Hellas Transalp Forum

Τροχαίο στη Θήβα

ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ · 44998

Offline ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2675
  • Η τρελα δεν παει στα βουνα....καβαλαει Vara...
on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 00:30:52 πμ
Το Σάββατο, αναγκάστηκα να ξαναπάω στην Κοζάνη (έιχα επιστρέψει την τετάρτη από τις εκλογές) λόγω κηδείας (δυστυχώς σκωτώθηκε ο θείος σε εργατικό ατύχημα), και έτυχε να περνάω στο σημείο όπου έγινε το τροχαίο στην Εθνική, με τους 7 νεκρούς. Παιδιά, φρίκη!!!! τους βγάλαμε κομμάτια από τα αυτοκίνητα. Η bmw μας προσπέρασε μετά τα διόδια σχηματαρίου (εμείς πηγαίναμε με 140, ενώ αυτός σίγουρα 220 με 240!!!), με αποτέλεσμα, σε εκείνο το σημείο, σε ένα μικρό σαμαράκι (αλλαγή της ασφάλτου), να του απογειωθεί το τουτού, να γυρίσει ανάποδα, να περάσει στο αντίθετο ρέυμα, και να πέσει πάνω στο xanthia, ουρανός με ουρανό.... τα αυτοκίνητα, τα είδατε.... δεν έμεινε τίποτα.... βάζαμε σε άσπρο σεντόνι, κάτι χέρια και κομμάτια κρέας διάσπαρτα στο δρόμο, τυλίγαμε το σεντόνι σαν σακούλα (το οποίο κοκκίνηζε από κάτω από το αίμα), και τα τοποθετούσαμε στα περιπολικά, μέχρι να έρθουν τα ασθενοφόρα... συγκλονιστικές εικόνες.... δυστυχώς, έχω ξαναζήσει τέτοιες σκηνές, με αρκετά ατυχήματα, αλλά πρώτη φορά μου έτυχε με 7 άτομα.... (+ του ότι η διάθεσή μου ήταν ήδη μαύρη λόγο της κηδείας - εξού και η απουσία μου από το forum-). και το ερώτημα που τήθετε... τί έφταιγαν τα 6 άτομα, για την μ@λ@κία του ενώς;;;;;



Offline Βάιος ο Βραδύπους_ΤΑ

  • Απο
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2457
  • Tie wrap friendly
Reply #1 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 08:46:14 πμ
Στο Xanthia σκοτωθηκε η αδελφη ενος φιλου και συναδελφου εδω στο καναλι.
« Last Edit: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 10:06:41 πμ by vaios »





Πάντα να αφήνεις κάποιον άλλον να οργανώνει τις εκδρομές και τα ταξίδια. Μετά θα έχεις κάποιον να βρίζεις.


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #2 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 09:11:00 πμ
κρίμα κρίμα κρίμα. Τραγικό συμβάν.
Οσο για τον ένα, τον οδηγό bmw... δυστυχώς δεν έφταιγε μόνο αυτός. Οι άλλοι 3 που ήταν στο αυτοκίνητο έπρεπε
να τον σταματήσουν. Εγώ αν μπω σε αυτοκίνητο και δεν αισθάνομαι ασφαλής, ζητώ να κατέβω .-

Μακάρι να μη ξανασυμβεί ποτέ


Offline memos

  • Με xlv 400 γίνομαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4642
  • Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...
Reply #3 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 10:33:48 πμ
Και  το  ξαναλέω:  η  ταχύτητα  δεν  είναι  καλή !!!


Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;


Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………


Offline Παύλος Α

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 905
Reply #4 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 10:49:46 πμ
Που ξέρεις με πόσο πήγαινε ο απέναντι….

