Hellas Transalp Forum

Αλλαγή εμρός γρανάζι κατα 1 δόντι .Ειναι σωστό ?

επισκέπτης · 6045

flwrina

  • Guest
ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΣΕ ΠΟΡΕΙΑ ΜΕ 150 ΚΜ ΕΧΩ  7.000 ΣΤΡΟΦΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΓΡΑΝΑΖΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΚΑΤΑ 1 Η 2 ΔΟΝΤΙΑ??  ΘΑ ΡΙΞΩ ΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΠΟΣΟ?? ΘΑ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕ 2 ΑΤΟΜΑ? ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΡΕΛΑΝΤΙ ΘΑ ΚΛΩΤΣΑΕΙ ΣΤΑ ΛΙΓΑ ΚΜ?   ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ....



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #1 on: Τρίτη 20 Μάρτιος 2007, 19:27:12 μμ
ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΣΕ ΠΟΡΕΙΑ ΜΕ 150 ΚΜ ΕΧΩ  7.000 ΣΤΡΟΦΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΓΡΑΝΑΖΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΚΑΤΑ 1 Η 2 ΔΟΝΤΙΑ??  ΘΑ ΡΙΞΩ ΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΠΟΣΟ?? ΘΑ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕ 2 ΑΤΟΜΑ? ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΡΕΛΑΝΤΙ ΘΑ ΚΛΩΤΣΑΕΙ ΣΤΑ ΛΙΓΑ ΚΜ?   ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ....

Φίλε flwrina καλησπέρα.
Καταρχην θα ήθελα να σε παρακαλέσω να αποφευγεις τα κεφαλαία γιατι αυτα συνηθως χρησιμοποιούνται οταν θελουμε να "φωναξουμε" στο Ιντερνετ.
Στο θεμα σου τωρα:

Εγω ειχα εμπρος γραναζι κατα ενα δοντι μεγαλύτερο. Δεν μου δημιουργουσε κανενα προβλημα, αντιθετως εκανε τα ταξιδια πιο ευχαριστα (πιο λιγες στροφες κινητηρα)

Θα σου προτεινα ομως να κανεις μια αναζητηση στο φορουμ (πανω πανω δεξια) με την λέξη "γρανάζι", ετσι ωστε να δεις απαντησεις στην ερωτηση σου. Το θεμα εχει ξανασυζητηθει εδω μεσα (εδω και αλλού ομως)


Καλώς ήρθες στο φόρουμ


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


flwrina

  • Guest
Reply #2 on: Τρίτη 20 Μάρτιος 2007, 19:32:27 μμ
Φίλε flwrina καλησπέρα.
Καταρχην θα ήθελα να σε παρακαλέσω να αποφευγεις τα κεφαλαία γιατι αυτα συνηθως χρησιμοποιούνται οταν θελουμε να "φωναξουμε" στο Ιντερνετ.
Στο θεμα σου τωρα:

Εγω ειχα εμπρος γραναζι κατα ενα δοντι μεγαλύτερο. Δεν μου δημιουργουσε κανενα προβλημα, αντιθετως εκανε τα ταξιδια πιο ευχαριστα (πιο λιγες στροφες κινητηρα)

Θα σου προτεινα ομως να κανεις μια αναζητηση στο φορουμ (πανω πανω δεξια) με την λέξη "γρανάζι", ετσι ωστε να δεις απαντησεις στην ερωτηση σου. Το θεμα εχει ξανασυζητηθει εδω μεσα (εδω και αλλού ομως)


μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις μια εικονα για το ποσο επεσαν οι στροφες σου  στα  100 κμ  και στα 150??  ποσες ειχες πριν και ποσες τωρα???

Καλώς ήρθες στο φόρουμ



Offline gianngeor

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 927
  • Ανοίγει νέος κύκλος ... (?)
Reply #3 on: Τετάρτη 21 Μάρτιος 2007, 01:15:32 πμ
ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΣΕ ΠΟΡΕΙΑ ΜΕ 150 ΚΜ ΕΧΩ  7.000 ΣΤΡΟΦΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΓΡΑΝΑΖΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΚΑΤΑ 1 Η 2 ΔΟΝΤΙΑ??  ΘΑ ΡΙΞΩ ΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΠΟΣΟ?? ΘΑ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕ 2 ΑΤΟΜΑ? ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΡΕΛΑΝΤΙ ΘΑ ΚΛΩΤΣΑΕΙ ΣΤΑ ΛΙΓΑ ΚΜ?   ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ....

Γράψε βρε "κουμπάρε" ένα όνομα, κάποιο στοιχείο ταυτότητας τέλος πάντων, να ξέρουμε με ποιον μιλάμε...
1 δόντι ναι δεν έχεις πρόβλημα, 2 είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά.


