Hellas Transalp Forum

Νέος στην παρέα ? συστήσου εδώ

gvarth · 1459267

Offline ampelift

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 9
Reply #4250 on: Κυριακή 04 Ιανουάριος 2015, 15:47:08 μμ
Χαιρετώ την όμορφη παρέα και καλή χρονιά με υγεία σε όλους  :).
Ειμαι ο Χαρης 44 ετών, ειμαι Αθηνα και πήρα τωρα της γιορτές ένα Transalp 600 του 99 ,μετά από 3 Africa ,το τελευταίο ηταν μοντέλο του 99 το οποίο πέρασε στον αδελφό μου ,και ετσι επειδή είμαι Hondaκιας και δεν έτυχε ποτέ να πάρω Transalp αποφάσισα λοιπόν να κάνω αυτό το δώρο στον εαυτό μου, και ναμε εδώ στην πολύ φιλική παρέα του φόρουμ σας.  :D



Offline dengrafiforum

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2182
  • the dark side is here!!
Reply #4251 on: Κυριακή 04 Ιανουάριος 2015, 15:52:13 μμ
Χάρη,καλός ήρθες στην παρρα μας και να είσαι πάντα γερός και
δυνατός να καβαλάς και το ΤΑ.Μην το φοβάσαι,είναι το ίδιο
<<σκυλί >>με το ΑΤ!!!!!!Καλές βόλτες και πάντα όρθιος!!!!



john lk

  • Guest
Reply #4252 on: Κυριακή 04 Ιανουάριος 2015, 19:00:44 μμ
Καλως ηρθες Χαρη στην παρεα μας!!!
Εχουμε "αδελφες" μηχανες, εμενα ειναι 600 του '98, τεχνικα ιδια με την δικια σου, ενα χρονο παλαιοτερη.
Σου ευχομαι πολλα ασφαλη και ευχαριστα χιλιομετρα, για ο'τι χρειαστεις μπορεις να ρωτησεις χωρις ντροπη, εδω ολοι ακουμε και ολοι βοηθαμε ολους!!!!



Offline Βαγγέλης

  • Ζήσε με την Υγεία σου, μην παίζεις με αυτήν, θα χάσεις πολλά
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3987
Reply #4253 on: Κυριακή 04 Ιανουάριος 2015, 19:21:54 μμ
Χάρη καλώς ήλθες στην παρέα μας, να χαρείς το δώρο που έκανες στον εαυτό σου, να το ευχαριστηθείς όσο πιο πολύ μπορείς, καλά και  απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!




Offline ampelift

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 9
Reply #4254 on: Κυριακή 04 Ιανουάριος 2015, 19:56:48 μμ
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το καλωσόρισμα  :)



Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #4255 on: Δευτέρα 05 Ιανουάριος 2015, 10:50:39 πμ
Χάρη, καλώς ήλθες στην παρέα !
Πάντα γερός και δυνατός !!


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline Thodoris

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 4
  • HONDA Transalp XL650V6
Reply #4256 on: Σάββατο 10 Ιανουάριος 2015, 18:41:19 μμ
Καλησπέρα στην καλύτερη παρέα του Διαδικτύου! Χρόνια πολλά, καλή χρονιά σε όλους με υγεία πάνω απ'όλα, αλλά και πολλές-πολλές δίκυκλες διαδρομές!
Νέος στον σύλλογο, οφείλω να συστηθώ: το nickname μου δείχνει και το όνομά μου, Θοδωρής λοιπόν, 40 ετών, από Πάτρα.
Τον Οκτώβριο αγόρασα μια ΤΑ 650 του 2006 με λίγα χιλιόμετρα και φροντισμένη εμφάνιση, δυστυχώς όμως ο χειμώνας
δεν με αφήνει προς το παρόν να την χαρώ όπως θα ήθελα. Η άνοιξη και το υπέροχο ελληνικό καλοκαιράκι δεν αργούν βεβαια...
Είναι η δεύτερη ουσιαστικά μηχανή που απέκτησα (πρώτη όμως Honda για μένα) καθώς είχα στην κατοχή μου πρίν 9-10 χρόνια
ένα "κατσίκι" Yamaha ΤΤ250R Raid. Ξεκίνησα (αργά στη ζωή μου σχετικά) με παπί και ενδιάμεσα υπήρξαν και δύο σκούτερ.
Συνεπώς δεν θεωρώ τον εαυτό μου πολύ έμπειρο αναβάτη και πρακτικά βλέπω την ΤΑ ως την εισοδό μου
στον κόσμο του "μεγάλου" δικυκλισμού. Κάλλιο αργά, παρά ποτέ...
Αυτά ως προς τις συστάσεις, εύχομαι και ελπίζω να αποκτήσω εντός συλλόγου (και φόρουμ) πολλούς φίλους και "συνοδοιπόρους"... :)


