Hellas Transalp Forum

Χούφτες

tsampalis · 28518

Offline tsampalis

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 89
  • Γελάει τελευταίος όποιος δεν κατάλαβε το ανέκδοτο.
on: Πέμπτη 22 Νοέμβριος 2007, 10:48:27 πμ
Γνωρίζει κανείς εάν μπορούμε να βάλουμε χούφτες από GS (τις κλειστές εννοώ) στο ΤΑ?


Οδηγός πολυεργαλείου...!


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #1 on: Πέμπτη 22 Νοέμβριος 2007, 11:53:38 πμ
Δεν ειναι ανάγκη να είναι απο GS γιατι μάλλον δεν θα κάνουν και θα είναι πιο ακριβές.
Μπορείς να βάλεις Acerbis κλπ αλλά θα αναγκαστείς να τρυπήσεις τα grip στο εξωτερικό τους κομμάτι.
Προσωπικά δεν θα έβαζα μονο και μόνο για να μη βρίσκω στα αυτοκίνητα περνώντας.Ανοίγουν κατα 2εκ το τιμόνι και η εξωτερική
τους επιφάνεια σπάει καθρέπτες και βγάζει χρώμα...
Προσωπικά βρίσκω άχρηστη αυτή την επιλογή και στα Vstrom που έχουν τα παραπάνω προβλήματα οπως και στα GS.
Ειδικά τα τελευταία με τις γκουμούτσες 4εκ σε κάθε άκρο για τους κραδασμούς... είναι για γέλια. Προσπαθούν να κρύψουν τους
κραδασμούς του μοτέρ με κάθε τρόπο.
   


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #2 on: Πέμπτη 22 Νοέμβριος 2007, 13:38:07 μμ
Προσωπικά δεν θα έβαζα μονο και μόνο για να μη βρίσκω στα αυτοκίνητα περνώντας.Ανοίγουν κατα 2εκ το τιμόνι και η εξωτερική
τους επιφάνεια σπάει καθρέπτες και βγάζει χρώμα...   

Κώστα συμφωνώ απόλυτα. Πόσες φορές έχω αναρωτηθεί, βρίσκοντας οι χούφτες σε καθρέπτες αυτοκινήτων, τί θα γινόταν αν το πλαστικό τους ήταν πιο σκληρό και όχι τόσο ελαστικό. Μάλιστα σε κάποιους που διαμαρτύρονται, σταματώ και τους δείχνω πόσο ελαστική είναι η χούφτα και ότι δεν προξενεί τελικά ζημιά. Και όλα ΟΚ.


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline nassosxlvbros

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 161
  • χτυπάει 200 το ΤΑ;.....χεχε...
Reply #3 on: Παρασκευή 23 Νοέμβριος 2007, 22:38:07 μμ
Κώστα συμφωνώ απόλυτα. Πόσες φορές έχω αναρωτηθεί, βρίσκοντας οι χούφτες σε καθρέπτες αυτοκινήτων, τί θα γινόταν αν το πλαστικό τους ήταν πιο σκληρό και όχι τόσο ελαστικό. Μάλιστα σε κάποιους που διαμαρτύρονται, σταματώ και τους δείχνω πόσο ελαστική είναι η χούφτα και ότι δεν προξενεί τελικά ζημιά. Και όλα ΟΚ.

Θα τις άφηνα ! οι μαμά χούφτες είναι μια χαρά! ακόμα και σε πτώση προστατεύουν (σχετικό αυτό)τη μανέτα,και στη κίνηση στο μόνο αμάξι που έχουν πρόβλημα τα ΤΑ είναι τα ...τρανζιτ!