Γιώργος Γιαννόπουλος, ( ORIENT Status 21 ταχ...)


flwrina

  • Guest
Reply #4 on: Τετάρτη 21 Μάρτιος 2007, 01:53:20 πμ
ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΣΕ ΠΟΡΕΙΑ ΜΕ 150 ΚΜ ΕΧΩ  7.000 ΣΤΡΟΦΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΓΡΑΝΑΖΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΚΑΤΑ 1 Η 2 ΔΟΝΤΙΑ??  ΘΑ ΡΙΞΩ ΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΠΟΣΟ?? ΘΑ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕ 2 ΑΤΟΜΑ? ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΡΕΛΑΝΤΙ ΘΑ ΚΛΩΤΣΑΕΙ ΣΤΑ ΛΙΓΑ ΚΜ?   ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ....
Γράψε βρε "κουμπάρε" ένα όνομα, κάποιο στοιχείο ταυτότητας τέλος πάντων, να ξέρουμε με ποιον μιλάμε...
1 δόντι ναι δεν έχεις πρόβλημα, 2 είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά.
Γράψε βρε "κουμπάρε" ένα όνομα, κάποιο στοιχείο ταυτότητας τέλος πάντων, να ξέρουμε με ποιον μιλάμε...
1 δόντι ναι δεν έχεις πρόβλημα, 2 είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά.


ΛΕΥΤΕΡΗΣ



Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #5 on: Τετάρτη 21 Μάρτιος 2007, 12:52:44 μμ
Λευτέρη, εδώ και 10 χρόνια (ΤΑ 93) έχω βάλει μπροστινό γρανάζι 16Τ (από το αρχικό 15Τ). Το μηχανάκι πάει άψογα (είτε μόνος είτε φορτωμένος με 2 άτομα+βαλίτσες). Στην Εθνική κερδίζεις σε στροφές (100 χλμ/ώρα με 4.500 στροφές, 140 χλμ/ώρα με 6.200 στροφές) οπότε και σε κατανάλωση. Η τελική δεν επηρεάζεται καθόλου. Η μείωση των στροφών με το 16Τ είναι περ. 6.7% σε δεδομένη ταχύτητα. Ή αλλιώς πολλαπλασίασε τις στροφές που έχεις τώρα (σε κάποια ταχύτητα) με τον αριθμό 15/16.

Για γρανάζι 17Τ (δεν ξέρω αν υπάρχει στην αγορά) θα έχεις αργή απόκριση στο γκάζι και συχνό κατέβασμα ταχύτητας στο σαζμάν μέσα στην πόλη (βλ. μεγάλη κατανάλωση), αλλά χαμηλότερη κατανάλωση σε εθνικό δρόμο με σταθερή ταχύτητα. Αν ζείς στη Φλώρινα, εργάζεσαι στη Θεσσαλονίκη, η κοπελιά σου είναι στα Ιωάννινα και οι γονείς σου στη Λάρισα, τότε πιθανόν και να σε συμφέρει! 


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #6 on: Τετάρτη 21 Μάρτιος 2007, 12:55:55 μμ
Δεν ξερω κατα ποσο το 17ρι χωράει στη θεση του γραναζιου. Ισως η αλυσίδα να "τρωει" το πλαστικό
κάλυμα μετα.
« Last Edit: Τετάρτη 21 Μάρτιος 2007, 13:02:30 μμ by KostasC »




Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #7 on: Τετάρτη 21 Μάρτιος 2007, 12:59:41 μμ
Κώστα και το 17Τ χωράει. Υπάρχει αρκετό περιθώριο στο πλαστικό κάλυμα. Απλώς θέλει αλυσίδα με περισσότερους από 118 συνδέσμους. Ενώ με το 16Τ χρησιμοποιείς άνετα την υπάρχουσα αλυσίδα.Και στις 2 περιπτώσεις δεν ισχύει πια ο μετρητής αλλαγής/φαγώματος αλυσίδας που υπάρχει στο πίσω ψαλίδι.


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


flwrina

  • Guest
Reply #8 on: Πέμπτη 22 Μάρτιος 2007, 01:08:40 πμ
Κώστα και το 17Τ χωράει. Υπάρχει αρκετό περιθώριο στο πλαστικό κάλυμα. Απλώς θέλει αλυσίδα με περισσότερους από 118 συνδέσμους. Ενώ με το 16Τ χρησιμοποιείς άνετα την υπάρχουσα αλυσίδα.Και στις 2 περιπτώσεις δεν ισχύει πια ο μετρητής αλλαγής/φαγώματος αλυσίδας που υπάρχει στο πίσω ψαλίδι.

χιλια ευχαριστω. με καλυψες πληρως.!!!!! οποτε δεν εχω να παω σε συνεργειο για το 16αρι....