Together We Stand, Divided We Fall...


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #4257 on: Σάββατο 10 Ιανουάριος 2015, 18:52:48 μμ
Χαρη και Θωδορε καλως μας βρηκατε!

Να τις χαρειτε οσο δεν παιρνει αλλο!

Καλη διαμονη καλη αναγνωση και καλη ανταμωση σε καποια απο τις δραστηριοτητες μας!


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9812
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #4258 on: Σάββατο 10 Ιανουάριος 2015, 19:06:41 μμ
Thodoris :welcome:

Eύχομαι καλή παραμονή, πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα, και καλή χρονιά.



Offline dengrafiforum

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2182
  • the dark side is here!!
Reply #4259 on: Σάββατο 10 Ιανουάριος 2015, 19:12:55 μμ
Καλός ήρθες Θεόδωρε στην παρέα μας.Να έχεις την υγεία σου να καβαλάς το
μοτορι σου!!!!



Offline Thodoris

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 4
  • HONDA Transalp XL650V6
Reply #4260 on: Σάββατο 10 Ιανουάριος 2015, 19:23:03 μμ
Σας ευχαριστώ πολύ για το ζεστό καλωσόρισμα!


Together We Stand, Divided We Fall...


Offline Βαγγέλης

  • Ζήσε με την Υγεία σου, μην παίζεις με αυτήν, θα χάσεις πολλά
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3987
Reply #4261 on: Κυριακή 11 Ιανουάριος 2015, 13:12:08 μμ
Καλώς μας ήλθες Θοδωρή, καλή παραμονή στο φόρουμ, καλά ταξίδια με πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα



Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #4262 on: Κυριακή 11 Ιανουάριος 2015, 19:23:47 μμ
Καλώς μας ήλθες Θοδωρή.
Να την χαρείς όπως θέλεις.
Θα διαπιστώσεις ότι είναι "γαϊδούράκι"


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline Thodoris

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 4
  • HONDA Transalp XL650V6
Reply #4263 on: Κυριακή 11 Ιανουάριος 2015, 19:32:44 μμ
Καλώς σας βρήκα όλους, ευχαριστώ πολύ για τις ευχές που μου δίνετε!

Φίλε Καψιώτη αυτό επιθυμώ και εγώ διακαώς: να την χαρώ στο έπακρο!
πρόκειται για όνειρο που έγινε πραγματικότητα και ειδικά το μοντέλο που
έχω στην κατοχή μου το "ζαχάρωνα" πολλά χρόνια πριν το αποκτήσω τελικά...

Όταν λες "γαϊδουράκι" φαντάζομαι εννοείς ότι φορτώνεται με αποσκευές και διάφορα
σε μεγάλο βαθμό και απροβλημάτιστα. Αυτή την εντύπωση έχω και εγώ και ελπίζω
να το διαπιστώσω στην πράξη στην πρώτη μεγάλη εξόρμηση που θα επιχειρήσω!


Together We Stand, Divided We Fall...


Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #4264 on: Κυριακή 11 Ιανουάριος 2015, 19:41:11 μμ
Καλώς σας βρήκα όλους, ευχαριστώ πολύ για τις ευχές που μου δίνετε!