Είναι και θέμα ατυχίας, αυτοί ήταν πραγματικά άτυχοι…


Παύλος Αγγελίδης


andy

  • Guest
Reply #5 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 10:54:26 πμ
Και  το  ξαναλέω:  η  ταχύτητα  δεν  είναι  καλή !!!
Μέμο έχεις δίκιο. Αλλά όπως είπε και κάποιος τελευταια το γκαζι και το μ...ί είναι γλυκά και τα δύο μπορεί να σε σκοτώσουν και ας μην αξίζει τον κόπο να πας για αυτά.



Offline memos

  • Με xlv 400 γίνομαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4642
  • Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...
Reply #6 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 11:00:56 πμ
Που ξέρεις με πόσο πήγαινε ο απέναντι….

Είναι και θέμα ατυχίας, αυτοί ήταν πραγματικά άτυχοι…

Μα  Παύλο  δεν  εννοώ  για  τον  απέναντι.  Αυτός  ήταν  100%  άτυχος.
Για  τον  άλλον  λέω  που  πήρε  μαζί  του  τόσες  αθώες  ζωές  χωρίς  να  φταίνε  σε  τίποτα.
ΚΡΙΜΑ . . . !


Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;


Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………


Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7326
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #7 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 12:42:59 μμ
Γενικά πάντως αυτό που συμβαίνει  στην Εθνική είναι απαράδεκτο.
Χτες γυρνούσα από Μεσσολόγγι και με προσπερνούσαν με 200σάρες αφού πήγαινα με 150 μ.ο.
Ρε παιδιά στο θεό σας τα 200 είναι πολλά και τα 180 ακόμη και τα 150 είναι πολλά.
Βλέπουμε τους αγώνες και νομίζουν όλοι οτι μπορούν να κάνουν το ίδιο.
Αυτοί είναι άνθρωποι εκπαιδευμένοι και κυρίως "ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΈΝΟΙ" σ αυτό που κάνουν.
Εδώ πάνε με 200 και συζητάν,μιλάν στο τηλέφωνο και τρώνε τυρόπιτες.
Σε προσπερνάν με 200 και δίπλα η γυναίκα τους ταίζει κεφτέδες.Εεε δε γίνεται.
Μιά στιγμιαία απόσπαση της προσοχής και έχεις καλύψει 200-250μέτρα.
Πόσο απέχεις απ το μεσαίο διάζωμα? Πολύ θέλει?
Μετά κλαιει ο κόσμος .
Πάμε γυρεύοντας λέω εγώ.
Τι να το κάνω ποιός φταίει , ας τους το πουν εκεί που είναι τώρα.
Εγώ λέω να συμαζευτούμε.ΟΛΟΙ.


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2675
  • Η τρελα δεν παει στα βουνα....καβαλαει Vara...
Reply #8 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 14:27:05 μμ
Είναι πραγματικά αυτό που έγραφα στο post ΅Πέριφεριακός Μαλιακού΅. δεν υπάρχει ασφαλής δρόμος, δεν υπάρχει καλός δρόμος, πρέπει να έχουμε οδική παιδεία. Σε δρόμο που πρέπει να πας με 50, να πας με 50, και όχι με 100, αν δεν το καταλάβουμε αυτό, θα θρυνούμε ζωές. Μπορεί κάποιος να πει, α, το μ@λ@κ@, που πήγαινε με 200, και πείρε μαζί του τόσες ζωές, και ότα βγει στην εθνική, να κάνει το ίδιο... τί να λέμε τώρα....
Υ.Γ. το bmw πήγαινε με 240, τόσο σταμάτησε το κοντερ, από ότι έμαθα...



Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
Reply #9 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 14:38:04 μμ
Υ.Γ. το bmw πήγαινε με 240, τόσο σταμάτησε το κοντερ, από ότι έμαθα...
Στρατηγέ μου, συμφωνώ πολύ με οσα γράφεις εσύ και ο Λούρος, αλλά και οι υπόλοιποι.
Στο σημείο αυτό όμως θα διαφωνήσω. Τι θα πει με τόσα σταμάτησε το κοντέρ?
Αν κατάλαβα καλά, ο τύπος το είχε σανιδώσει, το πατούσε όσο έπαιρνε.
Επίσης αν κατάλαβα καλά, είπες οτι το αυτοκίνητο αναποδογύρισε.
Οταν το αυτοκίνητο είναι με τις ρόδες στον αέρα, δεν υπάρχει workload στους τροχούς. Το αυτοκίνητο δηλαδή και ο κινητήρας κατ' επέκταση, δεν έχουν να μεταφέρουν πλέον το βάρος του οχήματος και των επιβατών του.
Τι θέλω να πω: Πήγαινε με 2ο άτομο σε ψιλοανηφόρα, με 2α και 6000 στροφές. Ξαφνικά, πάτα απότομα συμπλέκτη. Το στροφόμετρο θα μείνει στις 6.000 στροφές ή θα βουτήξει αστραπιαία στο κόκκινο?
Μπορεί το κοντέρ να κόλλησε στα 240, αλλά μπορεί επίσης όταν οι ρόδες πατούσαν στο δρόμο να πήγαινε με 190.
Φυσικά, ακόμα και τα 190 είναι υπερβολικά, αυτό δεν αλλάζει τίποτα, ούτε πρόκειται να φέρει πίσω τους 7 που χάθηκαν.


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7326
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #10 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 14:47:20 μμ
Χέστο ρε Γιάννη με τις πραγματογνωμοσύνες τώρα ...δε λέει.


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2675
  • Η τρελα δεν παει στα βουνα....καβαλαει Vara...
Reply #11 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 14:51:41 μμ
Γιάννη, εγώ πήγαινα με 140, και όταν με προσπέρασε, 2 χιλμ. πρίν το σημείο, δεν πρόλαβα να δω ούτε αριθμό πινακίδας, ούτε τί μοντελο bmw ήταν. όταν δε, έπεσε πάνω στο άλλο με τον ουρανό, βρήκε και μετά στην μπάρα το μπροστηνό μέρος, και πιθανόν αυτό να έκοψε την ντίζα, και να έμεινε στα 240. δεν μπορώ να το εξιγήσω αλλιώς. Επίσεις, γνωστός μου, με mersedes compressor, έπιασε 280 από Βόλο για Λάρισα, και πήγαινε ακόμα το τουτού... δυστυχώς υπάρχουν αυτοκίνητα που μπορούν και αναπτύσουν τρελές ταχύτητες (όχι ότι και με 150, θα είχες διαφορετικό αποτέλεσμα, πιθανόν να μαζεύαμε λιγότερα, και πιο μεγάλα κομμάτια...)



Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #12 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 15:06:13 μμ
Και  το  ξαναλέω:  η  ταχύτητα  δεν  είναι  καλή !!!

   Μέμο, μην πέφτεις κι εσύ στην παγίδα που πάνε να μας ρίξουν. Τους συμφέρει να πιπιλάμε την καραμέλα "για όλα φταίει η ταχύτης", για να καλύπτουν τις ευθύνες τους. Αυτά που έπρεπε να κάνουν και δεν έχουν κάνει κλπ.
  Προς Θεού, δεν υποστηρίζω την ταχύτητα, μην παρεξηγηθώ. Απλώς λέω ότι δεν φταίει ΜΟΝΟ αυτή.

  Δες τι έγινε. Η BMW πήγαινε με χίλια, σωστά? Γι' αυτόν ήταν απλά θέμα χρόνου (και να σου πω και κάτι μεταξύ μας? Δεν με ενδιαφέρει αν σκοτώθηκε αυτός). Οι υπόλοιποι όμως εμπλεκόμενοι που πηγαίνανε σιγά και κανονικά στο ρεύμα τους, η ταχύτητα φταίει? Ή το κακό τους timing? Εκατό μέτρα πιο πίσω ή πιο μπροστά να ήταν δεν θα πάθαιναν τίποτα.
  Πηγαίνεις με 60 και προσγειώνεται πάνω σου η bmw από το αντίθετο ρεύμα. Τι να λέμε τώρα...




