Hellas Transalp Forum

Λαμπάκι HISS κλειδιού

tsao-nikos · 26085

Offline Nickogreek

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 21
Reply #50 on: Τετάρτη 12 Ιούνιος 2019, 13:43:11 μμ
Πολλά τα 200, ρώτησε σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο.
Εχει δίκιο ο συνονόματος.  :thumbright:
Πάνε να στον πιάσουν . :asshaking:   :2hysterical:

Τώρα οτι ο αισθητήρας στροφάλου ''μοιάζει'' να είναι σαν βλάβη το λαμπάκι του HISS , ίσως γιατί το μηχανάκι δεν παίρνει μπροστά κ μένει το λαμπάκι αναμένο.
Δλδ θέλω να πώ οτι λογικά η μια βλάβη δεν προκαλεί την άλλη.
Ομως πολλοί είχαν θέμα με το λαμπάκι αλλά ήταν τελικά ο αισθητήρας, οχι όμως πάντα.


Δεν μου είπαν για το μάτι αν το τσέκαραν...

Σε εξουσιοδοτημένο πήγα και μου έδωσαν κλειδί, ECU και το μαγνήτη να τα πάω εγώ. αν ήταν το μάτι ελπίζω να το είδε...θα το μάθω σήμερα μαλλον αν περάσω από εκεί ή αύριο... ελπίζω να μην ακούσω μακακια...

οπότε τα 200 είναι μόνο για τον ηλεκτρολόγο...δε ξέρω και αυτοί τι θα μου πουν...

Και δε μπορώ να ξέρω αν είναι το κλειδί ή κάτι άλλο γμτ!~!!!!


Δεν εχω και μεταφορικό μέσο μέχρι αυριο. Θα προσπαθήσω να πάω στον Πειραιά στον Κώστα να δώ τι λέει και εκείνος...



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9812
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #51 on: Τετάρτη 12 Ιούνιος 2019, 22:54:11 μμ
Αυτό που το ονομάζουν ''μάτι'' είναι ουσιαστικά ένα πηνίο.
Αυτό μόλις γυρίσεις το κλειδί κ το λαμπάκι είναι αναμένο,  αρχικά εκπέμπει ένα παλμό που στέλνει η ICU , ο παλμός αυτός ενεργοποιεί το τσιπάκι που περιέχεται μέσα στο κλειδί κ το οποίο τσιπάκι απο την ενέργεια που προσλαμβάνει απο τον παλμό (όπως ο τρόπος που φορτίζουμε τις ηλεκτρικές οδοντόβουρτσες ένα πράμα δλδ) εκπέμπει τον κωδικό του.
Οταν το κλειδί εκπέμπει η ICU έχει γυρίσει το ''μάτι'' σε δέκτη που λαμβάνει τον κωδικό κ τον στέλνει στην ICU όπου συγκρίνεται με αυτόν η αυτούς που έχει στην μνήμη της κ αν ταιριάζουν η ICU πλέον σβήνει το λαμπάκι κ δίνει τάση στους πολλαπλασιαστές .

Το πηνίο αυτό δεν καταστρέφεται ούτε φθείρεται αφού δεν έχει κινούμενα μέρη, μόνο με την χρήση βαριοπούλας  ;D, συνήθως κόβονται τα καλώδιά του απο τους κραδασμούς η απο την περιστροφή του τιμονιού αν δεν είναι σωστά στερεωμένα .

Το κλειδί το αγοράζεις απο την Χόντα, πάς σε εναν κλειδαρά κ στο ''κόβει'' ωστε να ταιριάζει στην κλειδαριά , τσιπάκι όμως δεν ξέρω αν θα έχει , η κ να έχει σίγουρα δεν το ''ξέρει'' η ICU.
Βγάζοντας το αυτοκόλητο όμως απο το κλειδί το τσιπάκι αφαιρείται.

Μπορείς ακόμα αν έχεις ενα σπασμένο κλειδί που έχει σωστό τσιπάκι να το βάλεις πάνω στην κλειδαριά κ με αυτό που εφτιαξες στον κλειδαρά γυρίζεις κ διαβαζει κανονικά το σπασμένο ενώ παίρνει μπροστά με το άλλο.

Aπο το διάγραμμα :


 
Το ''μάτι'' είναι το Νο1 με P/N: 30430-MCB-305  κ κοστίζει 89,32 € (χωρίς ΦΠΑ 24%)
Και θα το αλλάξεις αν έιναι κατεστραμένο η μη επισκευάσημο.

Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δεν στο προγραμμάτισαν στο εξουσιοδοτημένο, παράξενο.
Και είναι κάτι που αρκετοί εδώ μέσα έχουν γράψει οτι έχουν κάνει.
Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί αφού δεν αντιμετώπισα τέτοια κατάσταση, αρα οτι έχω διαβασει γράφω.

Πάρε ένα τηλ στον Σαρακάκη κ μάθε τι πρέπει να κάνεις.
Δεν πιστεύω οτι η επίσημη αντιπροσωπεία θα σε στείλει να λύσεις μόνος το πρόβλημά σου.






« Last Edit: Τετάρτη 12 Ιούνιος 2019, 22:57:50 μμ by Stoneman »