Φίλε Καψιώτη αυτό επιθυμώ και εγώ διακαώς: να την χαρώ στο έπακρο!
πρόκειται για όνειρο που έγινε πραγματικότητα και ειδικά το μοντέλο που
έχω στην κατοχή μου το "ζαχάρωνα" πολλά χρόνια πριν το αποκτήσω τελικά...

Όταν λες "γαϊδουράκι" φαντάζομαι εννοείς ότι φορτώνεται με αποσκευές και διάφορα
σε μεγάλο βαθμό και απροβλημάτιστα. Αυτή την εντύπωση έχω και εγώ και ελπίζω
να το διαπιστώσω στην πράξη στην πρώτη μεγάλη εξόρμηση που θα επιχειρήσω!
Πέραν των άλλων, πάει παντου. Σε άσφαλτο και χώμα, σε κάμπους και βουνά.


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline Thodoris

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 4
  • HONDA Transalp XL650V6
Reply #4265 on: Κυριακή 11 Ιανουάριος 2015, 19:55:07 μμ
έτσι, σωστά! γι'αυτούς τους λόγους (και πολλούς ακόμα) είναι μοντέλο-θρύλος
του κόσμου των δύο τροχών τις τελευταίες 3 δεκαετίες!


Together We Stand, Divided We Fall...


Offline Harry

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 9
Reply #4266 on: Κυριακή 11 Ιανουάριος 2015, 20:27:55 μμ
Η επιστροφή του ασώτου ...

Σας χαιρετώ και πάλι , λέγομαι και γω Χάρης και μετά από 2 χρόνια περίπου απουσίας επέστρεψα και πάλι στην παρέα σας η οποία είναι πραγματικά η καλύτερη που έχω συναντήσει . Από το 2007 σε αυτό το forum διάβαζα πολλά post μελών και μη που ανέφεραν πως έδωσαν την ΤΑ τους και το μετάνιωσαν . Άλλοι πήγαν σε άλλη μάρκα - τύπο και άλλοι στην μεγάλη αδελφή (varadero) . Μου φαινόταν περίεργα όσα έλεγαν & διάβαζα γιατί οφείλω να ομολογήσω πως πολλά δεν τα καταλάβαινα κιόλας . Τώρα επέστρεψα (ακόμα και με το ίδιο nick)και ίσως γίνω και γω ένας από αυτούς που δεν καταλάβαινα τότε ....

Ιστορία μικρή , μετά από 6 χρόνια κατοχής της TA μου (την είχα αγοράσει καινούργια το 2007) ένιωθα πως ήθελα κάτι περισσότερο & σύγχρονο. Έτσι πήρα την μεγάλη απόφαση και έδωσα την αγαπημένη και με πολύ φροντίδα φροντισμένη & προικισμένη ΤΑ  μου και πήγα σε μια Varadero με ABS του 2006 με πρώτη άδεια το 2009 , την οποία είχε αγοράσει καινούργια ο θείος μου απο Γερμανία και όταν επέστρεψε μόνιμα πλέον στην Ελλάδα της έβαλε Ελληνικές πινακίδες... Τη βρήκα ευκαιρία τότε μιας και ήξερα καλά τι αγόραζα και η ΤΑ μου επωλήθη μέσα σε 10 μέρες από την στιγμή που μπήκε η αγγελία με τον πρώτο που την είδε απο κοντά να την αγοράζει .