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7326
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #13 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 15:10:55 μμ
    Δες τι έγινε. Η BMW πήγαινε με χίλια, σωστά? Γι' αυτόν ήταν απλά θέμα χρόνου (και να σου πω και κάτι μεταξύ μας? Δεν με ενδιαφέρει αν σκοτώθηκε αυτός). Οι υπόλοιποι όμως εμπλεκόμενοι που πηγαίνανε σιγά και κανονικά στο ρεύμα τους, η ταχύτητα φταίει? Ή το κακό τους timing? Εκατό μέτρα πιο πίσω ή πιο μπροστά να ήταν δεν θα πάθαιναν τίποτα.
  Πηγαίνεις με 60 και προσγειώνεται πάνω σου η bmw από το αντίθετο ρεύμα. Τι να λέμε τώρα...

Πολλή μίρλα ρε Μιχάλη.
Θα περάσεις και τον Μούτση που του φταιν γιά όλα οι γκόμενες.


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #14 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 15:24:30 μμ
Γιάννη, εγώ πήγαινα με 140, και όταν με προσπέρασε, 2 χιλμ. πρίν το σημείο, δεν πρόλαβα να δω ούτε αριθμό πινακίδας, ούτε τί μοντελο bmw ήταν. όταν δε, έπεσε πάνω στο άλλο με τον ουρανό, βρήκε και μετά στην μπάρα το μπροστηνό μέρος, και πιθανόν αυτό να έκοψε την ντίζα, και να έμεινε στα 240. δεν μπορώ να το εξιγήσω αλλιώς. Επίσεις, γνωστός μου, με mersedes compressor, έπιασε 280 από Βόλο για Λάρισα, και πήγαινε ακόμα το τουτού... δυστυχώς υπάρχουν αυτοκίνητα που μπορούν και αναπτύσουν τρελές ταχύτητες (όχι ότι και με 150, θα είχες διαφορετικό αποτέλεσμα, πιθανόν να μαζεύαμε λιγότερα, και πιο μεγάλα κομμάτια...)

  Το πρόβλημα στρατηγέ δεν είναι το ότι υπάρχουν τέτοια αυτικίνητα, αλλά το ότι υπάρχουν οι ηλίθιοι οδηγοί που τα οδηγούν.
  Και εξηγούμαι. Έγκυρη συγκοινωνιακή μελέτη του πολυτεχνείου αναφέρει ότι τα μεγάλα και ακριβά αυτοκίνητα είναι η πρώτη κατηγορία ατυχημάτων στην ελλάδα, σε αντίθεση με τα φτηνά που είναι στην τελευταία θέση.

   Και ξέρετε γιατί? Το προεκτέινω τώρα εγώ. Βάλτε με το νου σας ποιο είναι το κοινό που αγοράζει αυτά τα αυτοκίνητα. Αγροίκοι νεόπλουτοι, χωρίς καμιά μόρφωση, χωρίς ίχνος ήθους και παιδείας. Συνήθως δεν ξέρουν να γράψουν όυτε το όνομά τους, απλώς έτυχε να αποκτήσουν λεφτά, συχνά όχι με θεμιτούς τρόπους. Το αγαπημένο τους στέκι είναι τα σκυλάδικα ενώ είναι και κοιλαράδες από τα παϊδάκια και τα κοψίδια. Κλασσικοί ελληναράδες δηλαδή, που το αυτοκίνητο αποτελεί τον καθρέφτη της δήθεν υψηλής κοινωνικής τους θέσης και νομίζουν ότι κυβερνούν τον κόσμο.

   Οι άλλοι, οι αληθινοί πλούσιοι, απλά δεν οδηγούν αυτοκίνητο. Έχουν λιμουζίνες με σωφέρ. Πόσα ατυχήματα έχετε δει με λιμουζίνες? Και πόσα ατυχήματα έχετε δει με φιατάκια?