FERRO NOSCENTIUS AURUM


Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #4 on: Σάββατο 24 Νοέμβριος 2007, 01:08:50 πμ
Στο 650 με το μαμα τιμονι δεν μπενουν κλειστες χουφτες γιατι 1ον το τιμονι εσωτερικα ειναι ταπωμενο και 2ον λογω τιη κλισης του πιθανοτατα θα εχεις προβλημα στην τοποθετηση οπως και ενδεχομενως να βρισκουν στην ζελατινα.Επειδη οι κλειστες χουφτες προσφερουν την καλυτερη προστασια στην μανετα σε περιπτωση πτωσης εγω κατεληξα στην εξης λυση Αλλαγη τιμονιου με Afam για  Africa [50Ε] και χουφτες jollisport[περιπου 30Ε] τις  οποιες ειχα απο το ΚΤΜ Οι χουφτες μπηκαν κουτι εκτος απο το σημειο οπου περνα το σωληνακι των υγρων φρενου οπου εκοψα λιγο την χουφτα. Ακομα το τιμονι της afam ειναι λιγο φαρδυτερο οποτε ειτε το κοβεις ειτε μετακινεις λιγο τα χειριστηρια ωστε να μην εχεις προβλημα με τις ντιζες.Περαν του αισθητικου αποτελεσματος που ειναι υποκειμενικο το κερδος απο αυτη την μετατροπη ειναι
1.το ΤΑ συμπεριφερεται καλυτερα στις στροφες και στις εναλλαγες κλισεων λογω καλυτερου μοχλου που προσφερει το τιμονι.
2.Λογω φαρδυτερου τιμονιου και της κλειστης χουφτας σε περιπτωση πτωσης της μοτο δεν βρισκει πια τοσο ευκολα το φειριγκ.
3. Σε συνδιασμο με τις μανετες τις οποιες εκοψα εγκαρσια κατα την μιση τους διατομη δεν εχω πια το αγχος οτι θα μεινω απο μανετα συμπλεκτη σε κανα κορφοβουνι απο  πτωση. Και στο χωμα δεν οδηγεις με καρφωτες!
Οσο για τα αυτοκινητα δεν εξεχουν καθολου ωστε να δημιουργουν προβλημα Εξαλου χωνομαστε μονο εκει που χωραμε!
Α! ναι εχει και μπαρακι το τιμονι που καποιοι το πουλανε σαν εξτρα και ακριβα!



Offline Chtech

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1378
  • Honda XL650V 2004 Black
Reply #5 on: Σάββατο 24 Νοέμβριος 2007, 11:37:42 πμ
Εγώ έχω τις κλειστές της Acerbis και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Και από τα αυτοκίνητα περνάω (φυσικά απ' όπου χωράω) και έχω και γλυτώσει σε ταξίδια από το αέρα και τα έντομα στα χέρια μου , φυσικά αυτό το κάνουν και μαμίσιες. Οπτικά πάντως είναι πολύ ωραίες. Η απόφαση δική σου.



Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #6 on: Κυριακή 25 Νοέμβριος 2007, 00:31:55 πμ
Εγώ έχω τις κλειστές της Acerbis και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Και από τα αυτοκίνητα περνάω (φυσικά απ' όπου χωράω) και έχω και γλυτώσει σε ταξίδια από το αέρα και τα έντομα στα χέρια μου , φυσικά αυτό το κάνουν και μαμίσιες. Οπτικά πάντως είναι πολύ ωραίες. Η απόφαση δική σου.
Αν δεν κανω λαθος οι accerbis μπαινουν στο μαμα τιμονι με ανταπτορες.Ειναι ετσι;



Offline Chtech

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1378
  • Honda XL650V 2004 Black
Reply #7 on: Κυριακή 25 Νοέμβριος 2007, 19:07:34 μμ
Αν δεν κανω λαθος οι accerbis μπαινουν στο μαμα τιμονι με ανταπτορες.Ειναι ετσι;
Ναι έχουν μπει στο μαμά τιμόνι αλλά χωρίς αντάπτορες απλώς όπως προαναφέρθηκε πρέπει να τρυπήσεις τα grip.



Offline tsampalis

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 89
  • Γελάει τελευταίος όποιος δεν κατάλαβε το ανέκδοτο.
Reply #8 on: Δευτέρα 26 Νοέμβριος 2007, 14:13:04 μμ
Τις accerbis που μπορώ να τις βρώ? ενδεικτική τιμή?


Οδηγός πολυεργαλείου...!


Offline apnea_xaos

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1305
  • οι 4 ροδες ταξιδευουν το κορμι, οι 2 την ψυχη!!!
Reply #9 on: Παρασκευή 18 Απρίλιος 2008, 09:36:58 πμ
Ναι έχουν μπει στο μαμά τιμόνι αλλά χωρίς αντάπτορες απλώς όπως προαναφέρθηκε πρέπει να τρυπήσεις τα grip.