Κάπως έτσι πήρα και γω από τον Θείο την Varadero και την έχω μέχρι σήμερα . Δυστυχώς όμως η ΤΑ μου έχει λείψει πάρα πολύ και έχει αποδειχτεί πως ήταν ακριβώς ό,τι έπρεπε να οδηγώ. Η varadero είναι φοβερή για ταξίδι και ανοιχτή διαδρομή αλλά στα κοντινά κουράζει για λόγους που όλοι ξέρετε πάνω κάτω... Από το καλοκαίρι μου είχαν μπει ιδεές να τη δώσω και μια μέρα τελείως τυχαία πετυχαίνω την παλιά μου ΤΑ σε αγγελία ενός καταστήματος . Πήρα αμέσως τηλέφωνο και ο υπεύθυνος μου είπε πως επωλήθη και πάλι και πως δεν την έχει αγοράσει εκείνος αλλά την άφησε ο ιδιοκτήτης γιατί έπαθε μεγάλη οικονομική ζημιά και χρειάζεται χρήματα . Άρχισε αμέσως να μου λέει για την κατάστασή της και πως δεν είχε δει ποτέ στα 10 χρόνια στο χώρο τόσο πλήρες βιβλίο service ακόμα και με τα τιμολόγια από την 1η μέρα. Τον διέκοψα και του είπα πως εγώ είμαι ο 1ος ιδιοκτήτης , μετάνιωσα που την έδωσα και με το που είδα την αγγελία θέλησα να την αγοράσω πάλι . Η απάντηση ήταν απλή κι αυτό που περίμενα ...."Φιλαράκι ας το σκεφτόσουν καλύτερα .. Κρίμα"

Έτσι βρίσκομαι και πάλι εδώ με έντονες σκέψεις επιστροφής στις ρίζες ... Απόφαση δεν έχει παρθεί και σκέψεις υπάρχουν γιατί μέρες σαν τη σημερινή καβαλάω την Varadero και απολαμβάνω βόλτα μέχρι το Σούνιο και το ξανασκέφτομαι !!!! Καλώς σας ξαναβρήκα !!
« Last Edit: Κυριακή 11 Ιανουάριος 2015, 20:48:08 μμ by Harry »



Offline dengrafiforum

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2182
  • the dark side is here!!
Reply #4267 on: Κυριακή 11 Ιανουάριος 2015, 21:03:37 μμ
Ε να σου πω λοιπόν ξανά καλός ήρθες και πάλι στην παρέα
και καλά,ασφαλή χιλ να έχεις με το μοτορι σου.



Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #4268 on: Κυριακή 11 Ιανουάριος 2015, 21:11:09 μμ
Και εγώ με την σειρά μου να σε(ξανα)καλωσορίσω Χάρη με το Βαραντέρο.

Ενα καλωσόρισμα κι από εμένα στο Θόδωρο,και τον Χάρη(ampelift).

Παίδες να΄στε γεροί να καβαλάτε :)



Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #4269 on: Κυριακή 11 Ιανουάριος 2015, 21:19:22 μμ
Βγάλε εσύ αγγελία ότι αλλάζεις το Varadero με ΤΑ και να δεις πόσες "κρυφές" θα εμφανιστούν ;D ;D. Δεν ξέρω τι είναι αυτό που σε χάλασε με το Vara αλλά επειδή κι εγώ είχα μια ΤΑ σαν τη δικιά σου και την αντάλλαξα με μια Varadero σαν τη δικιά σου έχω να πω ότι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης πουθενά. Πολλές οι συγκινήσεις με το ΤΑ αλλά και με το Vara ακόμα περισσότερες!



Offline Harry

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 9
Reply #4270 on: Δευτέρα 12 Ιανουάριος 2015, 10:15:58 πμ
Βγάλε εσύ αγγελία ότι αλλάζεις το Varadero με ΤΑ και να δεις πόσες "κρυφές" θα εμφανιστούν ;D ;D. Δεν ξέρω τι είναι αυτό που σε χάλασε με το Vara αλλά επειδή κι εγώ είχα μια ΤΑ σαν τη δικιά σου και την αντάλλαξα με μια Varadero σαν τη δικιά σου έχω να πω ότι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης πουθενά. Πολλές οι συγκινήσεις με το ΤΑ αλλά και με το Vara ακόμα περισσότερες!