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


flwrina

  • Guest
Reply #15 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 15:34:22 μμ
αρχες αυγουστου πηγαινα χαλκιδικη και ενας μαλακας στον περιφεριακο ΕΠΛΕΝΕ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟΥ. και ειχε 140 περιπου.  του κολλησα διπλα και το τι ακουσε δεν περιγραφεται...ζητουσε και τα ρεστα στο τελος.. οταν του εδειξα ταυτοτητα στην πρωτη εξοδο εστριψε...τι να λεμε..



costas

  • Guest
Reply #16 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 15:37:49 μμ
Εδειξε σχετικά και η τηλεόραση , ο απέναντι ήταν 100% άτυχος , να σου πέσει ΒΜW στο κεφάλι σου... είναι απίθανο!



Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
Reply #17 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 15:42:02 μμ
Εχεις όμως μια τάση να γενικεύεις τα πάντα ρε Μιχάλη.....
Πριν από 2,5 χρόνα πήρα καινούριο αυτοκίνητο, μουράτο, χλιδάτο, αλλά όχι BMW, ή Mercedes.
Ακόμα δεν έχω δει πόσα πιάνει (τελική), και πιθανότατα δεν θα το δω και ποτέ.
Μου αρέσει πολύ η ενεργητική ασφάλεια που μου παρέχει. Και με 130 να πηγαίνω, προσπερνάω σε δευτερόλεπτα, άμα θέλω. Κάτι που ένα μικρό 100άρι αυτοκίνητο δεν μπορεί να το κάνει. Αααα, επίσης δεν με κουράζει καθόλου στα ταξίδια.
Να υποθέσω λοιπόν οτι αφού δεν έχω σωφέρ, είμαι αγροίκος νεόπλουτος, χωρίς καμμία μόρφωση και χωρίς ίχνος ήθους και παιδείας? Να υποθέσω οτι μπορεί και να μην ξέρω να γράφω το όνομά μου? Να υποθέσω οτι όσα χρήματα έχω, τα έχω αποκτήσει με αθέμιτους τρόπους? Να υποθέσω οτι ακούω μόνο σκυλάδικα και μάλιστα δυνατά?
Μιχάλη, αυτό σηκώνει και παρεξήγηση, ξέρεις.

Υ.Γ. Στο εν λόγω αυτοκίνητο μου έχει παρακρατηθεί η κυριότητα. Ακόμα στην τράπεζα ανήκει. Σε άλλα 2,5 χρόνια, μόλις πληρώσω την τελευταία δόση, θα μου ανήκει πραγματικά.


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #18 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 15:46:28 μμ
Εχεις όμως μια τάση να γενικεύεις τα πάντα ρε Μιχάλη.....
Πριν από 2,5 χρόνα πήρα καινούριο αυτοκίνητο, μουράτο, χλιδάτο, αλλά όχι BMW, ή Mercedes.
Ακόμα δεν έχω δει πόσα πιάνει (τελική), και πιθανότατα δεν θα το δω και ποτέ.
Μου αρέσει πολύ η ενεργητική ασφάλεια που μου παρέχει. Και με 130 να πηγαίνω, προσπερνάω σε δευτερόλεπτα, άμα θέλω. Κάτι που ένα μικρό 100άρι αυτοκίνητο δεν μπορεί να το κάνει. Αααα, επίσης δεν με κουράζει καθόλου στα ταξίδια.
Να υποθέσω λοιπόν οτι αφού δεν έχω σωφέρ, είμαι αγροίκος νεόπλουτος, χωρίς καμμία μόρφωση και χωρίς ίχνος ήθους και παιδείας? Να υποθέσω οτι μπορεί και να μην ξέρω να γράφω το όνομά μου? Να υποθέσω οτι όσα χρήματα έχω, τα έχω αποκτήσει με αθέμιτους τρόπους? Να υποθέσω οτι ακούω μόνο σκυλάδικα και μάλιστα δυνατά?
Μιχάλη, αυτό σηκώνει και παρεξήγηση, ξέρεις.

