Hellas Transalp Forum

Άσχετος

Ninjas · 1267

Offline Ninjas

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 5
on: Πέμπτη 25 Αύγουστος 2022, 00:18:14 πμ
Πολύ καλησπέρα σε όλη τν παρέα. Χρόνια μηχανόβιος αλλα άσχετος με φόρουμ γιαυτό θα παρακαλούσα να κάνουν μερικοί λίγο υπομονή να δω πως δουλεύει αυτό το πράμα..

Λοιπόν 20 χρόνια πάνω σε δύο ρόδες και με μοτορια όπως ζχ14 κτμ990 κλπ...κατέληξα τώρα να πάρω ένα ταπεινό ΤΑ600 πολύ προσεγμένο και δηλώνω υπερβολικά ευχαριστημένος(γνωρίζοντας βέβαια από τν αρχή ότι θα πρέπει να ψεχασω αυτά που ήξερα)..μόλις το αγόρασα πριν μια βδομάδα, υπερβολικά προσεγμένο εξωτερικά αν και δεν θα έλεγα το ίδιο σε μερικά άλλα σημεία.. βρήκα ένα μπουζί λασκα και ένα τελείως λασκα και ένα κολάρο να ρουφάει αέρα και το άτιμο το χοντα δούλευε ρολόι..η έτσι νόμιζα,δεν έδειχνε κάτι, σήμερα το έβαλα χέρι έγινε άλλο μηχανάκι. Γενικότερα ασχολούμαι μόνος μου όλα τα χρόνια τα περισσότερα τα κάνω μόνος μου στο κουκλί μου.. αγαπάω πλήρη εξοπλισμό και σεβασμό στο δρόμο αν και είμαι τσαρλατάνος η Ινδιάνος αν θέλεις...κακγκουρας με σεβασμό πως να το πω? Πως γίνεται?γίνεται...

Να ξέρεις φίλε, τν γυναίκα μου αν θέλεις μπορείς να τν πάρεις για μια νύχτα(λέμε τώρα)....το μηχανάκι ποτέ!!!!!! Άμα δεν απαντήσω ξανά είναι γιατί το διάβασε :2hysterical:

Σάββας από Ασπροβάλτα, έχουμε κανέναν εδώ κοντά? Το Σαββατοκύριακο θα έχει καλό καιρό,είμαι ανοιχτός σε προτάσεις για μότοβόλτα!


Μοτοσυκλέτα χωρίς στολή είναι τυρόπιτα χωρίς τυρί εσύ θα έτρωγες..!? Βάλε μια στολή να δεις τι πάει να πει μηχανή!!!


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #1 on: Πέμπτη 25 Αύγουστος 2022, 08:17:55 πμ
καλημέρα Μαστρο-Σάββα κ καλώς μας ήρθες στην ψηφιακή παρέα μας .

Το φόρουμ γνώρισε ένδοξες εποχές που στριμωχνόμαστε για να μπούμε μέσα και κάθε μέρα σχεδόν κάμποσοι απολαμβάναμε τον κουβά
αν ξεφεύγαμε  :2hysterical:
Ομως παραμένει μια τεράστια βιβλιοθήκη με ότι θές σχετικά με αυτό το υπέροχο μηχανάκι που είναι μια κατηγορία απο μόνο του , οργιο αξιοπιστίας και
που έχει γράψει ιστορία .

Τώρα λιγόστεψε , λίγοι μπαίνουν , οι περισσότεροι ασχολούνται με το φατσοβιβλίο που εχουν μαζευτοί πολλοί και έχουν ενα ας πούμε φόρουμ στο χέρι τους
αφού το κινητό είναι πλέον προέκταση του χεριού μας η μάλλον του εαυτού μας .
Εδώ λοιπόν θα βρείς τους λίγους κ ρομαντικούς . ;D

Χαίρομαι που βάζεις χέρι , το ίδιο κ εγώ , και καλό είν αι ότι παρατηρούμε να το ανοίγουμε σαν θέμα ωστε να βοηθάμε κ κάποιους
που ισως αντιμετωπίζουν το ίδιο θέμα . Η γνώση είναι δύναμη κ πρέπει να διαδίδεται.

Οτι καβαλάς δεν το δίνεις σε άλλον έλεγε ο πατέρας μου οταν ηταν κάτοικος αυτού του πλανήτη , τώρα που εφυγε δεν ξερω αν άλλαξε γνώμη  :2hysterical:

Μόνο στο Κτεο αφήνω κ την καβαλάνε κ αυτό με δυσκολία .