χρηστο καλημερα, αυτες εχεις βαλει?


   


Offline Chtech

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1378
  • Honda XL650V 2004 Black
Reply #10 on: Παρασκευή 18 Απρίλιος 2008, 09:57:46 πμ
χρηστο καλημερα, αυτες εχεις βαλει?
Ναι . Απλώς έχω και το έξτρα που μπαίνει πάνω τους. Να σου πω την αλήθεια μου τις έιχε πάνω η μηχανή όταν την αγόρασα αλλά μία φορά που ρώτησα σε ένα μαγαζί για καινούργιες μου είπαν , αν θυμάμαι καλά, ότι κοστίζουν 60 €. Σου έβαλα και φωτογραφία για να τις δεις πάνω στην μηχανή.



Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7326
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #11 on: Παρασκευή 18 Απρίλιος 2008, 10:05:33 πμ
Δεν είναι οι ίδιες.

χρηστο καλημερα, αυτες εχεις βαλει?
Είναι μικρές ,θα παγώνουν τα χέρια σου μόνο γιά προστασία κάνουν.

Αυτό που λες ως extra  συμπεριλαμβάνεται με την αγορά ?
« Last Edit: Παρασκευή 18 Απρίλιος 2008, 10:07:13 πμ by louros tana »


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline Chtech

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1378
  • Honda XL650V 2004 Black
Reply #12 on: Παρασκευή 18 Απρίλιος 2008, 10:08:51 πμ
Δεν είναι οι ίδιες.
Θανάση ίδιες είναι ,τουλάχιστον όπως τις βλέπω. Απλώς οι δικιές μου έχουν γίνει και λίγο μαντάρα από τον ήλιο. Και έχω στην πάνω του πλευρά το έξτρα κομμάτι που μπαίνει. Αυτό πάντως δεν είναι ακριβό κανένα 10 ρικο € νομίζω.



Offline apnea_xaos

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1305
  • οι 4 ροδες ταξιδευουν το κορμι, οι 2 την ψυχη!!!
Reply #13 on: Παρασκευή 18 Απρίλιος 2008, 10:14:12 πμ
το κομματι ειναι extra και το βρηκα 15€. η χουφτες κοστιζουν 27€. δηλαδη το συνολο 84€.
απ'οτι βλεπω δεν ειναι οι ιδιες ομως...

 οι δικες σου πρεπει να ειναι αυτες


   


Offline Chtech

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1378
  • Honda XL650V 2004 Black
Reply #14 on: Παρασκευή 18 Απρίλιος 2008, 10:20:10 πμ
το κομματι ειναι extra και το βρηκα 15€. η χουφτες κοστιζουν 27€. δηλαδη το συνολο 84€.
απ'οτι βλεπω δεν ειναι οι ιδιες ομως...

 οι δικες σου πρεπει να ειναι αυτες
Βρε θα με τραλάνετε. Το παιχνίδι με τις 10 διαφορές παίζουμε. Εγώ ίδιες τις βλέπω όλες. ή τι να πώ τα μάτια μου κάνουν πουλάκια. Κάτσε να πιω άλλη μία καλή γουλιά καφέ να ξυπνήσω. Το ζητούμενο πάντως είναι πως η τιμή που βρήκες μου φαίνεται πολύ καλή ,μάλλον θα έπεσε από τότε που είχα ρωτήσει εγώ. Να τις πάρεις ,ομορφαίνουν πολύ το μηχανάκι και προστατεύουν τα χέρια , ειδικά σε ταξίδια, πολύ καλά.



Offline apnea_xaos

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1305
  • οι 4 ροδες ταξιδευουν το κορμι, οι 2 την ψυχη!!!
Reply #15 on: Παρασκευή 18 Απρίλιος 2008, 10:20:34 πμ
χαζομαρα ειπα...! :-X

ειχα εστιασει στην κατω χουφτα της πρωτης φωτο και δεν ειδα την επανω!
οι ιδιες ειναι! :-X


   


Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7326
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #16 on: Παρασκευή 18 Απρίλιος 2008, 10:22:32 πμ
 ;D
Ίδιες είναι , μετά διάβασα γιά το πρόσθετο.
Και ωραίες είναι επίσης .87 ε  ακριβούτσικες όμως και αν πιάσεις καθρέφτη θα τον τινάξεις.


