το κέλυφος. Δεν κάηκαν όμως ακόμα. Για να βάλεις λέντ στην ΤΑ, τα οποία θα κρατήσουν χρόνια, πρέπει να διαθέσεις ένα σεβαστό ποσό για να πάρεις "καλά" λέντ, ή να βάλεις εξτρά εξαρτήματα για να σταθεροποιήσεις τις τάσεις, γιατί όπως ξέρουμε οι τάσεις παίζουν αρκετά. Άρα ίσως το κόστος να σου έρθει κάποια στιγμή μία η άλλη, αφού ένα φθηνό λέντ θα στο φάει γρήγορα και ο σταθεροποιητής χρειάζεται γνώσεις για να τοποθετηθεί που δεν τις έχουν όλοι.

Ούτε και εγώ είχα θέμα με τα λαμπάκια, ο προηγούμενος είχε αφήσει το ενα 1.7W , το μεσαίο ηταν 4W και το δεξί 2 η 3 δεν θυμάμαι. ετσι με το 4τράβατο να φωτίζει εντονα υπέθεσα οτι τα αλλα είχαν καεί  :goofy:
Η λαστιχένια βάση του 4τράβατου είχε καεί η μισή και τριβόταν σαν ρύζι.

Μέσα στα παραπάνω θα συμφωνήσω, ότι τελικά μέσα σε όλα είναι και θέμα γούστου και αναγκών.

Καλά το πάς

Όπως και εσύ και εγώ πειραματίστηκα και έβγαλα αποτελέσματα τόσο σε ψυχρό λευκό όσο και σε amber (λίγο πιο έντονο πορτοκαλί από το θερμό λευκό). Είπα τι μου αρέσει, παρέθεσα στοιχεία από κίνηση εντός πόλης, εκτός πόλης, έχουν επισης γραφτεί αρκετά για τα κόστη. Ήρθε και η ώρα να μάθεις γιατί το έκανα.

Γιατί δεν έχεις κάτι να κάνεις, η σε κόλησα και θές να την λύνεις και να την δένεις σπάζοντας τα κουμπώματα?

Τα έβαλα όλα για να δεί όποιος θέλει πως έιναι το αποτέλεσμα και μετά να μπορέσει να επιλέξει ποιό του αρέσει περισσότερο και να το τοποθετήσει.

Σωστός

..... Εάν κάποιος άλλος έχει βάλει μπλέ, ή άλλο χρώμα επίσης θα μπορούσε να ποστάρει για να βγάλουμε ένα ολοκληρωμένο θέμα για λέντ.


Μπλέ ε? :eusa_think:

.... και λέω με ποιο σκεπτικό ξεκίνησα άλλη μια έκθεση ιδεών.  :2hysterical::eusa_think:

Σεντόνι ολόκληρο, δεν νομίζω να αντεχε κανείς να το διαβάσει όλο.

ΥΓ: Μετά τις δοκιμές μου εγώ θα προτιμήσω ένα σετάκι καινούργιες πυρακτώσεως και θα το αφήσω έτσι. Αν ποτέ πέσει στα χέρια μου άλλο χρώμα λέντ ίσως το ποστάρω εδώ.

Ξεκίνα να βρείς ενα ρυθμιζόμενο σταθεροποιητή τώρα και να υπολογίσουμε τι θα κάνουμε την διαφορά ισχύος που θα πετάξουμε σε θερμότητα.



Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #219 on: Σάββατο 26 Οκτώβριος 2013, 10:39:59 πμ
Μπλέ έχει ένας φίλος συνφορουμίτης, συνκλαμπίτης κλπ, κλπ. Τα είδα για λίγο και μου αρέσανε.


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #220 on: Σάββατο 26 Οκτώβριος 2013, 16:51:29 μμ
Μπλέ έχει ένας φίλος συνφορουμίτης, συνκλαμπίτης κλπ, κλπ. Τα είδα για λίγο και μου αρέσανε.

Ορίστε, τι περιμένεις? υπάρχει κάποιος με μπλέ και δεν εχει βάλει φωτό να γλυτώσει ο Γιάννης κανα ευρώ  ;D

@  Εσύ θα τιμωρηθείς βάναυσα και παραδειγματικά επειδή χάνεσαι. :phear:



Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #221 on: Σάββατο 26 Οκτώβριος 2013, 19:15:36 μμ
Ενα έχω να πώ ... πρέπει να είσαι καλός στην έκθεση η πολυλογάς  :2hysterical:

Στην έκθεση καλός είμαι. Έπιασα και καλό βαθμό στις πανελλαδικές, αλλά στα λόγια, τι να σου πώ... Εσύ με κάνεις παρέα. Τι λές?  :2hysterical:

Αρχίζω να σκέφτομαι μια κατασκευή με τα εξής χαρακτηριστικά:
α) μικρό μέγεθος
β) μικρό κόστος
γ) με μικρή ανάγκη απαγωγής θερμότητας
δ) ελάχιστα ανταλλακτικά και οχι δυσεύρετα
ε) δυνατότητα ρύθμισης τάσης εξόδου με ενα κοινό ποτενσιόμετρο τοποθετημένο στο κάλυμα οργάνων με κουμπί μικρής διαμέτρου/όγκου
στ) και φυσικά αξιόπιστο.

