Hellas Transalp Forum

ρουλεμαν τιμονιου σετ για XL 650 V model 2000

razorcool · 3619

Offline razorcool

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 12
on: Πέμπτη 26 Ιούλιος 2018, 20:41:37 μμ
επειδη δεν ειμαι γνωστης θα ηθελα την αποψη σας προκειτε να αλαξω τα ρουλεμαν τιμονιου  ψαχνοντας βρηκα 2 σελιδες απλα αυτο που δεν ξερω ειναι τα εξης η αξια ειναι για ενα ρουλεμαν η για ολο το σετ? και δευτερον στην μια σελιδα αναφερει κονικα ρουλεμαν και επειδη δεν ξερω υπαρχουν 2 ειδων ρουλεμαν? κονικα και μη? η οχι  και τριτον ποια απο τα 2 σετ μου προτεινετε? κατα την αποψη σας παιδια


ευχαριστω εκ των προτερω

σας παραθετω τα link

https://makinaparts.com/honda/2138-bearing-set-steering-head-pipe-honda-xrv750-xlv650-xlv700-xl600v-xr400-xr250-rouleman-ruleman-timoniou-laimou.html


https://www.nkmoto.gr/rouleman-timoniou-xlv-650-transalp-japan


και κατι τελαυταιο τα ρουλεμαν πρπει να εχουν και καποιο ειδος γρασου??? υπαρχουν ποιοτητες για την χρηση αυτη ? αν πρεπι να μπει καποιο γρασοο δεν ξερω ρωταω και αν ναι υπαρχει καποιο καλης ποιοτητας που μου προτεινετε??



 :-\ :-\ :-\ :-\ :-\
« Last Edit: Πέμπτη 26 Ιούλιος 2018, 20:48:50 μμ by razorcool »



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #1 on: Πέμπτη 26 Ιούλιος 2018, 21:46:33 μμ
Για τα ρουλεμαν δεν μπορώ να βοηθήσω , αλλά απο γράσο χρησιμοποιώ το DENICOL MOTO GREASE   .
Στο λινκ η τιμή είναι για ποσότητα ενός κιλού που είναι υπερβολή , καλύτερα μισό κιλό.
Πάρε καλύτερα ενα τηλέφωνο πριν πας για να είσαι σίγουρος οτι έχει μισόκιλα .
Η περιγραφή του είναι: 

Γράσο ειδικά κατασκευασμένο για μοτοσυκλέτες
Σχεδιασμένο για συστήματα σύνδεσης αναρτήσεων,
και άξονες, ρουλεμαν τιμονιού, ρουλεμάν τροχού.
Περιέχει πρόσθετα και εμποδίζει την διάβρωση,
είναι αδιάβροχο.

https://www.extraproducts.gr/index.php/el/component/virtuemart/view/productdetails/virtuemart_product_id/128089/virtuemart_category_id/2246/lang/el-GR
« Last Edit: Πέμπτη 26 Ιούλιος 2018, 21:52:15 μμ by Stoneman »



Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2754
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #2 on: Παρασκευή 27 Ιούλιος 2018, 05:42:08 πμ
... υπαρχουν 2 ειδων ρουλεμαν?

Ναι και προτιμούμε τα κωνικά.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #3 on: Παρασκευή 27 Ιούλιος 2018, 08:58:59 πμ
Παρε το σετ που περιλαμβανει και τις τσιμουχες απο το πρωτο λινκ που εβαλες Η τιμη αν πραγματι προκειτε για nachi ή koyo + τις τσιμουχες ειναι παρα πολυ καλη
Το γρασσο που λεει παραπανω ο Stoneman ειναι πολυ καλο αλλα λογικα δεν πρεπει να σε προβληματιζει αυτο, αφου ο μηχανικος στο συνεργειο που θα κανει την δουλεια ξερει τι και ποσο πρεπει να βαλει (ελπιζω!! )

Αγορασε λοιπον εσυ τα ρουλεμαν και τις τσιμουχες και την δουλεια αστην να την κανει καποιος εμπειρος



Offline razorcool

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 12
Reply #4 on: Παρασκευή 27 Ιούλιος 2018, 13:15:32 μμ
ασχετα με το γρασσο του μαστορα θα προτιμισω να παρω μισο κιλο απο αυτο που προτεινετε παιδια να με σιγουρος  για ποιοτητα ευχαριστω πολυ επισης για την αμεση απαντηση σας και για την προταση σας ως προς τα κωνικα τα οποια και θα παραγγειλω ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας καλη συνεχεια και επανερχομαι με επομενες ερωτησεις συντομα :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:



Offline razorcool

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 12
Reply #5 on: Παρασκευή 27 Ιούλιος 2018, 20:15:27 μμ
Τελικα εχει το καταστημα και 250 grm κουτι απο το γρασο αυτο οποτε πιστευω οτι μου φτανει σωστα?



Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #6 on: Σάββατο 28 Ιούλιος 2018, 15:59:52 μμ
Τελικα εχει το καταστημα και 250 grm κουτι απο το γρασο αυτο οποτε πιστευω οτι μου φτανει σωστα?
Kai περισσευει!