Hellas Transalp Forum

Εντυπώσεις απο την χωμάτινη έκδρομή Ταυγετος 2011

KostasC · 73470

Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Memos







Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Thandim








Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ


« Last Edit: Τρίτη 10 Μάιος 2011, 16:24:34 μμ by konkost »



Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Rastabill








Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116

Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Λέω και εγώ ΔΕΝ είχαμε Φωτό να παραθέσουμε......



Μπράβο ρε Κώστα.......... :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:



Κάτσε να μας βάλω και μια μαζί.... :)


Μαθήματα απ τον Παλιό Endura.......









"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Λέω και εγώ ΔΕΝ είχαμε Φωτό να παραθέσουμε......



Μπράβο ρε Κώστα.......... :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:



Κάτσε να μας βάλω και μια μαζί.... :)


Μαθήματα απ τον Παλιό Endura.......








Ρε εδω φαινομαι πιο κομματια κι απο 'σενα  :(



Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Μπραβο ωρε παλικαρια για το διημερο αυτο ...αλλα εχω να πω βλεποντας τις φωτο το τερεν δεν δειχνει τοσο μεγαλο βαθμο δυσκολιας οπως ειχε δηλωθει πιθανον βεβαια να ειχε καποια κοματια δυσκολα αλλα μου δινει την εντυπωση οτι ηταν λιγα .

Και παλι μπραβο στον Φωτη αλλα και στον Κωστα με το φωτο υλικο του  :eusa_clap: :eusa_clap:




Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Στα δύσκολα προσηλυτιζόμασταν στην οδήγηση και μόνο σ αυτήν ΔΕΝ είχαμε το νού μας για φωτό...


Την 2η μέρα όμως πραγματικά είπα μέσα μου "Αυτή είναι Αντρική" που είχαμε αυξήσει και λίγο τον ρυθμό και τα κομμάτια ήταν διαλεγμένα ένα και ένα σε βαθμό δυσκολίας....


Μπράβο Φώτη.... :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:







 


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Ρε εδω φαινομαι πιο κομματια κι απο 'σενα  :(

Μια χαρά είσαι....... ;) ;) ;)


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss

Την 2η μέρα όμως πραγματικά είπα μέσα μου "Αυτή είναι Αντρική"
 
Τελικα εγινες ΑΝΤΡΑΣ καλομ. :2hysterical:




Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Ναι με 280 κιλά στα σκέλια μου έγινα και ένιωθα ΑΝΤΡΑΣ :P :P :P :P


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Μπραβο ωρε παλικαρια για το διημερο αυτο ...αλλα εχω να πω βλεποντας τις φωτο το τερεν δεν δειχνει τοσο μεγαλο βαθμο δυσκολιας οπως ειχε δηλωθει πιθανον βεβαια να ειχε καποια κοματια δυσκολα αλλα μου δινει την εντυπωση οτι ηταν λιγα .

Και παλι μπραβο στον Φωτη αλλα και στον Κωστα με το φωτο υλικο του  :eusa_clap: :eusa_clap:

Την άλλη φορά ΥπέΚ κοίτα να είσαι και άσε τι βλέπεις τώρα στις φωτό.
Αρκεί να πω οτι μου έκανε εντύπωση οτι όλοι οι αναβάτες είχαν εντουρομπότες, πράγμα που δείχνει ή οτι το έχουν ξανακάνει το άθλημα
ή οτι πάνε όλα για όλα.
Ακόμα και τώρα μετά την εκδρομή, επιμένω οτι ένας άπειρος ή θα είχε βγάλει τον μεγάλο Ορφανό απο μέσα του
ή θα έτρωγε τα μούτρα του θεαματικά ή θα σκεφτόταν λογικά και στην φάση που έβλεπε οτι δε πάει θα πήγαινε απο άσφαλτο.
Αν είχε βροχή δε...
Οι φωτό απλά δεν δείχνουν την δυσκολία, δε βγήκαν γι αυτό άλλωστε, αλλά μόνο την ομορφιά του τοπίου και κάποιες στιγμές που
βόλευαν τον φωτογράφο.

Για την μεγάλη ατάκα του νέοπα Leon... "αυτό ήταν βρε παιδιά ? περίμενα κάτι πιο αντρικό" μάλλον δεν κοίταζε τα μάτια του στον καθρέπτη όταν φτάσαμε. Μιλάμε για φάτσα Αφγανός πρόσφυγας ήρθε με τα πόδια... και ήταν μια αλοιφή στον καναπέ... ούτε τα 150km/h στον καναπέ δε μπορούσε να φτάσει.
Για τη ζάντα σαν τις στροφές της κατάρας δε σας είπε ?



Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas

Για την μεγάλη ατάκα του νέοπα Leon... "αυτό ήταν βρε παιδιά ? περίμενα κάτι πιο αντρικό" μάλλον δεν κοίταζε τα μάτια του στον καθρέπτη όταν φτάσαμε. Μιλάμε για φάτσα Αφγανός πρόσφυγας ήρθε με τα πόδια... και ήταν μια αλοιφή στον καναπέ...
Με χαλάσατε βρε που είπα θα έρθω σε μια ΑΝΤΡΙΚΗ και αντί για Αντρική το κάνατε βρεφικό σταθμό και σχολιάζατε για πιπίλες και σαλιάρες....

Πώς να μην γίνω χάλια..... :-* :-* :-* :goofy: :goofy:


ούτε τα 150km/h στον καναπέ δε μπορούσε να φτάσει.
Επιφυλάσσομαι Δάσκαλε ;)




Για τη ζάντα σαν τις στροφές της κατάρας δε σας είπε ?



Λάθος Δάσκαλος ;D




"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Πότε την οργανωναμε... πότε τελειωσε κι ολας...  μακαρι να χαμε κι αλλα χιλιομετρα να κάνουμε...

Ηταν πραγματικά τέλεια!
Ο Φωτης γνωστος για τις ικανοτητες του στην χαραξη διαδρομων, και με το τρομερό μηχανακι του... τα χε όλα στην εντελεια! δεν χαθηκαμε και δεν χρειάστηκε να γυρίσουμε πίσω, ούτε μια φορά! - Πολυ σημαντικό για τους δαιδαλώδεις χωματοδρομους στο βουνό, και πολύ χρήσιμο οταν ο αριθμος αναβατών είναι μεγάλος.  Ο Ξενωνας καταπληκτικός και το φαι που μας ειχαν ετοιμασει το ιδιο και σπιτικο με αλανιαρικα κοκκόρια !

Δυστυχως απο φωτο... τσου! δεν εβγαλα καμια αξιόλογη, ουτε και πολλές. Βεβαια οι εικόνες που είδα (οσες προλαβα δηλαδη) θα μεινουν στο μυαλό για πολύ καιρό!

μολις περιποιηθηκα λιγο την μηχανη (πλυσιμο μονο), πιο πριν δεν μου πηγαινε η καρδια - αυριο ομως και αυτη μπαινει στην καθημερινότητα της οποτε πρεπει να ναι ετοιμοπόλεμη και καθαρή πάλι...

Κωστηδες χαρηκα παρα πολυ που σας γνωρισα καλύτερα μια και δεν ειχαμε την ευκαιρία ως τωρα... Ευχαριστω πολύ και για τις φωτο. Νομιζω δεν εχω καλύτερες σε τετοιο τεραιν.
Δημητρη, ευχαριστουμε πολυ για την φιλοξενία σου τα γλυκακια και τον καφέ στο πουθενα μεσα στο βουνο. Ήταν μάνα!
Φωτη ξερω οτι στην εσπασα που δεν επαθε τιποτε η Χαιδω, για αυτό και τα λες ολα αυτα για την πάρτη της,  αλλα τι να κανω ρε φίλε.... στην επόμενη εκδρομη ίσως... Για μενα να ξερεις... ειναι ο πιο "οδοστρωτηρας μηχανη" που χω δοκιμάσει ποτέ στο χώμα.

Κώστα οταν μαζεψετε ολες τις φωτο, να μου δωσετε το cd να κανω αντιγραφα και να τα μοιρασω σε όλους. και να τις ανεβασω και στο transalp.gr.

Αντε δεν ειναι καιρός να αρχισουμε να οργανωνουμε την φθινοπωρινή ?