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline Chtech

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1378
  • Honda XL650V 2004 Black
Reply #17 on: Παρασκευή 18 Απρίλιος 2008, 10:28:10 πμ
;D
Ίδιες είναι , μετά διάβασα γιά το πρόσθετο.
Και ωραίες είναι επίσης .87 ε  ακριβούτσικες όμως και αν πιάσεις καθρέφτη θα τον τινάξεις.
Βασικά είναι λεπτές και περνάω πάνω από τους καθρέπτες στα περισσότερα αυτοκίνητα , αλλά ναι αν βρω κανέναν τον σακάταψα. Όχι ότι έχω βρει, που λέει ο λόγος. :eusa_whistle:



Offline apnea_xaos

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1305
  • οι 4 ροδες ταξιδευουν το κορμι, οι 2 την ψυχη!!!
Reply #18 on: Παρασκευή 18 Απρίλιος 2008, 10:48:33 πμ
βρηκα και αυτες....
βασικα ιδιες ειναι απλα αλλαζει η μαρκα....
εχει και μαυρες


   


Offline Chtech

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1378
  • Honda XL650V 2004 Black
Reply #19 on: Παρασκευή 18 Απρίλιος 2008, 10:54:03 πμ
Ωραίες φαίνονται κι αυτές. Από τιμή που βρισκόμαστε;



Offline apnea_xaos

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1305
  • οι 4 ροδες ταξιδευουν το κορμι, οι 2 την ψυχη!!!
Reply #20 on: Παρασκευή 18 Απρίλιος 2008, 10:58:21 πμ
91 γιουργια


   


Offline taz

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 2
Reply #21 on: Παρασκευή 23 Μάιος 2008, 15:20:04 μμ
 αυτές τις πουλάει η TOURATECH, είναι της ACERBIS. 91+ 20 ευροπουλα για το πρόσθετο(κάνει άψογη δουλειά)
Πρέπει να τρυπήσεις το grip για να μπούν και στο δικό μου χρειάστηκε να κόψω και λίγο από το λάστιχο της λαβής του grip γιατί ήταν ίσα ίσα και κόλαγε η γκαζιέρα.
Με αποστάτες τιμονιού και τις κλειστές χούφτες.
1. Το τιμόνι δεν βρίσκει στη ζελατίνα
2. Περνάς πάνω από τους περισσότερους καθρέπτες



Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #22 on: Παρασκευή 23 Μάιος 2008, 16:06:39 μμ
Για όποιον θέλει να βάλει χούφτες για να προστατέψει τις μανέτες (και όχι για λόγους γούστου), υπάρχει και η λύση του να πάρει δυο πάμφθηνες after market μανέτες να τις έχει πάνω στη μηχανή για την κακιά την ώρα. Και θα του μείνουν και οι ορίτζιναλ χούφτες που είναι και αποτελεσματικές στο κρύο και φιλικές για το "περιβάλλον" (βλέπε λαμαρίνες/καθρέπτες)



Offline MATAL7

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 21
Reply #23 on: Πέμπτη 02 Οκτώβριος 2008, 22:06:17 μμ
Εγώ έχω βάλει από ΚΤΜ ADVENTURE 950 μαζί μα τιμόνι renthal fat bar και είναι τέλειο!!!!!!!!!!!  Το προτείνω!!!!!!!!!!



Offline Venumis (Mike)

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 832
Reply #24 on: Παρασκευή 10 Οκτώβριος 2008, 02:13:29 πμ
Εγώ έχω βάλει από ΚΤΜ ADVENTURE 950 μαζί μα τιμόνι renthal fat bar και είναι τέλειο!!!!!!!!!!!  Το προτείνω!!!!!!!!!!

αν μπορείς ανέβασε φωτογραφία


Μετά απο τόσα χρόνια ακόμα ακούω Heavy metal και το γουστάρω τρελά..Μπράβο μου ο μπαγάσας, μου αρέσω !