Hellas Transalp Forum

Επιτέλους, ένα πραγματικά καλό και αξιόπιστο συνεργείο moto στα Β. Προάστια

Chris_de_Ze · 22796

Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Όπως γνωρίζουμε όλοι η ανεύρεση ενός καλού συνεργείου για να εμπιστευόμαστε την καλή μας, όταν αυτή το έχει ανάγκη (είτε για service είτε για βλάβες), είναι μεγάλη (και σοβαρή) υπόθεση.

Μετά από προσωπική εμπειρία, επιτέλους μπορώ να συστήσω ένα πραγματικό καλό συνεργείο στο Χαλάνδρι. Είναι οικογενειακό συνεργείο και το λειτουργεί ο Στέλιος Μάρκου με το γιό του Δημήτρη. Ο Στέλιος έχει μεγάλη εμπειρία σε μηχανές όλων των μοντέλων και είναι πάρα πολύ καλός μηχανικός. Κάνει πολύ μεθοδική και προσεκτική δουλειά και από τιμές είναι πάρα πολύ προσιτός. Εμένα με εξέπληξε πάντως και με τις γνώσεις του και με την ποιότητα της δουλειάς του. Κάτι που δεν έχω συναντήσει μέχρι τώρα στα διάφορα … μαστόρια της αγοράς! Τα Transalp και τα Varadero και γενικά τα Honda τα ξέρει πάρα πολύ καλά. Όπως επίσης και τα Yamaha TDM.

Η διεύθυνση είναι Διονύσου 58 & Ήβης 6 (γωνία), στο Χαλάνδρι.
Η Διονύσου είναι η 1η παράλληλος (μονόδρομος ανεβαίνοντας προς Πεντέλη) της Λεωφ. Πεντέλης.  Ανεβαίνοντας τη Λ. Πεντέλης (από Πλ. Δούρου στο Χαλάνδρι) συναντάμε (μετά από περ. 1 χλμ) το φανάρι όπου βρίσκεται (δεξιά μας) το μεγάλο κατάστημα αθλητικών ειδών INTERSPORT (έχει και μια βενζίνη SHELL εκεί δίπλα). Εκεί στο φανάρι στρίβουμε δεξιά και στην πρώτη διασταύρωση (μετά από 30 μέτρα) στη γωνία (δεξιά μας) είναι το συνεργείο. Το τηλέφωνο είναι 210-6813-088. Το συνεργείο είναι ανοιχτό καθημερινές 09:30 – 18:30.
« Last Edit: Δευτέρα 31 Δεκέμβριος 2007, 01:24:28 πμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


ΔΑΝΑΟΣ

  • Guest
ΚΑι να φανταστεις οτι περναω απ εξω πολυ συχνα αλλα δεν μπαίνω μεσα γιατι δεν μου γεμίζει το ματι. Ωραια γιατι ειναι και πολυ κοντα μου.

Δαναος



Offline kasonis

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 19
ΚΑι να φανταστεις οτι περναω απ εξω πολυ συχνα αλλα δεν μπαίνω μεσα γιατι δεν μου γεμίζει το ματι. Ωραια γιατι ειναι και πολυ κοντα μου.

Δαναος

...μια από τα ίδια, όταν δούλευα στην Intersport έβλεπα κάθε λογής μηχανάκι εκεί, από ψεκαστό μέχρι Jawa.

Τώρα δουλεύω λίγο πιο πάνω και ο δικός μου είναι Γαλάτσι......λες να τον τσεκάρω?



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Παιδες , οι απόψεις για τη δουλεια και την ποιότητα των συνεργείων ειναι υποκειμενικό θεμα.
Αλλοι ενθουσιάζονται οπως τον Χρηστο τωρα και αλλοι... οχι.
Μονο η προσωπική μας εμπειρία βγαζει ασφαλές συμπέρασμα.
Καποτε ο Τασος Α και ο Κωστας Π πηγαιναν (πρεπει να πανε ακομα) σε ενα παρανομο υπόγειο
με ολα τα κλειδια χυμα στο πάτωμα... παγκος δεν υπηρχε μέσα.
Και ομως ηταν ευχαριστημένοι...
Οταν πηγε ο Ευτυχης... ετσι να δει τι λεει ο τυπος...μονο συγκοπη δεν επαθε.
Εδω και εμενα δε μου εκατσε καλα... φανταστειτε τύπος και μέρος

Μακαρι να ειναι καλος και εμπιστοσύνης (πατέρας και γιός...)