Υ.Γ. Στο εν λόγω αυτοκίνητο μου έχει παρακρατηθεί η κυριότητα. Ακόμα στην τράπεζα ανήκει. Σε άλλα 2,5 χρόνια, μόλις πληρώσω την τελευταία δόση, θα μου ανήκει πραγματικά.


   Αγαπητέ Γιάννη, εγώ δεν γενικεύω τίποτα. Αυτή είναι μελέτη του πολυτεχνείου και όχι δική μου. Απεναντίας, εσύ έχεις την τάση να τα παίρνεις όλα προσωπικά τελευταία.




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


costas

  • Guest
Reply #19 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 15:48:51 μμ
Ακόμα δεν έχω δει πόσα πιάνει (τελική)

το πρώτο που δοκιμάζω είναι η τελική:
το τέριος μου 174 km/h
το μίκρα μου 158 km/h
το σκούτερ 95 km/h
το σκάφος 23,5 knots
το ΤΑ δεν το έχω δοκιμάσει λόγω δρόμων εδώ!



Offline ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1368
  • Μαργαρίτες μη μαδάς
Reply #20 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 15:59:14 μμ
Το καλό είναι να μην γενικεύουμε τα πράγματα.
Ούτε για νεοπλουτισμούς ή για ακριβά και γρήγορα αυτοκίνητα. Δεν ευθύνονται μόνο αυτά. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχω δει πιτσιρικάδες μέσα σε κονσέρβες αυτοκίνητα το οποία τα έχουν ντουμπανιάσει, να πηγαίνουν με τρελή ταχύτητα και φυσικά να ακολουθούν μια τρελή πορεία γιατι όπως και να το κάνεις το αυτοκίνητο είναι στον αέρα.
Δεν είναι λίγες οι φορές που έρχονται αυτές οι κονσέρβες απο πίσω, κολλάνε και αναβοσβήνοντας τα φώτα προσπαθούν να σε προσπεράσουν και ας έχεις και εσύ μεγάλη ταχύτητα. (και μιλάμε για αμάξι που αν πατήσεις γκαζι χάθηκε αλλά δεν χρειάζεται να τρέχει παραπάνο απο το φυσιολογικό)
Δεν είναι τα λεφτά, έίναι η παιδία που έχει ο καθένας. Και έχει απόλυτο δίκιο ο Στρατηγός που λέει ότι δεν φταινε οι δρόμοι αλλά οι άσχετοι οδηγοι που νομίζουν ότι οι ουρανοί είναι δικοί τους.
Και καποιο άλλο παλικάρι έγραψε ότι αν δεν νιώθεις ασφάλεια επιβάλεις στον οδηγό να σταματήσει για να κατέβεις. Δυστυχώς ούτε  αυτό γίνεται πάντα γιατί τότε θα είχαμε πολλή περισσότερα διαζύγια απ'οτι έχουμε σήμερα (δηλ. κ...τιμονάδες "μπαμπάδες" και οι "μαμάδες" απο δίπλα να ουρλιάζουν).

Το τιμόνι και ο δρόμος δεν είναι για να δείχνεις ότι είσαι αθληταράς ή οδηγάρα.
Ο μηχανοκίνητος αθλητισμός είναι μόνο στις πίστες.
Και στο κάτω κάτω οι άλλοι δεν φταίνε σε τίποτα.



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #21 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 16:05:10 μμ
   Αγαπητέ Γιάννη, εγώ δεν γενικεύω τίποτα. Αυτή είναι μελέτη του πολυτεχνείου και όχι δική μου. Απεναντίας, εσύ έχεις την τάση να τα παίρνεις όλα προσωπικά τελευταία.

Μα Μιχάλη εδω λές :
Quote
Και ξέρετε γιατί? Το προεκτέινω τώρα εγώ.
.... κλπ
Δεν ειναι δυνατόν το πολυτεχνείο να βγάζει τα παραπάνω συμπεράσματα ... η δική σου προέκταση είναι που φωτογραφίζει συγκεκριμένες
κοινωνικές ομάδες.