Μαζί σου, άλλωστε χώρο έχει αρκετό εκεί πίσω για πατέντες...  ;D

Υπάρχει και η λύση της αντίστασης εν σειρά και ενα διακόπτη που να δίνει την μισή φωτεινότητα

Υπάρχει αλλά δεν είναι τόσο χάι τέκ όπως και να το κάνουμε. Επίσης δεν είναι ρυθμιζόμενη. Έχει μόνο ον και όφ.

Το έχω ψάξει σε ενα εξουσιοδοτημένο Ελευσίνα ... _ Ελα μωρέ βάλε μεγαλύτερο , το ίδιο είναι. ;D
Το εχω ψάξει σε ενα κέντρο λάμπας .... - Πού το βρήκες αυτό ρε φίλε?  ;D

Καλά από εξουσιοδοτημένους ψώνισες από σβέρκο. Θές παράδειγμα? Πάει ο φάδερ να αλλάξει το καπάκι του θερμοστάτη σε ford mondeo, σε εξουσιοδοτημένο. Του βάζουν έναν και λίγο καιρό μετά αρχίζει διαρροή. Ξαναπάει, του τον ξαναλλάζουν και αρχίζει πάλι διαρροή μέσα σε μια βδομάδα. Ξαναπάει το "διορθώνουν" με φλατζόκολλα και δεν προλαβαίνει να πάει από το συνεργείο σπίτι νά σου πάλι διαρροή. Γιατί όλα αυτά? Γιατί ο κατά τα άλλα εξουσιοδοτημένος έβαζε συνέχεια ιμιτασιόν καπάκι θερμοστάτη. Άρα, αν περιμένεις από τον εξουσιοδοτημένο να σου φέρει λαμπάκι σώθηκες!!!

Θα κατέβω στα μαγαζιά μου για ηλεκτρολογικά. Εδώ βρήκα πλατίνες από σκόντα του 1960 και μάλιστα προς ένα ευρώ το τεμάχιο, (με αναγραφόμενη πάνω 3~4 ευρώ). Δηλαδή θέλω να καταλήξω στο ότι λύσεις σίγουρα υπάρχουν, θέλει χρόνο για ψάξιμο, όρεξη και πάνω από όλα βόλτες πάνω κάτω στην Αθήνα. Θα κάνω μερικές αναζητήσεις γιατί θέλω να λύσω την απορία μου και να εφοδιαστώ με λαμπάκια για να έχω. Είμαι σίγουρος ότι αν βρώ τελικά δεν θα τα έχουν πάνω από 50 λεπτά το τεμάχιο (και πάλι ακριβά είναι). Δεν μπορεί να μην έχει λαμπάκια κανένας. (και όχι δεν βάζω μεγαλύτερο)



Ούτε και εγώ είχα θέμα με τα λαμπάκια, ο προηγούμενος είχε αφήσει το ενα 1.7W , το μεσαίο ηταν 4W και το δεξί 2 η 3 δεν θυμάμαι. ετσι με το 4τράβατο να φωτίζει εντονα υπέθεσα οτι τα αλλα είχαν καεί  :goofy:
Η λαστιχένια βάση του 4τράβατου είχε καεί η μισή και τριβόταν σαν ρύζι.

Αυτό γιατί προφανώς η θερμότητα του 4βατου ήταν μεγάλη για να την αντέξει η βάση... Γι αυτό και δεν θα έβαζα μεγαλύτερη εάν καιγόταν. Θα εξαντλούσα τις επιλογές μου πριν πετάξω όλα τα γλομπάκια και τα αντικαταστήσω με κάτι άλλο.

Γιατί δεν έχεις κάτι να κάνεις, η σε κόλησα και θές να την λύνεις και να την δένεις σπάζοντας τα κουμπώματα?


Λίγο με κόλλησες, αλλά συνήθως δεν έχω τι να κάνω. Κουμπώματα έχω μια χούφτα να βάζω ότι σπάω. Συνήθως δεν τα σπάω όμως και μετά από κανα δύο επιτυχή βάλε βγάλε χαλαρώνουν τόσο ώστε να μπαίνουν και να βγαίνουν χωρίς να σπάνε, και χωρίς να χαλαρώνουν περισσότερο.  :2hysterical:

Σεντόνι ολόκληρο, δεν νομίζω να αντεχε κανείς να το διαβάσει όλο.

Ξεκίνα να βρείς ενα ρυθμιζόμενο σταθεροποιητή τώρα και να υπολογίσουμε τι θα κάνουμε την διαφορά ισχύος που θα πετάξουμε σε θερμότητα.

Μόλις γυρίσω θα το ψάξω. Προς το παρόν θα αρκεστώ στο να απαντήσω σε ότι βλέπω. Όσα έγραψα δεν περίμενα να τα διαβάσει κανείς ήταν πράγματι πολλά. Αφού εγώ βαρέθηκα να τα ξαναδιαβάσω αν είχα γράψει τίποτα λάθος.