VARABILL

  • Guest
Εδω και εμενα δε μου εκατσε καλα... φανταστειτε τύπος και μέρος

Θες να μας πεις κάτι για το χαρακτήρα σου.... Χίππυ ε, χίππυ!!!!!  ;D ;D ;D ;D

αλλά αν κρίνουμε από τη μηχανή σου....... ;D ;D ;D
« Last Edit: Παρασκευή 12 Ιανουάριος 2007, 17:05:47 μμ by VARABILL »



Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Παιδιά, μέχρι τώρα δεν είχα βρεί κανένα συνεργείο που να με ικανοποιεί. Για αυτό και δεν έχω αναφέρει ποτέ μέχρι τώρα κάτι σχετικό. Απλώς αυτή τη φορά μου έκανε πολύ θετική εντύπωση και για αυτό το αναφέρω. Και εγώ δεν γνώριζα προσωπικά το εν λόγω συνεργείο αλλά επειδή είναι κοντά στο σπίτι μου αποφάσισα να το δοκιμάσω για αλλαγή δίσκων στο ΤΑ. Οι δίσκοι είχαν καεί τελείως και το ΤΑ πατινάριζε. Ο μηχανικός μού ζήτησε για τη δουλειά του (αλλαγή δίσκων) 100 ευρώ και μού έδωσε επίσης την εναλλακτική (την οποία και χρησιμοποίησα) τα ανταλλακτικά δικά μου (τα οποία αγόρασα βέβαια με έκπτωση 19% από Σαρακάκη και έτσι είχα ένα επιπλέον κέρδος). Τα ανταλλακτικά (δίσκοι μεταλλικοί, δίσκοι fiber, ελατήρια και παξιμάδι συμπλέκτη, ντίζα συμπλέκτη, ζουάν εξατμίσεων, τσιμούχα λεβιέ συμπλέκτη) στοίχισαν περ. 130 ευρώ (με την εκπτωση).
 


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


ΔΑΝΑΟΣ

  • Guest
σήμερα πήγε ο αδελφός μου για σερβις στο VARADERO του, μοντελο 06

αλλαγη λαδιών, φιλτρου , αλλαγη μαμισιου φιλτρου αέρα με Κ/Ν , φρενα μπρος πισω και έβαλε κεντρικο σταντ μαμα. 595€ απο τα οποια τα 70€ εργασια.

Οχι σε αντιπροσωπειας service. ειναι πολλα?

ΔΑΝΑΟΣ



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
κατσε γιατι θα παθουμε καμια συγκοπή !!!!

λοιπον :
Λαδια συνθετικα motul 300V και φίλτρο 50Ε
Τακακια μπρος πίσω 100Ε
φίλτρο ΚΝ 60Ε
κεντρικο σταντ ποσο ?

210 κανουν τα παραπάνω στα οποια δεν χρεώνουν εργασια αν τα παρεις απο το συνεργείο !!!
Δηλαδη 385 Ευρώ εχει το κεντρικό σταντ μαμα ? ΜΗ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ

θα ανοιξω συνεργείο.... παει τελειωσε
(οι τιμες που σου γραφω ειναι προσφατες)

αααα ρε συ... ειναι και τα 150Ε μιζα του Χρηστου Ζερβου... οκ... ειναι τοτε και λιγα πηρε !

ακου ειναι πολλα.... για εγκεφαλικο οχι δεν ειναι !!!