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • mods
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #22 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 16:27:06 μμ
Για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά!

Οι δρόμοι έχουν φτιαχτεί για να τους μοιραζόμαστε!
Δεν είναι δικοί μας!
Και αυτό σενεπάγεται σεβασμός στους άλλους οδηγούς!

Δυστυχώς, ο απαίδευτος (μέσος) Έλληνας οδηγός όταν βγαίνει από το σπίτι του και μπαίνει στο αυτοκίνητό του, αμέσως κυριεύεται από την τάση ότι "οι δρόμοι ανήκουν σε αυτόν και σε κανέναν άλλο".

Η νοοτροπία αυτή είναι που φέρνει τα ατυχήματα (θνησιμότητα: >2000/χρόνο) και όχι οι τυχόν "κοιλαράδες" και "νεόπλουτοι" (γιατί υπάρχουν και σωστοί τέτοιοι).


(*) Γιάννη είσαι αλήθεια νεόπλουτος? Γιατί μας το κρύβεις?

« Last Edit: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 17:14:45 μμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
Reply #23 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 16:27:35 μμ
   Αγαπητέ Γιάννη, εγώ δεν γενικεύω τίποτα. Αυτή είναι μελέτη του πολυτεχνείου και όχι δική μου. Απεναντίας, εσύ έχεις την τάση να τα παίρνεις όλα προσωπικά τελευταία.
Θα 'θελα ρε Μιχάλη να μου στείλεις τη μελέτη του πολυτεχνείου που μελετά τα θύματα των τροχαίων και από την εξέταση των πτωμάτων βρίσκει:
1) Τη χρονική στιγμή που ο μακαρίτης πλούτισε.
2) Τη μόρφωση του θανόντα. (Ηθελα και να 'ξερα πόσες φορές άλλαξε κατηγορία ερωτήσεων το πτώμα και αν είχε τη βοήθεια του κοινού).
3) Την ηθκή του πτώματος.
4) Τις μουσικές επιλογές των πτωμάτων. Καλά εδώ που τα λέμε αυτό δεν είναι δύσκολο. Μπορείς να δεις το ρεπετρόριο των CDs του αυτοκινήτου....

Πρέπει να μην έχεις χάσει, ούτε ένα επισόδειο του Χαρδαβέλα. "Οι πύλες του ανεξήγητου" σε όλο τους το μεγαλείο!


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #24 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 16:29:39 μμ
Μα Μιχάλη εδω λές : .... κλπ
Δεν ειναι δυνατόν το πολυτεχνείο να βγάζει τα παραπάνω συμπεράσματα ... η δική σου προέκταση είναι που φωτογραφίζει συγκεκριμένες
κοινωνικές ομάδες.


   Ναι, η προέκταση είναι δική μου, και ναι φωτογραφίζει συγκεκριμένη ομάδα, αλλά σίγουρα δεν είναι μέσα ο Γιάννης. Αναφέρομαι σε ένα υπαρκτό κοινό και ειλικρινά δεν κατάλαβα γιατί ο Γιάννης αρπάχτηκε προσωπικά. Εκτός αν μόνος του τοποθετεί τον εαυτό του εκεί. Ο καθένας μας ξέρει πού ανήκει. Κι εγώ έχω ακριβό αμάξι αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Άσε δηλαδή που δεν το κυκλοφορώ.
  Με το Γιάννη έχουμε μιλήσει και προσωπικά και ξέρω ότι δεν ανήκει σε αυτούς. Και τέλος πάντων, για να λυθεί η παρεξήγηση, δεν σημαίνει ότι όποιος έχει ακριβό αμάξι είναι τέτοιος.
   Απεναντίας όμως, αυτοί οι τύποι που περιγράφω έχουν όλοι ακριβό αμάξι.
  




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!