ΥΓ: Διαμαρτύρομαι έντονα προς τους διαχειριστές και απαιτώ τα πόστ τα οποία έχουν πάνω από 50 λέξεις να μετρούνται διπλά  :2hysterical: :2hysterical:



Offline Akis

  • PcDoctor
  • Μέλος HTC
  • Οδηγάρα
  • ***
    • Posts: 408
  • Tragic
Reply #222 on: Σάββατο 26 Οκτώβριος 2013, 19:56:29 μμ







Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #223 on: Κυριακή 27 Οκτώβριος 2013, 08:52:58 πμ
 :eusa_think:   έχουμε λοιπόν και σε μπλού.

Απο όσο καταλαβαίνω απο την φωτό , δεν έχουν και τρομερή διαφορά απο το ψυχρό λευκό.
Και ο οκλόκης γαλάζιος βγαίνει σε σχέση με τον πρασινογαλάζιο του ψυχρού λευκού.
Το πράσινο και το κόκκινο μας λείπει.

Λές να βάλω τα led που έχουν RGB και να τα αλλάξω κατα βούληση? :eusa_think:



@Γιάννη μην ξεχνάς το θέμα με τα πηνία /πηνιόπλακα του πάπου , ρώτα όπου πάς μην και σωθώ.



Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #224 on: Τρίτη 29 Οκτώβριος 2013, 14:38:16 μμ
Έκθεσις

Θέμα: Λαμπτήρες Πυρακτώσεως
  :2hysterical:

Προφανώς για όσους έχουν γυρίσει σε λέντ, δεν έχει κανένα λόγο ύπαρξης το πόστ μου, αλλά αφού είπα θα ψάξω και τα κατάφερα να βγάλω αποτέλεσμα είπα να τα γράψω (όπως τους αρμόζει) ώστε να τα έχουμε εδώ μαζεμένα. Το λοιπόν...

Η ΤΑ, χρησιμοποιεί λαμπτήρες πυρακτώσεως 1.7 Watt τύπου Τ10 (χωρίς κάλυκα). Σε όλα μα όλα τα μαγαζιά με ηλεκτρολογικά υπάρχουν:

1. Τ10 ~ 3 Watt
2. T10 ~ 5 Watt

όμως σε δύο μαγαζιά στη Καλιρόης βρήκα Τ10 στα 2.2 Watt ή 2.5 Watt, ξεχασμένο από στόκ μάλλον. Αξίζει να σημειωθεί, ότι ακούγοντας πλέον τους ρυθμούς της εποχής μας όλοι μου είπαν να βάλω λέντ.  :2hysterical: Όπως όμως πολύ φιλικά τους εξήγησα, εγώ καθότι δεν αρέσκομαι στο αποτέλεσμα του λέντ θέλω (απαιτώ  :2hysterical: ) να βάλω τα γλομπάκια της μαμάς του. Μου είπαν όμως ότι τα βάτ που ζητάω δεν τα έχουν διότι δεν έχουν ζήτηση (δεκτόν), αλλά μπορούν να τα φέρουν ο καθένας με διαφορετικό κόστος όχι όμως πάνω από 1 ευρώ και με την ανάλογη όμως αναμονή.

Επειδή όμως δεν υπήρχε περίπτωση να το βάλω κάτω σκέφτηκα να επεκταθώ λίγο πιο πέρα... Λέω, λαμπάκια φωτισμού καντράν και μάλιστα στάνλευ, δεν μπορεί να έχει μόνο η Χόντα. Πράγματι, γυρίζοντας σπίτι είδα ότι και στο παλιό μου μοτόρι χρησιμοποιούνται τα ίδια λαμπάκια στα 1.7 Watt. Οπότε λέω εδώ είμαστε... Ξεσκονίζω τη βιβλιοθήκη μου, βρίσκω τον κωδικό και φεύγω για Yamaha.

Λαμπάκια υπάρχουν!!! Πήρα τρία με συνολικό κόστος 1.98 ευρώ. Επειδή όμως εγώ έχω χτίσει στη Yamaha, έχω ένα τσικ έκπτωσης, που μπορεί να μην είναι τραγικό αλλά σίγουρα επηρέασε την τιμή. Για έναν ιδιώτη πιστεύω ότι το κόστος δεν ξεπερνά τα 70~80 λεπτά ανά τεμάχιο και για μένα αξίζει τον κόπο μιας και τα λαμπάκια είναι ακριβώς τα ίδια με εκείνα που πουλάει ο Σαρακάκης και έρχονται και σε όμορφα πακετάκια.  :goofy:

Κωδικός Yamaha: 44D-H3517-00 Bulb T10 12V 1.7W

Ας με βγάλουν άλλα 5 χρόνια, αναλογικά το κόστος με τα λέντ μου ήρθε μία η άλλη και το κυριότερο είναι ότι βγάζουν την απόχρωση που θέλω και δεν καίγονται από υπερτάσεις της μοτό τόσο εύκολα όσο τα λέντ.  ;D