ΔΑΝΑΟΣ

  • Guest
Αν δεν κανω λαθος πήγαν 80€ τα λαδια χωρις το φιλτρο και γυρο στα 280 το σταντ και γυρο στα 120 το Κ/Ν




VARABILL

  • Guest
Αν δεν κανω λαθος πήγαν 80€ τα λαδια χωρις το φιλτρο και γυρο στα 280 το σταντ και γυρο στα 120 το Κ/Ν



Εγώ & ο Milger πληρώσαμε προ 2μηνίας (ξεχωριστά-δεν μας έκανε καμμία ομαδική τιμή) το κεντρικό "μαμίσιο" (varadero '06) stand σε εξουσιοδοτημέο Honda (δε λέω όνομα για μη πει ο Admin ότι βγάζω και εγώ  ;D ;D185 ευρώ
Είχε full τιμή 235 αλλά όπου και να πας την έκπτωση θα τη πάρεις και χωρίς να σε ξέρουν. Εμένα δε με ξέραν εκει που πήγαμε το Milger.
Παιδιά τον σκίσανε τον άνθρωπο. :o
Δαναέ, πές του αδερφού σου να αλλάξει ράφτη. :-X
Το σκίσε με ν'αλλάξω ράφτη το ξέρεις?
« Last Edit: Παρασκευή 12 Ιανουάριος 2007, 23:22:39 μμ by VARABILL »



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Παιδιά, μέχρι τώρα δεν είχα βρεί κανένα συνεργείο που να με ικανοποιεί. Για αυτό και δεν έχω αναφέρει ποτέ μέχρι τώρα κάτι σχετικό. Απλώς αυτή τη φορά μου έκανε πολύ θετική εντύπωση και για αυτό το αναφέρω. Και εγώ δεν γνώριζα προσωπικά το εν λόγω συνεργείο αλλά επειδή είναι κοντά στο σπίτι μου αποφάσισα να το δοκιμάσω για αλλαγή δίσκων στο ΤΑ. Οι δίσκοι είχαν καεί τελείως και το ΤΑ πατινάριζε. Ο μηχανικός μού ζήτησε για τη δουλειά του (αλλαγή δίσκων) 100 ευρώ και μού έδωσε επίσης την εναλλακτική (την οποία και χρησιμοποίησα) τα ανταλλακτικά δικά μου (τα οποία αγόρασα βέβαια με έκπτωση 19% από Σαρακάκη και έτσι είχα ένα επιπλέον κέρδος). Τα ανταλλακτικά (δίσκοι μεταλλικοί, δίσκοι fiber, ελατήρια και παξιμάδι συμπλέκτη, ντίζα συμπλέκτη, ζουάν εξατμίσεων, τσιμούχα λεβιέ συμπλέκτη) στοίχισαν περ. 130 ευρώ (με την εκπτωση).
 

Χρησταρα ποσα χιλιομετρα εκανες και ξανααλλαξες δισκους?
Θυμασαι που τους ειχαμεαλλαξει παρεα (και στην δικη μου και στην δικη σου) στην αυλη σου?
Πω πω εποχες! 30λεπτα να αλαξουμε δισκους και 2 ωρες να ξεκολησουμε την παλαια φλαντζα πανω απο τα καπακια... Δεν θα το ξεχασω...


Για το σερβις του Βαρα που λετε, ρε Δαναε, πολλά ειναι... Στο συνεργειο που λεει ο Χρηστος πηγε? Καλα καταλαβα?


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


ΔΑΝΑΟΣ

  • Guest
Καλημερα σε ολους. Οχι δεν πήγε σε αυτο που λεει ο χρήστος Σωτηρη και εγω πιστευω οτι τον εσκισε!!!!!!!!



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Καλημερα σε ολους. Οχι δεν πήγε σε αυτο που λεει ο χρήστος Σωτηρη και εγω πιστευω οτι τον εσκισε!!!!!!!!

ειναι τρελη η απατη... να παει πισω να ζητήσει λεφτα !!!