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Για τα περι δυσκολιας,αντρικων διαδρομων κλπ κλπ εχω να πω τα εξης
Εχοντας την εμπειρεια απο αλλα διημερα ή μονοημερα με αντιστοιχα ή και περισοτερα χωματινα χλμ ξερω οτι το να οδηγας επι ωρες  ορθιος (αν θες να πας σβελτα και με ασφαλεια) και εχοντας μονιμα την προσοχη σου στον δρομο ειναι απο μονο του αρκουντως κουραστικο Ακομα και αν ο χωματοδρομος ειναι αυτο που λεμε  "σκονισμενη ασφαλτος" Αρχικα και πριν την εκδρομη πιστευα οτι οσα εγραφε ο Φωτης και ο Κωστας περι δυσκολιας ηταν τριχες κατσαρες που γραφονταν για να γραφονται Και μιας και η εκδρομη ηταν επισημη του club αρα και με ανοιχτη προς ολους προσκληση δεν υπηρχε περιπτωση να υπηρχαν τεχνικες δυσκολιες και ζορικα κομματια Σε τιποτα φλαταδουρες θα οδηγουσαμε και θα καναμε μετα και πλακιτσα στους μη συμετεχοντες
Αμ δε! Η διαδρομες ειχαν σχεδον απ'ολα Απο (σχεδον) μονοπατι μεχρι χαλικοδρομο πλατους αρκετων μετρων  Ειχε φυτευτη πετρα,ειχε σπαστηρι, ειχε ανηφορες με στραμπουλιχτες φουρκετες, ειχε κατηφορες με παραλληλα λουκια ειχε νερολακουβες που στον πατο ειχαν πηλο (ξερει ο Σωτος) ειχε χορταρι (ξερει ο Διαμαντης) ειχε βαθιεεες νερολακουβες (ξερει ο Λευτερης) ειχε ειχε...Και τι δεν ειχε
Ενταξει (ευτυχως) λασπη δεν ειχε αλλα δεν ειναι αυτη η μοναδικη δυσκολια στην χωματινη οδηγηση!
Εν ολιγοις ηταν πραγματι μια αντρικη εκδρομη Ή αν το θελετε μια εκδρομη για εμπειρους  και για αποφασισμενους απειρους  στο χωμα οδηγους

ΥΓ. Τα περισσοτερα ασφαλτινα κομματια ηταν φιδισια και φυσικα και αυτα μουρλια!!
 :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:
για αλλη μια φορα στον Φωτη!



Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Μπραβο ωρε παλικαρια για το διημερο αυτο ...αλλα εχω να πω βλεποντας τις φωτο το τερεν δεν δειχνει τοσο μεγαλο βαθμο δυσκολιας οπως ειχε δηλωθει πιθανον βεβαια να ειχε καποια κοματια δυσκολα αλλα μου δινει την εντυπωση οτι ηταν λιγα .

Στις φωτό ας πούμε ότι διακρίνονται συνολικά 2-3 χλμ από τα 115 της χωμάτινης διαδρομής; Αν περιμένεις να βγάλεις συμπέρασμα για τις δυσκολίες μόνο από αυτό το ελάχιστο δείγμα, ε δε γίνεται! Όσοι ασχολούνται με το "άθλημα" ξέρουν πολύ καλά ότι στα δύσκολα κομμάτια προσηλώνεσαι στην οδήγηση και μόνο σε αυτή, για να μην φας τα μούτρα σου. Συχνά δεν έχεις καν το περιθώριο να σταματήσεις κάπου τη μηχανή για φωτό (πχ σε συνεχείς, στενές ανηφορικές κακοτράχαλες φουρκέτες που έρχονται κι άλλοι πίσω σου). Προσωπικά από τις φωτό που ανέβηκαν καμιά δεν απεικονίζει τα κομμάτια που προσωπικά θεώρησα ως δύσκολα.

Και βέβαια μην ξεχνάμε τον παράγοντα "συσσωρευμένη κούραση". Συμπληρώσαμε 6+ ώρες οδήγηση σχεδόν όλες στο χώμα. Δεν είναι εύκολο. Γι' αυτό και εξαρχής ξεκαθάρισα ότι η διαδρομή είναι για έμπειρους και όχι για όσους θέλουν να δοκιμάσουν την τύχη τους. Ένα πράγμα θα πω:  η τύχη βοήθησε και δεν έγινε καμιά χοντρή φάση. Αν τώρα κάποιος ήταν στο νοσοκομείο, ή κάπου χειρότερα, εδώ από κάποιους θα γράφονταν άλλα. Γι' αυτό σε τέτοιες εκδρομές χρειάζονται συνειδητοποιημένοι αναβάτες και όχι περιστασιακοί "τουρίστες". Δεν είναι λίγοι εδω μέσα που έχουν μαζέψει τα (σοβαρά) καταγματάκια τους σε τέτοιες φάσεις, του γράφοντος συμπεριλαμβανομένου. Γνωριμία με το χώμα για αρχάριους ας γίνει στα πλαίσια άλλων εκδρομών, όρεξη να υπάρχει και ευκαιρίες βρίσκονται πάντα.

