Hellas Transalp Forum

Ρουλεμάν τιμονιού

επισκέπτης · 165422

Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #225 on: Δευτέρα 14 Ιούλιος 2014, 14:19:27 μμ
Δεν χρειάζεται. Μπορεί να πάει σε ενα μηχανουργείο να  τα βγάλουν και να  περάσουν τα καινούργια.
Γιατι σε μηχανουργειο πως θα το παει? Με σουζα?



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9813
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #226 on: Δευτέρα 14 Ιούλιος 2014, 14:22:09 μμ
Εχεις δίκιο πρέπει να πάει ο λαιμός ... εμπερδεύθην  :goofy:



Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #227 on: Δευτέρα 14 Ιούλιος 2014, 14:24:23 μμ
Επειδη ακρη μαλλον δεν βγαζω θα παω να παω τα ρουλεμαν με τις μπιλιες...μου βγηκε η ψυχη αγανακτισα φοβαμαι παρα πολυ να το συνεχισω διοτι ειναι τιμονι και καταληγω να ξανακουμποσω τα μαμα με τις μπιλιες καινουργια....ξερουμε νουμερα να ζητησω σε aftermarket???σε αυτο ποιος βγαζι??NTN?KOYO?SKF?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Οταν αλλαζουμε ρουλεμαν τα αλλαζουμε ολοκληρα Αλλα εσυ αν καταλαβα καλα θελεις να αλλαξεις μονο το μισο Αυτο το κομματι με τις μπιλιες Αυτο δεν ειναι σωστο! Το πιθανοτερο ειναι να εχει καποιο σημαδι-λακουβα και το τμημα που δεν μπορεις να αφαιρεσεις Ειδικα στο κατω ρουλεμαν
Ξαναδεσε το μπροστινο στο μηχανακι και πηγαινε το σε συνεργειο!!!!!!!!!!



Offline rebeval500

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 52
Reply #228 on: Δευτέρα 14 Ιούλιος 2014, 15:03:27 μμ
Οταν αλλαζουμε ρουλεμαν τα αλλαζουμε ολοκληρα Αλλα εσυ αν καταλαβα καλα θελεις να αλλαξεις μονο το μισο Αυτο το κομματι με τις μπιλιες Αυτο δεν ειναι σωστο! Το πιθανοτερο ειναι να εχει καποιο σημαδπαιι-λακουβαι το τμημα που δεν μπορεις να αφαιρεσεις Ειδικα στο κατω ρουλεμαν
Ξαναδεσε το μπροστινο στο μηχανακι και πηγαινε το σε συνεργειο!!!!!!!!!!
τελικα το ψιλοεδεσα και το πηγα στο συνεργειο του εβραιου του Τογελου....50 ευρω εδωσα και δεν επροκειτο να ξανασχοληθω με αλμπανιδες μηχανικους....απο αυτους εχω καει κυριολεκτικα....προτειμω να σπασω κατι να βαλω μυαλο να το πληρώσω και να το κανω σωστα παρα να μου τα παιρνουν χοντρα....αυριο δενω καθαριζω δαγκανες και το σκ για αναχωριση για αργος για στρωσιμο δισκοπλακες
« Last Edit: Δευτέρα 14 Ιούλιος 2014, 15:06:08 μμ by rebeval500 »


Θελω να ΖΗΣΩ!!!!!


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9813
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #229 on: Δευτέρα 14 Ιούλιος 2014, 15:09:17 μμ
Αμάν, βάσανο αυτά τα ρουλεμάν, Κώστα καλά που το ανέφερες. :thumbright:
Ευτυχώς ο προηγούμενος είχε βάλει κωνικά στην δική μου.



Offline rebeval500

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 52
Reply #230 on: Δευτέρα 14 Ιούλιος 2014, 15:15:32 μμ
Αμάν, βάσανο αυτά τα ρουλεμάν, Κώστα καλά που το ανέφερες. :thumbright:
Ευτυχώς ο προηγούμενος είχε βάλει κωνικά στην δική μου.
εισαι τυχερος διοτι υποψιαζομαι πως τα κωνικα ρουλεμαν οι φωλιες δηλαδη αφαιρουνται πιο ευκολα σε σχεση με τα ρουλεμαν μπιλιες σωστα?


Θελω να ΖΗΣΩ!!!!!


Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #231 on: Δευτέρα 14 Ιούλιος 2014, 20:14:34 μμ
τελικα το ψιλοεδεσα και το πηγα στο συνεργειο του εβραιου του Τογελου....50 ευρω εδωσα και δεν επροκειτο να ξανασχοληθω με αλμπανιδες μηχανικους....απο αυτους εχω καει κυριολεκτικα....προτειμω να σπασω κατι να βαλω μυαλο να το πληρώσω και να το κανω σωστα παρα να μου τα παιρνουν χοντρα....αυριο δενω καθαριζω δαγκανες και το σκ για αναχωριση για αργος για στρωσιμο δισκοπλακες
Tελος καλο ολα καλα λοιπον!
Εστω και αν εδωσες τα 50 Τα οποια 50 αν το καλοσκεφτεις δεν ειναι καθολου πολλα μπροστα στην τεραστια ζημια που μπορει να ειχες κανει Και εξαλου καπου τοσα περνουν για την συγκεκριμενη δουλεια Δεν καταλαβαινω γιατι τον χαρακτηριζεις ευραιο και αλμπανη Εκτος και αν εχεις αλλους συγκεκριμενους λογους Και στην συγκεκριμενη εργασια της αφαιρεσης πιστεψε με αν σπασεις κατι δεν θα ειναι απλως κατι  αφου μιλαμε για τον λαιμο γσημαντικοτατο σημειο του πλαισιου



Offline rebeval500

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 52
Reply #232 on: Τρίτη 15 Ιούλιος 2014, 00:05:03 πμ
Tελος καλο ολα καλα λοιπον!
Εστω και αν εδωσες τα 50 Τα οποια 50 αν το καλοσκεφτεις δεν ειναι καθολου πολλα μπροστα στην τεραστια ζημια που μπορει να ειχες κανει Και εξαλου καπου τοσα περνουν για την συγκεκριμενη δουλεια Δεν καταλαβαινω γιατι τον χαρακτηριζεις ευραιο και αλμπανη Εκτος και αν εχεις αλλους συγκεκριμενους λογους Και στην συγκεκριμενη εργασια της αφαιρεσης πιστεψε με αν σπασεις κατι δεν θα ειναι απλως κατι  αφου μιλαμε για τον λαιμο γσημαντικοτατο σημειο του πλαισιου
τον λεω ετσι διοτι το μηχανακι ηταν σχεδον λυμενο ολο και το μοναδικο που αφαιρεσε ηταν μπουκαλες σταυρος και τροχο για να τα τοποθετησει οταν μετα στο δρομο μου παρουσιαστηκε ενας αλλος μηχανικος με τιμη στα 30 να μου ζηταει για αφειρεση και την τοποθέτηση. ..το βλεπεις λογικο να πληρωσω δηλαδη μονο το ονομα??? Εγω το βρίσκω παράλογο


Θελω να ΖΗΣΩ!!!!!


Offline Βαγγέλης

  • Ζήσε με την Υγεία σου, μην παίζεις με αυτήν, θα χάσεις πολλά
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3987
Reply #233 on: Τρίτη 15 Ιούλιος 2014, 07:27:06 πμ
Tελος καλο ολα καλα λοιπον!
Εστω και αν εδωσες τα 50 Τα οποια 50 αν το καλοσκεφτεις δεν ειναι καθολου πολλα μπροστα στην τεραστια ζημια που μπορει να ειχες κανει Και εξαλου καπου τοσα περνουν για την συγκεκριμενη δουλεια Δεν καταλαβαινω γιατι τον χαρακτηριζεις ευραιο και αλμπανη Εκτος και αν εχεις αλλους συγκεκριμενους λογους Και στην συγκεκριμενη εργασια της αφαιρεσης πιστεψε με αν σπασεις κατι δεν θα ειναι απλως κατι  αφου μιλαμε για τον λαιμο γσημαντικοτατο σημειο του πλαισιου
Μια και μου δίνεται η ευκαιρία θα τοω Konkostη! όλοι μας, λιγο πολύ έχουμε δεχτεί να μας τον χαιδέψουν τον  :butthead: λίγο  απλά κάποιοι το εκμεταλλεύονται πάρα πάνω από ότι πρέπει, ας ξεκινήσουμε πρώτα από το θέμα διαστολής, που ο λαιμός θερμαίνεται πολύ γρηγορότερα από το ρουλεμάν, οπότε θα πάρουμε τον κώνο στο χέρι αμέσως, (εδώ θέλουμε θερμοπίστολο, μήπως λόγω άγνοιας χρήσης βάλουμε το φλόγιστρο απ' έξω και κάψουμε το χρώμα) άλλος τρόπος, με καλό και αιχμηρό εργαλειάκι μπορούμε να πετάξουμε σε χρόνο ρεκόρ τον κώνο χωρίς καμιά ζημιά στον λαιμό, δεν ήταν και τόσο μάγκας ο <φίλος> , ούτε έκανε μαγικά, απλά πληρώθηκε αδρά την άγνοια μας!!!