Με την Varadero το μόνο που με έχει κουράσει είναι το βάρος τίποτα άλλο (αν και ουσιαστικά δεν έχω πρόβλημα χειρισμού του) . Την είχα αγοράσει με σκοπό τα περισσότερα ταξίδια με φίλους που είχαν μεγαλύτερες μηχανές κλπ κλπ. Από την μέρα που την πήρα όμως ξεκίνησαν δυστυχώς πρόβλήματα (για τους φίλους μου) με αποτέλεσμα σήμερα ο "καλύτερος" να καβαλά wolf 250cc .Δεν υπάρχει παρέα για βόλτα, για εκδρομή κλπ κλπ  Με απλά λόγια αισθάνομαι πως δεν την χαίρομαι όπως θα θελα ! Ίσως φταίω κι εγώ σε αυτό βέβαια γιατί δεν είμαι σαν τον Lucky Luke... Από την ΤΑ μου έχει λείψει πάρα πολύ ο μικτός της χαρακτήρας (τα συνδιάζει όλα) και το πόσο εύκολα την οδηγούσες και μέσα στην πόλη αν χρειαζόταν . 2 φορές κατέβηκα κέντρο από ανάγκη με την Vara και ήταν σαν με κορόιδευε λεγοντάς μου "Είσαι σοβαρός ??? Που με πας τώρα ?" .
« Last Edit: Δευτέρα 12 Ιανουάριος 2015, 10:19:13 πμ by Harry »



Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #4271 on: Δευτέρα 12 Ιανουάριος 2015, 12:14:04 μμ
Με την Varadero το μόνο που με έχει κουράσει είναι το βάρος τίποτα άλλο (αν και ουσιαστικά δεν έχω πρόβλημα χειρισμού του) . Την είχα αγοράσει με σκοπό τα περισσότερα ταξίδια με φίλους που είχαν μεγαλύτερες μηχανές κλπ κλπ. Από την μέρα που την πήρα όμως ξεκίνησαν δυστυχώς πρόβλήματα (για τους φίλους μου) με αποτέλεσμα σήμερα ο "καλύτερος" να καβαλά wolf 250cc .Δεν υπάρχει παρέα για βόλτα, για εκδρομή κλπ κλπ  Με απλά λόγια αισθάνομαι πως δεν την χαίρομαι όπως θα θελα ! Ίσως φταίω κι εγώ σε αυτό βέβαια γιατί δεν είμαι σαν τον Lucky Luke... Από την ΤΑ μου έχει λείψει πάρα πολύ ο μικτός της χαρακτήρας (τα συνδιάζει όλα) και το πόσο εύκολα την οδηγούσες και μέσα στην πόλη αν χρειαζόταν . 2 φορές κατέβηκα κέντρο από ανάγκη με την Vara και ήταν σαν με κορόιδευε λεγοντάς μου "Είσαι σοβαρός ??? Που με πας τώρα ?" .
Κρατα την και παρε ενα παπι γιακαθημερινη χρηση ...απο εκει και περα βολτες και ταξιδια εχει και το κλαμπ μας οποτε θα εχεις ευκαιρειες να τη χαρεις  ;)




Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #4272 on: Δευτέρα 12 Ιανουάριος 2015, 16:26:29 μμ
Για τον "Άσωτο" τον μόσχο τον σιτευτό. Καλώς επανήλθες Χάρη.
Έλα απ' το Club κι εκεί θα βρείς άτομα για "βόλτες".


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline ianos

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 16
Reply #4273 on: Δευτέρα 12 Ιανουάριος 2015, 18:11:10 μμ
Χαιρετω το τρανσαλοφορουμ.Ειμαι ο Δημητρης 36 ετων στρατιωτικος και αυτη την περιοδο  ειμαι Χαλκιδα.Εχω ενα ΤΑ 650 του 2001.Ευχομαι ασφαλη χιλιομετρα σε ολους και υγεια.



Offline dengrafiforum

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2182
  • the dark side is here!!
Reply #4274 on: Δευτέρα 12 Ιανουάριος 2015, 20:05:29 μμ
Δημήτρη,καλός ήρθες στην παρέα μας.Καλα,πολλά,ασφαλή  χιλ να
έχεις με το μοτορι σου και πάντα όρθιος!!!!Ελπίζω να μην παρεξηγήσε
εύκολα γιατη εδώ είμαστε όλοι κουζουλοί (τρελοι).