Μπορώ πλέον να το γράψω: αν  το συνολικό οδηγικό επίπεδο εκφυλιζόταν από συμμετοχές περιστασιακών και από "δε βαριέ ας δοκιμάσω την τύχη μου" , που αδιαφορούσαν για τις ισχυρές συστάσεις των οργανωτών, εγώ προσωπικά θα αρνιόμουν να οδηγήσω την ομάδα. Δεν μπορεί κάποια πράγματα να τα λέμε και να τα ξαναλέμε και να μην καταλαβαινόμαστε.  ;)

Άντε και στην επόμενη  :P



Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Φωτη ξερω οτι στην εσπασα που δεν επαθε τιποτε η Χαιδω, για αυτό και τα λες ολα αυτα για την πάρτη της,  αλλα τι να κανω ρε φίλε.... στην επόμενη εκδρομη ίσως... Για μενα να ξερεις... ειναι ο πιο "οδοστρωτηρας μηχανη" που χω δοκιμάσει ποτέ στο χώμα.

Πλάκα με κάνεις ; Εννοείται δε μου την έσπασες! Γιια φαντάσου να πάθαινε...Άντε βγάλε τον "οδοστρωτήρα" από το βουνό μετά.. :goofy:



Offline gerontovrahos

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 228
  • - I love riding -
Και εις άλλα με υγεία παίδες! Να περνάτε πάντα τόσο καλα!

σωτήρης



Offline ΚΡΑΣΟΠΑΤΕΡΑΣ

  • Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3677
  • Δεν σπάει δεν χαλάει…δεν στραβώνει δεν λυγάει !!
    • http://www.biowines.gr/
Από ότι είδα κακοπεράσατε ε?
Μπράβο, μακάρι να το ξανακάνετε και να περάσετε καλύτερα  :eusa_clap:

Την άλλη φορά την διαδρομή να σας την βγάλει ο Thandim που το παίζει σκληρός αναβάτης και χωμάτινος…. :P

Leon τι έγινε? Πάμε για Ευρωπαϊκό μηχάνημα? Τι τα θέλεις εσύ αυτά ρε παλικάρι μου….κάτσε στην ησυχία σου…. ;D


Οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί, οι καλοί βελτιώνονται με τα χρόνια, οι άχρηστοι γίνονται ξύδι…..


Offline gnik

  • Μέλος HTC
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 149
    • Jeeping
Reply #95 on: Τετάρτη 11 Μάιος 2011, 10:23:51 πμ
Πολυ ενδιαφερουσες διαδρομες , εξαιρετικη παρεα , και εις αλλα με περισσοτερες μερες = υγεια ;D





Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #96 on: Τετάρτη 11 Μάιος 2011, 10:40:54 πμ
konkost και όλα τα υπόλοιπα παιδιά της παρέας του Σαββατοκύριακου μπορείτε να ανεβάσετε τις φωτογραφίες σας στο Rapidshare η κάτι αντίστοιχο και να μου στείλετε τα link;


Θέλω να φτιάξω ένα CD με όλες τις φωτό μας και να τις έχουμε στο αρχείο μας....


Τα link με π.μ.

Μέχρι στιγμής έχω τις δικές μου και του Κώστα Gonzo


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Reply #97 on: Τετάρτη 11 Μάιος 2011, 10:55:23 πμ
Κάνα βίντεο δεν παίζει;;;; :goofy:


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #98 on: Τετάρτη 11 Μάιος 2011, 11:44:46 πμ
Κάνα βίντεο δεν παίζει;;;; :goofy:
Tο κανανε ενυδρειο ..με τα νερα που εφαγε  :2hysterical:




andy

  • Guest
Reply #99 on: Τετάρτη 11 Μάιος 2011, 12:53:11 μμ


Leon τι έγινε? Πάμε για Ευρωπαϊκό μηχάνημα? Τι τα θέλεις εσύ αυτά ρε παλικάρι μου….κάτσε στην ησυχία σου…. ;D

Του το είχα πει πριν πάρει το vara ότι σαν κατσίκι που είναι να πάρει ΚαΤιΜα και ότι το vara είναι για πρόβατα σαν εμένα. ;D