Να την χαίρεσαι την γριά σου, να είναι καλοτάξιδη και να σε πάει όπου ονειρεύεσαι, αυτό προσπάθησα να κάνω κ εγώ όσο μου το επέτρεψαν οικονομική κρίση, κορονας
και τώρα η ακρίβεια , τώρα στα δεύτερα   -ήντα  σκεφτομαι την ημέρα που δεν θα καβαλάω κ μούρχεται κάπως  :goofy:



Offline Ninjas

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 5
Reply #2 on: Πέμπτη 25 Αύγουστος 2022, 08:48:31 πμ
Καλημερα αδερφέ..έχω τα μισά σου χρόνια  ;D Γενικότερα ο μοτοσικλετισμος νιώθω ότι παίρνει τν κάτω βόλτα πλέον..αυτό με θλίβει πολύ αλλά έτσι είναι! Βέβαια ο μοτοσικλετισμος στην Ελλάδα δεν ήταν  ποτέ σωστός, χωρίς κράνος χωρίς γάντια χωρίς μπότες..ήμουν Γερμανία 8 χρόνια, εκεί σε κάθε βόλτα έπαιρνες χαιρετούρες από 5 γυναίκες με ολόσωμες δερμάτινες..στην Ελλάδα οδηγώ 12 χρόνια δεν είδα ποτέ μια γυναίκα στο τιμόνι έστω και με σαγιονάρα! Βασικά ότι και να λέμε,άμα δεν πατάς χώμα δεν θα νιώσεις τν ελευθερία που προσφέρει..γιατί ελευθερία με φανάρια δεν υφίσταται!


Μοτοσυκλέτα χωρίς στολή είναι τυρόπιτα χωρίς τυρί εσύ θα έτρωγες..!? Βάλε μια στολή να δεις τι πάει να πει μηχανή!!!


Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #3 on: Πέμπτη 25 Αύγουστος 2022, 09:17:41 πμ
 :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:  Ρεσεις τι λετε και οι 2 σας πρωινιατικα ? Γελαω με αυτα που γελατε και εσεις μη παρεξηγηθω...
Καλως ηρθες Σαββα και καλες βολτες να εχεις με το νεο σου μωρο !



Offline nikos 238

  • If you doubt, loose it...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3198
Reply #4 on: Πέμπτη 25 Αύγουστος 2022, 09:36:33 πμ
Καλημέρα και καλή παραμονή στο φόρουμ.

Θα βρεις ότι χρησιμότερο για τα τεχνικά θέματα, μιας και καταπιάνεσαι μόνος, αλλά κυρίως η αξία είναι σε όλους όσους προσέφεραν με την γνώση και το μεράκι τους και τα μηνύματα τους, για να υπάρχει αυτή η πηγή πληροφόρησης.

 


ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ (Αριστοτέλης ο Σταγειρίτης)



Offline Ninjas

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 5
Reply #5 on: Πέμπτη 25 Αύγουστος 2022, 10:44:41 πμ
Γειά σας παιδιά ευχαριστώ.  Να ρωτήσω γιατί γράφει οδηγός τρίκυκλου στο προφίλ μου? Με τσάκωσε καμία λουμπινα από άλλο φόρουμ και μου κάνει πλάκα?  ;D Λευτέρη εσύ είσαι μωρή??χαχαχ

Μη με γιουχαρετε υπόσχομαι δεν ανέβηκα ποτέ σε τρίκυκλο και θέλω τώρα αμέσως να το αλλάξω :2hysterical:

ΥΓ αγόρασα το μοτορι, κάνω 200 χλμ...έκαψε 250ml λάδι..κοιτάω εξατμίσεις καθαρές από λάδια, ε ρε γμτ λέω κάτι δεν πάει καλά.. ξανακάνω μερικά χιλιόμετρα πάλι τα ίδια.. λάδια κάτω στο μοτέρ δεν είχα δει όταν το πήρα, σταγόνες κάτω δεν έριχνε μαγικά αυτά τα χοντα...ξανακοιτάω το μοτέρ μετά από βόλτα...βλέπω λάδια από κάτω...Όχι ρε γμτ λέω γιαυτό το πήρα τζάμπα(1650€ + ένα μοτέρ ΤΑ400 και το μηχανάκι υπερβολικά καλό για τα χρόνια του) θέλει άνοιγμα λέω γμστ...καθαρίζω, κάνω βόλτα να δω ακριβώς που χάνει...τελικά έχανε από τν αντλία λαδιού ευτυχώς.. κόστος 0.30 cent (dirko :P) χρονος εργασίας 15 λεπτά... Με λίγα λόγια το μοτέρ δεν καίει σταγόνα στα 70.000 χλμ που έχει. Ουφ τα έκανα πάνω μου όλο το διάστημα μέχρι να δω ότι είναι τελικά κάτι απλό είχα μάθει με το ΚΤΜ στα δύσκολα! Τώρα ευελπιστώ να πέσει η βενζίνη στα 0,30 cent τα 200 λίτρα και θα είμαι μια χαρά  :2hysterical:


Μοτοσυκλέτα χωρίς στολή είναι τυρόπιτα χωρίς τυρί εσύ θα έτρωγες..!? Βάλε μια στολή να δεις τι πάει να πει μηχανή!!!


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9899
Reply #6 on: Πέμπτη 25 Αύγουστος 2022, 13:03:08 μμ
Σάββα καλώς ήρθες στην παρέα μας. Το οδηγός τρικυκλου θα αλλάζει όσο ποσταρεις. Όσο περισσότερο γράφεις τόσο καλύτερος οδηγός θα γίνεσαι, μεταφορικά πάντα.

Αυτούς που βλέπεις ως Rossi και πάνω απλά έχουν ποσταρει πολλά μηνύματα.

Όσο για την κούκλα σου, καλοτάξιδη να είναι και να ξέρεις πως ίσως της βάζεις χέρι μόνος σου τόσο περισσότερο θα ζήσει. ;)


Παύλος Καρούμπης


Offline Ninjas

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 5
Reply #7 on: Πέμπτη 25 Αύγουστος 2022, 13:21:32 μμ
Το θέμα είναι πως αν είχε στόμα θα έλεγε....στα χέρια σου δε θέλω να ζήσω....ότι γίνει θα γίνει εξαναγκαστικά ;D :P

Καλές βόλτες μόλις μπήκα Σαλονίκη να κάνω μόστρα τν γριά, να ανέβω κανένα πεζοδρόμιο, να σηκωθώ όρθιος και να φοβάμαι γιατί έχω υψοφοβία, αυτό το μηχανάκι είναι τεράστιο... μαρέζ πουλύ......

Τώρα για να καταλάβω είμαστε κάνα 20αρια άτομα εν καθημερινή βάση?  Κανονίζεται καμία βόλτα? Καφέ? Σαλονικα πόσες λούγκρες είστε? Χαχαχα νομίζω θα έχεις καταλάβει φίλε αναγνώστη ότι δεν τν παλεύω και πολύ ;D


Μοτοσυκλέτα χωρίς στολή είναι τυρόπιτα χωρίς τυρί εσύ θα έτρωγες..!? Βάλε μια στολή να δεις τι πάει να πει μηχανή!!!


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #8 on: Πέμπτη 25 Αύγουστος 2022, 15:56:20 μμ
..... Χαχαχα νομίζω θα έχεις καταλάβει φίλε αναγνώστη ότι δεν τν παλεύω και πολύ ;D

Δώσε Σάββα αφοβα, χωρίς χαβαλέ κ αφασία δεν παλεύεται η ζωή.

Απο ότι ξέρω οι Σαλονικιώτες εχουν σημείο συνάντησης , αλλά που δεν γνωρίζω μ είμαι μακρυά κ δεν συμφέρει οπότε δεν εχω δώσει σημασία .


Λάδια απο την αντλία λαδιού?  Εχει τετοιο εξωτερικό εξάρτημα το 650? Μηπως αντλία νερού?



Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2754
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #9 on: Κυριακή 23 Οκτώβριος 2022, 21:49:05 μμ

Λάδια απο την αντλία λαδιού?  Εχει τετοιο εξωτερικό εξάρτημα το 650? Μηπως αντλία νερού?

Μάλλον θα εννοεί το φίλτρο λαδιού, από την τσιμούχα του.

Σάββα καλώς ήλθες, δεν θα σε απογοητεύσει η γριά σε χώμα και άσφαλτο.
Τα τρανσάλπ καίνε λάδι αν πηγαίνουν παρατεταμένα πάνω από τις 6.000 στροφές. Όχι βέβαια 250 cc στα 200 Km.


Αυτούς που βλέπεις ως Rossi και πάνω απλά έχουν ποσταρει πολλά μηνύματα.

Αμάν ρε μαρτυριάρη, άσε τον φίλο να πιστεύει ότι υπάρχει "μεγάλος αδελφός" αξιολόγησης οδηγικών ικανοτήτων.  :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!