Offline rebeval500

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 52
Reply #234 on: Τρίτη 15 Ιούλιος 2014, 12:24:19 μμ
και σαν να μην εφτανε αυτο μου χαλασε και το κλειδωμα του τιμονιου....το πηγα σημερατο πρωι και μου λεει αστο....παω μετα απο 1 ωρα και μου λεει να την ξηλωσω να την παω σε κλειδαρα.....και ζηταει 30 ευρω να το βγαλει και αλλα 50 ο κλειδαρας....του καιω το μαγαζι τωρα ή οχι???


Θελω να ΖΗΣΩ!!!!!


Offline Βαγγέλης

  • Ζήσε με την Υγεία σου, μην παίζεις με αυτήν, θα χάσεις πολλά
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3987
Reply #235 on: Τρίτη 15 Ιούλιος 2014, 13:44:20 μμ
....του καιω το μαγαζι τωρα ή οχι???
Όχι.......απλά απαιτείς να σου φτιάξει την κλειδαριά σου δωρεάν, παρουσία σου



Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1439
Reply #236 on: Τρίτη 15 Ιούλιος 2014, 14:08:12 μμ
Καλά... την κλειδαριά πως την χλασε ? Αφού δεν χρειάζεται να βγει απο πάνω απο την τιμονόπλακα...


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #237 on: Τρίτη 15 Ιούλιος 2014, 16:33:15 μμ
εγω ακολουθώ το δόγμα ενός φίλου... αν δεν φτιάχνεται απο τα χέρια μου... το πουλάω, το πετάω... κλπ.
Σε "μάστορα" δεν πάει.-

Οσο για τα ρουλεμάν τα σφαιρικά, εγώ τα αφαιρούσα με χτύπημα απο την άλλη πλευρά (δηλαδή το κάτω βάζοντας το σωλήνα απο πάνω). Αν δεν έχεις σωλήνα, με μια μπετόβεργα χοντρή με ίσιο κόψιμο (τροχού όχι κόφτη).


Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #238 on: Τρίτη 15 Ιούλιος 2014, 17:26:42 μμ
εγω ακολουθώ το δόγμα ενός φίλου... αν δεν φτιάχνεται απο τα χέρια μου... το πουλάω, το πετάω... κλπ.
Σε "μάστορα" δεν πάει.-

Οσο για τα ρουλεμάν τα σφαιρικά, εγώ τα αφαιρούσα με χτύπημα απο την άλλη πλευρά (δηλαδή το κάτω βάζοντας το σωλήνα απο πάνω). Αν δεν έχεις σωλήνα, με μια μπετόβεργα χοντρή με ίσιο κόψιμο (τροχού όχι κόφτη).
Kαμια φορα συμβαινει να χαλασει κατι το οποιο δεν μπορουμε να επισκευασουμε μονοι μας Ειτε γιατι δεν εχουμε τις γνωσεις, ειτε γιατι δεν εχουμε τα καταλληλα ακριβα εργαλεια, ειτε γιατι δεν εχουμε τον απαιτουμενο χωρο,τον χρονο κλπ Τι κανουμε τοτε πουλαμε το μηχανακι με βλαβη αν οχι κοψοχρονια σιγουρα παντως πολυ κατω απο την πραγματικη του αξια επειδη δεν θελουμε να δωσουμε 50, 100, ή οσα αλλα ευρω
Και παρ' ολο που και εγω οπως και συ ειμαι της DIY λογικης αυτο δεν μου φαινεται λογικο

Δεν ξερω στο 600 αλλα στο 650 τα "μαμα" σφαιρικα ερχονται "προσωπο" (η σχεδον "προσωπο", δεν ειμαι σιγουρος) με την πατουρα του λαιμου και δεν αφηνουν καθολου περιθωριο για χτυπημα



Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #239 on: Τρίτη 15 Ιούλιος 2014, 17:29:06 μμ
και σαν να μην εφτανε αυτο μου χαλασε και το κλειδωμα του τιμονιου....το πηγα σημερατο πρωι και μου λεει αστο....παω μετα απο 1 ωρα και μου λεει να την ξηλωσω να την παω σε κλειδαρα.....και ζηταει 30 ευρω να το βγαλει και αλλα 50 ο κλειδαρας....του καιω το μαγαζι τωρα ή οχι???
Καλα αυτο πως το καταφερε? :oΤι επαθε η κλειδαρια δηλ?
Εννοειτε οτι πρεπει να σου φτιαξει την οποια ζημια δωρεαν!!!
Αυτο δα ελλειπε να πληρωσεις εσυ την μαλακια του αλλου ???