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Χρησταρα ποσα χιλιομετρα εκανες και ξανααλλαξες δισκους?
Θυμασαι που τους ειχαμεαλλαξει παρεα (και στην δικη μου και στην δικη σου) στην αυλη σου?
Πω πω εποχες! 30λεπτα να αλαξουμε δισκους και 2 ωρες να ξεκολησουμε την παλαια φλαντζα πανω απο τα καπακια... Δεν θα το ξεχασω...
Για το σερβις του Βαρα που λετε, ρε Δαναε, πολλά ειναι... Στο συνεργειο που λεει ο Χρηστος πηγε? Καλα καταλαβα?
Σωτήρη, ναι θυμάμαι που την προηγούμενη φορά είχαμε αλλάξει τους δίσκους μαζί στην αυλή μου. Από τότε έκανα 35.000 χλμ. και οι δίσκοι φαγωθήκανε πάλι. Ο λόγος που φαγωθήκανε γρήγορα είναι ότι είχαμε κάνει ένα λάθος στον 1ο δίσκο και δεν τον είχαμε βάλει σωστά. Ο 1ος δίσκος δεν μπαίνει στην ίδια ευθυγράμμιση με όλους τους άλλους αλλά ένα δόντι πιο αριστερά και "κουμπώνει" σε κάτι εσοχές στην καμπάνα. Εσύ επειδή την πούλησες γρήγορα,  δεν έγινε το λάθος αντιληπτό.
« Last Edit: Δευτέρα 31 Δεκέμβριος 2007, 01:21:26 πμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline reddragon

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 40
Ξεθαυω αυτο το θεμα το οποιο ηταν πολυυυυυ βαθια...
Αν και το ΤΑ μου ειναι φτου φτου αψεγαδιαστο εδω και 1,5 μηνα που το πηρα, θα ηθελα για καλο και για κακο να του κανω ενα σερβις. Το Τα εχει 22.000 χλμ αλλα μπορει και 62.000 ή 102.000 χλμ (κλασσικα μεταχειρσμενα).
οποτε better to be safe than sorry.

Eχετε να προτεινετε κανα καλο συνεργειο, οχι απαραιτητα εξουσιοδοτιμενο το οποιο να ειναι σωστο και οχι  saloon με καουμποιδες??
Για τα μοναδικα που εχω ακουσει καλα λογια ειναι για τον Νικολαου (Γαλατσιου) και αλλο ενα στην Πλαπουτα στο Ηρακλειο..
 



Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Τι χρονιας ειναι?




Offline reddragon

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 40
01 υποθετω ρωτας για το αν κολλαει το ποσα χλμ με την χρονια..
Θεωρω οτι περισσοτερο ειναι η γενικη εικονα της μηχανης vs χρονολογια vs χιλιομετρων.. παρα το τι γραφει..

Τουλαχιστον ξερουμε οτι ειναι οντως 01 ( απο το μαρκουτσι)  :2hysterical:
« Last Edit: Παρασκευή 23 Οκτώβριος 2009, 22:13:12 μμ by reddragon »



Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Ναι, γι αυτο ρωταω... Τα 22000 για 8-9 ετων μηχανακι φαινονται λιγα... δηλ 2500 περιπου το χρονο.... Εκτος και αν το δουλευε μονο καλοκαιρι...

Ακομα ομως και να ειναι πραγματικα αυτα τα χλμ και το μηχανακι αγρατζουνιστο, αν εχει αλλαξει λαδια συνολο 3-4 φορες (τηρωντας το χιλιομετρικο τμημα των σερβις) ειναι λαθος...

Οποτε για αρχη αλλαξε του οπωσδηποτε ολα τα υγρα του (λαδια, ψυκτικο,φρενων) για να εισαι σιγουρος, και απο εκει και περα ελεγχο στο φιλτρο αερα, μπουζι και ελεγχο/ρυθμιση βαλβιδων....




Offline helias

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 209
Ξεθαυω αυτο το θεμα το οποιο ηταν πολυυυυυ βαθια...
Αν και το ΤΑ μου ειναι φτου φτου αψεγαδιαστο εδω και 1,5 μηνα που το πηρα, θα ηθελα για καλο και για κακο να του κανω ενα σερβις. Το Τα εχει 22.000 χλμ αλλα μπορει και 62.000 ή 102.000 χλμ (κλασσικα μεταχειρσμενα).
οποτε better to be safe than sorry.