Offline rebeval500

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 52
Reply #240 on: Τρίτη 15 Ιούλιος 2014, 21:33:50 μμ
Καλα αυτο πως το καταφερε? :oΤι επαθε η κλειδαρια δηλ?
Εννοειτε οτι πρεπει να σου φτιαξει την οποια ζημια δωρεαν!!!
Αυτο δα ελλειπε να πληρωσεις εσυ την μαλακια του αλλου ???
Βρε αδερφε μου εχεις δικιο....την αγαπαω τοσο που δεν μπορω καταρχας να τη δωσω διοτι εφτυσα αιμα να την αποκτησω στα 21 χρονια μου.....και βρισκετε τωρα ενα καθαρμα που περαν οτι σκοτωθηκα μαζι του μου κανει και τον μπεντεξη απο πανω οτι ηταν χαλασμενη...δηλαδη ρε φιλε αφου δεν το κατεχεις τραβα κανε/δουλεψε/ασχολησου κατι που να μην ενοχλεις το κοσμο και να τα παιρνεις....μεροκαματιαρης ανθρωπος ειμαι τοσα λεφτα που να τα βρω για καινουργιο τωρα και μαλιστα γνησιο???αν ειναι δυνατον....καποιοι τετοιοι ανθρωποι αξιζουν πετροβολημα και γιουχαρισμα....ελεος....


Θελω να ΖΗΣΩ!!!!!


Offline Nuc

  • Απλώς ένας...
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 149
Reply #241 on: Παρασκευή 24 Οκτώβριος 2014, 12:31:43 μμ
Συγνώμη ρε παιδιά. Ο Τόγελος είναι εξουσιοδοτημένος της HONDA! Αν είναι δυνατόν! Φίλε, rebeval500 επικοινώνησε με Σαρακάκη και κάνε καταγγελία! Αρκετά πια με τους "εξουσιοδοτημένους". Εγώ, πάντως από την εμπειρία μου δε νομίζω να ξαναπάω σε εξουσιοδοτημένο... Τέρμα!



Offline bestoftherest7

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 269
Reply #242 on: Παρασκευή 31 Οκτώβριος 2014, 16:48:34 μμ
Άλλαξα ρουλεμάν πέρυσι αλλα το τιμόνι ακομα τρέμει. Με μπαγκαζιερα πολύ χωρίς ελάχιστα. Λέτε να φταίει γ ψηλή ζελατίνα; όταν φυσάει κουνιέται όλη η μηχανή. Με τη μαμά δεν είχα θέμα. Το κεντρικό παξιμάδι σφιχτηκε πριν 6 μήνες οπότε δεν παίζει ναξεσφιξε. Τι άλλο να ναι;


XL650V


Offline geoa

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 133
Reply #243 on: Παρασκευή 31 Οκτώβριος 2014, 17:32:05 μμ
Άλλαξα ρουλεμάν πέρυσι αλλα το τιμόνι ακομα τρέμει. Με μπαγκαζιερα πολύ χωρίς ελάχιστα. Λέτε να φταίει γ ψηλή ζελατίνα; όταν φυσάει κουνιέται όλη η μηχανή. Με τη μαμά δεν είχα θέμα. Το κεντρικό παξιμάδι σφιχτηκε πριν 6 μήνες οπότε δεν παίζει ναξεσφιξε. Τι άλλο να ναι;


Το τιμόνι μπορεί να τρέμει :
α. Λόγω ανάγκης ζυγοστάθμισης (πεζοδρόμια κλπ ταλαιπωρούν τις ζάντες και τα ελαστικά μας).
β. Μη κατάλληλη πίεση στα ελαστικά ή προβληματικά ελαστικά.
γ. Χτυπημένα ρουλεμάν τιμονιού ή εμπρός τροχού. (Υπάρχει και περίπτωση να οφείλεται και σε στραβό άξονα ή φθαρμένο κέντρο τροχού).
δ. Προβληματικός δίσκος - δαγκάνα φρένου εμπρός ή τακάκια. (στραβός εμπρός δίσκος που φρενάρει τον εμπρός τροχό περιοδικά δημιουργώντας τραντάγματα).
Φίλε όλες οι ψηλές μηχανές όταν έχει αέρα δέχονται μεγαλύτερη πίεση από μια street moto είναι αυτονόητο αυτό και ναι όσο μεγαλύτερη επιφάνεια έχεις να αντιπαρατάξεις σε ένα ρεύμα αέρα τόση μεγαλύτερη αντίσταση προβάλλεις. Δες μήπως έχει χαλαρώσει πουθενά καμία βίδα ή κανένα παξιμάδι (πχ εκεί που σφίγγουν οι τιμονόπλακες τα καλάμια ή τις αλλενόβιδες που συγκρατούν τον δίσκο στον τροχό). Μπορείς ακόμα να ανέβεις στην μηχανή και να πατήσεις εμπρός φρένο και να δώσεις πίεση με το σώμα στην εμπρός ανάρτηση με ίσιο το τιμόνι και να αφήσεις να απότομα να σε επαναφέρει η εμπρός ανάρτηση. Αν ακούσεις τίποτα τίποτα ήχους από τον λαιμό τότε ειναι σίγουρα ρουλεμάν τιμονιού.



Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #244 on: Παρασκευή 31 Οκτώβριος 2014, 20:22:31 μμ
Μπορείς ακόμα να ανέβεις στην μηχανή και να πατήσεις εμπρός φρένο και να δώσεις πίεση με το σώμα στην εμπρός ανάρτηση με ίσιο το τιμόνι και να αφήσεις να απότομα να σε επαναφέρει η εμπρός ανάρτηση. Αν ακούσεις τίποτα τίποτα ήχους από τον λαιμό τότε ειναι σίγουρα ρουλεμάν τιμονιού.

Γηράσκω αεί διδασκόμενος... Ωραίο !!!


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #245 on: Παρασκευή 31 Οκτώβριος 2014, 23:16:19 μμ
Ας δει ο φίλος λίγο τις ακτίνες του μπροστινού τροχού,
αφού όπως λέει άλλαξε ρουλεμάν πρόσφατα.
Αν είναι κάποιες χαλαρές,τότε χρειάζεται ακτινολόγηση.

Το λέω αυτό γιατί είχα το ίδιο πρόβλημα ,που ελαχιστοποιούνταν
όταν αφαιρούσα την βαλίτσα.
Μετά την ακτινολόγηση μπορώ να πώ ότι είναι σαν να οδηγώ
άλλο μηχανάκι,αυτή η σιγουριά που μου δίνει πλέον το μπροστινό
είναι άλλο πράμμα. :thankyou:



Offline bestoftherest7

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 269
Reply #246 on: Κυριακή 02 Νοέμβριος 2014, 13:09:27 μμ
Χθες εσφιξα κάποιες χαλαρές ακτίνες. Το τρέμουλο μειώθηκε αλλα η μηχανή γερνει δεξιά. Νευριάζω με τον εαυτό μου που προδπαθησαχωρις να ξέρω. Άκουσα ότι η ακτινολογηση ειναι εξωφρενικά ακριβή. Αν μπορεί κάποιος να μου στείλε πμ με μαγαζί στην Αθήνα με φτηνή ακτινολογηση. Ευχαριστω


XL650V


Offline nikos_pc

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 153
Reply #247 on: Παρασκευή 12 Δεκέμβριος 2014, 00:59:12 πμ
Τελικά τα κωνικά ρουλεμάν είναι καλύτερα? δηλαδή βγάζουν περισσότερα χλμ. και χρόνια χρήσης. Γιατί σε επίσκεψη μου σε μηχανικό μου είπε ότι τα γνήσια είναι καλύτερα.



Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2454
  • XLV650, CRF1000
Reply #248 on: Παρασκευή 12 Δεκέμβριος 2014, 01:03:56 πμ
Τελικά τα κωνικά ρουλεμάν είναι καλύτερα? δηλαδή βγάζουν περισσότερα χλμ. και χρόνια χρήσης. Γιατί σε επίσκεψη μου σε μηχανικό μου είπε ότι τα γνήσια είναι καλύτερα.

Εννοειται οτι τα κωνικα ειναι καλυτερα, τα βαζεις και τα ξεχνας. Αλλαξα τα δικα μου στα 52Κ χμ (και θελανε απο νωριτερα) και τωρα εχω 134Κ χμ και ειναι μια χαρα.


" the PouroDuro spirit "


Offline Hillmaster

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 159
Reply #249 on: Παρασκευή 12 Δεκέμβριος 2014, 12:41:56 μμ
Άλλαξα και εγώ στο σέρβις των 30000 χλμ τα ρουλεμάν τιμονιού στο 700άρι με κωνικά (μου το πρότεινε από μόνος του ο μηχανικός μου) και όλα μια χαρά.

Τώρα για την αντοχή τους, εμείς να 'μαστε καλά, να μπορέσουμε να το διαπιστώσουμε ;)


Ηλίας Δημητριάδης