Eχετε να προτεινετε κανα καλο συνεργειο, οχι απαραιτητα εξουσιοδοτιμενο το οποιο να ειναι σωστο και οχι  saloon με καουμποιδες??
Για τα μοναδικα που εχω ακουσει καλα λογια ειναι για τον Νικολαου (Γαλατσιου) και αλλο ενα στην Πλαπουτα στο Ηρακλειο..
 



Στην Πλαπούτα στο Ν.Ηράκλειο, ποιόν εννοείς ;;;;



Offline Kostas P

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 367
Συνεχίζουμε όπως και πολλοί ακόμα και θα συνεχίσουμε!
Μια φορά το πήγα αλλού λόγω διακοπών και μόλις έφτασα σπίτι αναγκάστηκα να προσθέσω λάδια, σχεδόν άδειο το είχαν το μηχανάκι.
Κώστα και εγώ όταν πήγα πρώτη φορά το 1998 έμεινα με ανοιχτό το στόμα και μετά κόλλησα. Τα μηχανάκια μου τα έχεις δει σε τι κατάσταση είναι άλλωστε.
Πάντως πολλά συνεργεία της περιοχής τον συμβουλεύονται σε τεχνικά θέματα. Για να μην πω για αναπαλαιώσεις μοτοσυκλετών.
Εχω τύχει σε νέους πελάτες και κοιτάω το βλέμμα τους μόλις δουν τη φάση :))), το θέμα είναι ότι παραμένουν πελάτες.
Ο Ευτύχης είχε κάνει και ένα φίλο εκεί τον Μπούλη. ;)  :2hysterical:


Παιδες , οι απόψεις για τη δουλεια και την ποιότητα των συνεργείων ειναι υποκειμενικό θεμα.
Αλλοι ενθουσιάζονται οπως τον Χρηστο τωρα και αλλοι... οχι.
Μονο η προσωπική μας εμπειρία βγαζει ασφαλές συμπέρασμα.
Καποτε ο Τασος Α και ο Κωστας Π πηγαιναν (πρεπει να πανε ακομα) σε ενα παρανομο υπόγειο
με ολα τα κλειδια χυμα στο πάτωμα... παγκος δεν υπηρχε μέσα.
Και ομως ηταν ευχαριστημένοι...
Οταν πηγε ο Ευτυχης... ετσι να δει τι λεει ο τυπος...μονο συγκοπη δεν επαθε.
Εδω και εμενα δε μου εκατσε καλα... φανταστειτε τύπος και μέρος

Μακαρι να ειναι καλος και εμπιστοσύνης (πατέρας και γιός...)




Offline stefosg

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 565
Αν και το ξεθάβω το θεμα, υπάρχει περισσότερο feedback για αυτο το συνεργειο η κάποιο άλλο αξιόλογο? Βρίσκομαι στα πρόθυρα αλλαγης συμπλεκτη στην καλή μου και μαζευω τιμες... Αυτη 2 φορες εχω παει στον τσαλικη (σταυρος) αλλα μου τον ψιλοπιανει και δεν μου αρεσει



Offline stefosg

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 565
Επίσης μου ζητησε 200 για αντικατασταση δισκοι, ελατηρια...



Offline bestoftherest7

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 269
Καθαρά υποκειμενικές οι απόψεις για τα μαστόρια. κανενας μαστορας δεν θα αγαπησει τη μηχανη σου οπως την αγαπας εσυ. και κανενας δεν ειναι φιλος σου οσο καλος και να φαινεται, ολοι τα λεφτα σου κοιτανε. το οτι ειναι οικογενειακη επιχειριση δεν λεει κατι. οι περισσοτεροι επιχειρηματιες απο τον μπαμπα τους τα βρηκαν ετοιμα...


XL650V


Offline Ian

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 127
μάλλον βρήκα συνεργείο...; θα περάσω μια βόλτα να δω τι θα μου πει. :)


Livin' free ridin' high


Offline Ian

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 127
εγώ πάντως έμεινα πολυ ευχαριστημένος!


Livin' free ridin' high